Jump to content

Βοηθεια!! Γτ Θα Τρελαθω!


karatasis

Recommended Posts

Καλημερα στο φορουμ! απο χθες παλευω να συνδεσω τα φωτα στο 120λιτρο και εχω καψει εγκεφαλο!! Το ενυδρειο ειχε μια λαμπα τ8 25 βαττ με ενα μπαλλαστ εγω εβγαλα το μπαλλαστ και εβαλα μεγαλυτερο 58 βαττ και επειδη με βολευε απο πλευρας χωρου πηρα διπλο ντουι ωστε να βαλω και τη δευτερη λαμπα παλι 25 βαττ! Το κακο ειναι οτι αυτα τα ντουι εχουν ενσωματωμενα τα σταρτερ και εκει χανω την μπαλα! Μετα απο τρεις ωρες ακαρπων προσπαθειων καποια στιγμη τα συνδεσα αλλα αναβε μονο μια εναλλαξ αν αφαιρουσα το αντιστοιχο σταρτερ αναβε μια η μια, μια η αλλη....... μετα με ενα πολυμετρο προσπαθωντας να βρω την συνδεσμολογια στο ντουι εβαλα τις λαμπες σε σειρα (πιστευω δηλαδη) αλλα μετα δεν αναβε τιποτα.... ετσι απελπιστηκα και το παρατησα! ουσιαστικα θελω με ενα μπαλλαστ να δουλεψω δυο λαμπες με δυο σταρτερ αλλα δεν μπορω να βρω πως συνδεεται το ντουι ειναι ετσι:

post-56103-0-11076300-1395384834_thumb.jpg

τωρα πιστευω πως το εχω συνδεσει ετσι και δεν αναβει τιποτα!

post-56103-0-08486100-1395384872_thumb.jpg

ξερει κανενας ρε μαγκες πως συνδεεται η βλακεια???

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεσμολογία σου είναι σωστή. Το έχω πάθει και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Προφανώς έχεις ηλεκτρομαγνητικό μπάλαστ και δεν σηκώνει τις λάμπες. Η λάμπες είναι τον 76 cm t8 έτσι; Εγώ τελικά τις έβαλα με δυο ηλεκτρομαγνητικά μπαλαστ των 36 watt, ένα σε κάθε λάμπα. Εκ των υστέρων έμαθα πως κάνει και αυτό το μπάλαστ www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=342_390_1778&products_id=8367

Link to comment
Share on other sites

ο μετασχηματιστής έχει πάνω του τυπωμένο ενα σχεδιάγραμμα

για βγ'αλε μια φωτο και ανέβασε γιατι έχω την εντύπωση πως οι ηλεκτρονικοί δεν διώχνουν ουδέτερο στην παροχή αλλα τον γυρνούν στον μετασχηματιστή

επίσης δοκίμασε να ανάψεις μόνο την μια λάμπα..

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

ο μετασχηματιστής έχει πάνω του τυπωμένο ενα σχεδιάγραμμα

για βγ'αλε μια φωτο και ανέβασε γιατι έχω την εντύπωση πως οι ηλεκτρονικοί δεν διώχνουν ουδέτερο στην παροχή αλλα τον γυρνούν στον μετασχηματιστή

επίσης δοκίμασε να ανάψεις μόνο την μια λάμπα..

Το μπάλαστ πρέπει να είναι ηλεκτρομαγνητικό γιατί χρησιμοποιεί και στάρτερ.

Link to comment
Share on other sites

η συνδεσμολογία σου δεν είναι σωστή αφού δεν έχεις γεφυρωμένες της δύο λάμπες! πρέπει να γεφυρώσεις τη μία λάμπα με την άλλη! πως το κάνεις αυτό; πέρνεις ένα κομμάτι καλώδιο και συνδέεις τον ένα πόλο της λάμπας με τον αντίστοιχο της άλλης(δοκίμασε πρώτα τους πόλους των στάρτερ γιατί πρωί είναι και δεν θυμάμαι τώρα έχω χρόνια να συνδέσω)

