Jump to content

Βοήθεια Με Αγορά Μονομάχου!


Recommended Posts

Δεν ξερω τι να σου πω τωρα να κανεις..ειναι δικοπο μαχαιρι αυτο τωρα.

Ρισκαρεις πολυ ασχημα με μπολι απο πετσοπ γιατι δεν μπορεις να ξερεις τι εχει γινει στο εκει ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα.... :(

Το κρατάω έτσι όπως είναι και βλέπω...ελπίζω να μην πάθει τίποτα το ψάρι που θα βάλω μέσα!

Ψάρι να βάλω μέσα μετά από 5-6 μέρες που μου είπε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει ποτε αυτα τα βακτηρια και δεν ξερω να σου πω πως δουλευουν και αν πρεπει να βαλεις ψαρι σε 5 μερες.

Ομως,το μπολι για να πιασει πρεπει ή να βαλεις ψαρι αμμεσα ή να ριχνεις λιγο τροφη ωστε να παραγεις αμμωνια.

Χωρις αμμωνια που ειναι η τροφη των βακτηριδιων,το μπολι παει χαμενο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα βακτήρια ακολούθησε τις οδηγίες της συσκευασίας. Τα βακτήρια αν δεν έχουν τροφή, δηλαδή αμμωνία που παράγεται από τις ακαθαρσίες του ψαριού για παράδειγμα, θα φοφήσουν. Συνήθως βάζουμε το ψάρι μετά από 24 ώρες αλλά για σιγουριά δες τι λένε τα βακτήρια που πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε μόνο 2 αμπούλες και μου είπε ότι η 2η είναι για να τραφούν τα βακτήρια!

Link to comment
Share on other sites

Να εμπιστευθώ τον άνθρωπο που μου είπε να βάλω ψάρι μετά από 5 μέρες ή να πάω να πάρω σήμερα τον μονομάχο ή να ρίξω τροφή;(τον μονομάχο που ήθελαν να μου πουλήσουν στο pet shop μάλλον τον έδωσαν γιατί δεν τον είδα εχτές!)

Link to comment
Share on other sites

Αφενος δεν ξερω κατα ποσο η βιολογια του ειναι ζωντανη μετα απο 24 ωρες χωρις να οξυγονωνεται αφεταιρου πρεπει καποιος να σου εγγυηθει οτι το ενυδρειο απο το οποιο προερχεται δεν περασε προσφατα ασθενεια.Σου προτεινω και παλι να μην βιαστεις.Στρωσε μονο σου το ενυδρειο,αυτη η διαδικασια ειναι ωφελιμη και ενδιαφερουσα.Θα εξοικειωθεις και με τις μετρησεις που ειναι χρησιμες για τις ρουτινες σου

Έγινε επεξεργασία - rafael
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...