Jump to content

Παρουσιαση Νεου Ενυδρειου!!


Aleri14

Recommended Posts

Καλως σας βρηκα !!! Σας παρουσιαζω και το δικο μου ενυδρειο με κιχλιδες. Ασχολουμε απο το 2000 με ενυδρεια και μετα απο μεγαλη διαδρομη κατεληξα σε αυτα τα ψαρια.Το καπακι και το επιπλο ειναι δικης μου κατασκευης και θελουν μερικες ακομη πινελιες..

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Malawi

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):150x50x50
Συνολικά Λίτρα:450
Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
Φυτά:-
Ψάρια:15 Κιχλιδες Mbuna,tropheus,Demasoni,
Άλλα είδη:1 Clown Loach, 1 Synodontis, 1 pleco.

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:-
Πέτρες:40 κιλα
Ξύλα: 2
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: Ψιλο χαλικι λευκο-μπεζ
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):35 watt custom led
Διάρκεια φωτισμού:6-7 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Fluval 405
Θέρμανση/ Ψύξη:-
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-
Διατροφή:Blood worm,pelets,flakes

Παράμετροι
pH:8,1
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:25% ανα βδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:-
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες

post-58737-0-02084400-1395237462_thumb.jpgpost-58737-0-10271500-1395237463_thumb.jpgpost-58737-0-85419100-1395237463_thumb.jpgpost-58737-0-90360000-1395237464_thumb.jpgpost-58737-0-79172600-1395237465_thumb.jpgpost-58737-0-90413400-1395237466_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Σου μετεφερα το θεμα σου στη κατηγορια των ενυδρειων μελων.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω πολυ !

Link to comment
Share on other sites

Και μια κανονικου μεγεθους γιατι απετυχα στις μαζικες

1589feg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Τι θερμοκρασία έχεις?

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρειο?

Τι ψάρια έχεις όταν λες μπουνα? Και από πόσα?

Πες μας και πως τα πάνε τα ψάρια μεταξύ τους?

Θεωρώ πως έχεις πολλά και διαφορετικά ψάρια , και λίγες πέτρες!

Τα λίτρα είναι φανταστικά για 3 χαρεμια :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα, ωραίο το ενυδρείο σου, αλλά αφού πιάνει το χέρι σου από ότι διαβάζω φτιάξε και μια πλάτη! Θα το ανεβάσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Τι θερμοκρασία έχεις?

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρειο?

Τι ψάρια έχεις όταν λες μπουνα? Και από πόσα?

Πες μας και πως τα πάνε τα ψάρια μεταξύ τους?

Θεωρώ πως έχεις πολλά και διαφορετικά ψάρια , και λίγες πέτρες!

Τα λίτρα είναι φανταστικά για 3 χαρεμια :D

Εχω βαλει τικ σε αυτα που ειναι αρσενικα στην φωτο. Τα κυριαρχα ειναι 3 εκ των οποιων μονο το ενα ειναι πιο επιθετικο απο τα αλλα και εχει κρατησει το αριστερο τμημα του ενυδρειου. Θελω περισσοτερες θυληκες σιγουρα οι οποιες θα μπουν το επομενο ΣΚ. Για την ωρα αντιστοιχουν 2 θυληκες σε καθε αρσενικο.Θα βαλω και ποιο κοντινες φωτο γιατι οπως το βλεπεις φατσα τωρα ειναι διπλες οι πετρες απο πισω οποτε για την ωρα εχουν ολα κρυψωνες.Η θερμοκρασια ειναι στους 24 και το ενυδρειο ειναι ετσι 2 μηνες περιπου. Εννοειτε πως ειμαι ανοιχτος σε προτασεις και για την ωρα σκεφτομαι να ακολουθησω τη συμβουλη της υπερφορτωσης του ενυδρειου ωστε να μειωθει η ενταση μεταξυ αρσενικων και ισως καποι ψαρι αποπροσανατολισμου.post-58737-0-58955500-1395243142_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα, ωραίο το ενυδρείο σου, αλλά αφού πιάνει το χέρι σου από ότι διαβάζω φτιάξε και μια πλάτη! Θα το ανεβάσει πολύ!

Σ ευχαριστω πολυ! Δυστυχως ηθελα να φτιαξω συνεχομενη πλατη γιατι δεν μου αρεσουν του εμποριου που ειναι κομματια και φαινεται η ενωση αλλα με εμποδιζουν οι κοντρες του εντδρειου οποτε εχω ζητησει απο φιλο στο εξωτερικο να μου φερει αυτο http://www.yourfishstuff.com/rocky-3d-background/ οποτε αν γινει θα ειμαι οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι :thumbsu:

Μαυρο χαρτονι βαλε στην πλατη, θα δειξει πολυ

Το καπακι μ αρεσει......χαχα

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι :thumbsu:

Μαυρο χαρτονι βαλε στην πλατη, θα δειξει πολυ

Το καπακι μ αρεσει......χαχα

ΧΑχαχα το καπακι ειναι απο πολυκαρβουνικο και κολησα led απο κατω κι απο πανω για να μην κανει αντανακλαση εβαλα ταπετσαρια που την εβαψα γαλαζια.Εκανα και τρυπες σε μερικα σημεια για να μη μαζευει υδρατμους...το μαμα καπακι εσπασε κατα τη μεταφορα απο φιλο..

Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα είδα το 50 στο πλάτος!

Βαλε από πίσω ένα μαύρο χαρτόνι μέχρι να δεις τι θα κανεις με την πλάτη!

Πάλι δεν κατάλαβα αν τα ψαράκια σου είναι σε χαρεμια ? Τα 4 αρσενικά τα κατάλαβα πάντως!τα υπόλοιπα τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα είδα το 50 στο πλάτος!

Βαλε από πίσω ένα μαύρο χαρτόνι μέχρι να δεις τι θα κανεις με την πλάτη!

Πάλι δεν κατάλαβα αν τα ψαράκια σου είναι σε χαρεμια ? Τα 4 αρσενικά τα κατάλαβα πάντως!τα υπόλοιπα τι είναι?

Κατσε να βρω ονομασιες και στελνω για να ειναι ακριβεις, Για χαρεμια μαλλον θελω τη βοηθεια σου μιας και εχεις πιο πολυ καιρο κιχλιδες

Link to comment
Share on other sites

samilias21 Labidochromis caeruleus, Melanochromis auratus, Pseudotropheus sp. "Crabro Blue, Pseudotropheus socolofi(Albino),αυτα τα υπολλοιπα. Στην επιλογη επεσα λιγο θυμα των χρωματων!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μετριασουμε την επιθετικότητα τα βάζουμε σε χαρεμια , μια καλή αναλογία είναι , ένα αρσενικό τρία με τέσσερα θηλυκα!

Επίσης προσπαθούμε να κάνουμε σπηλιές και περάσματα όσο δυνατόν περισσότερα διότι τα μπουνα εκτός από πετροψαρα είναι πολύ περιοχικα ψάρια! Και αν έχουμε πολλές πέτρες δημιουργούμε πολλές περιοχές ώστε να πάρει το καθε αρσενικό την μεριά του και να μην έχουμε σκοτωμους για διεκδίκηση περιοχών !

Επίσης αποφεύγουμε να βάζουμε ίδιας οικογένειας η παρόμοιων χρηματιστών για να αποφεύγουμε υβριδισμους !

Υγ ότι θέλεις ρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολύ καλές διαστάσεις για να κανεις ένα πανέμορφο βιοτοπικο !

3 με 4 χαρεμια θα έβαζα εγώ στην θέση σου!

Αν θες μπορείς να βάλεις και αολονοκαρες μαζί με μπουνα!

Link to comment
Share on other sites

Για να μετριασουμε την επιθετικότητα τα βάζουμε σε χαρεμια , μια καλή αναλογία είναι , ένα αρσενικό τρία με τέσσερα θηλυκα!

Επίσης προσπαθούμε να κάνουμε σπηλιές και περάσματα όσο δυνατόν περισσότερα διότι τα μπουνα εκτός από πετροψαρα είναι πολύ περιοχικα ψάρια! Και αν έχουμε πολλές πέτρες δημιουργούμε πολλές περιοχές ώστε να πάρει το καθε αρσενικό την μεριά του και να μην έχουμε σκοτωμους για διεκδίκηση περιοχών !

Επίσης αποφεύγουμε να βάζουμε ίδιας οικογένειας η παρόμοιων χρηματιστών για να αποφεύγουμε υβριδισμους !

Υγ ότι θέλεις ρωτα!

Οχι ενταξει απο οικογενειες το ειχα διαβασει οτι δε βαζουμε ιδια,στα χαρεμια μου τα ειχαν μπλεξει γιατι μερικοι λενε ενα αρσενικο με ενα θυληκο εισαι οκ οποτε θα παρω μερικες θυληκες ακομη στον καθενα να ειναι οκ. Ευτυχως απο σπηλιες εχω μπολικες για να φυλοξενησουν παραπανω ψαρια οποτε θα κανω 4 χαρεμια μπας και δω και κανενα ζευγαρωμα και να μη φωρτωθει πολυ το ενυδρειο.Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και αν ειναι κατι θα σου πω! θα ανεβασω και φωτο οταν ειναι πιο ολοκληρωμενο!

Link to comment
Share on other sites

Ένα με ένα το αποφεύγουμε γιατί το αρσενικό θα κυνηγάει συνέχεια την ίδια θηλυκια , και αν μπουκωθει θα την κυνηγάει να την ξανά μπουκωσει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...