Jump to content

Τούλι-Σφουγγάρια Σε Φίλτρο Juwel Rio 180


Recommended Posts

καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς πώς τοποθετώ σφουγγάρια στην είσοδο του φίλτρου του juwel rio 180 ώστε να μην ρουφάει τους γόνους.

το τούλι δεν μπορεί να μπεί γιατί είναι κολλήμένο στο τζάμι, έκτος και αν έχετε να προτείνετε κάτι τι οποίο δεν βρήκα να διαβάσω.

και επίσης έχει μία είσοδο αν δεν κάνω λάθος απο την αριστερή πλευρά του φίλτρου αυτή που κοιτάει προς το απέναντι τζάμι κάτω κάτω.

έκει τί μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Για εσωτερικο φιλτρο μιλαμε; Βαλε καμια φωτο!

Link to comment
Share on other sites

ναι για το μαμά το εσωτερικό φίλτρο της juwel έχω απορία θοδωρή πως μπορώ να κλείσω τις εισόδους.

η μία η επάνω είναι για το φίλτρο και η κάτω είναι για τον θερμοστάτη αν κατάλαβα καλά;

οι φώτος είναι απο κινητό και δεν ξέρω αν ξεχωρίζουν καλά.

hs5jdj.jpg
10yje3c.jpg
2pr8pdz.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς πώς τοποθετώ σφουγγάρια στην είσοδο του φίλτρου του juwel rio 180 ώστε να μην ρουφάει τους γόνους.

το τούλι δεν μπορεί να μπεί γιατί είναι κολλήμένο στο τζάμι, έκτος και αν έχετε να προτείνετε κάτι τι οποίο δεν βρήκα να διαβάσω.

και επίσης έχει μία είσοδο αν δεν κάνω λάθος απο την αριστερή πλευρά του φίλτρου αυτή που κοιτάει προς το απέναντι τζάμι κάτω κάτω.

έκει τί μπορώ να κάνω;

Από πίσω δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Μπροστά τώρα υπάρχει μια σαν είδος σιλικόνης ( ορκα ) αν δεν απατάμε. Είναι για διαρροές

στα ενυδρεία και μπαίνει έχοντας νερό στο ενυδρείο.

Με αυτή θα κολλήσεις το τούλι στο φίλτρο επάνω.

Link to comment
Share on other sites

επειδή θέλω αργότερα να το γυρίσω στα ζωοτόκα σου κάνει δουλειά γιώργο στο δικό σου;

με αυτό τον τρόπο αν μαζέψει μούρκα και σκουπίδια πώς αλλάζει μετά;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα να σε διαφωτισο, με λενε Δημητρη.

Εγω δεν το εχω βαλει, γιατι εχω βγαλει το εσωτερικο και εχω εξωτερικο.

Απλα σου αναφερω μια λυση.

Τωρα για τον καθαρισμο του με μια οδοντοβουρτσα.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

οκ δημήτρη, χάρηκα βαγγέλης,

απλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποια μή τόσο μόνιμη λύση.

παράδειγμα στο εξωτερικό φίλτρο που έχω μπορώ να τυλίξω ένα τούλι στο ακροφύσιο και να το πιάσω με λαστιχάκι.

λέρωσε; το βγάζω, το ξεπλένω

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ ειναι λιγο μπερδεμα στο εσωτερικο! Δεν μπορεις να το πιασεις με λαστιχο;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δυστυχως δεν νομιζω να υπαρχει αλλη λυση, εκτος και αν γνωριζει καποιος κατι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

είναι τέζα απο πίσω θοδωρή όλη η πλάτη είναι κολλημένη στο τζάμι και δεν περνάει καν σπάγγος απο πίσω για αυτό έβγαλα ερώτηση μήπως κάποιος έχει κάνει κάτι αντίστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δυστυχως δεν νομιζω να υπαρχει αλλη λυση, εκτος και αν γνωριζει καποιος κατι αλλο!

