Jump to content

Κυανοβακτήριο Ή Κάτι Άλλο;


Safarpn

Recommended Posts

Τι να πω ρε φιλε.....επειδη ειλικρινα δεν γνωριζω και να σου προτεινω και τι να κανεις.....σου ευχομαι να απαλαγεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγω τι θα κανω. Ειναι δεν ειναι κυανό θα φάει την ερυθρομυκίνη κατακούτελα. Αν ειναι κυανό θα φάει φάκα και θα ησυχάσω, αν δεν ειναι κυανό ....... Οτι αλλο ειναι, θα μάθει να μη τα βάζει μαζί μου γιατί πετάω μέσα αντιβιώσεις και θα ψαρώσει κι αυτό! Ασε τωρα γιατι παραπάει το κακό. Εγω αυτή την επιμονή απο άλγη δεν την έχω ξαναδεί πουθενά. Αν ειναι κυανό ρε φίλε, με τόσες συσκοτίσεις και όσα αλλα έχω κάνει 4 φορες, ούτε μια ούτε δυο, δε θα εξαφανιζόταν; Τι να πω ρε παιδί μου!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και τωρα το καταλαβα!το εχω πανω απο χρονο σε ενα 60αρι aquatlantis, με γελοιο φιλτρο(μηδενικη ροη) και ακυρη λαμπα.θα κανω οσα εκανες και θα δω πως θα παει.

Μηπως μαζι με την σκουπα τις αλλαγες νερου να καθαριζες και το φιλτρο σου ολα κα υλικα;γιατι κι εκει θα ειναι μολισμενο;

Το δικο μου ειναι οπως οι πρωτες φωτο σου και απλα το ρουφουσα με την σκουπα μαζι με την αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Aφου δεν σε παει ρε Πανο το το αφρικανικο. Τι το θελες; Πηγες εκει να γλυτωσεις απο τις αλγες και τα φυτα και να που καταληξες!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και τωρα το καταλαβα!το εχω πανω απο χρονο σε ενα 60αρι aquatlantis, με γελοιο φιλτρο(μηδενικη ροη) και ακυρη λαμπα.θα κανω οσα εκανες και θα δω πως θα παει. To κυανό σιχαίνεται την καλή κυκλοφορία και το οξυγόνο, το φως δε θα έλεγα οτι αποτελεί αιτία. Επομένως εμένα μάλλον τελικά είναι κυανό όπως μαλλος και το δικό σου. Πιανει πάνω στην άμμο μια κρούστα;

Μηπως μαζι με την σκουπα τις αλλαγες νερου να καθαριζες και το φιλτρο σου ολα κα υλικα;γιατι κι εκει θα ειναι μολισμενο; το έκανα κάθε φορά που έκανα τη συσκότιση. Τζίφος!

Το δικο μου ειναι οπως οι πρωτες φωτο σου και απλα το ρουφουσα με την σκουπα μαζι με την αμμο.

Aφου δεν σε παει ρε Πανο το το αφρικανικο. Τι το θελες; Πηγες εκει να γλυτωσεις απο τις αλγες και τα φυτα και να που καταληξες!

Δε ξαναγυρνάω στο φυτεμένο όσο κι αν μου αρέσει. Η Αφρική με έχει κερδίσει και λατρεύω τα μωρά μου με το απίστευτο ταμπεραμέντο και τις τρομερές τους συμπεριφορές. Δε κολυμπάνε ρε φίλε τα μωρά μου....ΜΙΛΑΝΕ!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξαναγυρνάω στο φυτεμένο όσο κι αν μου αρέσει. Η Αφρική με έχει κερδίσει και λατρεύω τα μωρά μου με το απίστευτο ταμπεραμέντο και τις τρομερές τους συμπεριφορές. Δε κολυμπάνε ρε φίλε τα μωρά μου....ΜΙΛΑΝΕ!

