Jump to content

Live Sand..λεπτο Ή Παχυ Στρώμα?


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα!

Ποια η γνωμη σας για live sand?

Ενα λεπτο στρωμα ή deep live sand?

Προκειτε να βάλω άμμο σε ενα ενυδρειο 60L και αισθητικα θα το ήθελα στα 2-3 εκατοστα. Θα λειτουργει σαν βιολογικο φίλτρο? η χρειαζεται πιο χοντρο στρωμα αμμου?

Η αμμος που σκεφτομαι να β'αλω ειναι σουπερ λεπτος λευκος αραγονιτης... αλλα απο οτι εχω διαβασει το λεπτο στρωμα ΔΕΝ βοηθαει σαν φιλτρο ενω το χοντρο μπορει να μου κρασαρει το PC το ενυδρειο μετα απο ενα διαστημα.

Εσυ τι λες?

Link to comment
Share on other sites

εγω τι λεω?

λεω πως πρεπει να σκεφτεις και την κυκλοφορια και να μην σηκωνεται ο αραγωνιτης απο εδω και εκει.

θα προτιμουσα 2-3 εκ,και μην κοιτας τα dsb φιλτρα κλπ...

ασε τη βιολογια να την σηκωσει ο βραχος σου και λιγοτερο η αμμος σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω τι λεω?

λεω πως πρεπει να σκεφτεις και την κυκλοφορια και να μην σηκωνεται ο αραγωνιτης απο εδω και εκει.

θα προτιμουσα 2-3 εκ,και μην κοιτας τα dsb φιλτρα κλπ...

ασε τη βιολογια να την σηκωσει ο βραχος σου και λιγοτερο η αμμος σου.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου λεω,οτι σου αρεσει εσενα οπτικα :)

Link to comment
Share on other sites

εγω τι λεω?

λεω πως πρεπει να σκεφτεις και την κυκλοφορια και να μην σηκωνεται ο αραγωνιτης απο εδω και εκει.

θα προτιμουσα 2-3 εκ,και μην κοιτας τα dsb φιλτρα κλπ...

ασε τη βιολογια να την σηκωσει ο βραχος σου και λιγοτερο η αμμος σου.

DSP φιλτρα δεν τα κοιταω καν! Την κυκλοφορια θα αναλαβει μια VorTech MP10 (πανακριβη αλλα απο οτι εχω διαβασει δεν παιζει κατι καλυτερο). το μονο μου "προβλημα" ειναι πως δεν εχω ιδεα αν παραείναι δυνατη. Ακομη και 2-3 εκ. αμμο να βαλω θα μου την πεταει δεξια αριστερα αραγες? Το ενυδρειο ειναι 60L (πλατος: 60cm, υψος: 33, βάθος: 31)

Και οκ χαμηλωνω την ενταση της MP10.. Θα ειναι αρκετη η κυκλοφορια για το βραχο μετα?

Μηπως να παω σε πιο χοντρη αμμο? Αν και η ιδεα της λεπτης φαινετε πιο ελκυστικη.

Ο λογος που ρωταω ειναι για να μην κανω καμια βλακεια και παρω μη συμβατα πραγματα. πχ. MP10 και λεπτη αμμος.

Ιδανικα θα ήθελα να εχω maximum κυκλοφορια για το βραχο χωρις ομως να εχω αμμοθυελλα μεσα στο ενυδρειο.

Ειναι εφικτο αυτο?

Εχει κανεις πολυ λεπτη αμμο 0,1-0,5mm - 2-3 εκ. παχος και την VorTech MP10?

Έγινε επεξεργασία - WhiteTang
Link to comment
Share on other sites

33 υψος ενυδρειου;Η σταθμη του νερου δηλαδη ποσο θα ειναι;

Link to comment
Share on other sites

33 υψος ενυδρειου;Η σταθμη του νερου δηλαδη ποσο θα ειναι;

Στα 30 εκ. περιπου.. Μιλαμε για ενυδρειο νανο 60 λιτρα. Να εκανα καποια μετατροπη λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η δεκάρα βόρτεκ θα κάνει το ενυδρειάκι σου πλυντήριο 100%. Αν θες πολύ κυκλοφορία τότε ο χοντρόκοκκος αραγωνίτης είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Γραφε ελληνικα φιλε μου :)

Ενοεις να γραφω με ελληνικα γραμματα και οχι με λατινικους χαρακτηρες. Γιατι και παλι ελληνικα εγραφα. Οπως και να εχει... μου ξεφυγε. Αν προσεξεις δεν εχω γραψει αλλη φορα με λατινικους χαρακτηρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι με δυο κοραλια νανο εισαι κομπλε και δινει τα 150€+/- που θα μηνουν σε κατι αμμο(φωτισμο-αλατι-Α/Ο-αυτοματη αναπληρωσει-κοντρολερ θερμοκρασιας-ανθρακα/αντιφως-κοραλια-ψαρια)....

