Jump to content

Γεια Σας Και Από Έμενα!!!


jojo90

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
discus

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120x60x50
Συνολικά Λίτρα:300
Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
Φυτά:-
Ψάρια: 1 Blue Diamond, 1 Chequerboard, 1 Brown

Άλλα είδη: 2 albino and 2 bronze corydoras, 2 amano shrimp, 1 procambarus clarkii, 1 betta

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:-
Πέτρες: λάβα
Ξύλα: 3
Άλλα διακοσμητικά : ένα πλαστικό φυτό, καρύδα-κρυψώνα
Υπόστρωμα: Ψιλό χαλίκι μαύρο, χαλαζιακή άμμος λευκή
Βυθός:-

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):35 watt custom led
Διάρκεια φωτισμού:6-7 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Fluval 305
Θέρμανση/ Ψύξη:-
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-
Διατροφή:Blood worm,pelets,flakes, artemia

Παράμετροι
pH:7.1
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C): 28

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:25% ανα βδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:-
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες

post-58785-0-02435700-1395242901_thumb.jpg

post-58785-0-21214800-1395242948_thumb.jpg

post-58785-0-21206000-1395243038_thumb.jpg

post-58785-0-58587300-1395243744_thumb.jpg

post-58785-0-24109100-1395243754_thumb.jpg

post-58785-0-84467800-1395243761_thumb.jpg

post-58785-0-85391300-1395243769_thumb.jpg

post-58785-0-70419600-1395243779_thumb.jpg

post-58785-0-79363800-1395243787_thumb.jpg

post-58785-0-43357700-1395243797_thumb.jpg

post-58785-0-91013700-1395243803_thumb.jpg

post-58785-0-21084300-1395243813_thumb.jpg

post-58785-0-46141100-1395243821_thumb.jpg

post-58785-0-57184300-1395243831_thumb.jpg

post-58785-0-56253700-1395243837_thumb.jpg

post-58785-0-07400700-1395243847_thumb.jpg

post-58785-0-55115100-1395243852_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!! λοιπόν, πολλά πράγματα θέλουν αλλαγή εδώ για να έχουμε ένα πιο όμορφο τοπίο, αλλά για αρχή περιμένω να κάτσουν τα ξύλα.... τα δισκάκια δεν τρελαίνονται να ποζάρουν στον φακό δυστυχώς... τώρα σιγά σιγά πρέπει να τους βρω παρέα, να γίνουν περισσότερα.. Αλλά λόγω της τιμής τους αυτό γίνεται σταδιακά.. επίσης να αναφέρω ότι η μια μου γαρίδα έχει αυτοκτονικές τάσεις και πηδάει έξω από το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Καλως την !!! Πολυ ομορφο για την ωρα οποτε περιμενουμε την τελικη του μορφη οταν κατσουν τα ξυλα σου. Για τη γαριδα απλα πρεπει να φροντισεις να μην εχει ευκολα εξοδους απο το ενυδρειο οπως μεγαλες τρυπες κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Καλως την !!! Πολυ ομορφο για την ωρα οποτε περιμενουμε την τελικη του μορφη οταν κατσουν τα ξυλα σου. Για τη γαριδα απλα πρεπει να φροντισεις να μην εχει ευκολα εξοδους απο το ενυδρειο οπως μεγαλες τρυπες κλπ..

Σε ευχαριστω πολυ! και τα δικα σου επισης!! εχει μεγαλα ανοιγματα το καπακι ειναι η αληθεια αλλα δεν θα τα εχει για πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα καλως ηρθες στην παρεα μας πολυ ομορφη δουλεια συνεχισε ετσι...

υγ. το θεμα μεταφερθηκε στην σωστη κατηγορία το ειχες στο θαλασσινό.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τις προοπτικες λογω και του πλατους του ενυδρειου να γινει καθαρο δισκαδικο

Καλη συνεχεια :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου καλη καλησπερα!

Σου ευχωμε καλως ηρθες στον κοσμο των δισκων.

Πως σκεφτεσε να το εχεις, οπως το βλεπουμε τωρα η αργοτερα σκεφτεσε για κανενα φυτακι ( αληθινο ).