Link to comment
Share on other sites

Συνδεσμολογία 2 λαμπών Τ8 με ηλεκτρομαγνητικό μπάλαστ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οι λαμπες ειναι 74 cm 25 βαττ η καθεμια! το μπαλλαστ ειναι ηλεκτρομαγνητικο οχι ηλεκτρονικο 58 βαττ, τη συνδεσμολογια δεν ξερω αν την εχω σωστα γτ τα ντουι ειναι με φυσακια οπως σας εδειξα και δεν μπορω ν καταλαβω που κανει κυκλωμα με ενα πολυμετρο παλευω αλλα θα το εχω βρει σωστα?? αν ηταν σκετα τα ντουι ηξερα πως πανε αλλα αυτα με τ ενσωματωμενα σταρτερ με εχουν μπερδεψει τις λαμπες νομιζω πως τις εχω γεφυρωσει χθες που τις ειχα συνδεσει αναβε ποτε η μια ποτε η αλλη οταν παταγες τον διακοπτη εδινα μια λαμψη και στις δυο οτι θα αναψει αλλα δεν....... αυτο που παρατηρησα μπορει να ηταν και η ιδεα μου ειναι οτι αναβε αυτη που ηταν πιο ζεστη..... δευτερο μπαλλαστ δεν με χωραει να βαλω..... ξερει κανενας τη συνδεση στι ντουι?? δηλ το A, B ,C ,D τι σημαινει το καθενα??? μπας και βγαλω ακρη?? γτ εκει το χανω.. στο ντουι

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το Α,B,C,D έχει; βγάλε μια φωτογραφία το σχέδιο να σου πούμε! στο σχέδιο του Bouboula αν γεφυρώσεις τον ουδέτερο και στις δύο λάμπες θα ανάψουν. τουλάχιστον έτσι τις σύνδεα πριν χρόνια που χρησιμοποιούσα τ8

Βασικά τώρα που βλέπω το σχέδιο που έχεις αναρτήσει το μπαλαστ έχει ενσωματωμένο στάρτερ; μήπως είναι ηλεκτρονικό γιατί έτσι είναι τα ηλεκτρονικά! αν έιναι ηλεκτρονικό είναι για μία λάμπα 58 βατ και όχι για δύο μικρότερες. αν ήταν για δύο τις διπλάσιες εισόδος και θα έβγαζε ακόμα δύο για το ρεύμα

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το Α,B,C,D έχει; βγάλε μια φωτογραφία το σχέδιο να σου πούμε! στο σχέδιο του Bouboula αν γεφυρώσεις τον ουδέτερο και στις δύο λάμπες θα ανάψουν. τουλάχιστον έτσι τις σύνδεα πριν χρόνια που χρησιμοποιούσα τ8

Βασικά τώρα που βλέπω το σχέδιο που έχεις αναρτήσει το μπαλαστ έχει ενσωματωμένο στάρτερ; μήπως είναι ηλεκτρονικό γιατί έτσι είναι τα ηλεκτρονικά! αν έιναι ηλεκτρονικό είναι για μία λάμπα 58 βατ και όχι για δύο μικρότερες. αν ήταν για δύο τις διπλάσιες εισόδος και θα έβγαζε ακόμα δύο για το ρεύμα

Τα ντουι ειναι εχουν ενσωματωμενα τα σταρτερ οχι το μπαλλαστ... να και φωτο

post-56103-0-82892600-1395412393_thumb.jpg

post-56103-0-90999800-1395412400_thumb.jpg

post-56103-0-95446000-1395412407_thumb.jpg

post-56103-0-14001600-1395412416_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως θα καταλαβω αν ειναι χαλασμενο το μπαλαστ??

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ανάβει καμία λάμπα! βγάλε όλη τη κατασκευή μία φώτο να δω και από την άλλη μεριά πως είναι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια δεν εβγαλα ακρη οεταξα τα ντουι και πηγα πηρα απλα τα στριμωξα οπως οπως (ελπιζω να μην παθω καμια ζημια με τη θερμοκρασια) και εκανα τη συνδεση παλι απο την αρχη παλι δεν αναβε γτ απο οτι καταλαβα δουλευε σαν ενα επειδη περνουσα μετα το μπαλαστ μεσα απο διακοπτη και ουσιαστικα του φαινοταν σαν ενα..... οποτε εβαλα δευτερο μπαλαστ περασα πρωτα τον ουδετερο μεσα απο το διακοπτη και μετα στα μπαλαστ οποτε οταν κλεινει το διακοπτη κοβεο το ρευμα προς τα μπαλλαστ και τελικα δουλεψανε! αι σιχτιρι εσπασα τα νευρα μου δυο μερες τωρα! αυτα! ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...