Jump to content

Το 350Lt Μου !!!


kalmichalis

Recommended Posts

To νεο μου ενυδρειο με δισκους red και brilliant turquoise το οποιο τρεχει απο τις αρχες φεβρουαρίου

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Βιοτοπική προσέγγιση Ν.Αμερικής με Δίσκους

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120χ50χ60
Συνολικά Λίτρα:350
Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
Φυτά: Ανουμπιες
Ψάρια:10 μικρα διασκοπουλα (6-7cm)
Άλλα είδη:- (προσεχως κορυ)

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μαυρο θερμομονοτικο υλικό
Πέτρες:-
Ξύλα: redmoorwood
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: λευκη χαλαζιακη αμμο
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): "μαμισια" του rio 300
Διάρκεια φωτισμού: 7 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:Fluval 405-Eheim 2015
Θέρμανση/ Ψύξη:elliwel ic915 με θερμοστάτη και ανεμιστήρες 
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: uv sterilizer
Διατροφή: "τα παντα ολα"-flakes, artemia,beefheart etc.

Παράμετροι
pH:-
Γενική σκληρότητα (GH):4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):2
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):29,2

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:50% ανα βδομαδα ή 25% δυο φορες την εβδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: προσθηκη αντιχλωριου και ιχνοστοιχειων
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

 

 

εχω σκοπο να προσθεσω κερατοφυλο για να τραβαει νιτρικα που ξεφευγουν κατα πολυ μερικες φορες, και καμια 10αρια cory, και πιο μετα καρδιναλιους...

βεβαια σκοπος μου ειναι να βαλω κι αλλα δισκακια blue diamod, solid red fire κλτπ. και καθως θα αρχιζουν να μεγαλωνουν θα κρατησω αυτα που θα μου αρεσουν και τα υπολοιπα θα τα δωσω για να μην αντιμετωπισω θεμα "χωρου"

 

 

IMG_20140320_2024277_zps68dc2d25.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρα πολυ όμορφο και ωραία ψάρια. Οι ρίζες ειναι απίστευτα τοποθετημένες και κανουν ωραίες διακλαδώδεις. Να σου πω την αλήθεια, με χαλάνε οι φυσσαλίδες και η καρύδα. Να χαίρεσαι τα ψαράκια σου και περιμένουμε update με οτι προσθέτεις (ψάρια κτλ).

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο κατι πρεπει να κανω με την καρυδα κατι θα σκεφτω... οσο για τις φυσαλιδες καλο ειναι να υπαρχει αεραντλια στα ενυδρεια.... αν και οσο το κοιταω το ενυδρειο νιωθω οτι κατι του λειπει αλλα δεν ξερω τι ακριβως....

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία ειναι για την οξυγόνωση του νερού. Αν έχεις μια καλη ανατάραξη στην επιφανείς δεν την έχεις ανάγκη. Εγω την έχω κόψει. Αν πάλι τη θέλεις, τουλάχιστον μείωσε τη ροή του αέρα γιατι γίνεται πανικός, αν βγαίνουν πιο λίγες φυσσαλίδες, να ειναι πιο διακριτικό το φαινόμενο. Το μάτι του θεατή παει κατευθείαν εκεί και μετά κοιτάει τα υπόλοιπα. Εγω έτσι έπαθα. Το βρίσκω περιττό. Βάλε τα κόρυ για να έχεις κίνηση και στο βυθό ή αλλα ψαράκια που σκέφτεσαι και τα κενά θα γεμίσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αλλά και εμένα με χαλάει η καρύδα. Την αεραντλία μπορείς να την σβήσεις αλλά να μην την βγάλεις. Άστην stand by για ώρα ανάγκης. Κανένα φυτάκι ακόμα θα έδειχνε αρκετά.

Επίσης η θερμοκρασία σου είναι πολύ ψηλά. Εγώ τους δικούς μου τους έχω στους 27,5

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ όμορφο, μου αρέσουν πολύ οι ρίζες. :bigemo_harabe_net-117: :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρούσα εύκολο αλλά είναι μανίκι να βάλεις τις ρίζες κρεμαστές ανάποδα... Ειδικά στις αλλαγές νερου είναι πολύ δύσκολο

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο σαν συνολο αδερφε, αλλα μας γλυκανες τωρα και θελουμε και αλλες φωτο :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αλλά και εμένα με χαλάει η καρύδα. Την αεραντλία μπορείς να την σβήσεις αλλά να μην την βγάλεις. Άστην stand by για ώρα ανάγκης. Κανένα φυτάκι ακόμα θα έδειχνε αρκετά.

Επίσης η θερμοκρασία σου είναι πολύ ψηλά. Εγώ τους δικούς μου τους έχω στους 27,5

Πανο η θερμοκρασία που το έχει, πιστεύω ότι είναι καλή.

Πρώτον δεν έχει φυτά ώστε να τα επηρεάζει, δεύτερον σε αυτή τη θερμοκρασία ο μεταβολισμός τους είναι

καλύτερος σε θέμα ασθενειών.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη θα συμφωνήσω μαζί σου αν οι δίσκοι είναι ΄΄νεαροί ΄΄.Αν όμως είναι ΄΄ενήλικοί΄ δεν χρειάζονται τόσο υψηλή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ψαρακια και ομορφο set up!

Βαλε κι αλλες ριζες και κανενα εχινοδορο!

Στους 29 ειναι καλα!

Και μια ερωτηση, γιατι δεν ειναι στο "Ενυδρεια μελων" και ειναι στους "Δισκους";

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα που να ανοίξω το θέμα, αν θέλουν οι συντονιστές και δεν τους είναι κόπος ας το μεταφέρουν στη σωστή κατηγορία.

