Jump to content

Γνώμη Για Πρωτότυπο Sump Θαλασσινού Με Ενσωματωμένο Ριακτορα


harris samos

Recommended Posts

Αν προσαρμωσεις τη θηκη για την ρητινη στη σωληνα που φαιρνει το νερο στο σαμπ σου αναγκαζοντας το να περασει πρωτα απο εκει νομιζω θα εκανες δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειχα ριακτορες παλαιοτερα και τους εδωσα γι'αυτον τον λογο.Την τριτη μερα της λειτουργιας τους με νεο υλικο μπουκωναν τα σφουγκαρακια και αναδευση παπαλα.Και μιας που σκεφτομαι να παρω ξανα εναν για ανθρακα,για προτεινετε κανεναν που δεν μπουκωνει και αναδευει ξενιαστα :thumbsu:

http://www.fish-street.com/product_details.php?category_id=155&item_id=541&currency_code=EUR

Και θα με θυμηθείς! :)

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αυτο που λες το εχω υπολογισει γιαυτο και το βαζω στο 4 διαμερισμα μπορει και το 3 απλα αν μενει λιγο βρομια θελω να καθετε στο 2 και να μη περναει στα χυμικα

σιγουρα δε θα ειναι τοσο καλο οσο ενας ριακτορας δεν αμφιβαλο για αυτο απλα θα ηθελα να ειναι εξησου καλο θελω να γλυτοσο την αντλια του ριακτορα μια και θα εχει μανομετρικο θα εχει και watt + οτι η τιμες στους ριακτορες ειναι απογοιτευτικες και ισως ετσι να μιοσω λιγο το κοστος

καμια αλλη ιδεα εχετε ? κατι καλυτερο ? καποιο φτηνο ριακτορα ? η αν εχετε σκεφτει κατι αλλο

η δημιουργια ΑTS ειναι καλη φαση αλλα θα μπορω να βαλω και μ****α κοραλια ?

λιγο το θαλασσινο με μπερδευει γιαυτο η γνωμες σας μου ειναι απαραιτητες

http://www.fish-street.com/product_details.php?category_id=155&item_id=541&currency_code=EUR

Θα με θυμηθείς κι εσύ! :P

Link to comment
Share on other sites

Αν προσαρμωσεις τη θηκη για την ρητινη στη σωληνα που φαιρνει το νερο στο σαμπ σου αναγκαζοντας το να περασει πρωτα απο εκει νομιζω θα εκανες δουλεια.

Κατι αναλογω εκανα και εγω και αρκετοι το κατηγορισαν βεβαια αυριο περνω και το δευτερο γιανα εχω ξεχοριστα τον ανθρακα απο το φωσφορο!

Χαρη περνε ιδεες η πατεντα σου μου φενεται ακατορθοτη λογο οτι χρειαζεσαι μεγαλη ροη απο της θηκες!

Link to comment
Share on other sites

φιλε σακη η θαλασσα δοκιμαζετε δε πινετε !!!!!!!!!

την πατεντα σου κανεις δε την κατηγωρησε το μονο τις ελατωμα για μενα ειναι οι μικροι συνδεσμοι που εχει

3000 δια 2 μας κανει 1500 και να χαθουν και 1000 στο μανομετρικο εχουμε 2000 λιτρα δεν ειναι αρκετα για να περνανε απο ανθρακα και απο ανιφωσφορο ?

στης θυκες δε θες ροη σωστη αναδευση χρειαζεσε

στη δικια σου θες ροη γιατι κανεις στραγκαλισμο και μιωνεις παρα πολυ τη διαμετρο του σωληνα

Link to comment
Share on other sites

3000 δια 2 μας κανει 1500 και να χαθουν και 1000 στο μανομετρικο εχουμε 2000 λιτρα δεν ειναι αρκετα για να περνανε απο ανθρακα και απο ανιφωσφορο ?

στης θυκες δε θες ροη σωστη αναδευση χρειαζεσε

στη δικια σου θες ροη γιατι κανεις στραγκαλισμο και μιωνεις παρα πολυ τη διαμετρο του σωληνα

ναι σιγουρα δεν θελεις ροη απο της δυο θηκες!!! οπος λες θα ειναι 2000λτ θα περνανε απο δυο θηκες αρα θα υπαρχει ροη υποχρεοτικα!

αλλιως θα ξενεριζει η αντλια!

μολις γεμισεις την θηκη απο φωσφορο η ανθρακα θα ειναι σαν να το στραγκαλιζει + οτι ο υαλοβαμβακας θα μπουκωνει συνεχια!

οποτε θα αλλαζει η ροη!

Αμα ειχες καποια πιεση ειτε απο την δευτερη υπεχιλιση κατευθειαν στο κανιστρο και μεσα στο κανιστρο ειχες την θηκη θα ηταν καλυτερα!

επισις αμα δεν καταφερνει να περναει το νερο θα σου διμιουργει προβληματα!

