Jump to content

Γιατί Θολώνει Το Νερό Στο Ενυδρείο?


Recommended Posts

ok.Παιδιά.όποια άλλη συμβουλή καλοδεχούμενη.Αντε, ανυπομονώ να μου το φέρουν.....Μακαρι να το έχω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Aύριο τελικά θα μου φέρουν το ενυδρειάκι μου....αν το ήξερα θα πήγαινα να το βρώ αλλού.Ελπίζω να μην είναι σπασμένο, γιατί με αυτές τις μεταφορικές ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όταν είχα πάρει το πρώτο μου ενυδρείο, περίμενα πως και πως και τελικά μου το έφεραν σπασμένο. Έτσι, για την αντικατάσταση κουβαλήθηκα η ίδια στο κατάστημα και το πήρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όταν είχα πάρει το πρώτο μου ενυδρείο, περίμενα πως και πως και τελικά μου το έφεραν σπασμένο. Έτσι, για την αντικατάσταση κουβαλήθηκα η ίδια στο κατάστημα και το πήρα. :D

Ωχ.όχι τίποτα άλλο έρχεται από κορωπί.Την έβαψα.Ποιος τρέχει εκεί κάτω :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Oλο αυτό το διάστημα το έχω ρίξει στο διάβασμα..όσον αφορά τους μονομάχους, εκτός απο όλα όσα μου είπατε, είδα ότι χρειάζονται θερμόμετρο, και θερμοστάτη.Ολες οι άλλες παράμετροι ( φίλτρο, βακτήρια,αντιχλωριο,στρώσιμο κτλ. )να φανταστώ ότι είναι ίδιες? Επίσης σε τόσο μικρό ενυδρείο αν δεν του βάλω φυτά πειράζει ? διάβασα ότι του αρέσουν, και έχω δεί και βιντεάκια που κρύβονται μέσα σε αυτά.ΑΝ του βάλω ψεύτικα ? :geek:Δεν μπορώ σε περαιτέρω, έξοδα.Και απο την άλλη δεν θα ήθελα να του περιορίσω και το χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Να του βαλεις φυτακια,και οχι ψευτικα,βαλ'του καμια ανουμπια για αρχη δεμενη σε κανα ξυλαρακι ή πετρουλα,και αργοτερα βαζεις κι αλλα.....

Να μην ειναι ο κακομοιρης σε ενα ενυδρειο αδειο..... :D

Οι ρουτινες,( φίλτρο, βακτήρια,αντιχλωριο,στρώσιμο κτλ. ),ειναι ιδιες!

Για φυτα μπορεις να κοιταξεις και στις αγγελιες γιατι καποιοι χαριζουν κιολας κλαδεματα....αρκει να ειναι απο τα ευκολα φυτα!

Αλλιως,ελα στην συναντηση του Απριλιου για καφεδακι να σου δωσουμε ο,τι κλαδεματακια θελεις!!! :)

Αντε,με το καλο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oλο αυτό το διάστημα το έχω ρίξει στο διάβασμα..όσον αφορά τους μονομάχους, εκτός απο όλα όσα μου είπατε, είδα ότι χρειάζονται θερμόμετρο, και θερμοστάτη.Ολες οι άλλες παράμετροι ( φίλτρο, βακτήρια,αντιχλωριο,στρώσιμο κτλ. )να φανταστώ ότι είναι ίδιες? Επίσης σε τόσο μικρό ενυδρείο αν δεν του βάλω φυτά πειράζει ? διάβασα ότι του αρέσουν, και έχω δεί και βιντεάκια που κρύβονται μέσα σε αυτά.ΑΝ του βάλω ψεύτικα ? :geek:Δεν μπορώ σε περαιτέρω, έξοδα.Και απο την άλλη δεν θα ήθελα να του περιορίσω και το χώρο.

Αν δεν θέλεις να βάλεις φυτά, δεν πειράζει, δεν είναι υποχρεωτικό. Αλλά αν βάλεις φυτά, θα τα εκτιμήσει, γιατί του αρέσει να κρύβεται ή να κάθεται πάνω ή χωμένος μέσα σε αυτά. Εγώ είμαι κατά των πλαστικών φυτών και υπέρ των ζωντανών για τους παρακάτω λόγους:

1. Τα πλαστικά φυτά δεν σου προσφέρουν τίποτα άλλο εκτός από την διακόσμηση, την οποία μπορούν να σου παρέχουν τα ζωντανά και να είναι πιο όμορφο το αισθητικό αποτέλεσμα.

2. Τα πλαστικά φυτά μπορεί να τραυματίσουν το ψάρι (μου έχει συμβεί) ενώ τα ζωντανά θα το κάνουν να νιώθει περισσότερο "σαν στο σπίτι του".