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησες αρκετα καλα.αλλα καποια πραγματακια θελουν προσοχη.

να στα επισημανω επιγραμματικα.

τη θερμοκρασια ανεβασε την στους 29.5 τωρα που ειναι πιτσιρικια ακομα.θα τρωνε με περισσοτερη ορεξη.

την αεραντλια οι δισκοι την χρειαζονται.εκτιμουν πολυ το οξυγονο στο νερο τους.αν κ θα σου ελεγα να την τοποθετησεις στο πλαι του ενυδρειου.θα ειναι καλυτερα οπτικα.

τις ριζες βαλτες λιγο πιο ορθιες κ προσθεσε κ αλλες.ετσι που τις εχεις δεν εξυπηρετουν σε τιποτα τις αναγκες των δισκων.ο δισκος θελει να κυκλοφορει αναμεσα στις ριζες κ να κρυβεται επισης.

τα νιτρικα σου ανεβαινουν γιατι αν ταιζεις οπως πρεπει τα ψαρια σου τοτε επιβαρυνεις το νερο σου.να μειωσεις τα ταισματα δεν γινεται οποτε αυξανεις τις αλλαγες.εγω ταιζω σε 500 λιτρα οκτω φορες την ημερα κ αλλαζω 160 λιτρα μερα παρα μερα.

κ τελος να ξερεις οτι το ενυδρειο σου ειναι μικρο για τοσα ψαρια.οταν ενηλικιωθουν κρατας τους 6 που θα θες πιο πολυ.οι αλλοι θα πρεπει να φυγουν.

συγνωμη αν σε αγχωσα αλλα αν κανεις αυτα που σου λεω θα δεις αλλα ψαρια.καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

160 λίτρα κάθε 2 μέρες?? Δηλαδή 2,5 τόνοι νερό το μήνα? :money: Για πές μας και τι λογαριασμό πληρώνεις για να μη βάλω δισκους ποτέ! Χωρίς παρεξήγηση...

Link to comment
Share on other sites

ομορφο το στησιμο!

αλλα θελεις αρκετα φυτα (να φυτεψεις) για να υπαρχουν θεσεις-κρυψωνες για τα κορυντορας..

+ 1000 για τον εχινοδωρο.. ειναι οτι πρεπει ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!

οι δισκοι θελουν καθαρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

160 λίτρα κάθε 2 μέρες?? Δηλαδή 2,5 τόνοι νερό το μήνα? :money: Για πές μας και τι λογαριασμό πληρώνεις για να μη βάλω δισκους ποτέ! Χωρίς παρεξήγηση...

ναι φιλε μου οπως το ακους.κ χαιρομαι που το καταλαβαινεις μη τους βαλεις ποτε.οι δισκοι θελουν καθαρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα εχθές κερατοφυλλο... Το έδεσα πάνω στο ξύλο ελπίζω να μην μαδάει με τη ροή του νερού? Έχει κανείς καμιά εμπειρία από αυτό?

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου οπως το ακους.κ χαιρομαι που το καταλαβαινεις μη τους βαλεις ποτε.οι δισκοι θελουν καθαρο νερο.

Τι να πω? Αν και πανέμορφα ψαρια οι δίσκοι είναι κρίμα πιστεύω τόσο μεγάλη σπατάλη νερού. Οπως και να χει πάντως ευχομαι τα δισκοενυδρεία σας να είναι πάντα υγιή και να τα χαίρεστε!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει να βγει και 15ευρω το μήνα δε τρέχει κάτι..

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησες αρκετα καλα.αλλα καποια πραγματακια θελουν προσοχη.

να στα επισημανω επιγραμματικα.

τη θερμοκρασια ανεβασε την στους 29.5 τωρα που ειναι πιτσιρικια ακομα.θα τρωνε με περισσοτερη ορεξη.

την αεραντλια οι δισκοι την χρειαζονται.εκτιμουν πολυ το οξυγονο στο νερο τους.αν κ θα σου ελεγα να την τοποθετησεις στο πλαι του ενυδρειου.θα ειναι καλυτερα οπτικα.

τις ριζες βαλτες λιγο πιο ορθιες κ προσθεσε κ αλλες.ετσι που τις εχεις δεν εξυπηρετουν σε τιποτα τις αναγκες των δισκων.ο δισκος θελει να κυκλοφορει αναμεσα στις ριζες κ να κρυβεται επισης.

τα νιτρικα σου ανεβαινουν γιατι αν ταιζεις οπως πρεπει τα ψαρια σου τοτε επιβαρυνεις το νερο σου.να μειωσεις τα ταισματα δεν γινεται οποτε αυξανεις τις αλλαγες.εγω ταιζω σε 500 λιτρα οκτω φορες την ημερα κ αλλαζω 160 λιτρα μερα παρα μερα.

κ τελος να ξερεις οτι το ενυδρειο σου ειναι μικρο για τοσα ψαρια.οταν ενηλικιωθουν κρατας τους 6 που θα θες πιο πολυ.οι αλλοι θα πρεπει να φυγουν.

συγνωμη αν σε αγχωσα αλλα αν κανεις αυτα που σου λεω θα δεις αλλα ψαρια.καλη συνεχεια

Μια ερωτηση?

Με τη φιλτρα το υποστηριζεις? και τη εχεις μεσα μονο ξυλα?

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση? καρδια καθε ποτε δινετε εσεις στα μικρα δισκακια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στους δικούς μου δίνω 2 φορές την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για μεγαλους δισκους? εγω στα δισκακια μου τα μικρα σχεδον καθεμερα απο μια φορα , αλλα μην παθουν και χοληστερίνη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...