γιανα γινη σωστη δουλεια σε αυτο που θελεις να κανεις θελεις ροη ο μονος τροπος για εμενα ειναι ενα πολι ψιλο σομπ γιανα διμιουργισεις πιεση απο το υψος!

Link to comment
Share on other sites

κωστα παω να κατασκευασω το ριακτορα νομιζω ειναι κρίμα να πληρώσω 40 ευρω για τοσο ευκολη κατασκευη αναμενετε φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο ριακτορας ειναι diy ειναι απο τα χερακια μου μια παρα πολυ ευκολη κατασκευη και ειναι πιστη αντιγραφη αυτου εδω http://www.fish-stre...rrency_code=EUR και τα υλικα κοστισαν για την ακριβια 5 ευρω :jig::jig::jig:τωρα στεγνωνει το πρωτο κομματι αυριο θα ολοκληρωθει

Έγινε επεξεργασία - harris samos
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε πλήρη φωτογραφικό οδηγό και λεπτομέρειες....

άντε άντε αργείς... φύσα το να στεγνώνει χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά σε όλους


παιδιά με απλά βήματα θα σας δείξω πως τον έφτιαξα είναι πολύ εύκολη η κατασκευή


τι υλικά θα χρειαστούμε !!!!!!


σωλήνα pvc υδρορροής την κλασική την ορθογώνια πάρτε κάνα 2 μετρα ποτε δε ξέρετε που αλλου μπορεί να χρειαστεί


κολλα για pvc

μια γωνια ποτίσματος φ16



εργαλεία που χρησιμοποίησα



1 σιδηροπρίονο

1 πινέλο λεπτό και πολύ μακρύ

1 μαχαίρι

γυαλόχαρτο

φάλτσο γωνια

μετρο

1 μικρό μαρκαδοράκι

τρυπάνια


εγώ χρησιμοποίησα το νρεμελακι μου

SAM_1095.jpg



κόβουμε 2 κομμάτια σωλήνα


1 κομμάτι 24 cm

1 κομμάτι 11 cm



προσοχή όταν κόβουμε μη δοκιμάσετε να το κόψετε με τι μια δε θα βγει ποτε ίσιο ( εκτος και κάποιος είναι τίποτα ninja ) :sword:


σημαδέψτε το γύρο γύρο και κόψτε με προσοχή 1 πλευρά τι φορα είναι πολύ σημαντικό αυτά τα 2 κομμάτια να είναι όλο ίσια


SAM_1096.jpg

SAM_1097.jpg



καθαρίζουμε καλά όλα τα κομμάτια από σκόνες κλπ

βγάζουμε τα γρέζια με ένα μαχαίρι η ελαφριά με λίγο γυαλόχαρτο


παίρνουνε το κομμάτι τον 11 cm και του ανοίγουμε μια τρυπα λίγα χιλιοστά μικρότερη από τι γωνια f 16


το κέντρο τις τρύπας το κάνουμε 3.5 cm από την άκρη του κομματιού στη μεριά με το άνοιγμα


SAM_1098.jpg



στη γωνια φ 16 τώρα κάνουμε μια μικρή επέμβαση από την μια μεριά που θα μπει στην τρυπα κόβουμε τον πρώτο κώνο και λεπταίνουμε από την άλλη μεριά τον πρώτο πάλι για να γίνει ίσος με τον 2


γιαυτο μια βιαστείτε να ανοίξετε την τρυπα

SAM_1099.jpg


βάζουμε τι γωνια στην τρυπα σφινοτα και κολλάμε με την κολλα pvc και από πάνω και από κάτω μη λυπηθείτε την κολλα βάλτε μπόλικη και ας βάλετε και 2-3 φορες αφήστε το να στεγνώσει και πάλι


SAM_1100.jpg


μόλις στεγνώσει καλά παίρνουμε το γυαλόχαρτο κατά προτίμηση μέτριο και βγάζουμε τη γυαλάδα από το πάνω μέρος εκεί που θα μπει η κολλα για να κολλήσουμε το μεγάλο κομμάτι


SAM_1100.jpg



βάζουμε κολλα και στα 2 κομμάτια στο μεγάλο κομμάτι μέσα και έξω


αφού φυσικά έχουμε βγάλει τα γρεζακια και να είναι καθαρό


και τα κολλαμε


SAM_1110.jpg


και όσο περιμένουμε να στεγνώσει έχουμε την καλλιτεχνική δουλειά τώρα αρχίζουν λίγο τα δύσκολα αλλα με λίγο προσοχή είναι εύκολο


παίρνουμε ένα κομμάτι σωλήνα και το φιλετάρουμε και παίρνουμε 4 προφίλ 2 φαρδιά και 2 λεπτά κατά προτίμηση η σωλήνα να είναι περίπου 17 cm















