Jump to content

Συμβατότητα Ψαριών


Recommended Posts

Kαποια στιγμη εβαλα ενα κοπαδι 20 ροδοστομα οταν τα σκαλαρια μου ηταν σχετικα μεσαιου μεγεθους! Μπροστα σταματια μου εξελιχθηκε το δραμα της φυσης :bbq::bigemo_harabe_net-56::bigemo_harabe_net-112: και οπως τα βαλα, τα βγαλα την ιδια μερα κιολας!

Οι ακτινογραφιες που λες ειναι παρα πολυ ντροπαλο ψαρακι και δεν θα το ευχαριστηθεις, ιδιαιτερα αν εχουν το φοβο των σκαλαριων!

Σου εφαγαν τα σκαλαρια τους ροδοστομους?Μου κανει εντιπωση γιατι οι ροδοστομοι ειναι μεγαλουτσικα ψαρακια σε σχεση με τα νεον η τους καρδιναλιους ας που.

Βεβαια ειναι και θεμα χαρακτηρα του καθε ψαριου,κατι που σε εσενα εγινε σε αλλον μπορει να μην γινει και το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

Mode note: Λινκ απο αλλα Ελληνικα φορουμ ιδιου περιεχομενου με το δικος μας απαγορευονται.

Το λινκ αφαιρεθικε.

Ευχαριστω.

Εγεινε απο κεκτημενη ταχυτητα, ωστε να βοηθησω το φιλο στο ειδος του ψαριου και

στην ποικιλια των χρωματων.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδευομαστε και να ξερουμε γιατι πραγμα μιλαμε.

Ψαρι γλυφτης δεν υπαρχει,ειναι ενα ονομα που εχουν δωσει τα πετσοπ για ολα τα αλγοφαγα ψαρια,πραγμα που ειναι λαθος.

Το ψαρι σου ειναι ειδος πλεκο και λεγετε ancistrus και οχι γλυφτης.

Εγω τις ακτινογραφιες δεν θα τις εβαζα μαζι με τα σκαλαρια.

συμφωνώ απόλυτα αλλά και ακτινογραφίες υπάρχουν μόνο στο ακτινολογικό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου εφαγαν τα σκαλαρια τους ροδοστομους?Μου κανει εντιπωση γιατι οι ροδοστομοι ειναι μεγαλουτσικα ψαρακια σε σχεση με τα νεον η τους καρδιναλιους ας που.

Βεβαια ειναι και θεμα χαρακτηρα του καθε ψαριου,κατι που σε εσενα εγινε σε αλλον μπορει να μην γινει και το αντιθετο.

Ηταν κατι που οταν το ειδα εχασα τη μπαλα! Ενεδρευαν τα σκαλαρια και απομονωναν το τελευταιο του κοπαδιου. Μολις το απομονωναν και το ψαρι κουραζοταν και στρεσαριζοταν ανεβαινε προς επιφανεια!

Οταν λοιπον ανεβαινε προς επιφανεια το χτυπαγαν απο κατω κι εκεινο ζαλιζοταν και δεν κουνιοταν πια! Τοτε πλησιαζαν και το ρουφαγανε!

Το πιο τραγικο της υποθεσης ειναι οτι δεν μπορουσαν να το καταπιουν τοτε, γιατι ηταν μεσαιου μεγεθους, και το ξαναφτυνανε!

2 ψαρια εχασα με αυτο τον τροπο!

Link to comment
Share on other sites

Ηταν κατι που οταν το ειδα εχασα τη μπαλα! Ενεδρευαν τα σκαλαρια και απομονωναν το τελευταιο του κοπαδιου. Μολις το απομονωναν και το ψαρι κουραζοταν και στρεσαριζοταν ανεβαινε προς επιφανεια!

Οταν λοιπον ανεβαινε προς επιφανεια το χτυπαγαν απο κατω κι εκεινο ζαλιζοταν και δεν κουνιοταν πια! Τοτε πλησιαζαν και το ρουφαγανε!

Το πιο τραγικο της υποθεσης ειναι οτι δεν μπορουσαν να το καταπιουν τοτε, γιατι ηταν μεσαιου μεγεθους, και το ξαναφτυνανε!

2 ψαρια εχασα με αυτο τον τροπο!

Μου φαινεται περιεργο ρε φιλε,δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο.

Επεσες σε μοβορικα σκαλαρια μου φαινετε! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τα σκαλαρια ειχα και ροδοστομους και νεον, μονο ενα νεον σκοτωσαν μολις τα εβαλα, αλλα δεν το εφαγαν, ολα τα αλλα δοθηκα μαζι μετα απο 6-8 μηνες....

Glass προτηνω να μην βαλεις γιατι ειναι ευαισθητα απ οσο ξερω, ειτε βαλε τετρα ειτε χωρις μεγαλη συγουρια τπτ βυθοψαρα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...