και εγώ δεν βλέπω να υπάρχει κάποια άλλη διέξοδος.

βέβαια σε καφεδάκι που είχα με nidal και fotigt το σκ που μας πέρασε με έκραξαν και μου είπαν να μην βάλω τπτ και ότι είναι να σωθεί απο γόνο θα σωθεί ούτως η άλλως λόγω φυτών κρυψώνων.

να το παλέψω ή να πιστέψω τους αρχαίους;

ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν βαλεις ζωοτοκα θα εχεις τοσα πολλα μικρα που ουτε καν θα καταλαβαινεις αν στα ρουφηξε το φιλτρο! Εγω δεν θα ασχολουμουν αλλα στην εβδομαδιαια συντηρηση θα εριχνα μια ματια στο φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή τα ζώοτόκα θα μπούν αργότερα για να ξετρελαθούν οι μικρές μου.

Έχω κάτι red fire μέσα αυτή την στιγμή και πρόσφατα είδα 6-7 μικρά γαριδάκια και αυτό μάλλον γιατι αύξησα και μεγάλωσαν τα φυτά μου. Αν βάλω το τούλι θα έχω περισσότερες πιθανότητες να έχω μικρά;αξίζει μια τέτοια μόνιμη κατασκευή ή τα οφέλη είναι λίγα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα! Τι αυξησες;

Μικρα θα εχεις ετσι κι αλλιως! Μερικα ισως να τα ρουφηξει!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν βλέπω να υπάρχει κάποια άλλη διέξοδος.

βέβαια σε καφεδάκι που είχα με nidal και fotigt το σκ που μας πέρασε με έκραξαν και μου είπαν να μην βάλω τπτ και ότι είναι να σωθεί απο γόνο θα σωθεί ούτως η άλλως λόγω φυτών κρυψώνων.

να το παλέψω ή να πιστέψω τους αρχαίους;

ισχύει κάτι τέτοιο;

Αυτο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

κανε το συρταρωτο το τουλι....φτιαξε ενα πλαισιο με το τουλι πανω του...και δυο υποδοχες για να μπαινει συρταρωτο το πλαισιο ....

Link to comment
Share on other sites

αυξησα τον αριθμό των φυτών στο ενυδρείο και με την καθημερινή χρήση excel και flourish που έκανα μεγάλωσαν και τα πρώτα φυτά που είχα ήδη βάλει.

τώρα θα μπεί και co2 με μπουκάλα οπότε θα κοπούν και τα πολλά χημικά.

και εγώ έτσι πιστέυω δημήτρη γιατί σέβομαι την γνώμη τους απλά ήθελα να ρωτήσω μήπως μπορώ να το βελτιώσω και άλλο.

δλδ σε ένα γαριδάδικο που φτιάχνω 40x40x40 ούτε εκεί να βάλω τούλι όταν έρθει η ώρα να μπούν οι γαρίδες;

Link to comment
Share on other sites

κανε το συρταρωτο το τουλι....φτιαξε ενα πλαισιο με το τουλι πανω του...και δυο υποδοχες για να μπαινει συρταρωτο το πλαισιο ....

Απο την μεσα μερια του φιλτρου εννοεις; Το πλαισιο με τι να το φτιαξει;

Link to comment
Share on other sites

κανε το συρταρωτο το τουλι....φτιαξε ενα πλαισιο με το τουλι πανω του...και δυο υποδοχες για να μπαινει συρταρωτο το πλαισιο ....