Και μετα λενε τους δισκαδες κολημενους!!!!:)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας διάφορα θέματα για το κυανοβακτήριο διάβασα κάτι από ένα μέλος που με έβαλε σε σκέψεις. Αναφέρθηκε λοιπόν οτι μπορεί να είναι αιτία για την εμφάνισή του το μεγάλο πάχος του βυθού στον οποίο μπορεί να δημιουργούνται αναερόβιες περιοχές και να βγαίνει το κυανό σε συνδυασμό με χαμηλά νιτρικά. Εγώ και 8 εκ. βυθό έχω και πολύ χαμηλά, σχεδόν μηδενικά, τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω φορμα για κάθε ενδιαφερόμενο να βοηθήσει:

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Απο τον Μάρτιο του '14 μέχρι και σήμερα, είναι η πέμνπτη φορά που εμφανίζεται η συγκεκριμένη άλγη. Δε ξέρω αν είναι κυανό αλλά ολες τις φορές που έκανα συσκότιση με όλες τις υπόλοιπες διαδικασίες κτλ δεν έπιασε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 120*47*60 μεικτά 340 λίοτρα. Λειτουργεί από 15/12/2013
- Φωτισμός: : Από 15/12/13 είχα 2x39W με 14.000 K και μια Red αγνώστων λοιπών στοιχείων.

Τον Μάιο τις άλλαξα με 2x39W με 4.000Κ και μια με 14.000Κ.

Πριν μια εβδομάδα τις άλλαξα κι αυτές με μια sylvania grolux 8.000K και μια aquastar με 10.000Κ και φωτοπερίοδο απο 8 ώρες που είχα μέχρι πριν μια εβδομάδα, τις έχω πάει στις 7.
- Βυθός και Υπόστρωμα: 40 κιλά χαλαζιακή άμμος 1-2mm
- Διοξείδιο του Άνθρακα: Οχι
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας αρκετά καλή, από δυο εξ. φίλτρα. Χρήση αεραντλίας στο φουλ ανα 3 ώρες και δουλεύει για 2-3 ώρες κάθε φορά εκτός από το βράδυ και χ΄ρηση δυο κυκλοφορητών 3000lt/h έκαστος που βρίσκονται στις δυο πλευρές του ενυδρείου και κατά βάση κοιτάνε την άμμο η μια δουλεύει συνεχώς και η άλλη διακοπτόμενα με χρονοδιακόπτη.
- Φίλτρανση: 1 εξ. φίλτρο Jebao, 1200lt/h με υλικα από κάτω προς τα πάνω 1 καλάθι με σφουγγάρι - 2 καλάθια βιολογικό υλικό - 1 καλάθι με ενυδρειακό βαμβάκι και Seachem Purigen και δεύτερο εξ. φίλτρο SUNSUN 1400lt/h με 1 καλάθι με σφουγγάρι - 1 καλάθι με βιολογικό υλικό - 1 καλάθι με ενυδρειακό βαμβάκι και Seachem Purigen.
- Φυτα: 4 Anubias και κανά δυό Valisnerias
- Ψάρια: 5 Labidochromis Caeruleus και 2 μωρά - 4 pseudotropheus cyaneorhabdos (Maingano) - 5 μικρά Iodotropheus sprengerae
- Ρουτίνες: Αλλαγή νερού 40% κάθε εβδομάδα και κάθε μέρα 40 λίτρα (στα 340 μεικτά)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 8,5
- KH: 13
- GH: 14
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: <5 (1-2 για την ακρίβεια)
- PO4: Δεν έχω μετρήσει ποτέ

- Θερμοκρασία: 26 (με κοντρόλερ θερμοκρασίας και diy ψύξη)

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Ναι

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Ετοιμάζομαι για ερυθρομικύνη γιατί όλα τα άλλα που συνήθως κάνουμε για το κυανό, δεν έπιασαν.


ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Στις φωτογραφίες παραπάνω ήταν μέχρι πριν από 8 μέρες. Έβγαλα και καθάρισα την άμμο με καλό πλύσιμο και τώρα εμφανίστηκε πάλι σε αρχικό στάδιο η ίδια άλγη και είναι κάπως έτσι:

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας μιλαμε 100% για κυανο οποτε μην ψαχνεις για αλλη αλγη αν και διακρινω πως εχεις και αλλες αλγες στον βραχο αλλα δεν μας απασχολη για τωρα αυτες. Το υψος του ενυδρειου παιζει τον ρολο του μια που ο πυθμενας δεν οξυγονονετε αρκετα δημιουργωντας ανοξικες περιοχες οπου αρεσκετε το κυανο. Απο την αλλη τα λανθασμενα κελβιν βοηθησαν επιπλεον την ολη κατασταση. Η ερυθρομηκινη ειναι μια λυση αλλα εαν δεν λυθουν καποια λαθη αργα η γρηγορα θα το εχεις παλι.

Πρωτα απο ολα αφησε τις 4000 κελβιν και βγαλε την 10αρα βαζωντας μια κοντα στα 6500 μπροστα για να σου σπαει την κιτρινιλα. Η μαμα λαμπες μπορει να προωριζοντουσαν για αλμυρο. Επισης θα ηθελα να δω την εισοδο εξοδο των φιλτρων και την αναταραξη που εχεις. Για να βοηθησεις την κατασταση τωρα θα κατεβαζα την σταθμη στους 40 ποντους μεχρι να τελιωσεις το κυανο και τις αντλιες θα τις εβαζα κεντρικα πισω στην πλατη να βαρανε 45 μοιρες προς την επιφανεια του νερου. Απο εκει και περα θελει λιγο υπομονη και θα δεις πως απο πρασινη σιγα σιγα θα γινει καφε δηλαδη θα αρχισει να πεθαινει και να ξεκολλανε κομματια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το φιλτρο ειναι μαπε!μια αεραντλια θα βοηθουσε;

Εγω παντως δεν εχω πολυ αμμο αλλα το προβλημα υπαρχει!

Πιστευω ειναι συνδιασμος ολων!

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας μιλαμε 100% για κυανο οποτε μην ψαχνεις για αλλη αλγη αν και διακρινω πως εχεις και αλλες αλγες στον βραχο αλλα δεν μας απασχολη για τωρα αυτες. Το υψος του ενυδρειου παιζει τον ρολο του μια που ο πυθμενας δεν οξυγονονετε αρκετα δημιουργωντας ανοξικες περιοχες οπου αρεσκετε το κυανο. Απο την αλλη τα λανθασμενα κελβιν βοηθησαν επιπλεον την ολη κατασταση. Η ερυθρομηκινη ειναι μια λυση αλλα εαν δεν λυθουν καποια λαθη αργα η γρηγορα θα το εχεις παλι.

Πρωτα απο ολα αφησε τις 4000 κελβιν και βγαλε την 10αρα βαζωντας μια κοντα στα 6500 μπροστα για να σου σπαει την κιτρινιλα. Η μαμα λαμπες μπορει να προωριζοντουσαν για αλμυρο. Επισης θα ηθελα να δω την εισοδο εξοδο των φιλτρων και την αναταραξη που εχεις. Για να βοηθησεις την κατασταση τωρα θα κατεβαζα την σταθμη στους 40 ποντους μεχρι να τελιωσεις το κυανο και τις αντλιες θα τις εβαζα κεντρικα πισω στην πλατη να βαρανε 45 μοιρες προς την επιφανεια του νερου. Απο εκει και περα θελει λιγο υπομονη και θα δεις πως απο πρασινη σιγα σιγα θα γινει καφε δηλαδη θα αρχισει να πεθαινει και να ξεκολλανε κομματια.

