Jump to content

Γνώμη Για Πρωτότυπο Sump Θαλασσινού Με Ενσωματωμένο Ριακτορα


harris samos

Recommended Posts

γεια χαρά εδώ και μέρες σκέφτομαι να κατασκευάσω ένα sump για το θαλασσινό μου αλλα δε θέλω να βάλω extra ριακτορα και αντλία θέλω να φτιάξω ριακτορες μέσα στο sump που θα δουλεύουν με φυσική ροη 

ποια είναι η γνώμη σας γιαυτο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως το εχεις δουλεψει στο μυαλο σου σαν κατασκευη?Ειναι πολυ καλη η σκεψη σου παντως :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

supnew.png

το σαμπ θα ειναι ετσι

και στο διαμερισμα νουμερο 4 σκεφτομε να βαλω http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29909

και να ειναι καπος ετσι

sympdiamerisma3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα θα ειναι μεσα σε καλτσακι ή ελευθερα μεσα στο φιλτρο?Ετσι οπως φαινεται θα περνανε ολα τα λιτρα της επιστροφης μεσα απο το φιλτρο.Τι αντλια επιστροφης θα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

μια jebao 3000 το ενυδρειο θα ειναι 240 λιτρα καθαρα τωρα με το σαμπ δε το εχω υπολογισει ακομα σε λιτρα αλλα καπου εκει θα βγει

ισως μπουνε και 2 θηκες για να ειναι ξεχωριστα τα υλικα τα υλικα θα ειναι οπως ακριβος στο ριακτορα ελευθερα

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ νομίζω ότι δεν θα πετύχεις με αυτόν τον τρόπο την ροή που χρειάζονται οι ριακτορες για να αποδώσουν όπως πρέπει την λειτουργικότητά τους.

Παλαιότερα τα υλικά φίλτρανσης τα έβαζαν μέσα σε κάλτσα σε κάποιο από το διαχωριστικό του sump, "εξαναγκάζοντας" το νερό να περνάει μέσα απ αυτά, αλλά δεν είχαν την αποτελεσματικότητα που έχουν οι ριάκτορες.

Πιστέυω δηλαδή ότι μόνο η ροή του θα υπάρχει στο sump έστω περνώντας μέσα από αυτά τα δοχεία που λες δεν θα σου δώσει τα προσδόκιμα.

Βέβαια όλα αυτά είναι θεωρητικά, τόσο η δικιά σου σκέψη όσο και η δικιά μου αμφιβολία.

Έκανα και εγώ μια ας την πούμε παρόμοια πατέντα, (δες εδώ) αλλά χωρίς να έχω το αναμενόμενο αποτέλεσμα, οπότε έβαλα δυο ριάκτορες και βρήκα την υγειά μου,,, και εγώ και το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ειμαι λιγο εκτος θεματος,αλλα αυτο που θα σου προτεινα μιας και ακομα δεν εχει κατασκευαστει το σαμπ σου να σκεφτεις την δημιουργια ΑTS και εναν χορο για αλγες.Ετσι δεν θα χρειαστει να εχεις αντιφωσφορο και ανθρακα κανοντας μαλιστα και πιο φυσικη την εξαγωγη θρεπτικων στο ενυδρειο σου,με μηδενικο κοστος. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Στάθη αν όμως ο Χάρης θέλει να βάλει και μαλακά κοράλλια μέσα η προσθήκη άνθρακα επιβάλλεται!

Τώρα όσον αφορά τα χωρίσματα! Παλιότερα είχα κάνει και γω παρόμοιο εγχείρημα για να έχω υλικά που θα περνάει το νερό από μέσα τους με φυσική ροή αλλά τα αποτελέσματα ήταν αμφίβολα μιας και τα υλικά έπρεπε να είναι σε κάλτσα, με αποτέλεσμα ναι μεν να τα απλώνω σε όλη την επιφάνεια για να περνάει όλο το νερό από μέσα τους, αλλά στη τελική να στομώνουν η τρύπες στο καλτσον και να περνάει από τα πλάγια το νερό. Πιστέυω πως η λειτουργία των ριακτόρων δεν αντικαθίστανται από πατέντα με φυσική ροή. Στους ριάκτορες το νερό αναδεύει το υλικό με αποτέλεσμα να έχει καλύτερα απότελέσματα εφόσον χρησιμοποιείται και ο τελευταίος κόκκος, Επίσης δεν αφήνει να δημιουργήσει αναερόβια βακτήρια στο κέντρο, βέβαια αυτό επιτυγχάνεται αναδεύοντας τη κάλτσα ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι με την προσθήκη μερικων κομματιών πλεξι γκλας διάτρητο ίσως το καταφέρω και το υλικό θα ειναι ακριβός οπως στο ριακτορα

Link to comment
Share on other sites

αν κάνεις θήκη με πλέξι, ακριβώς στις διαστάσεις των διαμερισμάτων και αναγκάσεις, με τρύπες στο κάτω μέρος της θήκης, το νερό να περνάει από όλο το υλικό, θα δουλέψει καλά, διαφορετικά όχι!