στην πάνω υποδοχή εντάξει στην κάτω του θερμοστάτη πώς θα κουμπώνει το πλάισιο επάνω στο φίλτρο λουκά γιατί δεν το κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Στη μια μονο φωτο καταφερα να διακρινω την εισοδο του φιλτρου σου...και ειδα οτι εχει την κλασικη "γριλια" σαν ενος φιλου το lido 120 ....το πλαισιο για το τουλι το φτιαχνεις ευκολα με 4 πλαστικα κομματια απο ηλεκτρολογικο καναλακι το πιο μικρο που θα βρεις...κοψε 4 κομματια στα μετρα της εισοδου του φιλτρου...κολλησε τα μεταξυ τους και εφαρμοσε τη σιτουλα σου στο πλαισιακι....μετα με λιγο μεγαλυτερο ηλεκτρολογικο καναλι φτιαξε ενα αναποδο "Π" που θα φωλιαζει η κατασκευη σου....το καναμε στου φιλου για τις γαριδες που εχει γιαυτο στο λεω....του το εφτιαξα πριν 2 βδομαδες περιπου μαζι με μια εξτρα λαμπα που βαλαμε και το βγαζει σε δευτερολεπτα για καθαρισμο...επικοινωνησα μαζι του να μου στειλει φωτο να το δεις αλλα ειναι εκτος αθηνας θα στο φτιαξω σε ms-paint αν τα καταφερω... pialphatauepsilonnutaualpha_zps0323ec77. θα σου στοιχισει περιπου 2 ευρω και θα σου μεινουν και υλικα.....αριστερα σου δειχνω πανω κατω την φιλοσοφια και δεξια υποθετω πως καπως ετσι ειναι η εισοδος του φιλτρου σου...εμεις δεν ειχαμε ζωντανα μεσα οταν το καναμε και ετσι δεν ειχα θεμα με κολλες....βαλαμε ελαχιστη σιλικονη aquarium safe....

Link to comment
Share on other sites

Στη μια μονο φωτο καταφερα να διακρινω την εισοδο του φιλτρου σου...και ειδα οτι εχει την κλασικη "γριλια" σαν ενος φιλου το lido 120 ....το πλαισιο για το τουλι το φτιαχνεις ευκολα με 4 πλαστικα κομματια απο ηλεκτρολογικο καναλακι το πιο μικρο που θα βρεις...κοψε 4 κομματια στα μετρα της εισοδου του φιλτρου...κολλησε τα μεταξυ τους και εφαρμοσε τη σιτουλα σου στο πλαισιακι....μετα με λιγο μεγαλυτερο ηλεκτρολογικο καναλι φτιαξε ενα αναποδο "Π" που θα φωλιαζει η κατασκευη σου....το καναμε στου φιλου για τις γαριδες που εχει γιαυτο στο λεω....του το εφτιαξα πριν 2 βδομαδες περιπου μαζι με μια εξτρα λαμπα που βαλαμε και το βγαζει σε δευτερολεπτα για καθαρισμο...επικοινωνησα μαζι του να μου στειλει φωτο να το δεις αλλα ειναι εκτος αθηνας θα στο φτιαξω σε ms-paint αν τα καταφερω... pialphatauepsilonnutaualpha_zps0323ec77. θα σου στοιχισει περιπου 2 ευρω και θα σου μεινουν και υλικα.....αριστερα σου δειχνω πανω κατω την φιλοσοφια και δεξια υποθετω πως καπως ετσι ειναι η εισοδος του φιλτρου σου...εμεις δεν ειχαμε ζωντανα μεσα οταν το καναμε και ετσι δεν ειχα θεμα με κολλες....βαλαμε ελαχιστη σιλικονη aquarium safe....

Νομίζω πολύ καλό!