Πολυ καλες οι vortech, αλλα οχι για 60λ...

Link to comment
Share on other sites

Ενοεις να γραφω με ελληνικα γραμματα και οχι με λατινικους χαρακτηρες. Γιατι και παλι ελληνικα εγραφα. Οπως και να εχει... μου ξεφυγε. Αν προσεξεις δεν εχω γραψει αλλη φορα με λατινικους χαρακτηρες. :)

Δεν εγραφες ελληνικα αλλα greeklish.Ακομα χειροτερα.Δε σου εκανα παρατηρηση,απλα το υπενθυμησα :)

Link to comment
Share on other sites

Άπειρα θέματα για το dsb κλπ.. Για μένα αυτό που μ'αρέσει και το θεωρώ πως είναι και κομπλέ είναι ούτε πολύ ούτε λίγη άμμος.

Κάπου στην μέση γιατί όλα έχουν αρνητικά και θετικά (και το bottomless & dsb)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το εχεις ετοιμο ή θα το παρεις?Το ρωτω αυτο γιατι αν δεν περιοριζεσαι απο κατι,θα μπορουσες να κανεις καλυτερες διαστασεις σε αυτο.Και επειδη βλεπω πως κοιτας για VorTech MP10 (καλα κανεις)που ειναι οτι καλυτερο να ξεκινησεις εξωπλιστικα,κοιταξε απο αυτη την οπτικη και τις διαστασεις του ενυδρειου γιατι μια φορα θα το κανεις... :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το εχεις ετοιμο ή θα το παρεις?Το ρωτω αυτο γιατι αν δεν περιοριζεσαι απο κατι,θα μπορουσες να κανεις καλυτερες διαστασεις σε αυτο.Και επειδη βλεπω πως κοιτας για VorTech MP10 (καλα κανεις)που ειναι οτι καλυτερο να ξεκινησεις εξωπλιστικα,κοιταξε απο αυτη την οπτικη και τις διαστασεις του ενυδρειου γιατι μια φορα θα το κανεις... :thumbsu:

Γεια σου clooyn, το ενυδρειο το εχω ηδη παραλαβει.

Δεν ειχα καταληξει σε filtration setup γιατι ειχα μπερδευτει με ολα αυτα που διαβαζα.

Πιστευω πως πλεον κατεληξα και ο εξοπλισμος θα ειναι ο εξεις:

2-3 εκ. live sand

4-5 κιλα live rock

VorTech MP10

2 canister (σγουγγαρι για detritus, purigen, phosguard)

Ισως αργοτερα να βγαλω το phosguard απο τα canister και να το βαλω σε reactor. Skimmer κατεληξα πως δεν πολυχρειαζομαι εφοσον θα κανω εβδομαδιαια 20% αλλαγη νερου.

Και ισως βαλω καποια στιγμη Upflow algae scrubber, αν και δεν ειμαι σιγουρος αν το χρειαζομαι η ποσο απαραιτητο/χρησιμο ειναι για ενα ενυδρειο 60L. Απο οτι εχω διαβασει κανει θαυματα (λενε).

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φιλε.Ξεκινησε τωρα με αυτο για να σου ανοιξει η ορεξη και μετα μας παρουσιαζεις και το μεγαλυτερο που θα κανεις :whistling:...Πολυ καλα κανεις και θα πας σε VorTech MP10,θα την χρειαστεις και στο επομενο σιγουρα :) ...Δεν ειμαστε να αλλαζουμε αντλιες με τετοια κριση ;)... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φιλε.Ξεκινησε τωρα με αυτο για να σου ανοιξει η ορεξη και μετα μας παρουσιαζεις και το μεγαλυτερο που θα κανεις :whistling:...Πολυ καλα κανεις και θα πας σε VorTech MP10,θα την χρειαστεις και στο επομενο σιγουρα :) ...Δεν ειμαστε να αλλαζουμε αντλιες με τετοια κριση ;)... :thumbsu:

Ρε τι μπρίζας είσαι εσύ!!!;;;;;!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...