Jump to content

Κυανοβακτήριο Ή Κάτι Άλλο;


Safarpn

Recommended Posts

Πριν απο καμία 10αριά μέρες είδα στην άμμο του ενυδρειου μου και συγκεκριμένα στην αριστερή πλευρά του και προς το κέντρο, ενα πράσινο χρωμα όπως φαίνεται στις φωτογραφίες παρακάτω. Αφαίρεση την άμμο με λάστιχο και την επλυνα. Την έβαλα πάλι μέσα στο ίδιο σημείο και ηταν κάτασπρη απλα ενα μικρό σημείο προς το κέντρο δε το είχα αφαιρέσει και παρέμεινε (σχεδόν τίποτα αλλα κάτι υπήρχε). Έτσι ηταν πριν λίγες μέρες

Απο προχθές άρχισα να βλέπω το σημείο που είχαν μείνει ψίγματα της πρασινίλας, να έχει εξαπλωθεί το φαινόμενο ενώ το αρχικό ειναι καθαρό και να έχει γίνει έτσι:

Ειναι ξεκίνημα κυανοβακτηρίου ή κάτι άλλο; Αν ειναι κυανοβακτήριο κι ειναι στην αρχή του, θα ειναι εντάξει αν βγάλω την άμμο επιφανειακά σε λίγο μεγαλύτερη έκταση κι να την καθαρίσω ή θα πρεπει να ακολουθήσω συσκότιση και τα σχετικά; Το αρχικό σημείου ου είχε πιάσει πάντως ειναι πεντακάθαρο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Για κυανο μου φαινεται στην τελευταια!

Link to comment
Share on other sites

Πως να κινηθώ; Την καθαρίζω και ξεμπερδεύουμε ή συσκότιση κανά 5-6 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κυανο συσκοτιση πληρη 4-5 μερες και οχι ταισμα!

Link to comment
Share on other sites

Πως θα ξέρω οτι ειναι αυτο (για να μη μου τσάμπα στη διαδικασία αυτή) ; Η προτείνεις να το κανω έτσι κι αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε λιγο να ακουσεις και καμια αλλη αποψη και δωστου ακομη μια μερα! Θα κανει την εμφανιση του!

Link to comment
Share on other sites

Το μικρο κομματάκι που είχα αφήσει ακαθάριστο στην άμμο, εξαπλώθηκε σχετικά αργά. Λέω αφού την Κυριακή κανω την αλλαγη νερού, να αφαιρέσω μηχανικά (με το λάστιχο αλλαγής νερου) την προσβεβλημενη άμμο και να δω πως θα εξελιχθεί. Αυτό που με ανησυχεί ειναι οτι υπάρχει και σε μερικά σημεία στο τζάμι αλλα μέσα στην άμμο, χαμηλα δηλαδή. Δεν ειναι μόνο στη επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Πανο αν την Κυριακη το δεις κι εξελισσεται ξεκινα συσκοτιση! Εγω λεω μη το πειραξεις τωρα και το απλωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο αυτό μου το κάνει και εμένα στην άμμο μερικές φορές χωρίς να ξέρω τι ακριβώς είναι και δεν έχω κάνει τίποτα από θεραπεία ή συσκότιση.

Το καθαρίζω όπως λες και εσύ μηχανικά.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, την κουρτίνα την έκλεισες για να μην το χτυπάει το φώς?

Στο μονομάχο μου εμφάνισε στην αρχή κυανόβακτηρίδιο, το μάζευα μηχανικά στην αρχή αλλά το πρόβλημα λύθηκε με συσκότιση 3 ημέρες... Έβαλα και το φίλτρο να κάνει μεγαλύτερη ανατάραξη στο νερό αυτές τις ημέρες και ησύχασα.... Ταυτόχρονα με το κυανό είχα και πρασινίλα στο τζάμι αλλά ήταν μάλλον από τα πολλά φώτα έκανε το κύκλο της και όταν έγινε καφέ την καθάρισα (νομίζω σαν πράσινη άλγη την έγραφε στο άρθρο). Τώρα μετά από τόσες θεραπείες για την ουρά του που να εμφανιστούν ξανά....

Link to comment
Share on other sites

Κυανο ειναι Παναγιωτη και ειναι στην αρχη.

Κανε μια συσκοτιση για 4 μερες αλλα πρεπει να ακολουθησεις καποια βηματα για να μην εχεις προβλημα και μετα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια βήματα; Ξέρω για πλήρη και απόλυτη συσκότιση, όχι φαγητό, καλη κυκλοφορία του νερου. Μηχανική αφαίρεση νεκρών βακτηρίων, 50% αλλαγή νερου στη συνέχεια..... Τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ποια βήματα; Ξέρω για πλήρη και απόλυτη συσκότιση, όχι φαγητό, καλη κυκλοφορία του νερου. Μηχανική αφαίρεση νεκρών βακτηρίων, 50% αλλαγή νερου στη συνέχεια..... Τι άλλο;