Για τις αμανο τωρα που αναφερεις ποιο πανω, ισως πεταγωνται γιατι τις κυνηγανε οι δισκοι. Ισως αργοτερα εαν

μεγαλωσουν περισσοτερο να τις φανε.

Τωρα για το φιλτρο σου, εαν μπορεσεις καποα στιγμη να βαλεις και ενα ακομα μεγαλυτερο, γιατι αυτο συμφωνα

με τα λιτρα σου και τους δισκους ειναι λιγο.

Σου ευχωμε καλη συνεχεια και οπου μπορουμε εδω ειμασται να σε βοηθησουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εχει τις προοπτικες λογω και του πλατους του ενυδρειου να γινει καθαρο δισκαδικο

Καλη συνεχεια :thumbsu:

σε ευχαριστω πολυ!!! και λογω του υψους απ΄οτι εχω διαβασει!! ξερεις μηπως που μπορω εδω στην αθηνα να βρω ... δισκαδικο με καλες τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Η γαριδα σου μαλλον πηδαει εξω γιατι την κυνηγουν οι δισκοι.

Ο μονομαχος πρεπει να βγει γιατι με τους δισκους θα εχει προβλημα,ισως αρχισει να τους τσιμπα.

Η καραβιδα θα σου φαει ψαρια και καλυτερα να φυγει απο μεσα.

Γιατι εχεις βαλει και αμμο και χαλικι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου καλη καλησπερα!

Σου ευχωμε καλως ηρθες στον κοσμο των δισκων.

Πως σκεφτεσε να το εχεις, οπως το βλεπουμε τωρα η αργοτερα σκεφτεσε για κανενα φυτακι ( αληθινο ).

Για τις αμανο τωρα που αναφερεις ποιο πανω, ισως πεταγωνται γιατι τις κυνηγανε οι δισκοι. Ισως αργοτερα εαν

μεγαλωσουν περισσοτερο να τις φανε.

Τωρα για το φιλτρο σου, εαν μπορεσεις καποα στιγμη να βαλεις και ενα ακομα μεγαλυτερο, γιατι αυτο συμφωνα

με τα λιτρα σου και τους δισκους ειναι λιγο.

Σου ευχωμε καλη συνεχεια και οπου μπορουμε εδω ειμασται να σε βοηθησουμε!

καλησπερα! για αρχη το πολυπλοκο αλλα πανεμορφο ξυλο που υπταται θα μπει ορθιο στην γωνια να μου κρυβει το φιλτρο! ισως βεβαια βγαλω το μαυρο χαλικι να μεινει μονο η αμμος και η λαβα... οσο για τα φυτα,, ζουγκλα να μπορουσα θα το εκανα! αλλα δεν ξερω τι να κανω τωρα που ειναι ηδη ετοιμο. μπορω απλα να βαλω τα φυτα στν αμμο? αν αυτο γινεται, μου αρεσει πολυ ενα φθτο που μοιαζει με ανιθο, η δρακαινα και κατι που ειναι σαν φυκι... ο,τι εχει να προτεινει ο καθε ενας καλοδεχουμενο... τα δισκακια ειναι ψαρωμενα (χιχι) δεν πειραζουν κανεναν... και οι γαριδες ολο κρυμμενες ειναι συνηθως.. και ο αστακος κανει κατι περιεργα και ανεβαινει ψηλα..... δεν εχει βγει ομως αυτος ακομα εξω! ελπιζω να μην το κανει γιατι τον προηγουμενο (ηταν μονος του σε αλλο ενυδρειο) τον πατησε το σκυλι οταν δραπετευσε.. ;/ οσο για το φιλτρο, μεχρι να παρω καινουριο περιοριζομαι σε αλλαγες νερου δυο φορες την εβδομαδα!

(ειναι φυσιολογικο το ξυλο να βγαλει μυκητα? επιβλαβες για τα ψαρια?)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα καλως ηρθες στην παρεα μας πολυ ομορφη δουλεια συνεχισε ετσι...

υγ. το θεμα μεταφερθηκε στην σωστη κατηγορία το ειχες στο θαλασσινό.