Link to comment
Share on other sites

To νερό έχει ροή αλλά δεν έχει ροπή και δεν θα αναδεύει τα υλικά όπως πρέπει. Από την άλλη θα βρει το πιο χαλαρό σημείο και θα περνάει το περισσότερο από αφήνοντας ανεκμετάλλευτο το υπόλοιπο.... άσε που θα μεταβληθεί και η στάθμη μέσα στο sump.

Link to comment
Share on other sites

Sorry! και….! για να δουλέψει σωστά(και όχι βέβαια ότι μπορεί να αντικαταστήσει τη λειτουργία του ριάκτορα)θα πρέπει όλο το νερό στο σαμπ να περνάει από τα υλικά και όχι ένα μέρος αυτού!

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολο το νερο θα περναει αφου θα τρυπήσω το χωρισμα και θα περναει απο εκει το νερο απο μια γωνια pvc η 2 για να μη μπερδευοντε τα υλικα

Link to comment
Share on other sites

Το νερό θα "επιλέξει" να περνάει από εκεί που θα βρει την πιο εύκολη πρόσβαση, πιθανότατα από τον αντιφώσφορο που θα είναι λιγότερος σε ποσότητα

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα πάντως αυτό που θα κάνεις να είναι αναστρέψιμο και όχι μόνιμη κατασκευή στο sump γιατί δεν γνωρίζουμε το κατά πόσο θα λειτουργήσει όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες φτιαχνετε με μια βανα

αναστρεψιμο θα ειναι ενα φιλετο γυαλι κολλημενο στο ανοιγμα του χωρισματος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ελπιζω να μην αειναι ασχετο αυτο π θα πω.εγω ας πουμε δεν εχω ριακτορα για τον ανθρακα και το αντιφωσφορο αλλα χρησιμοποιω ενα εσωτερικο φιλτρακι διπλα απο την αντλια επιστροφης.αφου θελουμε να περνει ολο το νερο απο τα υλικα μας ποσο σωστο θα ηταν να φτιαχτει ενα τετοιο σε εισαγωγικα διαμερισμα στο σωληνα επιστροφης??ή εαν βγαλω την αντλια επιστροφης και στη θεση της βάλω ενα εξωτερικο φιλτρο οπου ο σωληνας π θα ρουφαει θα ειναι στο σαμπ και ο αλλος ειναι στο κανονικο ενυδρειο,οποτε περναει και το νερο αναγκαστικα απο τα υλικα μου,δεν θα εχω ενα ειδος ριακτορα??

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργικότητα του ριακτορα για αναμενόμενα αποτελέσματα βασίζεται στην ανάδευση των υλικών.

Αυτό που λες δεν διαφέρει σε τίποτα από τον τρόπο που λειτουργούν τα εξωτερικά φίλτρα, που ναι μεν έκαναν τη δουλειά τους τα υλικά, αλλά όχι τόσο καλά όσο την κάνει ένας ριακτορας.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη αν τα χωρίσματα τα βάλεις εκεί που τα έχεις στο σχέδιο δεν ξέρω πόσο εφικτό θα είναι να λειτουργήσει! Μετά από πειραματισμούς που έχω κάνει και γω σε παλιότερα project κατάλαβα πως όταν ήθελα να φιλτράρω το νερό, με διάφορα υλικά, σε ξεχωριστούς διαδρόμους στο σαμπ, είχα να κάνω με διαφορετικές στάθμες χωρίς να μπορώ να προβλέψω την άυξησή τους, δηλ, αν βάλεις πολύ υλικό, το νερό δυσκολεύεται να περάσει και στο προηγούμενο διάδρομο η στάθμη αυξάνεται μέχρι να ισορροπήσει με τη ροή μέσα από αυτόν. Θα σου πρότεινα αν θέλεις να πειραματιστείς με διαδρόμους και υλικά σε αυτούς, να τους βάλεις πρώτους. Να πέφτει η υπερχείλιση πρώτα σε αυτούς. Αυτοι θα πρέπει να έχουν μεγαλύτερο ύψος από τους υπόλοιπους για να μπορεί να δημιουργηθεί ένα είδους ροπής, όπως προανάφερε ο Βαγγέλης, από την πτώση του νερού. Το κουτί για τα υλικά, να επιτρέπει την έυκολη συλλογή του και να επιτρέπει τη σωστή διανομή του νερού σε όλο το υλικό, έτσι ώστε με τη ροή που θα δέχεται, από το νερό, να μπορεί να αναδευτεί. Όμως επειδή τα υλικά μπορεί να στομώσουν, ενώ η αντλία επιστροφής θα συνεχίζει να στέλνει τα π.χ 2000 λίτρα την ώρα, θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το ύψος που άφησες σαν δικλίδα ασφαλείας θα πρέπει να μπορεί να υποστηρίξει αυτή την άυξηση της στάθμης η οποία μπορεί να φτάσει και τα 10 εκατοστά ή και παραπάνω, διαφορετικά το νερό θα φύγει από πάνω και θα έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό!

