Jump to content

Βοήθεια Με Αγορά Μονομάχου!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για την αγορά μονομάχου από pet shop στην Πάτρα!

Σήμερα το απόγευμα επισκέφθηκα ένα pet shop και ρώτησα για να αγοράσω έναν μονομάχο.

Είδα κάποιους που υπήρχαν σε μικρά βαζάκια( η αλήθεια είναι πως τα λυπήθηκα έτσι όπως τα είδα) και ρώτησα για τιμή!

Ο υπάλληλος με ρώτησε αν θα ήθελα να δω και έναν ποιο ξεχωριστό. Του απάντησα ναι και μου έδειξε έναν που είχε μπροστά στο ταμείο.

Ήταν ποιο μεγάλος από τους άλλους( βρισκόταν σε δοχείο 2-3 λίτρα ) και η ουρά του ήταν διαφορετική!

Δεν έχω αρκετή εμπειρία για να καταλάβω αν το ψάρι ήταν άρρωστο αλλά από αυτά που διάβασα εδώ στο φορουμ για την επιλογή ψαριών δεν παρατήρησα κάτι περίεργο!(Ξεφτισμένη ουρά ή κηλίδες στο σώμα ή σημάδια)

Η τιμή ήταν η ίδια με τους άλλους!

Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να εμπιστευτώ τον υπάλληλο ή όχι;

Και αν υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να προσέξω για να διαπιστώσω αν το ψάρι είναι εντάξει;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Δονάτος

Υ.γ.1 Μου έδωσε και κάποιες συμβουλές σε περίπτωση που αγόραζα μονομάχο τις οποίες έχω διαβάσει και εδώ, και η αλήθεια είναι πως το εκτίμησα αυτό!

Υ.γ.2 Έχω παραγγείλει και περιμένω να μου έρθουν τα εξής : Siporax Mini 35gr, API STRESS ZYME 30 ml, ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ELITE 25W (φίλτρο και θερμόμετρο υπάρχουν). Θα χρειαστώ κάτι άλω;

Link to comment
Share on other sites

σε τι λιτρα θα το βαλεις? και πριν το βαλεις να εχει στρωσεις το ενυδρειο! απο εκει πρεπει να ξεκινησεις πριν παρεις το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ρωτησε τον αν ξερει τι ηλικια εχει το ψαρι και τι ρατσα ειναι! Αν μπορεις τραβα μια φωτο και ανεφερε τι συμβουλες σου εδωσε!

Φιλτρακι εχεις; Αν δεν εχεις θα χρειαστεις ενα με οχι πολυ μεγαλη ροη!

Καποια στιγμη στο αμεσο μελλον καλο θα ηταν να του εξασφαλισεις και ενα μεγαλυτερο σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

σε τι λιτρα θα το βαλεις? και πριν το βαλεις να εχει στρωσεις το ενυδρειο! απο εκει πρεπει να ξεκινησεις πριν παρεις το ψαρι.

Σε 11 λίτρα (για αρχή). Έχω παραγγείλει βακτήρια για το στρώσιμο!

Καταρχην ρωτησε τον αν ξερει τι ηλικια εχει το ψαρι και τι ρατσα ειναι! Αν μπορεις τραβα μια φωτο και ανεφερε τι συμβουλες σου εδωσε!

Φιλτρακι εχεις; Αν δεν εχεις θα χρειαστεις ενα με οχι πολυ μεγαλη ροη!

Καποια στιγμη στο αμεσο μελλον καλο θα ηταν να του εξασφαλισεις και ενα μεγαλυτερο σπιτι!

Θα ξαναπεράσω αύριο και θα τον ρωτήσω! Έχω φίλτρο https://www.google.gr/search?q=dolphin+kf-150&oq=dophin+kf+&aqs=chrome.2.69i57j0l5.11304j0j7&sourceid=chrome&espv=210&es_sm=122&ie=UTF-8.

Σε 2-3 μήνες θα τον μετακινήσω σε ένα 40 λίτρα ενός φίλου που περιμένω να το αδειάσει!

Link to comment
Share on other sites

Λογικα το φιλτρακι πρεπει να ειναι μια χαρα!

