Jump to content

Πολλοί σπόγκοι Scypha


Recommended Posts

Εδώ και λίγες μέρες έχω παρατηρήσει ότι το sump έχει γεμίσει με σπόγκους Scypha.

Περισσότερες πληροφοριες: http://melevsreef.com/id/scypha.html (thanks Manosgr :rasp: )

Κυρίως στο πρώτο χώρισμα (skimmer, είσοδος νερού στο sump, υαλοβάμβακας, άνθρακας και αντιφώσφορο), λίγο λιγότερο στο τελευταίο (αντλία επιστροφής) και ελάχιστα στο μεσαίο (refugium, άρα φως). Είναι πολλοί, πάρα πολλοί. Αυτό τι μπορεί να σημαίνει? Είναι κάτι που θα πρέπει να με αγχώσει (π.χ. άσχημες συνθήκες νερού)? Είναι κάτι που θα πρέπει να με χαροποιήσει (καλές συνθήκες νερού)? Ή απλά κάτι ουδέτερο?

Πάντως θα προσπαθήσω να βάλω καμιά φωτό, αλλά μέχρι να βάλω, να έχετε στο μυαλό σας ότι είναι πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα εχω και εγω αρκετα στο sump δεν νομιζω οτι κανουν κακο

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες έχω παρατηρήσει ότι το sump έχει γεμίσει με σπόγκους Scypha.

Eιναι κατι το φυσιολογικο. Ειναι filter feeders και αναπτυσονται σε σημεια με σκοταδι και ροη. Εαν ειχες canister θα εβγαζες και μεσα σε αυτο... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Μην σε ανησυχούν καθόλου.

Αποτελούν ένδειξη καλής λειτουργίας του συστήματός. Επίσης τα σημεία που δεν τα βλέπεις, όπως η κάτω- σκοτεινή επιφάνεια, του βράχου, είναι γεμάτη από τέτοιους σπόγγους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...