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργικότητα του ριακτορα για αναμενόμενα αποτελέσματα βασίζεται στην ανάδευση των υλικών.

Αυτό που λες δεν διαφέρει σε τίποτα από τον τρόπο που λειτουργούν τα εξωτερικά φίλτρα, που ναι μεν έκαναν τη δουλειά τους τα υλικά, αλλά όχι τόσο καλά όσο την κάνει ένας ριακτορας.

Ειχα ριακτορες παλαιοτερα και τους εδωσα γι'αυτον τον λογο.Την τριτη μερα της λειτουργιας τους με νεο υλικο μπουκωναν τα σφουγκαρακια και αναδευση παπαλα.Και μιας που σκεφτομαι να παρω ξανα εναν για ανθρακα,για προτεινετε κανεναν που δεν μπουκωνει και αναδευει ξενιαστα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω μιας κ με ενδοαφερει...να αναδευει ξενιαστα και οικονομικα!!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στάθη αυτό με το μπούκωμα είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα όπου υπάρχει σφουγγάρι ή ενυδρειακό βαμβάκι.

Η συχνότητα βουλώματος εξαρτάται και και με όλα αυτά που κυκλοφορούν στη στήλη του νερού.

Όπως είδες στους δικού μου ριάκτορες η αντλία είναι κοτσαρισμένη κάτω από τον ριάκτορα και εδώ και τόσες μέρες δεν παρατήρησα καμιά μείωση ροής παρόλο που έχω και τα δυο σφουγγαράκια μέσα, πάνω και κάτω δηλαδή.

Στην περίπτωση όμως που διαπιστώσω ότι αρχίζουν να βουλώνουν, σκέφτηκα μια λύση/πατέντα.... να βάλω στις αντλίες σφουγγάρι, σαν βρακί δηλαδή, (χα χα) ώστε να περιορίσω με αυτόν τον τρόπο το βούλωμα των εσωτερικών σφουγγαριών. Απλά θα καθαρίζω συχνά το βρακί των αντλιών και όχι τα σφουγγάρια από τους ριάκτορες.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αυτο που λες το εχω υπολογισει γιαυτο και το βαζω στο 4 διαμερισμα μπορει και το 3 απλα αν μενει λιγο βρομια θελω να καθετε στο 2 και να μη περναει στα χυμικα

σιγουρα δε θα ειναι τοσο καλο οσο ενας ριακτορας δεν αμφιβαλο για αυτο απλα θα ηθελα να ειναι εξησου καλο θελω να γλυτοσο την αντλια του ριακτορα μια και θα εχει μανομετρικο θα εχει και watt + οτι η τιμες στους ριακτορες ειναι απογοιτευτικες και ισως ετσι να μιοσω λιγο το κοστος

καμια αλλη ιδεα εχετε ? κατι καλυτερο ? καποιο φτηνο ριακτορα ? η αν εχετε σκεφτει κατι αλλο

η δημιουργια ΑTS ειναι καλη φαση αλλα θα μπορω να βαλω και μ****α κοραλια ?

λιγο το θαλασσινο με μπερδευει γιαυτο η γνωμες σας μου ειναι απαραιτητες

Link to comment
Share on other sites

Μπουκονουν απο ακαθαρσιες οι απο την σκονη των ιδιων των υλικων!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...