Καλα τα πας,συν καθαρισμος φιλτρου και αλλαγη το ενυδρειακο βαμβακι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκίνησα τη διαδικασία καταπολέμησης του κυανοβακτηρίου. Αρχικά τάισα τα ψαράκια μου μιας και θα ξαναδούν φαγητο μετά απο 4 μέρες. Ακολούθως, με το λάστιχο αλλαγής νερου αφαίρεσα την άμμο που είχε προσβληθεί και αφού την έπλυνα πολυ καλά, την έβαλα και πάλι στη θέση της (ηταν μια ποσότητα μισού, ίσως και λιιιιγο παραπάνω, λίτρου). Είχα ήδη μέσα στο ενυδρειο σε λειτουργία μια αεραντλία για καλύτερη ροή, ενα μικρό εσωτερικό φιλτράκι και επιπλέον έβαλα την αεραντλία να δουλεύει στο φουλ μιας και το παλιοβακτήριο μισεί το οξυγόνο. Εκλεισα τα φώτα και απενεργοποίησα το moonlight που ανάβει για καμία ωρα το βράδυ και σκέπασα το ενυδρειο απο πάνω μέχρι κάτω με μαύρες σακούλες σκουπιδιών και μια σκουρόχρωμη κουβέρτα ώστε να μη περνάει απο φως φυσικο ή τεχνητό, ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ (απλα περιμένω την αντίδραση της συζύγου οταν θα επιστρέψει απο τη δουλειά και αντικρίζει το υπερθέαμα). Τωρα θα το αφήσω χωρίς να το πειράξω καθόλου για 4 ημέρες και την Τρίτη το απόγευμα θα αρχίσουν τα αποκαλυπτήρια και αφου δούμε τι πετύχαμε, θα ξεκινήσουν οι υπόλοιπες διαδικασίες αποκατάστασης. Δε ξέρω αν σας ενδιαφέρει αλλα θα σας κρατώ ενήμερους για το αποτέλεσμα και θα περιμένω τις γνώμες και τις συμβουλές σας για το μετέπειτα.

Μέχρι τωρα αν δεν έχω κάνει κάτι σωστά ή πρεπει να κανω και κάτι άλλο, παρακαλώ πείτε μου. Θένκ γιού!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα εχεις κανει Παναγιωτη.

Οταν τελειωσεις,θα κανεις σκουπα βυθου στα σημεια που ειχες κυανο,καθαρισμο φιλτρου,αλλαγη το ενυδρειακο βαμβακι και αλλαγη νερου τουλαχιστον 50%

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια με 4 μέρες χωρίς φαΐ ξέρω ότι δε θα παθουν τίποτα. Έχω μέσα 5 Iodotropheus στα 2 και 3 εκατοστά και τουλάχιστον 2 Labido πιο μικρά. Αυτα δεν εχουν ανάγκη απο φαγητό; Πιο πολυ αγχωμένη για τα λαμπίντο που ειναι αρκετα μικρούλια. Μήπως να έτριβα κανά flake που και που και να το εριχνα μουλιασμενο να πιάνει κατευθείαν πάτο;

Link to comment
Share on other sites

Πανο,συμβουλη αλλη εγω δεν εχω να σου δωσω...πιστευω οτι η συσκοτηση θα κανει δουλεια.....

Το μονο που ισως να εκανα εγω θα ηταν την προσβεβλημενη αμμο που εβγαλες και επλυνες,εγω μπορει και να την πεταγα αν ηταν πολυ χαλια....το εχω κανει αλλα ειχα πολυυυυ αμμο! :)

Υ.Γ. Γυρισε η γυναικα σου?Το ειδε το υπερθεαμα???χχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έτριβα κανά flake που και που και να το εριχνα μουλιασμενο να πιάνει κατευθείαν πάτο;

Θα προλαβουν να το φανε τα μικρα? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη ,τουλάχιστον από αυτό που είδα στις φωτό σου Πάνο θεωρώ όλα αυτά που έκανες υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Πανο,συμβουλη αλλη εγω δεν εχω να σου δωσω...πιστευω οτι η συσκοτηση θα κανει δουλεια.....

Το μονο που ισως να εκανα εγω θα ηταν την προσβεβλημενη αμμο που εβγαλες και επλυνες,εγω μπορει και να την πεταγα αν ηταν πολυ χαλια....το εχω κανει αλλα ειχα πολυυυυ αμμο! :)

Υ.Γ. Γυρισε η γυναικα σου?Το ειδε το υπερθεαμα???χχαχαχαχα

Γιώργο, η άμμος όταν λέμεείχε προσβληθεί, μη φανταστείς τίποτα τραγικό. Οι φωτογραφίες που έβαλα να καταλάβειθς τη δείχνουν την κατάσταση πιο τραγική ενώ δεν ήταν έτσι. Δεν είχε πιάσει σε όλα τα σημεία της άμμου σε εκείνη την περιοχή, ήταν πολύ λίγη η ζημιά....κυανοβακτήριο της πλάκας που λέμε, λες και μου έκανε χαβαλε!

Εκείνο που με απασχολεί είναι η έλλιψη τροφής στα πολύ πιτσιρίκια που έχω μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχεις moonlight μεσα να αναβει;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχεις moonlight μεσα να αναβει;

Οχι βέβαια. Γράφω άλλωστε παραπάνω οτι το έχω απενεργοποιήσει μέχρι την Τρίτη που θα λήξει η συσκότιση.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι καταλαβα! Λαθος δικο μου! Συνεχισε συσκοτιση και οχι ταισμα! Φαντασου οτι δεν εχεις ενυδρειο βρε παιδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι καταλαβα! Λαθος δικο μου! Συνεχισε συσκοτιση και οχι ταισμα! Φαντασου οτι δεν εχεις ενυδρειο βρε παιδι μου!

....φίλος αυτό δε γίνεται!

Για τα μικρά ψαράκια να ανησυχώ που δε θα έχουν τροφή; τα Labido είναι αρκετά μικρά ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...