Κατ' αρχήν σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές. Θα αλλάξω τη 10άρα λάμπα με μια στα 6500Κ. Όσο αφορα τις αντλίες, δε μπορω να τις βάλω στην πλάτη γιατι δε μου το επιτρέπουν οι δυο μεγάλες στοίβες απο τις πέτρες που έχω. Οι αντλίες εχουν και έναν όγκο που και λιγότερες πέτρες να είχα πάλι θα με δυσκόλεψε η συγκεκριμένη διάταξη. Θα τις αφήσω εκεί που τις έχω, στις δυο πλευρές αλλά θα τις βάλω να χτυπάνε όπως μου πρότεινες. Πριν βγάλω την άμμο να την πλύνω, πράγματι είχα διαπιστώσει οτι άρχιζε να καφετίζει το κυανό και μάλιστα σε ενα μεγάλο μέρος του. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω βίντεο να δεις την ανατάραξη. Τα φίλτρα τα έχω στην πλάτη ενα σε κάθε γωνία. Τα σπρέι μπαρ βρίσκονται στις δυο πλευρές, ακριβώς κάτω απο την επιφάνεια, δημιουργείται ανατάραξη και στις δυο πλευρές, με το νερό να βγαίνει με φόρα απο την κάθε πλευρά προς το κέντρο του ενυδρειου. Οι καφε άλγη πάνω στις πέτρες δε με χαλάει καθόλου για να την αντιμετωπίσω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το φιλτρο ειναι μαπε!μια αεραντλια θα βοηθουσε;

Εγω παντως δεν εχω πολυ αμμο αλλα το προβλημα υπαρχει!

Πιστευω ειναι συνδιασμος ολων!

αεραντλία έχω και δουλεύει πολλές ώρες στο φουλ. Πιο φιλτρο ειναι μαπέ; Αλλωστε έχω δυο φίλτρα οπότε το ενα συμπληρώνει το άλλο. Πάντως κανένα απο τα φίλτρα δε τα θεωρω μαπέ προσωπικά. Μπορεί να μην ειναι ευρωπαϊκής εταιρίας αλλα κανουν τη δουλειά τους μια χαρά και είμαι πολυ ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Μη σε παραξενεύουν τα σωματίδια στο νερό, μόλις τάισα και ειναι υπολλείμματα τροφής.

https://www.youtube.com/watch?v=IpPjbPZ4Kbo&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Safarpn. Οκ, δοκιμασε τις αντλιες οπως εχει απλα στρεψτες προς τα πανω να δημιουργουν και αυτες αναταραξη και βλεπουμε. Υπο φυσιολογικες συνθηκες η αναταραξη σου θα ηταν νορμαλ, αλλα λογου υψους και κυανο θα ηταν επιθυμητο περισσοτερη στο βαθμο να μην ενοχλει στο ακουσμα αυτη την στιγμη ο παφλασμος του νερου. Το πρωτο ομως που θα κανεις ειναι να αλλαξεις λαμπα. Εγω στις περιπτωσεις που την εχω αντιμετωπιση την αφηνω να καφετιση και να φυγη απο μονη της, κανοντας μονο ενα καλο καθαρισμο των φιλτρων και γεννεες αλλαγς νερου. Ειναι θεμα χρονο αμα μου λες πως κιτρινιζει, μην πειραζεις καθολου την αμμο αρκει να μην την βλεπεις να αυξανετε γιατι τοτε θα κανει περισοτερο χρονο να φυγει.

Παρακαλω, νασε καλα.... ;)

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα safarpn εχουμε νεοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε Rik. Άλλαξα τη 10άρα λάμπα με μια δρα 6500Κ και έβαλα τον κυκλοφορητή να χτυπάει απο κάτω προς τα πάνω, την επιφάνεια. Έχω σαφώς καλύτερη ανατάραξη. Επειδη το κυανό αναπτύσσονταν σχετικά γρήγορα, έκανα θεραπεία με ερυθρομυκίνη για 8 μέρες με οτι άλλο προβλέπεται με τις αλλαγές νερού, καθάρισμα φίλτρων κτλ. Η άμμος έγινε γυαλί στην κυριολεξία. Όλα πανε καλα μέχρι στιγμής και ελπίζω να το νίκησα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, καλη συνεχεια και καλη σου μερα.:-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...