Jump to content

Το Mg Δεν Ανεβαινει...


Tsipouras

Recommended Posts

αφου ειναι 8 με 12 το οριο ας ειμαι στα υψηλα επιπεδα...να εχω και μεγαλυτερη αναπτυξη των κοραλλιων!

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι 8 με 12 το οριο ας ειμαι στα υψηλα επιπεδα...να εχω και μεγαλυτερη αναπτυξη των κοραλλιων!

Πρόσεξε όμως με το kh στο 11 θα έχεις μεγαλύτερη ανάπτυξη στα κοράλλια ΑΛΛΑ δεν θα έχουν αντοχές σε στρεσαρίσματα και τυχόν ασθένειες.

Γνώμη μου μείνε στο kh 8,3-8,5. Καλύτερα πιο αργή ανάπτυξη αλλά πιο ανθεκτικά.

Το ca και το kh μπορείς να τα μετράς μετά από 1 ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σταμο ευχαριστω και σενα και τα αλλα παιδια!και θα σας κραταω ενημερους για οποιες μεταβολες!

Link to comment
Share on other sites

το μαγνήσιο ανεβαίνει αργα! μη βιάζεσαι ρίχνε καθημερινά και κάποια στιγμή θα ανέβει από μόνο του. Αν έχεις έξαρση στην ανάπτυξη της κοραλλίνης θα καταναλώνεται περισσότερο μαγνήσιο. Το αντιμετώπισα και γω παλιότερα, πριν πάρω περισταλτική για να ρίχνω κάθε μέρα διάλυμα χλωριούχου μαγνησίου. ήταν κολλημένο στο 1170 και δεν ανέβαινε με τίποτα ,ακόμα και όταν έριξα δύο συσκευασίες των 500ml advantage Magnesium Seachem δεν ανέβηκε. Μετά από κάνα μήνα εκτεινάχθηκε στο 1500 και σε μία εβδομάδα έπεσε πάλι στο 1250(ότι ναναι). Τώρα ρίχνω 35ml την ημέρα και είναι σταθερό στο 1320 με 1025 αλατότητα εδώ και ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης δυο μερες τωρα που γενικα μετραω πιο σοβαρα σημειονωντας τι ωρα μετραω ποσα ml ριχνω κτλ εχω το kh στο 8,9 και το ca στο 410 το mg παραμενει στο 1110!!

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία με τις σκόνες ( 250γρ σε 1 λίτρο ) είδα ότι με 50ml σε 100 λίτρα μου ανέβαζαν 25 μονάδες το μαγνήσιο και το μετρούσα κάθε μέρα κατά της 21:00 για να μπορέσω να ρυθμίσω τελικά πόσο θα πρέπει να ρίχνω καθημερινά για να μένει σταθερό στην τιμή που θέλω.

πόσα ml ρίχνεις τώρα ? τι αναλογία σκόνη νερό έχεις κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης δυο μερες τωρα που γενικα μετραω πιο σοβαρα σημειονωντας τι ωρα μετραω ποσα ml ριχνω κτλ εχω το kh στο 8,9 και το ca στο 410 το mg παραμενει στο 1110!!

Κανε μετρηση με αλλο test και αν σου δειξει τα ιδια χρησιμοπιησε και καποιο αλλο υλικο να δεις αν με αυτο ανεβαινει
Link to comment
Share on other sites

οι αναλογιες σκονης νερου και απο τα 3 μειγματα ειναι 100 γρμ σε 1 λιτρο...προς το παρρον εγω εφτιαξα 3 μισολιτρα με 50 γρμ. διαβασα τις συμβουλες ενος αρχειου alchemy που υπαρχει στο φορουμ,αλλα θα δω στο μελλον αν θα αλλαξω αναλογιες σκονης - νερου. προς το παρρον με μια συντομη δοκιμη π εχω κανει αυτες τις μερες εχω προσεξει οτι τα 30 ml kh μου ανεβαζουν το kh 0.6 και οτι τα 10 ml ca μου ανεβαζουν το ca κατα 10 μοναδες.ολα αυτα σε ενυδρειο 130 λιτρων!μαγνησιο δεν εχω δει ακομα διαφορα γτ ενω εριχνα μειγμα αυτο δεν ανεβαινε.τωρα παρολα αυτα μετραω μεχρι να το δω να αλλαζει.ειτε να πεφτει ειτε να ανεβαινει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκει που για αρκετες μερες το mg ηταν μονιμος στο 1110 ξαφνικα χθες μετραω κ το βρισκω 1140 και σημερα ξαναμετραω κ το βρισκω 1230.ολο αυτο χωρις να εχω ριξει αλλο ζουμακι mg....τι λετε??το τεστακι το δοκιμασα κ σε αλλο ενυδρειο κ ηταν μια χαρα

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκει που για αρκετες μερες το mg ηταν μονιμος στο 1110 ξαφνικα χθες μετραω κ το βρισκω 1140 και σημερα ξαναμετραω κ το βρισκω 1230.ολο αυτο χωρις να εχω ριξει αλλο ζουμακι mg....τι λετε??το τεστακι το δοκιμασα κ σε αλλο ενυδρειο κ ηταν μια χαρα

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Αν δεν εχεις σταθερα kh και ca για καποιο χρονικο διαστημα το mg δεν αυξομοιωνεται
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...