Jump to content

Αργη Αναπτυξη Εως Μηδαμινη Και Βοηθεια Για Κλάδεμα


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! στο ''μεγαλο'' ενυδρειο 120 λιτρων εiχa 3 κλαδεματα Hygrophila polysperma τα οποια ξεραθηκαν τελειως μαζι με 4 κλαδεματα microsorum pteropus τα οποια εχουν αντεξει σχετικα....... αλλα δεν εχουν μεγαλωσει καθολου σχεδον 5 μηνες που τα εχω ο φωτισμος ξερω οτι ειναι λιγος αλλα να μην μεγαλωνουν καθολου?? ο φωτισμος ειναι μια λαμπα jbl solar aquarium 25 watt χωρις να λεει  αλλες πληροφοριες! αν ειναι απο φωτισμο δεν μπορω να κανω και πολλα περα απο το να το βοηθησω με καμια ταινια led! αν βεβαια βοηθαει .... οσο για το κλαδεμα στο μονομαχοενυδρειο ειχα βαλει μια ριζα hygrophila polysperma το οποιο αναπτυσεται μια χαρα και μου πεταξε και 2 αλλα στο πλαι... αυτο που θελω να μου πειτε ειναι πως να το κλαδεψω.... κοβω κατεθευθειαν οπου να ναι η θελει απο χαμηλα στο βλαστο?? να και καποιες φωτο απο τα φυτα

 

 

αυτα ειναι που δεν μεγαλωνουν

 

post-56103-0-77007700-1395258841_thumb.jpgpost-56103-0-77007700-1395258841_thumb.jpg

 

post-56103-0-69129500-1395258848_thumb.jpg

 

και αυτο που δεν ξερω πως κλαδευεται

post-56103-0-63095700-1395258834_thumb.jpg

 

post-56103-0-62162300-1395258824_thumb.jpg

 

 

Σημειωση δεν εχω καποιο ειδικο εργαλειο και θελω να το κλαδεψω για να βαλω και στο μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος σου ειναι παρα πολυ χαμηλος για τα λιτρα σου και γι αυτο δεν μεγαλωνουν τα φυτα σου.Οσο για τα λεντ που λες..κανεις δεν μπορει να σου πει με ασφαλεια αν θα κανουν κατι η οχι και τι ακριβως λεντ να βαλεις.

Το φυτο που λες οτι δεν ξερεις πως κλαδευεται,κοβεις οπου θες και φυτευεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε rastafarian καταλαβα....... απλα για δευτερη λαμπα ειναι λιγο μπερδεμα γτ δεν εχει χωρο ετσι οπως ειναι και ενω εχει υποδοχη για δευτερη λαμπα δεν χωραει πουθενα το δευτερο ballast εκτος και βρω κανα μικρο διπλο! Για λεντ που βολευει κανενας που να χει δοκιμασει???

Link to comment
Share on other sites

Για λεντ δεν εχουν βγει ασφαλεις γνωμες,ειναι κατι καινουριο για το φυτεμενο ενυδρειο.

Βαλε αλλη μια λαμπα και βαλε το μπαλαστ εξω απο το καπακι.Η βαλε ενα μπαλαστ που να παιρνει 2 λαμπες.

Αν ομως η λαμπα που εχεις εχει λαθος κελβιν,παλι προβλημα θα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Για λεντ δεν εχουν βγει ασφαλεις γνωμες,ειναι κατι καινουριο για το φυτεμενο ενυδρειο.

Βαλε αλλη μια λαμπα και βαλε το μπαλαστ εξω απο το καπακι.Η βαλε ενα μπαλαστ που να παιρνει 2 λαμπες.

Αν ομως η λαμπα που εχεις εχει λαθος κελβιν,παλι προβλημα θα εχεις.

ρε φιλε δεν ξερω ποσα κελβιν ειναι.... και στο google που εψαξα δεν εγραφε πουθενα δεν υπαρχει γενικως σαν λαμπα καθε αυτου μου την βγαει σαν 18 βαττ τεσπα! Αν μπορεσω και του ριξω αλλη μια αλλιως να την αλλαξω και να του βαλω μια 36 βαττ τι λες θα κανει δουλεια?? ποσο βαττ θελει για ευκολα φυτα??

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειτε να βρεις 36 βατ λαμπα σ αυτο το μηκος,τα βατ ειναι στανταρ στα μηκη.

Για ευκολα φυτα θα πρεπει να πας σε συνολο 50 βατ περιπου και σε κελβιν αν εχεις 2 λαμπες,η μια να ειναι 6500Κ και η αλλη 4500Κ.

Link to comment
Share on other sites

Με το μήκος των λαμπων πάνε και τα βατ δε μπορεις σε αυτο το μήκος να βάλεις παραπανω μονο 2ευτερη λάμπα μπορεις

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα οποτε δεν κανουμε τιποτα αν δεν μπει δευτερη... θα κοιταξω αν μπορεσω και βρω διπλο μπαλαστ αλλα μικρο σε μεγεθος καλως αλλιως.εαν του βαλω μια οικονομιας στο πλαι που χωραει θα κανει τιποτα? αλλα θα πιανει το μισο περιπου ενυδρειο....εν αναγκη το διακοσμω ετσι ωστε τα φυτα να ειναι στο πολυ φως...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα μετα απο απιστευτη ταλαιπωρια και σπασιμο νευρων καταφερα και εβαλα αλλη μια λαμπα! Το προβλημα ειναι οτι γυρισα ΟΛΑ τα ηλεκτρομαγαζα της περιοχης και δεν βρηκα λαμπα στο μηκος μου και αναγκαστηκα και πηγα στον πετσοπα και μου εδωσε μια η οποια ειναι μαρκας wave, 25 watt αλλα δεν γραφει τιποτα για kelvin και στο ιντερνετ που κοιταξα δεν γραφει... το μοντελο λεγεται plant power και γραφει επανω οτι διεγειρει την αναπτυξη των φυτων... μονο αυτο! δεν ειχε και αυτος αλλη..... και μου λεει οτι ειναι ειδικη για φυτα! Ωστοσο στην πραξη δεν εχω πιο δυνατο φως αλλα λιγο πιο πλουσιο αν καταλαβαινετε τι εννοω και αυτη στην μια ακρη φωταει λιγο μπλε και στην αλλη λιγο κοκκινο την γνωριζει-χρησιμοποιησει κανεις αυτη τη λαμπα??...... τωρα θα δειξει πως θα πανε και τα φυτα! Σημερα θα βαλω και ενα φυτο απο το μονομαχο ενυδρειο και θα το δω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...