Jump to content

βοηθεια σε εναν αρχαριο


georot

Recommended Posts

χαιρετω ολα τα παιδια του forum..με λενε γιωργο ειμαι 25 ετων μενω γαλατσι +ειμαι πωλητης σε καταστημα με ρουχα...επισης ασχολουμαι μ το μπασκετ,το γυμναστηριο,το αμαξι μ,τη σκυλα μ τη shiba(rottweilerina),φτιαχνω puzzles αλλα εδω κα ιενα μηνα μου εχει κολλησει η ιδεα να φτιαξω ενα ενυδρειο και να προσθεσω αλλο ενα hobby.. :lmao: ..πριν λιγες μερες πηγα να ρωτησω για ενα ενυδρειο ετοιμο..ειδα ενα 80χ40χ40 320 ευρω..δεν μου φανηκανε πολλα τα λεφτα αλλα μαλλον θα μπω στο τρυπακι να το φτιαξω μονος.ελεγα για 1m*50cm*50cm και παχοσ 8mm..πηγα σεεναν τζαμα και μ το κοστολογησε 125 ευρω.και αρχιζουνε οι ερωτησεις μου..οι κοντρες τι ακριβως ειναι και θα ητανε αναγκαιες για το συγκεκριμενο ενυδρειο?τι ακριβως πρεπει να πω στον τζαμα να προσεξει ωστε να μην εχω καποιο προβλημα στο μελλον?και γενικα οδηγιες για την κατασκευη ενυδρειου μιας κα ιειμαι αρχαριος.αυτα για αρχη..ελπιζω να εχω απαντησεις σας..

φιλικα

γιωργος :rasp:

Link to comment
Share on other sites

-Φιλε μου καλωςορισες!

Αν και απο οτι βλεπω εχεις πολυ ορεξη και διαθεση για το "αθλημα" και σιγουρα η χαρα της δημιουργιας ειναι αλλο πραγμα εγω θα σου προτεινα να αγορασεις ενα ενυδρειο...

Σιγουρα θα σε γλιτωσει απο πολλα(πιθανον μελλοντικες περιπετειες),επισης τα ετοιμα ειναι "πληρη", με τον φωτισμο τους,τα φιλτρα και γενικα ολο τον εξοπλισμοτα οποια θα πρεπεινα αγορασειςμετα επιβαρυνοντας το κστος κατασκευης.Ολα αυτα στα λεω μια που εισαι πρωταρης στο αντικειμενο και χωρις να θελω να σε φοβισω...

-Αργοτερα μπορεις και εσυ-μετα απο διαβασμα-να κανεις δικο σου ενυδρειο αφου θα μπεις και εσυ στο club!!

-Αυτα απο μενα και παλι καλως ορισες!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο πιο πάνω! Ανκαι σε μένα αρέσει η δημιουργία και πολύ θά' θελα να φτιάξω το ενυδρείο μου, είναι στ' αληθεια πολλά αυτά που πρέπει να κάνεις και να μάθεις που δεν θα σύστηνα το στήσιμο. Καινούργιο και πάλι καινούργιο για μας τους αρχάριους.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο χόμπι και στο Aquazone.

Το ενυδρείο που λες ότι θες να φτιάξεις είναι 250 λίτρα. Θεωρώ ότι είναι μεγάλο για κάποιον αρχάριο που δεν έχει εμπειρία στις κατασκευές ενυδρείων, για πρώτη του κατασκευή... Και δεν είναι παιχνίδι 250 λίτρα νερό στο σαλόνι σου, συν το πρόβλημα στα ψάρια... Ασε το πρόβλημα με το δυσκολότερο σημείο του (κατασκευαστικά) που είναι το καπάκι με το φωτισμό (ΙΜΟ) - εκτός και αν βάλεις τα φώτα κρεμαστά από πάνω και το ενυδρείο το κλείσεις με απλά συρταρωτά τζάμια, όπου όμως τότε θα έχεις και την ανάλογη εμφάνιση.

Σου προτείνω να το πάρεις έτοιμο από μαγαζί ή και μεταχειρισμένο από ιδιώτη, να το στρώσεις σωστά, να μάθεις αρκετά πράγματα με τη χρήση του, να γνωρίσεις από μέσα και καλά το χόμπι και μετά να προχωρήσεις σε τέτοιες κατασκευές. Μετά θα μπορούσες να ξεκινήσεις με την κατασκευή ενός μικρότερου, γύρω στα 60 λίτρα, που έτσι κι αλλιώς θα σου χρειαστεί υποστηρικτικά στο μεγάλο, σαν γεννήστρα, καραντίνα ή "νοσοκομείο". Θα μπορέσεις να το καταφέρεις πολύ πιο εύκολα και αν τυχόν γίνει και καμιά στραβή, θα μπορέσεις να την αντιμετωπίσεις ευκολότερα και καλύτερα.

