Jump to content

Μονομάχος Περίεργη Συμπεριφορά!!!


marialena

Recommended Posts

Γεια σας, 

 

Πριν από 6 μήνες απέκτησα έναν μονομάχο. Τον έχω μέσα σε ένα 20L ενυδρείο με φίλτρο και χαμηλή ένταση στην ροή γιατί από ότι διάβασα τους ενοχλεί η μεγάλη ένταση και έναν θερμοστάτη που κρατάει την θερμοκρασία στους 25 - 26 βαθμούς. 

Πριν 2 μέρες αύξησα την ροή για μια μέρα γιατί μου έκανε γλύτζα το νερό στην επιφάνεια. Το θέμα μου είναι ότι από εκείνη την μέρα ο μονομάχος μου κάθεται συνέχεια στην γωνία του ενυδρείου κοντά στην επιφάνεια ή κρύβεται μέσα στο διακοσμητικό καραβάκι που του έχω. Όταν αποφασίζει να κινηθεί κολυμπάει με πολύ απότομες, νευρικές και ασταθείς κινήσεις. Τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω για βοηθήσω το ψαράκι μου? 

 

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Χαμήλωσε πάλι την ροή και στρέψε την έξοδο προς την επιφάνεια για να μην δημιουργείται το φιλμ που αναφέρεις. :)

Υ.Γ. Καλώς ήρθες στην παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!! :) Ναι την άλλαξα μόλις αντιλήφθηκα την αλλαγή στην συμπεριφορά του. Σήμερα δεν έφαγε και φαίνεται να είναι χειρότερα από εχθές!!! :/

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Μετρησεις εχεις?

Τι ρουτηνες ακολουθεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Συμπληρωσε την φορμα ασθενειων για να εχουμε μια καλυτερη εικονα ωστε να σε βοηθησουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει τίποτα μέσα στο νερό. Από την αρχή τον έχω μόνο με το νερό της βρύσης και δεν είχε κάποιο πρόβλημμα τρώει 2 φόρες την μέρα και τον καθαρίζω μια φορά την εβδομάδα αφαιρώντας το 40% από το νερό του ενυδρείου. Ευχαριστώ για την φόρμα!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις μετρησεις δεν μπορουμε να πουμε και πολλα πραγματα δυστυχος.

Οταν λες οτι δεν βαζεις τιποτα στο νερο,οταν κανεις αλλαγη βαζεις αντιχλωριο?

Τι αλλαγες νερου πως τις κανεις?

Το φιλτρο σου τι υλικα εχει μεσα?

Το ενυδρειο πως το εστρωσες?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν βάζω τίποτα μέσα στο νερό. Βγάζω το μισό νερό του ενυδρείου και προσθέτω σιγά σιγά καινούργιο.

Το φίλτρο μου μέσα έχει 2 ειδών σφουγγαράκια ένα άσπρο αρκετά συμπαγές και ένα μαύρο πιο αραιό και ακόμα έχω αντικαταστήσει τον άνθρακα με sera siporax mini. Αυτά δεν έχω κάνει κάτι άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν βάζω τίποτα μέσα στο νερό. Βγάζω το μισό νερό του ενυδρείου και προσθέτω σιγά σιγά καινούργιο.

Το φίλτρο μου μέσα έχει 2 ειδών σφουγγαράκια ένα άσπρο αρκετά συμπαγές και ένα μαύρο πιο αραιό και ακόμα έχω αντικαταστήσει τον άνθρακα με sera siporax mini. Αυτά δεν έχω κάνει κάτι άλλο!!!

Από τη στιγμή που δεν αφήνεις το νερό της αλλαγής για κάποιο διάστημα στο δοχείο προετοιμασίας, καλό είναι να προμηθευτείς ένα αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν βάζω τίποτα μέσα στο νερό. Βγάζω το μισό νερό του ενυδρείου και προσθέτω σιγά σιγά καινούργιο.

Το φίλτρο μου μέσα έχει 2 ειδών σφουγγαράκια ένα άσπρο αρκετά συμπαγές και ένα μαύρο πιο αραιό και ακόμα έχω αντικαταστήσει τον άνθρακα με sera siporax mini. Αυτά δεν έχω κάνει κάτι άλλο!!!

Με το να μη βαζεις αντιχλωριο μονο κακο κανεις στο ενυδρειο σου.Το χλωριο σκοτωνει τα βακτηρια του φιλτρου σου τα οποια καθαριζουν το νερο σου για να μπορει να ζησει ο μονομαχος σου.

Το ενυδρειο με τι τροπο το εστρωσες πριν μπει το ψαρι?Εριξες βακτηρια?

Θα πρεπει να προμηθευτεις οπωσδηποτε τεστ νερου για αμμωνια,νο2 και νο3 και καλυτερα να ειναι υγρα για να εχουμε πιο σωστα αποτελεσματα.

Υπαρχει σοβαρη περιπτωση το φιλτρο σου να ειναι αστρωτο,πραγμα επικινδυνο για το ψαρι σου λογο οτι δεν ριχνεις αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

το φιλτρο σου πρεπει να ειναι αστρωτο λογω αμμωνιας και χλωριου !

-Θα πρεπει να παρεις υγρα τεστ αμμωνιας,νιτρωδη,νιτρικα! για να ειναι στρωμενο θα πρεπει τα 2 πρωτα να ειναι μηδεν (0) και να μετρας νιτρικα!

-επισης καλο ειναι να αλλαζεις νερο το 30% ανα εβδομαδα! αφου πρωτα το καινουργιο νερακι το βαλεις σε ενα δοχειο με αντιχλωριο και θερμοστατη!

-το χλωριο που περιεχει το νερο βρυσης σκοτωνει τα βακτηρια που αποικουν στο βιολογικο υλικο του φιλτρου σου , και που τα χρειαζεσαι για να σου μετατρεπουν την αμμωνια σε νιτρωδη και τα νιτρωδη σε νιτρικα!(τα νιτρικα τα αφαιρουμε εμεις με την αλλαγη νερου που κανουμε)

- το φιλτρο δεν το πλενουμε ποτε με νερο βρυσης αλλα με το νερο του ενυδρειου που αφαιρουμε!

-καλο επισης ειναι να βγαλεις οτι ψευτικο εχεις μεσα στο ενυδρειο πχ πλαστικα φυτα,καραβακια κτλ

μπορεις να βαλεις φυτακια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...