ναι, το προσεξα μετα εορτης... Καλως σας βρηκα κ εγω κ ευχαριστω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Η γαριδα σου μαλλον πηδαει εξω γιατι την κυνηγουν οι δισκοι.

Ο μονομαχος πρεπει να βγει γιατι με τους δισκους θα εχει προβλημα,ισως αρχισει να τους τσιμπα.

Η καραβιδα θα σου φαει ψαρια και καλυτερα να φυγει απο μεσα.

Γιατι εχεις βαλει και αμμο και χαλικι?

καλησπερα και καλως σας βρηκα! Γενικα ολα κυλανε αρμονικα στο ενυδριο μου, δεν πεφτει κινηγητο γι αυτο απορω... βεβαια οταν σβηνουν τα φωτα δεν χερω τι γινεται... ο μονομαχος εχει οριοθετησει την περιοχη του και ουτε ενοχλει, ουτε ενοχλειτε! τον ειχα και με αλλα ψαρακια και ποτε δεν πειραξε κανεναν.. ελπιζω να συνεχιστει και μελλοντικα αυτο αν και ποτε δεν ξερεις. Αν δεις μια φωτο που εχω, εκεινη που φαινεται και το καρχαριακι μου (RIP) θα δεις το αρχικο πλανο του ενυδρειου.. αλλα η αμμος εγινε χαλια με κομματακια ξυλου και περιττωματα οποτε τα εμπλεξα ολα. Και φυσικα το μετανιωσα.. εδω εχω μια απορια, αφου δεν μπορω να βαλω σκουπα βυθου, πως θα καθαριζω την αμμο? επεται καινουριο ενιδρειο πριβε για καραβιδες οποτε προς το παρων φιλοξενειται εδω..

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι ισως εχεις προβημα αν αφησεις την αμμο με το χαλικι.Εκτος οτι η αμμος θα παει κατω και το χαλικι πανω λογο κοκκομετριας,η αμμος μπορει να σου πετρωσει και να εχεις και αναεροβιες περιοχες,πραγμα που δεν ειναι καλο.

Επισης η καραβιδα ειναι ενεργη το βραδυ μονο και οταν σβηνουν τα φωτα οτι περνα μποστα της θα το κοβει..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι ισως εχεις προβημα αν αφησεις την αμμο με το χαλικι.Εκτος οτι η αμμος θα παει κατω και το χαλικι πανω λογο κοκκομετριας,η αμμος μπορει να σου πετρωσει και να εχεις και αναεροβιες περιοχες,πραγμα που δεν ειναι καλο.

Επισης η καραβιδα ειναι ενεργη το βραδυ μονο και οταν σβηνουν τα φωτα οτι περνα μποστα της θα το κοβει..

εχεις ενα δικιο.... θα φυγει το χαλικι... εξ αλλου δεν παει χαμενο, θα στησουμε καινουριο ενυδρειο αμεσα!! και πες οτι μενει μονο η αμμος, πως θα καθαριζεται? σκουπα βυθου δεν θα την ρουφηξει?

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα δικιο.... θα φυγει το χαλικι... εξ αλλου δεν παει χαμενο, θα στησουμε καινουριο ενυδρειο αμεσα!! και πες οτι μενει μονο η αμμος, πως θα καθαριζεται? σκουπα βυθου δεν θα την ρουφηξει?

αμα δεις βεβαια, δεν ειναι ολο ανακατεμενο. η μια πλευρα ειναι αμμος κ η αλλη χαλικι κ λιγο χαλικι πανω απο τν αμμο να δεσει.. οποτε φευγει εθκολαpost-58785-0-45144900-1395254896_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η σκουπα βυθου ειναι αχρηστη,ειδικα αν εχεις και φυτα στο ενυδρειο σου.

Αν λερωνετε απο περιτωματα,μπορεις να χρησιμοποιεις το λαστιχο της σκουπας και να τα τραβας.

Δεν χρειαζεται να κανουμε το ενυδρειο μας τζαμι απο την καθαριοτητα.:)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σε παροτρυνε να το στυσης ετσι με τα δυο ειδη χαλικιου?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σε παροτρυνε να το στυσης ετσι με τα δυο ειδη χαλικιου?