Μπες μέσα στη κατηγορία των DIY κατασκευών που σου βάζω στο παρακάτω λινκ και διάβασε όλα τα σχετικά θέματα με κατασκευές ενυδρείων, ώστε να πάρεις μια ιδέα, αλλά και να λύσεις κάποιες απορίες σου. Και ότι ερωτηματικά παραμείνουν, άνοιξε σε εκείνη τη κατηγορία ένα νέο θέμα και να είσαι σίγουρος ότι θα βοηθηθείς από όλους.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=56

Link to comment
Share on other sites

Mεγάλε μην παιδεύεσαι!Μπες στο forum στις μικρές αγγελίες στα ενυδρειακά και θα δείς ποσοι πουλάνε ενυδρεια και σε πολλυ καλές τιμές!Ασε που θα είναι και στρωμένα (βακτηριδια) και θα μπορέσεις να βάλεις πιο γρήγορα ψάρια.Τώρα αν επιμένεις και θέλεις να το φτιάξεις μόνος σου -πραγμα που δεν σου συνηστώ-πηγαινε σε κάποιο κατασκευαστη ενυδρείων ή σε καποιο τζαμά που να έχει ξαναφτιάξει ενυδρεία και να δουλεύουν.Κι εγώ αρχάριος είμαι και έχω 60lt.Ψάξε τις τίμες (πωλητης είσαι ξέρεις..) και θα δείς οτι συμφαίρει το έτοιμο και ακόμη περισσότερο απο κάποιον ιδιώτη.

Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ!

Φιλικα ΜΠΙΚΙΣ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις..μαλλον θα καταφυγω σε ετοιμο ενυδρειο γιατι συμφωνα με αυτα που λετε εινα ιπολ υδυσκολο για εναν αρχαριο να φτιαξει το δικο του ενυδρειο..σιγουρα θα χρειαστω βοηθεια τις επομενες μερες :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και στο χόμπι.

Όσο για το ενυδρείο που θες να αποκτήσεις τα είπανε όλα η προηγούμενοι. Σε συστήνω να ακούσης την συμβουλή τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλωςηρθες στο forum!!

Θα συμφωνησω και γω με τους παραπανω, καλη συνεχεια στο ξεκινημα.

Link to comment
Share on other sites

Mεγάλε μην παιδεύεσαι!Μπες στο forum στις μικρές αγγελίες στα ενυδρειακά και θα δείς ποσοι πουλάνε ενυδρεια και σε πολλυ καλές τιμές!Ασε που θα είναι και στρωμένα (βακτηριδια) και θα μπορέσεις να βάλεις πιο γρήγορα ψάρια.Τώρα αν επιμένεις και θέλεις να το φτιάξεις μόνος σου -πραγμα που δεν σου συνηστώ-πηγαινε σε κάποιο κατασκευαστη ενυδρείων ή σε καποιο τζαμά που να έχει ξαναφτιάξει ενυδρεία και να δουλεύουν.Κι εγώ αρχάριος είμαι και έχω 60lt.Ψάξε τις τίμες (πωλητης είσαι ξέρεις..) και θα δείς οτι συμφαίρει το έτοιμο και ακόμη περισσότερο απο κάποιον ιδιώτη.

Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ!

Φιλικα ΜΠΙΚΙΣ

Καλώς ηρθες φίλε georot ρίξε μπόλικο διάβασμα το φόρουμ εδώ έχει μπόλικη ύλη . Άκου αυτό που σου λέει ο mpikis έχει αυτές τις μέρες κάτι προσφορές

Link to comment
Share on other sites

Καλωςηρθες στο AZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα συμφωνησω και γω με τους παραπανω, καλη συνεχεια στο ξεκινημα σου φίλε Γιώργο.

Link to comment
Share on other sites

Καλωστον ... :rasp:

Καλη διαμονη ... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για το καλωσορισμα..αφου εψαξα λιγο στις μικρες αγγελιες και μιας και διαθετω μεχρι 300 ευρω δεν βρηκα τιποτα..τελικα κατεληξα να περασω αυριο απο ενα καταστημα που συνεργαζεται με το forum και να κοιταξω για το Rio 180..η γνωμη η δικη σας?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πρέπει να κάνεις μια πολύ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ λίστα καταγράφοντας ΚΑΙ το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο θα χρειαστείς ΜΑΖΙ με το ενυδρείο σου μέχρι να λειτουργήσει πλήρως, γιατί σε βλέπω με το ενυδρείο άδειο στο σαλόνι... Δεν είναι μόνο η αγορά του ενυδρείου, αλλά και ένα κάρο άλλα πράγματα που θα χρειαστείς. Και στην περίπτωση που διαθέτεις ΑΥΣΤΗΡΑ ΜΟΝΟ τα 300 ευρώ που λες, δεν θα πρέπει να τα ξοδέψεις όλα για τη γυάλα, γιατί μετά... Ρίξε μια ματιά εδώ, μπορεί να σε βοηθήσει:

http://users.tellas.gr/~filoxenos/new_3.htm

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο..παντως δεν εχω σκοπο αυριο πχ να το παρω και αμεσως να βαλω ψαρια..βασικα θελω να το διακοσμησω οπως το φανταζομαι+γενικα θελω να μη νκανω βιαστικες κινησεις.σιγουρα θα με βοηθησετε κα ιεσεις εδω+το αποτελεσμα ειμαι σιγουρος θα ειναι πολυ καλο..αυτο π θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης΄..οταν λεμε ''ενυδρειο με πληρες εξοπλισμο''τι θα περιλαμβανει?

