Jump to content

Ερωτησεις Σχετικα Με Λαθρεπιβατες, Μετρησεις, Λιπασμα,


Recommended Posts

μετα απο μια βδομαδα αφου ξεκινησα εχω τις εξης ερωτησεις:

στην αρχη παρατηρησα εναν λαθρεπιβατη αλλα τωρα βλεπω καμια δεκαρια μικροτερα. δυστυχως δεν ξερω για τι ειδος προκειται αλλα θα κανουν ζημια στα φυτα? δεν μπορω να πω οτι ειναι και αισθητικα ασχημο σαν εικονα αλλα αν προκειται να τα ρημαξουν ολα τοτε να τα βγαλω... καπως..

το ενυδρειο τρεχει μια βδομαδα (πολυ νωρις για το οτιδηποτε) αλλα εκανα μια δοκιμαστικη μετρηση ph με υγρο τεστ της sera και εβγαλε μπλε το οποιο ειναι 8. απο το forum διαβαζω οτι τα περισσοτερα ειδη ψαριων προτιμουν σχετικα ph 6,5-7,5. υπαρχει καποιος τροπος ωστε να πεσει το ph?

Στο ενυδρειο χρησιμοποιω ψιλοκοκκο χαλικι μαζι με υποστρωμα και μεχρι στιγμης εχω μονο bacopa caroliana φυτεμενο σε "ομαδες" και παει αρκετα καλα. απο οταν το πρωτοφυτεψα εχει παρει τουλαχιστον 5-6 εκ. και παει να περασει και την επιφανεια :). το προβλημα μου ειναι οτι εχω και ενα "γενικο" λιπασμα της Microbe Lift Bloom and Grow αν θυμαμαι καλα απλα δεν ξερω αν πρεπει να το χρησιμοποιησω και αν θα φερει καλυτερα αποτελεσματα απο οτι τωρα.

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια βδομαδα αφου ξεκινησα εχω τις εξης ερωτησεις:

στην αρχη παρατηρησα εναν λαθρεπιβατη αλλα τωρα βλεπω καμια δεκαρια μικροτερα. δυστυχως δεν ξερω για τι ειδος προκειται αλλα θα κανουν ζημια στα φυτα? δεν μπορω να πω οτι ειναι και αισθητικα ασχημο σαν εικονα αλλα αν προκειται να τα ρημαξουν ολα τοτε να τα βγαλω... καπως..Αν δεν ξερουμε το ειδος δεν μπορουμε να πουμε τιποτα,Βαλε μια φωτογραφια να το δουμε.

το ενυδρειο τρεχει μια βδομαδα (πολυ νωρις για το οτιδηποτε) αλλα εκανα μια δοκιμαστικη μετρηση ph με υγρο τεστ της sera και εβγαλε μπλε το οποιο ειναι 8. απο το forum διαβαζω οτι τα περισσοτερα ειδη ψαριων προτιμουν σχετικα ph 6,5-7,5. υπαρχει καποιος τροπος ωστε να πεσει το ph?Το νερο μπορεις να το μαλακωσεις ειτε με τυρφη,ειτε με αντιστροφη οσμωση.Ειναι αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις.Εσυ τι ψαρια σκεφτεσαι?

Στο ενυδρειο χρησιμοποιω ψιλοκοκκο χαλικι μαζι με υποστρωμα και μεχρι στιγμης εχω μονο bacopa caroliana φυτεμενο σε "ομαδες" και παει αρκετα καλα. απο οταν το πρωτοφυτεψα εχει παρει τουλαχιστον 5-6 εκ. και παει να περασει και την επιφανεια :). το προβλημα μου ειναι οτι εχω και ενα "γενικο" λιπασμα της Microbe Lift Bloom and Grow αν θυμαμαι καλα απλα δεν ξερω αν πρεπει να το χρησιμοποιησω και αν θα φερει καλυτερα αποτελεσματα απο οτι τωρα.

Μεσα σε μια εβδομαδα δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα για το πως πανε τα φυτα σου.Φανταζομαι εισα στο στρωσιμο αυτη τη στιγμη και στο στρωσιμο δεν ριχνουμε λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβασω φοτο με τα σαλιγκαρια... για ψαρια σκεφτομαι αν οχι iriatherina werneri που απ οτι εχω ακουσει ειναι δυσευρετα τοτε pseudomugil getrudae που συμβιωνουν καλυτερα με γαριδες που ηθελα να βαλω εξ'αρχης.

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

θα ανεβασω φοτο με τα σαλιγκαρια... για ψαρια σκεφτομαι αν οχι iriatherina werneri που απ οτι εχω δει ειναι δυσευρετα τοτε pseudomugil getrudae που συμβιωνουν καλυτερα με γαριδες που ηθελα να βαλω εξ'αρχης.

Τα δευτερα θα τα βρεις δυσκολα,τα ειχα σε νερο βρυσης.Και τα πρωτα νερο βρυσης θελουν αλλα το δικο σου ph ειναι λιγο υψιλο.Μηπως εχεις κατι ασβεστολυθικο μεσα στο ενυδρειο σου?Αν εχεις οτι και αν κανεις δεν προκειτε να μαλακωσει το νερο σου.

Link to comment
Share on other sites

μονο τα φυτα και ενα ξυλο εχω :s μηπως το ξυλο το προκαλει? αν πουμε οτι βρισκω iriatherina η pseudomugil πρεπει οπωσδηποτε να χρησιμιποιησω α/ο η τυρφη και αν ναι ποσο πρεπει να κατεβασω το ph?

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Το ξυλο δεν το προκαλει,μπορει να το προκαλει ομως η αμμο η το χαλικι που εχεις.

Για μενα ειναι υψιλο το ph σου γι αυτα τα ψαρια.

Ενα ph περιπου στο 7 ειναι καλα.

Διαβασε εδω για τα ψαρια που θες.

Pseudomugil gertrudae

Iriatherina werneri

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...