Πριν τον αγορασεις ομως πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο οπως λεει κι ο Λυκουργος απο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Για το στρώσιμο θα ακολουθήσω τις οδηγίες που δίνει η συσκευασία των βακτηριδίων!

Link to comment
Share on other sites

Τεστ για πάρεις μετρήσεις του νερού έχεις; :)

Link to comment
Share on other sites

Για το στρώσιμο θα ακολουθήσω τις οδηγίες που δίνει η συσκευασία των βακτηριδίων!

Οκ αλλα να κανεις μετρησεις πριν βαλεις ψαρι μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ενω ειναι ξεχωριστος εχει την ιδια τιμη με τους αλλους?σου προτεινω να κανεις υπομονη, να διαβασεις με την ησυχια σου ,να μαζεψεις πληροφοριες και να τον βαλεις κατευθειαν στα 40 λιτρα.Καλη συνεχεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τεστ για πάρεις μετρήσεις του νερού έχεις; :)

Έχω σκοπό να πάρω αν και οι τιμές τους είναι απαγορευτικές!(έχω βρει στο e-bay στην μισή τιμή σχεδόν!)

Γιατι ενω ειναι ξεχωριστος εχει την ιδια τιμη με τους αλλους?σου προτεινω να κανεις υπομονη, να διαβασεις με την ησυχια σου ,να μαζεψεις πληροφοριες και να τον βαλεις κατευθειαν στα 40 λιτρα.Καλη συνεχεια.

Διαφορετική ράτσα μου είπε! Και ότι τον έχει περισσότερο καιρό από τους άλλους! Θέλω να κάνω την αρχή τώρα και αργότερε να τον μεταφέρω!

Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις ψαρι στο ενυδρειο με αστρωτο φιλρο! Θα ξεκινησει ενας φαυλος κυκλος που ισως να μην εχει καλα αποτελεσματα για το ψαρι αλλα και για τα νευρα σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 11 λίτρα μικτά δεν θα έβαζα αμέσως ψάρι. Θα περίμενα να στρώσει, όπως σου προτείνει και ο Θοδωρής (sturm).

Link to comment
Share on other sites

+1 και απο εμενα σε αυτο που σου λενε οι απο πανω μου.ειμαι παθων.σε 10 λιτρα μικτα αστρωτο εβαλα μονομαχο.οσο και να παλεψα με βακτηρια συνεχεις μετρησεις αλλαγες κλπ δεν καταφερα κατι.ουτε για εσενα θα εχει καλα αποτελεσματα ουτε για το ψαρι κατα πασα πιθανοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το μπουκαλάκι σύστηνε μετά από 24 ώρες την τοποθέτηση του ψαριού! Να μην το εμπιστευτω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι... Το διάβασα όταν ήμουν στο pet shop αλλά δεν θυμάμαι Ποιας εταιρίας είναι...

Link to comment
Share on other sites

τα sera νομιζω ειναι αυτα που πρεπει να βαλεις ψαρι στο 24ωρο.δεν τα εχω τα συγκεκριμενα οποτε καλυτερα να απαντησει καποιος πιο εμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

Μποει να λεει οτι θελει! Καλο ειναι αλλα αν δεν εισαι σιγουρος οτι εισαι ενταξει με τις μετρησεις σου καλυτερα να μη βαλεις ψαρι!

Το ενυδρειο θελει υπομονη!

Αστο καμια δυπ βδομαδες και μετα ριξε βακτηρια και ψαρι!

Λιγο ταισμα την πρωτη εβδομαδα! Και οταν λεμ λιγο εννοουμε 1-2 φυλαρακια! Ο μονομαχος ετσι κι αλλιως δεν θελει πολυ τροφη!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα μπορεις να το εμπιστευτεις το σκευασμα αρκει να κανεις σωστα τα βηματα.Το εχουν δοκιμασει πολλοι και δεν ειχαν καποιο θεμα.

Ομως,σε 11 λιτρα δεν θα εβαζα κανενα ψαρι,ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για να τα διαχειριστει ενας αρχαριος,οσο πιο πολλα ταλιτρα τοσο πιο ευκολο ειναι το ενυδρειο.Στα 11 λιτρα αλλαζουν οι συνθικες πολυ γρηγορα.

