Jump to content

Καταπολέμηση Bba Με Οξυζενέ


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ. Προσφατα εμφανιστηκε αλγη bba στο ενυδρειο μου και διαβασα σε διαφορα ποστ του φορουμ οτι ενας τροπος καταπολεμησεις ειναι το τοπικο ψεκασμα με οξυζενε. Επισης διαβασα οτι δεν επηρεαζονται ουτε τα φυτα ουτε τα ψαρια σε μια δοσολια απο 1 εως 3ml ανα 4 λιτρα.

Το ερωτημα μου ειναι , γιατι πρεπει να γινει ο ψεκασμος και μετα αλλαγη νερου αφου το οξυζενε ειναι αβλαβες ( οπως διαβαςα) και επισης αν το χρησιμοποιήσω για πχ 5 μερες θα πρεπει καθε μερα να κανω αλλαγη νερου;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψέματα μέχρι 10ml στα 110 λίτρα που είχα, για μια εβδομάδα. Στοχευμένα πάντα πάνω στην άλγη. Ποτέ δεν έκανα αλλαγή νερού λόγω της χρήσης του οξυζενέ. Τωρα ακούω οτι θέλει αλλαγη νερου μετά απο κάθε χρήση και είμαι επιφυλακτικός. Δε νομίζω οτι χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να λεει καπου για αλλαγη νερου μετα απο καθε χρηση.Εχω εριξα excel για τη staghorn που ειχα για 2 εβδομαδες και στην 1 εβδομαδα εκανα αλλαγη νερο και αλλη μια οταν τελειωσα τη θεραπεια με το excel.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το βλεπω περιεργο να χρειαζεται αλλαγη νερου μετα απο καθε χρηση, γι αυτο και ρωταω. Σε καποια ποστ αναφερθηκε η αλλαγη νερου και γι αυτο μου εκανε εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να χρειαζεται.Τουλαχιστον εγω με το excel εκανα αλλαγη μετα απο 1 εβδομαδα χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το οξυζενέ είναι υπεροξείδιο του υδρογόνου (H2O2) & συνεπώς διασπώμενο παράγει μόνο νερό και οξυγόνο. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΓΟΣ για αλλαγή νερού. Το μόνο πο υκρατάω σε επιφύλαξη είναι ότι μπορεί το οξυζενέ του φαρμακείου να έχει τίποτε προσμίξεις. Πρέπει να είναι καθαρό διάλυμα οξυζενέ αυτό που χρησιμοποιούμε.

Έγινε επεξεργασία - Kriton
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το οξυζενέ είναι υπεροξείδιο του υδρογόνου (H2O2) & συνεπώς διασπώμενο παράγει μόνο νερό και οξυγόνο. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΓΟΣ για αλλαγή νερού. Το μόνο πο υκρατάω σε επιφύλαξη είναι ότι μπορεί το οξυζενέ του φαρμακείου να έχει τίποτε προσμίξεις. Πρέπει να είναι καθαρό διάλυμα οξυζενέ αυτό που χρησιμοποιούμε.

Θα συμφωνησω μαζι σου. Που το βρησκουμε ομως το καθαρο οξυζενε;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω μαζι σου. Που το βρησκουμε ομως το καθαρο οξυζενε;

Και από το φαρμακείο μια χαρά είναι, δεν έπαθε κάνεις τίποτα, το ίδιο ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Το φαρμακείο έχει, πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

τον ψεκασμό τον κάνουμε με σύριγγα ή με άλλον τρόπο;

έχω και εγώ μια έξαρση από bba σε φυτά, πέτρες......

βάζω exel κάθε μέρα την δοσολογία που λέει η συσκευασία (2,5ml στα 125lt καθαρά) αλλά μάλλον επιδείνωση είδα παρά βελτίωση.

Α! με τον φωτισμό τί κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

τον ψεκασμό τον κάνουμε με σύριγγα ή με άλλον τρόπο;

έχω και εγώ μια έξαρση από bba σε φυτά, πέτρες......

βάζω exel κάθε μέρα την δοσολογία που λέει η συσκευασία (2,5ml στα 125lt καθαρά) αλλά μάλλον επιδείνωση είδα παρά βελτίωση.

Α! με τον φωτισμό τί κάνουμε;

Το αρθρο μιλα για υπερδοσολογια excel οπωτε πρεπει να βαζεις τουλαχιστον το 2πλασιο απο αυτο που ειναι για τα λιτρα σου.

Ψεκασμος με συριγγα πανω στην αλγη.

Με τα φωτα τι?Τι φωτισμο εχεις?( βατ, κελβιν)

Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο μιλα για υπερδοσολογια excel οπωτε πρεπει να βαζεις τουλαχιστον το 2πλασιο απο αυτο που ειναι για τα λιτρα σου.

Ψεκασμος με συριγγα πανω στην αλγη.