Link to comment
Share on other sites

Μπήκες στο λινκ που σου έβαλα? Διάβασέ το και θα δεις.

Βέβαια, όταν ένα κατάστημα λέει ''πωλείται το τάδε ενυδρείο με πλήρες εξοπλισμό'' εννοεί συνήθως τη γυάλα με το καπάκι (με απλο, στοιχειώδη φωτισμό), τη βάση, εσωτερικό φίλτρο, θερμαντήρα, άντε και ένα θερμόμετρο , ίσως και μια μικρή γενική τροφή, μπορεί και λίγο χαλίκι. Δεν είναι όμως μόνον αυτά...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..λοιπον σημερα εκανα+εγω την πρωτη ερευνα αγορας ενυδρειου..θελοντας να δωσω μεγαλη βαση στην διακοσμηση του ενυδρειου σκεφτομαι πολυ σοβαρα το ενδεχομενο να αγορασω το συγκεκριμενο ενυδρειο που δινει το carrefour με 150 ευρω.αν θυμαμαι διαστασεις(100*35*45)..το ξερω η τιμη ειναι πολυ χαμηλη κα ιαυτο με προβληματιζει φυσικα..υπαρχει καποιος εδω μεσα που εχει ξεκινησει την''τρελα''του η να εχει στην κατοχη του αυτο το ενυδρειο?αν ναι θα ηθελα να μ δωσει τα φωτα του.εινα ιαξιοπιστο η θα εχω προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το συγκεκριμμένο ενυδρείο είναι 100Χ30Χ40 δηλαδη 120 λιτρα, εκτός αν έχει φέρει κανένα καινούριο μοντέλο μεγαλύτερο.

Στα 150 ευρώ δεν το θεωρώ πλέον φτηνό. Στην αγορά έχω δει ή 160 λιτρα με 150 € ή 150 λιτρα με 160 € (δεν θυμάμαι καλά) το οποίο μου άρεσε καλύτερα από του carefour που και εγώ εχω. Αλλά εγώ το είχα πάρει 119 €.

Link to comment
Share on other sites

εισαι ευχαριστημενος ομως με το συγκεκριμενο ενυδρειο?και αν γινεται και θυμασαι φυσικα να μου πεις απο εξοπλισμο τι περιλαμβανε

ευχαριστω προκαταβολικα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω το ιταλικό που είχε φέρει πρόπερσι το carefour. Ξεχωρίζει από το περσινο γιατί είχε τη λάμπα του μέσα σε πλαφονιέρα ενω το περσινό όχι.

Είχε 1 λάμπα 24 watt, εσωτερικο φίλτρο με κυκλοφορητή hydor pico 300, θερμοστάτη hydor 150 watt.

Γενικά το θεωρώ καλό πoιοτικά, αλλά παρόλα αυτά έχω αλλάξει τα πάντα από τον εξοπλισμό.

Λάμπες power compact 120 watt και εξωτερικό θερμοφίλτρο eheim 2327 wet/dry.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω το ιταλικό που είχε φέρει πρόπερσι το carefour. Ξεχωρίζει από το περσινο γιατί είχε τη λάμπα του μέσα σε πλαφονιέρα ενω το περσινό όχι.

Είχε 1 λάμπα 24 watt, εσωτερικο φίλτρο με κυκλοφορητή hydor pico 300, θερμοστάτη hydor 150 watt.

Γενικά το θεωρώ καλό πoιοτικά, αλλά παρόλα αυτά έχω αλλάξει τα πάντα από τον εξοπλισμό.

Λάμπες power compact 120 watt και εξωτερικό θερμοφίλτρο eheim 2327 wet/dry.

σαφως κα ιεγω θα εχω σκοπο(αν τελικα παρω το συγκεκριμενο)σιγα σιγα να αλλαξω ολο τον εξοπλισμο και να βαζω κατι καλυτερο..μηπως μπορω να δω καμια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καποια φωτογραφια απο ενυδρειο-carrefour να το δω πως εινα ιπεριπου στημενο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:bowdown:

καλως ηρθες..καλο διαβασμα,και παντα να απολαμβανεις το ενυδρειο σου!!

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...