Τωρα οσον αφορα τον μονομαχο,εγω θα επαιρνα εναν πιο μικρο,Αυτος δεν ξερεις ποσο μεγαλος ηλικιακα μπορει να ειναι και τι ταλαιπωρια εχει φαει εκει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για μενα μπορεις να το εμπιστευτεις το σκευασμα αρκει να κανεις σωστα τα βηματα.Το εχουν δοκιμασει πολλοι και δεν ειχαν καποιο θεμα.

Ομως,σε 11 λιτρα δεν θα εβαζα κανενα ψαρι,ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για να τα διαχειριστει ενας αρχαριος,οσο πιο πολλα ταλιτρα τοσο πιο ευκολο ειναι το ενυδρειο.Στα 11 λιτρα αλλαζουν οι συνθικες πολυ γρηγορα.

Τωρα οσον αφορα τον μονομαχο,εγω θα επαιρνα εναν πιο μικρο,Αυτος δεν ξερεις ποσο μεγαλος ηλικιακα μπορει να ειναι και τι ταλαιπωρια εχει φαει εκει.

θα το εμπιστευτώ και ελπίζω να είναι όλα καλά! Για τα λίτρα μου το ξέρω ότι είναι λίγα αλλά θα μείνει εκεί για λίγο καιρό, μετά θα τον μεταφέρω!

Αυτό θα κάνω! Θα πάρω κάποιον άλλον για να είμαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Θα ήθελα και πάλι την βοήθειά σας!

Πριν από λίγο μου ήρθαν αυτά που είχα παραγγείλει, μαζί με αυτά μου ήρθε και μπόλι από το μαγαζί που τα παρήγγειλα και 2 αμπούλες (prodibio 1 http://www.holidayaquatics.com/ekmps/shops/holidayaquatics/images/prodibio-biodigest-12-vials-914-p.jpg και 1 http://www.prodibio.com/sites/prodibio.com/files/images/products/biotrace_-_30_-_prodibio.jpg). Έριξα την μισή ποσότητα από κάθε αμπούλα(σύμφωνα με της οδηγίες που μου έδωσε ο κύριος που μιλήσαμε στο τηλέφωνο) και μου είπε να περιμένω 5-6 μέρες μέχρι να βάλω ψάρι!

1η ερώτηση : Έπραξα σωστά ή όχι; αν όχι τι να κάνω;

2η ερώτηση : είναι αρκετές οι μέρες που μου πρότεινε για να περιμένω μέχρι να βάλω ψάρι;

3η ερώτηση : το υλικό (μπόλι) που έμεινε να το πετάξω;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα βακτηρια που πηρες δεν ξερω να σου πω πως δουλευουν.

Το μπολι που πηρες απο εκει πως ηταν και πως σου ηρθε?

Μπολι δεν παιρνουμε ποτε απο πετσοπ αλλα απο χομπιστα που το ενυδρειο του τρεχει καιρο και χωρις ασθενεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα βακτηρια που πηρες δεν ξερω να σου πω πως δουλευουν.

Το μπολι που πηρες απο εκει πως ηταν και πως σου ηρθε?

Μπολι δεν παιρνουμε ποτε απο πετσοπ αλλα απο χομπιστα που το ενυδρειο του τρεχει καιρο και χωρις ασθενεια.

Είναι μπίλιες περίπου 1εκ. με χρώμα πορτοκαλί σκούρο και κάπως τραχιά επιφάνεια! Μου ήρθε μέσα σε δοχείο δειγματοληψίας με νερό και αρκετά καλά σφραγισμένο!

Δεν το ήξερα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το εβαζα στο ενυδρειο μου γιατι ειναι αμφιβολου προελευσεως.Αν το ενυδρειο του πετσοπ περασε ασθενεια,θα στη μεταφερει στο μπολι.

Το μπολι ποσες μερες εκανε να σου ερθει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άλλο βιολογικό υλικό για το φίλτρο μου...Ήρθε σήμερα κατά τις 8:30 υποθέτω σε λιγότερο από 24 ώρες!(στο τηλ μου είπε ο κύριος ότι θα τα συσκεύαζε για να τα στείλει χθες μόλις άνοιγε το μαγαζί 9 υποθέτω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...