3. Τα πλαστικά φυτά μπορεί να ξεβάψουν ή να βγάλουν βλαβερές ουσίες στο νερό, ενώ τα ζωντανά προσφέρουν οξυγόνο και "τρώνε" τα νιτρικά.

Δεν χρειάζεται να ξοδευτείς, μπορείς να ψάξεις να βρεις φτηνά φυτά ή αλλιώς να κοιτάξεις στις αγγελίες όπως είπε και ο georgerocks και να βρεις κλαδέματα ή και στη συνάντηση. Να γνωριστούμε και φυσικά να γινόμαστε περισσότερες οι κοπέλες του φόρουμ! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Να του βαλεις φυτακια,και οχι ψευτικα,βαλ'του καμια ανουμπια για αρχη δεμενη σε κανα ξυλαρακι ή πετρουλα,και αργοτερα βαζεις κι αλλα.....

Να μην ειναι ο κακομοιρης σε ενα ενυδρειο αδειο..... :D

Οι ρουτινες,( φίλτρο, βακτήρια,αντιχλωριο,στρώσιμο κτλ. ),ειναι ιδιες!

Για φυτα μπορεις να κοιταξεις και στις αγγελιες γιατι καποιοι χαριζουν κιολας κλαδεματα....αρκει να ειναι απο τα ευκολα φυτα!

Αλλιως,ελα στην συναντηση του Απριλιου για καφεδακι να σου δωσουμε ο,τι κλαδεματακια θελεις!!! :)

Αντε,με το καλο!

Oκ.Δηλαδή τα φυτά δεν χρειάζονται επιπλέον πχ φάρμακα ή κάτι άλλο ? αλλά δεν πρέπει πρώτα να στρωθεί ? να μπει ψάρι και μετά τα φυτά ? έτσι και έρθω εγώ σε συνάντηση, θα φέρω και τετράδιο ερωτήσεων μαζί... :geek:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολα φυτά δεν χρειάζονται τίποτα, ούτε καν λίπασμα. Η ανούμπια για παράδειγμα, που ανέφερε ο georgerocks, δεν θέλει λιπάσματα, ούτε καν πολύ φωτισμό. Έλα στη συνάντηση και φέρε και τετράδιο! Εγώ με βλέπω να φέρνω το φίλτρο που πήρα και δεν ξέρω πως να το συνδέσω. :P

Σημείωση: Δεν είναι απαραίτητο πρώτα να στρωθεί το ενυδρείο και να μπει το ψάρι, μπορείς να βάλεις φυτά από την αρχή. Ίσα ίσα είναι πιο εύκολο γιατί δεν έχεις το ψάρι μέσα και μπορείς να φυτέψεις πιο εύκολα. ;)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Τα πλαστικα κοστιζουν το ιδιο μη σου πω και παραπανω απο τα αληθινα! Μια ανουμπια

η ενα μικροσοριουμ πανω σε ενα ξυλο για αρχη ειναι μια χαρα!

390_zps8ef227bf.jpg

389_zps8bc19e8e.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με πείσατε.θα πάρω ανουμπία, είναι πολύ όμορφο φυτό.την δένω για να μην φύγει φαντάζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Τις πετρούλες τις παίρνω από πέτ- σοπ, ή αν πληνω μία καλά , την βάζω..?

Link to comment
Share on other sites

Το παραπανω φυτο ειναι μικροσοριουμ! Το δενεις οπως και την ανουμπια για να πιασει πανω στο ξυλο ή την πετρα!

Οι πετρουλες ειναι απο πετ σοπ και ειναι λαβα! Που σημαινει δεν ειναι ασβεστολιθικες και δεν ανεβαζουν το ph! Αν παρεις απ εξω μια οποιαδηποτε πετρα τοτε κατα πασα πιθανοτητα να ειναι ασβεστολιθικη!

Link to comment
Share on other sites

Το παραπανω φυτο ειναι μικροσοριουμ! Το δενεις οπως και την ανουμπια για να πιασει πανω στο ξυλο ή την πετρα!

Οι πετρουλες ειναι απο πετ σοπ και ειναι λαβα! Που σημαινει δεν ειναι ασβεστολιθικες και δεν ανεβαζουν το ph! Αν παρεις απ εξω μια οποιαδηποτε πετρα τοτε κατα πασα πιθανοτητα να ειναι ασβεστολιθικη!