κανεις! οπως και δεν με αποθάρρυνε και κανεις! ειχα δει κατι αναλογο στο νετ, ηταν στήσιμο για εκθεσιακο κεντρο και ζηλεψα... στην αρχη καλο ηταν..

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η σκουπα βυθου ειναι αχρηστη,ειδικα αν εχεις και φυτα στο ενυδρειο σου.

Αν λερωνετε απο περιτωματα,μπορεις να χρησιμοποιεις το λαστιχο της σκουπας και να τα τραβας.

Δεν χρειαζεται να κανουμε το ενυδρειο μας τζαμι απο την καθαριοτητα. :)

σιγουρα! απλα επειδη ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με δισκους ειμαι λιγο φοβισμενη... λενε οτι ειναι περιεργοι και θελουν καθαριοτητα κλπ κλπ.. μου εβγαλες ενα μπελα απο το κεφαλι μου γιατι πουθενα δεν εβρισκα πως να την καθαρισω... τα πετ σοπ λεγανε σκοθπα, εγω σκεφτομουν οτι θα φευγει χαλικι.. στο νετ τιποτα... ευχαριστωω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν βαζεις σκουπα και εχεις και φυτα,χανεις το φυσικο υποστρωμα-λιπασμα που θα δημιουργηθει στην αμμο η το χαλικι σου.Τα πετσοπ ειναι φυσιολογικο να σου λενε να παρεις σκουπα...να πουλησουν θελουν..

Link to comment
Share on other sites

Αν βαζεις σκουπα και εχεις και φυτα,χανεις το φυσικο υποστρωμα-λιπασμα που θα δημιουργηθει στην αμμο η το χαλικι σου.Τα πετσοπ ειναι φυσιολογικο να σου λενε να παρεις σκουπα...να πουλησουν

τι καλα, και το ειχα ανχοσ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Εμενα προσωπικα μου αρεσει ετσι οπως ειναι με τα ξυλα να επιπλεουν!

Η καραβιδα οπως ηδη σου ειπαν ειναι επικδυνη!

Καλυτερα κρατα μονο την αμμο και βαλε καποια ευκολα αμαζονιακα φυτακια που να αντεχουν και τις θερμοκρασιες των δισκων!

Link to comment
Share on other sites

κανεις! οπως και δεν με αποθάρρυνε και κανεις! ειχα δει κατι αναλογο στο νετ, ηταν στήσιμο για εκθεσιακο κεντρο και ζηλεψα... στην αρχη καλο ηταν..

Αυτα τα στηνουν και σε 2 - 3 μερες τα χαλανε, εμεις τα κραταμε για οσο διαστημα μπορουμε.

Προσπαθησε με ολα αυτα που σου ειπαν τα παιδεια ποιο πανω, να κανεις ενα ενυδρειο το

οποιο να ευχαριστει πρωτα εσενα και μετα τους υπολοιπους

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα στηνουν και σε 2 - 3 μερες τα χαλανε, εμεις τα κραταμε για οσο διαστημα μπορουμε.

Προσπαθησε με ολα αυτα που σου ειπαν τα παιδεια ποιο πανω, να κανεις ενα ενυδρειο το

οποιο να ευχαριστει πρωτα εσενα και μετα τους υπολοιπους

καλημερα!καλημερα! Σιγουρα το κανω για εμενα, και δεν το αντεγραψα οπως ηταν... την ιδεα προσπαθησα να ακολουθησω.. μετα το σκ θα βαλω φωτογραφια με αλλαγες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Εμενα προσωπικα μου αρεσει ετσι οπως ειναι με τα ξυλα να επιπλεουν!

Η καραβιδα οπως ηδη σου ειπαν ειναι επικδυνη!

Καλυτερα κρατα μονο την αμμο και βαλε καποια ευκολα αμαζονιακα φυτακια που να αντεχουν και τις θερμοκρασιες των δισκων!

Καλημερα! Ναι εχουν ενα ενδιαφερον τα ξυλα χα χα! αλλα εχω αλλα σχεδια για αυτα.. Εχεις να μου προτεινεις κατι σε φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...