Jump to content

Μπικατινι


Recommended Posts

Σε λίγο καιρό θα αποκτήσω τις πρώτες μου κιχλιδες και σκεφτόμουν ότι μαζί με την τροφή τους θα μπορούσα να δίνω 2-3 φορές την εβδομάδα ζωντανή τροφή, σκέφτηκα την παραγωγή αρτεμιας ( μου φάνηκε όμως ανούσια, τουλάχιστον μιας και δεν έχω να ταΐσω γόνο αλλά μεγαλύτερης ηλικίας ψάρια)

Σκέφτηκα λοιπόν το γνωστό για τους ψαράδες μπικατινι, ζωντανή τροφή η οποία θα παρέχει στα ψάρια το κάτι παραπάνω.

Διάβασα Απο την άλλη ότι υπάρχουν κίνδυνοι για μεταφορά ασθενειών στα ψάρια αν η "μύγα" είναι μολυσμένη

Σκέφτηκα όμως ότι και στην φύση υπάρχουν οι ίδιες πιθανότητες να είναι μολυσμένες...

Όπως και να έχει άνοιξα το θέμα για να το συζητήσουμε άλλα και για να υπάρχει καθώς δεν βρήκα κάτι παρόμοιο

Όσο για την ζωντανή τροφή ξέρω ότι θα υπάρχουν αντιρρήσεις για ευνόητους λόγους αλλά θεωρώ ότι είναι Απο πια πλευρά το βλέπει κανείς οπότε δεν θα ήθελα να μείνουμε σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα μπορουν να επιβιωσουν για λιγο στα στομαχικα οξεα και αν καταποθουν ολοκληρα μπορει να προκαλεσουν εσωτερικη ζημια στο ψαρι.

Υπαρχουν πολλα αλλα ειδη εντομων feeders που μπορεις να ταισεις στα ψαρια σου, αναλογα με τις διατροφικες αναγκες που εχουν.

Παντα ομως να ειναι εκτροφης, γιατι αν ειναι αγρια μπορει να κουβαλουν ενδοπαρασιτα ή ασθενειες και ισως κολλησει κατι το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,μιας και το ξερω το μπικατινι γιατι το εχω δουλεψει και στο ψαρεμα,ειναι οντως προνυμφες μυγας και ειναι παραγωγης,δηλαδη δεν τα μαζευουν απο τη φυση...

Αλλα,στο ψαρεμα δεν μας πειραζει και πολυ να κουβαλαει καποια μολυσματικη ασθενεια για τα ψαρια γιατι ουτως ή αλλως το ψαρι παει αμεσα για καταναλωση....

Φυσικα και στη φυση υπαρχει αυτος ο κινδυνος ασθενειας αλλα αν εκει πεθανει καποιο ψαρι εμεις δεν το μαθαινουμε....

Στο ενυδρειο ομως?

Θα εχεις δηλαδη δυο ψαρακια και αν πεθανουν και τα δυο θα αγορασεις άλλα?Και μετα?Ξανά? :)

Δεν μπορω να ειμαι και σιγουρος αλλα θεωρω οτι οι τροφες που πωλουνται για τα ενυδρεια ειναι πιο ελεγχομενες απο αυτες που πωλουνται για το ψαρεμα..... :)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν καταρχάς την παραγωγή μπικατινι και όχι την αγορα του Απο κατάστημα με ειδη αλιείας...

Γενικα οι απόψεις που διαβάζω δεν είναι συγκεκριμένες αλλά από ότι βλέπω μάλλον τείνουν προς τις αρνητικές....

σκεφτόμουν γενικά για την αναπαραγωγή κάποιας ζωντανής τροφής την οποία θα μπορώ να διατηρώ και για μεγάλο χρονικό διάστημα έχοντας συνεχώς ζωντανή τροφή να παρέχω στο σύστημα μου...

Όσες όμως διάβασα απευθύνονται για γόνο περισσότερο η για μικρά ψάρια δεν ξέρω κατά πόσο πχ τα microworms μπορούν να κάνουν για αφρικανικές κιχλιδες...

Σκεφτόμουν για κάτι μεγαλύτερου μεγέθους...

Θα ψάξω επίσης και το ενδεχόμενο αγοράς ζωντανών σκουληκιών τα οποία είναι τροφή για ερπετά και βρισκω συχνά στα pet shops

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...