Με τα φωτα τι?Τι φωτισμο εχεις?( βατ, κελβιν)

φωτιστικό λοιπόν με 4 λάμπες Ε27 96watt , 5764 lumen

4000 kelvin 2 τεμάχια

6400 kelvin άλλα δύο τεμάχια

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ο φιλος πιστευω αναφερει για κλειστα φωτα η οχι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φωτιστικό λοιπόν με 4 λάμπες Ε27 96watt , 5764 lumen

4000 kelvin 2 τεμάχια

6400 kelvin άλλα δύο τεμάχια

Με το φωτισμο που εχεις αν δεν θες να εχεις αλγες θα πρεπει να εχεις φυτα γρηγορης αναπτυξης και μπουκαλα co2,αλλιως...Η αλγη που εχεις βγαινει τις περισσοτερες φορες λογο χαμηλου co2 η με σκαμπανευασματα.

Κωστα ο φιλος πιστευω αναφερει για κλειστα φωτα η οχι!

Δημητρη,δεν χρειαζετε να κλεισει φωτα,αν εννοει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ο φιλος πιστευω αναφερει για κλειστα φωτα η οχι!

πολύ σωστά :)

Link to comment
Share on other sites

Με το φωτισμο που εχεις αν δεν θες να εχεις αλγες θα πρεπει να εχεις φυτα γρηγορης αναπτυξης και μπουκαλα co2,αλλιως...Η αλγη που εχεις βγαινει τις περισσοτερες φορες λογο χαμηλου co2 η με σκαμπανευασματα.

Δημητρη,δεν χρειαζετε να κλεισει φωτα,αν εννοει αυτο.

έχω κερατόφυλλο, ντοματία, ανουμπες, και Hygrophila Corymbosa

co2 δεν έχω....

τι προτείνεις για να μην έχω άλγες ; να ανεβάσω ή να κατεβάσω φωτισμό; μήπως να αλλάξω τις δύο λάμπες από 4000k σε 6500k ;

Link to comment
Share on other sites

έχω κερατόφυλλο, ντοματία, ανουμπες, και Hygrophila Corymbosa

co2 δεν έχω....

τι προτείνεις για να μην έχω άλγες ; να ανεβάσω ή να κατεβάσω φωτισμό; μήπως να αλλάξω τις δύο λάμπες από 4000k σε 6500k ;

Με αυτα τα φυτα και αυτον το φωτισμο που εχεις,ειναι λογικο να εχεις αλγη..

Η θα βαλεις και αλλα φυτα και ειδικα γρηγορης αναπτυξης και co2,η θα παιξεις με λιγοτερο φωτισμο.

Τι μετρησεις εχεις και τι ρουτηνες ακολουθεις.

Για να εχεις αυτη την αλγη μαλλον εχεις πολυ λιγο co2 στο νερο σου.

Διαβασε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα τα φυτα και αυτον το φωτισμο που εχεις,ειναι λογικο να εχεις αλγη..

Η θα βαλεις και αλλα φυτα και ειδικα γρηγορης αναπτυξης και co2,η θα παιξεις με λιγοτερο φωτισμο.

Τι μετρησεις εχεις και τι ρουτηνες ακολουθεις.

Για να εχεις αυτη την αλγη μαλλον εχεις πολυ λιγο co2 στο νερο σου.

Διαβασε εδω.

το άρθρο το έχω διαβάσει. Αρχίζω πρώτα με exel διπλή δόση.

Δυστυχώς για co2 δεν υπάρχει σάλιο.... :(

λέω να σβήσω τις 2 λάμπες 4000k για λίγο καιρό....τι λές;

για φυτά το κερατόφυλλο μεγαλώνει γοργά όπως και η ντοματιά οπότε μάλλον δεν θα χρειαστούν κι άλλα

Link to comment
Share on other sites

Κανε την υπερδοσολια με excel και κλεισε τις 2 λαμπες να δεις τι αποτελεσματα θα εχεις.

Τι μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Κανε την υπερδοσολια με excel και κλεισε τις 2 λαμπες να δεις τι αποτελεσματα θα εχεις.

Τι μετρησεις εχεις?

θα σου ω αύριο μιας και τα δύο test τελείωσαν ... ph 7.5

Link to comment
Share on other sites

Οκ!

Κανε μια υπερδοσολογια για μια εβδομαδα και ελατωσε λιγο και τον φωτισμο και πες μας τι αποτελεσματα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

έριξα 5ml exel στα 125lt καθαρά και έσβησα τις 2 λάμπες των 4000k

άντε να δούμε..... την άλγη άμα την τρίψεις μήπως εξαπλωθεί περισσότερο; Νακόψω μόνο τα φύλλα από τις ανούμπες που έχουν ακετή;

Link to comment
Share on other sites

Την αλγη μη την τριβεις,κοψε μονο τα φυλλα που εχουν πολυ.

Να σου πω την αληθεια,εγω οταν ειχα staghorn αλγη,εριχνα 7-8ml excel σε 40 λιτρα..σε 2 εβδομαδες εφυγε ολη.

Καλυτερα να κλεισεις μια 4000 και μια 6500.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...