Link to comment
Share on other sites

περνούμε ένα κομμάτι στενό και το κάνουμε 16 χ 5.5 cm
άλλο ένα στενό και το κάνουμε 9.3 χ 5.5 cm
άλλο ένα 5 χ 7 cm
και ένα φαρδύ ακόμα που θα το κάνουμε 12 χ 9 cm

το κομμάτι αυτό 16 χ 5.5
πρέπει να το λυγίσουμε περίπου 45 μοίρες το ζεσταίνουμε λιπών στο φλόγιστρο η σε ένα γκαζάκι του καφέ μακριά από τι φλόγα μη μαυρίζει
αφού το έχουμε σημαδέψει στα ίσια 4.5 cm από την άκρη
το ζεσταίνουμε ελαφριά θα το καταλάβετε ότι αρχίζει να γίνετε μαλακό μι το κάψετε πολύ βάλτε το κάτω προσεκτικά βάλτε τι γονιαστρα απο πάνω και λυγιστέ το στα ίσια
SAM_1103.jpg
μόλις κρυώσει κάντε του τρυπίτσες στο κέντρο πολύ πολύ ψιλές η χαρακιές όπως έκανα εγώ

τώρα περνούμε τα 3 κομμάτια που μας έμειναν
και κάνουμε ένα Η στην ουσία
το 9.3 χ 5.5 το κάνουμε σα χτενακι
το 12 χ 9 καπάκι
και το 5 χ 7 θα είναι το κομμάτι που θα ενώσει τα 2 αυτά
και θα βγει κάπως έτσι
SAM_1104.jpg
SAM_1105.jpg
SAM_1106.jpg
SAM_1107.jpg
SAM_1108.jpg
μεγάλη προσοχή όταν κολλάτε να είστε καλύτερα έξω στο μπαλκόνι στην αυλή η κολλά αυτή αν την αναπνέετε είναι σίγουρο ότι θα έχετε και την άλλη μέρα πονοκέφαλο
Έγινε επεξεργασία - harris samos
Link to comment
Share on other sites

κόλλησα και την τσουλήθρα :bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95: μόλις στεγνώσουν καλά θα κάνω τισ τρύπες και είναι έτοιμος για δοκιμή

ένα μικρο τιπ κάτω από την σκάρα έβαλα ένα κομματάκι στρογκυλη πλαστική σωλήνα σα δαχτυλίδι πάχους 0,5 cm αν τυχόν και περασει κατι τι σήτα να μένει εκεί και να μην κάνει βόλτες πίσω από την τσουλήθρα και δε μπορούμε να το βγαλουμε

SAM_1111.jpg

SAM_1112.jpg

SAM_1113.jpg

SAM_1114.jpg

SAM_1115.jpg

SAM_1116.jpg

Έγινε επεξεργασία - harris samos
Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε


χθες όλη μέρα σκεφτόμουν αν όντως το κομμάτι η σωλήνα που έβαλα επαρκεί ώστε να μη περνάει τίποτα πίσω τελικά από την πολύ φαγούρα του έκανα μια τρυπα και είχα δίκιο περνάγανε αυτό μπορούμε να το αποφύγουμε με ποιον τρόπο πριν βάλουμε μέσα την τσουλήθρα πρέπει να τις κολλήσουμε από κάτω εκεί που τη στραβώνουμε ένα μικρό φιλέτο pvc για να σφραγίσει


εγώ επειδή δεν μπορούσα να κάνω κάτι έβαλα ενυδρειακη σιλικόνη που είχα μια μουφα και μια τάπα


έκανα τις τρύπες για να υπερχειλίζει και έκοψα και τα σφουγγαράκια


παρατήρησα όμως ότι η κατασκευή πονάει στη γωνια που είναι η είσοδος του νερού είναι πολύ εθραυστο και καλύτερα θα ήταν να γίνε με μουφιτσα από μέσα να βιδώνει και να σφίγγει και τέλος


το καλο είναι ότι με την πατέντα έχουμε το περιθώριο τις βελτίωσης


τώρα περιμένω να στεγνώσει για να το δοκιμάσω


a παραλίγο να το ξεχάσω αγόρασα και 2 βανάκια για να ρυθμίζω την ροη όσο την θέλω που θα μπούν ανάμεσα στη γωνια του ριακτορα και στην αντλία


SAM_1117.jpg

SAM_1118.jpg

SAM_1119.jpg

SAM_1120.jpg

SAM_1121.jpg



Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω μια απορια γιατι νομιζω εχω κανει πατατα πρεπει να του εχω βαλει που υλικο και δε το γυρναει καλα ποσα γραμμαρια βαζουμε ανα λιτρο ?

ειναι και λιγο η αντλια πεθαμενη αυτη ειχα :notfair: νομιζω εχω βαλει πολυ υλικο μια βοιθεια

Link to comment
Share on other sites

Τι ειδους ανθρακα εβαλες;; Χοντροκοκκο, λεπτοκοκκο ή στικς;;

85gr στα 100λιτρα βαζω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...