Jump to content

Συμβατότητα Ψαριών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ,

έχω ένα ενυδρείο 250 λίτρων και μέσα σε αυτό υπάρχουν 7 corydoras, 4 γλύφτες και 4 αγγελόψαρα.

Θέλω να προσθέσω ακόμα 2-3 είδη τα οποία θα κάνουν "τη διαφορά"! Εννοώ οτι θέλω να είναι αρκετά εντυπωσιακά, με χρώματα κλπ.

Έχω σκεφτεί να βάλω 5 glass catfish. Θα έχουν πρόβλημα με τα αγγελόψαρα?

Θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με το τι να βάλω.

Όσον αφορά τα φυτά που υπάρχουν στο ενυδρείο, έχω vallisneria και ceratophyllum demersum.

Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Οι γλυφτες τι ψαρια ειναι?

Εγω προσωπικα θα εβαζα μερικα αγγελοψαρα ακομα και τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το προφίλ των συγκεκριμένων ψαριών, πιστεύω ότι κολλάνε με τα υπόλοιπα ψάρια σου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Οι γλυφτες τι ψαρια ειναι?

Εγω προσωπικα θα εβαζα μερικα αγγελοψαρα ακομα και τιποτα αλλο.

Εγώ στη δουλειά μου έχω ενα γλείφτη.....δεν έχω ενυδρειο στο γραφείο, μιλάω για ενα συνάδελφο που ρε φίλε με κάνει Θεό κάθε μέρα για να του δίνω ρεπό τη μερα που εκείνος θέλει!

.....σπαμ;;;

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

καλέ μου και τέλειε χομπίστα Safarpn που έχεις ότι καλύτερο έχω δει σε ενυδρείο φτιαγμένο με φοβερό ταλέντο, απίστευτο μεράκι και βαθιά και σπάνια στις μέρες μας γνώση.......αυτό είναι SPAM!!!!! (sorry :) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλέ μου και τέλειε χομπίστα Safarpn που έχεις ότι καλύτερο έχω δει σε ενυδρείο φτιαγμένο με φοβερό ταλέντο, απίστευτο μεράκι και βαθιά και σπάνια στις μέρες μας γνώση.......αυτό είναι SPAM!!!!! (sorry :) )

......ρε Τάκη!.......εσυ είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ,

έχω ένα ενυδρείο 250 λίτρων και μέσα σε αυτό υπάρχουν 7 corydoras, 4 γλύφτες και 4 αγγελόψαρα.

Θέλω να προσθέσω ακόμα 2-3 είδη τα οποία θα κάνουν "τη διαφορά"! Εννοώ οτι θέλω να είναι αρκετά εντυπωσιακά, με χρώματα κλπ.

Έχω σκεφτεί να βάλω 5 glass catfish. Θα έχουν πρόβλημα με τα αγγελόψαρα?

Θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με το τι να βάλω.

Όσον αφορά τα φυτά που υπάρχουν στο ενυδρείο, έχω vallisneria και ceratophyllum demersum.

Ευχαριστώ πολυ.

Γεια σου φιλαρακι και καλως ηρθες! Στα 250 λιτρα 4 σκαλαρια ειναι καλα! Μη βαλεις αλλα!

Αυτα που λες γλυφτες θα θελαμε να μας τα δειξεις σε φωτο για να δουμε τι ειναι!

Τα glass fish δεν κανουν καμια διαφορα οταν ειναι οπως τα εκανε ο Θεουλης. Εκτος κι αν εννοεις τα γεννετικα πειραγμενα και βαμμενα απ τον ανθρωπο ψαρακια που εχουν κιτρινες, ροζ, πρασινες, μπλε κτλ ραχες!

Αυτα τα ψαρια φιλε μου πρεπει να τα αποφευγουμε ετσι ωστε καποια στιγμη να σταματησουν να υπαρχουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή έχω την εντύπωση πως λέει για αυτά τα ψαράκια που είναι διάφανα. http://www.seriouslyfish.com/species/kryptopterus-vitreolus/

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι διαφανα ψαρια ειναι αυτα; Πιο διαφανα και απο την δισφανεια...Φαινονται στο εμυδρειο; Νομιζω οτι αν βαλει ο φιλος κατι τετοιο δεν θα εχει και καμια τρελη διαφορα....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη καλε μου φιλε λες οτι θελεις κατι εντυπωσιακο με χρωματα κτλ τα συγκεκριμενα ψαρακια δεν πιστευω οτι θα σε ικανοποιησουν. Και εγω θα σου προτεινω να βαλεις καποια σκαλαρια ακομη , οσα σε παιρνει, για να δεις κοπαδιασματα και συμπεριφορες απο αυτα τα μεγαλοπρεπα και ομορφα ζωα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή έχω την εντύπωση πως λέει για αυτά τα ψαράκια που είναι διάφανα. http://www.seriouslyfish.com/species/kryptopterus-vitreolus/

Aυτα λεγονται ακτινογραφιες!

Εγω νομιζω πως λεει αυτα!

Παραπανω σκαλαρια δεν θα χωρανε!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Aυτα λεγονται ακτινογραφιες!