Δεν το κανεις και ένα όμορφο θέμα με φωτο μόλις γυρίσει ο φίλος, να μείνει στα πρακτικά :D

Link to comment
Share on other sites

Στη μια μονο φωτο καταφερα να διακρινω την εισοδο του φιλτρου σου...και ειδα οτι εχει την κλασικη "γριλια" σαν ενος φιλου το lido 120 ....το πλαισιο για το τουλι το φτιαχνεις ευκολα με 4 πλαστικα κομματια απο ηλεκτρολογικο καναλακι το πιο μικρο που θα βρεις...κοψε 4 κομματια στα μετρα της εισοδου του φιλτρου...κολλησε τα μεταξυ τους και εφαρμοσε τη σιτουλα σου στο πλαισιακι....μετα με λιγο μεγαλυτερο ηλεκτρολογικο καναλι φτιαξε ενα αναποδο "Π" που θα φωλιαζει η κατασκευη σου....το καναμε στου φιλου για τις γαριδες που εχει γιαυτο στο λεω....του το εφτιαξα πριν 2 βδομαδες περιπου μαζι με μια εξτρα λαμπα που βαλαμε και το βγαζει σε δευτερολεπτα για καθαρισμο...επικοινωνησα μαζι του να μου στειλει φωτο να το δεις αλλα ειναι εκτος αθηνας θα στο φτιαξω σε ms-paint αν τα καταφερω... pialphatauepsilonnutaualpha_zps0323ec77. θα σου στοιχισει περιπου 2 ευρω και θα σου μεινουν και υλικα.....αριστερα σου δειχνω πανω κατω την φιλοσοφια και δεξια υποθετω πως καπως ετσι ειναι η εισοδος του φιλτρου σου...εμεις δεν ειχαμε ζωντανα μεσα οταν το καναμε και ετσι δεν ειχα θεμα με κολλες....βαλαμε ελαχιστη σιλικονη aquarium safe....

Πολύ ωραία κατασκευή, αξίζει μια προσπάθεια...

Όσο αφορά τις γρίλιες του θερμοστάτη είναι πιο στενό μακρές και αν δεν απατώμαι έχει δύο σειρές.

Μπορεί όμως να κάνω και λάθος,επειδή είμαι στην δουλειά θα το τσεκάρω για σιγουριά το μεσημέρι να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου juwel record δεν εκανα τιποτα στο φιλτρο μου που ειναι το ιδιο με το δικο σου.Το πολυ πολυ να βρησκεις καμια γαριδα μεσα στο φιλτρο,μπορεις να την πιανεις οταν το καθαριζεις και να την ξαναβαζεις στο ενυδρειο.

Και κατι αλλο,με ρεγουλα τα λιπασματα γιατι οι γαριδες ειναι ευαισθητες σ αυτα και ειδικα στα λιπασματα που περιεχουν χαλκο.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω έναν διαχυτήρα που έχω παραγγείλει Κώστα για να συνδέσω την μπουκάλα CO2 και θα κοπούν όλα.

Οπότε και εσύ συμφωνείς να μην κάνω τπτ και οτι να επιζήσει θα επιζήσει...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω έναν διαχυτήρα που έχω παραγγείλει Κώστα για να συνδέσω την μπουκάλα CO2 και θα κοπούν όλα.

Οπότε και εσύ συμφωνείς να μην κάνω τπτ και οτι να επιζήσει θα επιζήσει...

Βαγγελη,δεν μιλαω για το excel,αλλα για τα λιπασματα που ριχνεις.Να τα ριχνεις σε πολυ μικρες ποσοτητες γιατι οι γαριδες σου θα εχουν προβλημα.

Εγω οπως σου ειπα δεν εκανα τιποτα,για να κατσεις να κανεις ολα αυτα με τις γριλιες κτλ πρεπει να αδειασεις το ενυδρειο απο το νερο για να μπορεσεις να το φτιαξεις.

Αξιζει ολη αυτη η διαδηκασια για να σωσεις 10 γαριδες?Αν εχεις πολλα φυτα και κρυψωνες θα σωσεις πολλες γαριδες και αν μπουν μεσα στο φιλτρο,οταν το καθαρισεις τις βγαζεις.

Να σε σκεφτεις οτι σε γαριδαδικο που ειχα στο εσωτερικο φιλτρο δεν ειχα βαλει τιποτα,εβρισκα γαριδες οπωτε το καθαριζα και τις ξαναεριχνα παλι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...