Ευχαριστω Θοδωρη..απο περιέργεια..με τι τρέφεται το φυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Με νιτρικα και διαφορα αλλα θρεπτικα συστατικα που περιεχει το νερο του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

έτσι και έρθω εγώ σε συνάντηση, θα φέρω και τετράδιο ερωτήσεων μαζί... :geek:

Εγώ με βλέπω να φέρνω το φίλτρο που πήρα και δεν ξέρω πως να το συνδέσω. :P

Μην ερθετε αδιαβαστες......θα εχει διαγωνισμα!!!!! :bigemo_harabe_net-55: χαχαχαχαχα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θα φέρω εγώ σκονάκι... μην ανησυχείται... :bling:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θα φέρω εγώ σκονάκι... μην ανησυχείται... :bling:

Καλόοοοο :thumbsu:.πείτε μου πότε είναι και πού :geek:

Link to comment
Share on other sites

Για όσο έχω τα χρυσόψαρα, με τις απαραίτητες αλάγες και οδηγίες σας, παίζει να στρωθεί το 30άρι ? Επίσης, μπορώ να βάλω την ανουμπία μου? ή χρειάζεται θερμόμετρο και θερμοστάτη ? κάθε 3-4 μέρες μόνο το 1/3 του νερού θα αλάζω ? :geek: :geek: :geek: σε λίγο θα τα μάθω όλα που θα μου πάει...

Link to comment
Share on other sites

Για τις συναντήσεις δες εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/91550-icieassaao-ooiaiothoaaeo-aquazone-2014/?p=887494

Γίνονται το δεύτερο Σάββατο κάθε μήνα στο Flocafe στο Δέλτα Φαλήρου (Πίσω από το γήπεδο του Tae Kwon Do). Έλα και φέρε το τετράδιο!!! (Νομίζω στις 12/04 είναι η επόμενη).

Αν τηρείς τις ρουτίνες σου θα στρωθεί το 30άρι αλλά επειδή είναι λίγα τα λίτρα και μικρό το φίλτρο δεν θα καταφέρνει να μετατρέπει όλα τα απόβλητα, την αμμωνία δηλαδή σε νιτρώδη και τα νιτρώδη σε νιτρικά με αποτέλεσμα να μετράς αμμωνία και νιτρώδη λόγω αδυναμίας του ενυδρείου σου να αντεπεξέλθει σε τόσο φορτίο...

Γι' αυτό σου είπαν συχνές αλλαγές και προσθήκη βακτηριδίων για να μπορείς να μειώνεις του ρύπους πιο γρήγορα. Μετρώντας με τα υγρά τεστ γνωρίζεις που βρίσκεσαι κάθε φορά και μπορείς να προλάβεις καταστάσεις που πολλές φορές αποβαίνουν μοιραίες... Όταν ξέρεις που βρίσκεσαι από αμμωνία - νιτρώδη - νιτρικά μπορείς (με μία σχετική ασφάλεια) να βρεις και την ρουτίνα που απαιτεί το ενυδρείο σου. Οι αλλαγές που σου είπαν τα παιδιά είναι εμπειρικές. Μόνο με μετρήσεις θα μπορείς να είσαι σίγουρη (όσο είναι δυνατόν αυτό).

Ναι να την βάλεις την ανούμπια. Μόνο καλό μπορεί να κάνει!!

Θερμόμετρο οπωσδήποτε να βάλεις για να ξέρεις τι γίνεται με την θερμοκρασία του νερού.

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού.Τώρα επειδή είναι άνοιξη και η θερμοκρασία ανεβαίνει δεν νομίζω να χρειάζεται ακόμα θερμοστάτης για τα χρυσόψαρα. Τον χειμώνα ίσως... Αν πάρεις τον μονομάχο όμως θα πάρεις και τον θερμοστάτη πακέτο καθώς είναι τροπικό ψάρι και θα πρέπει το νερό του να είναι γύρω στου 25-26 βαθμούς.

Ελπίζω να βοήθησα... Έλα να τα πούμε και από κοντά!!

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα παιδιά, και σε άριστη κατάσταση.Το έφτιαξα κιόλας....καλα τι να λέμε τα αληθινά φυτά άλλο πράγμα....όνειρο.έβαλα τα χρυσόψαρα και χάζεψαν στην αρχή.Εβαλα ανούμπια και βραχακι. Το φίλτρο μου είναι για 40 λίτρα.νομίζω ότι άνετα το καταφέρνει.Είμαι πολύ χαρούμενη :thumbsu:.Οσο για μονομάχο, μιας και πήγα είδα από κοντά.Ωραίοι είναι, αλλά πολύ μικροί βρε παιδιά.Αυτοι που ειδα τουλάχιστον, άντε να ήταν 3 εκ.και δεν μεγαλώνουν άλλο μου είπαν. :jig:αν βάλω στο δικό μου θα τον ψάχνω να τον βρώ.Το σκέφτομαι.Ασε που κρύβονται συνέχεια, και δεν με παίρνει λόγω χώρου, για δεύτερο.Τι λέτε ?Θα ήθελα να τα πουμε και από κοντά αλλά είστε λίγο μακριά από εμένα. θα δούμε......όποιος θέλει ας βάλει φωτό του ενυδρείου του, θα ήθελα πολύ να τα δώ.Καλό μεσημέρι σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...