Εγω νομιζω πως λεει αυτα!

Παραπανω σκαλαρια δεν θα χωρανε!

Αυτα τα ψάρια ρε Θοδωρή, υπάρχουν στην Ελλάδα; Δε τα έχω δει πουθενά. Ακτινογραφίες έχω δει σε πολλα καταστήματα αλλα αυτα τα διαφανή με τις βαμμένες ράχες δε τα έχω δει πουθενα.
Link to comment
Share on other sites

Aν υπαρχουν λεει! Σε παρα πολλα πετ! Ομως ας μας πει ο φιλος ποια εννοει για να μην μαντευουμε!

Link to comment
Share on other sites

Mode note: Λινκ απο αλλα Ελληνικα φορουμ ιδιου περιεχομενου με το δικος μας απαγορευονται.

Το λινκ αφαιρεθικε.

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τι θελεις να πεις;

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα κι εγω μαζι με σκαλαρια 5 χρονια και για τα χρωματα που θελει ο φιλος.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω νομιζω οτι τα ψαρακια ειναι αυτα που λεει ο Θοδωρης...

οσο αν υπαρχουν φανταζομαι και Αθηνα θα εχει, αφου τα εχω δει και στην Θεσ/νικη..

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω φωτο απο τους γλύφτες που έχω και απο τα glass catfish που θελω να βαλω...

Για να μη μπερδευομαστε και να ξερουμε γιατι πραγμα μιλαμε.

Ψαρι γλυφτης δεν υπαρχει,ειναι ενα ονομα που εχουν δωσει τα πετσοπ για ολα τα αλγοφαγα ψαρια,πραγμα που ειναι λαθος.

Το ψαρι σου ειναι ειδος πλεκο και λεγετε ancistrus και οχι γλυφτης.

Εγω τις ακτινογραφιες δεν θα τις εβαζα μαζι με τα σκαλαρια.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Επειδη καλε μου φιλε λες οτι θελεις κατι εντυπωσιακο με χρωματα κτλ τα συγκεκριμενα ψαρακια δεν πιστευω οτι θα σε ικανοποιησουν. Και εγω θα σου προτεινω να βαλεις καποια σκαλαρια ακομη , οσα σε παιρνει, για να δεις κοπαδιασματα και συμπεριφορες απο αυτα τα μεγαλοπρεπα και ομορφα ζωα.

Δώδεκα σκαλάρια έχω μέσα στο ενυδρείο μου και θέλω να κρατήσω 3 με 4 ζευγάρια. Κοπάδιασμα δεν έχω δει ποτέ, το μόνο που βλέπω είναι καυγάδες.

Επισυνάπτω φωτο απο τους γλύφτες που έχω και απο τα glass catfish που θελω να βαλω...

Είμαι της άποψης να μην βάλεις άλλα σκαλάρια. Τα glass catfish προσωπικά δεν μου αρέσουν σαν κοπάδι. Θα προτιμούσα καμιά 20αριά καρδινάλιους η αρλεκίνους η ροδόστομους, που και κίνηση θα υπάρχει στο ενυδρείο και χρώμα Άσε που με μικρότερα σε μέγεθος ψάρια το ενυδρείο φαίνεται μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Σταματη.Εγω θα επελεγα ροδοστομους,εφοσον εχεις μηκος.Καλυτερο κοπαδοψαρο και συμπεριφορα κοπαδιου δεν θα δεις πουθενα και σε κανενα αλλο ψαρι.

Οσον αφορα τα σκαλαρια,για να δεις κοπαδιασμα θελεις πολυ μεγαλο ενυδρειο,καταλληλα στημενο και με πολλα ατομα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ήθελα να βάλω cardinal αλλα μου είπαν οτι υπάρχει ενδεχόμενο τα αγγελόψαρα να τα δουν σαν τροφή και όχι σαν συγκατοικους...

Βέβαια ένας φίλος μου έχει χρόνια cardinal μαζι με αγγελόψαρα μεγαλύτερα απο τα δικά μου και δεν είχε πρόβλημα...

Τι πιστέυετε? Να το επιχειρήσω?

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελόψαρα που έχεις πόσο μεγάλα είναι; Εγώ μαζί με τα δικά μου αγγελόψαρα έχω και καρδινάλιους. Το μόνο που κοίταξα όταν τους πείρα, ήταν να είναι λίγο μεγαλούτσικα.

Link to comment
Share on other sites

Kαποια στιγμη εβαλα ενα κοπαδι 20 ροδοστομα οταν τα σκαλαρια μου ηταν σχετικα μεσαιου μεγεθους! Μπροστα σταματια μου εξελιχθηκε το δραμα της φυσης :bbq::bigemo_harabe_net-56::bigemo_harabe_net-112: και οπως τα βαλα, τα βγαλα την ιδια μερα κιολας!

Οι ακτινογραφιες που λες ειναι παρα πολυ ντροπαλο ψαρακι και δεν θα το ευχαριστηθεις, ιδιαιτερα αν εχουν το φοβο των σκαλαριων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...