Jump to content

Ποσα Λιτρα Για Χρυσοψαραδικο


Gatilaras

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,σε ποσα λιτρα ή σε τι διαστασεις μπορω να τοποθετησω 4 χρυσοψαρα?? Μιλαμε για ενα common 2 κογκολεζους κ 1 fantail. Απ'ολα αυτα εχω σε ενα 60αρι αυτη τη στιγμη τον κογκλεζο κ το fantail.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι χρειαζεσαι ενα ενυδρειο 150 λιτρων,ισως και λιγο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ΄ολα θα πρεπει να κοιταξεις το μηκος του..

Τα 3 fancy που εχεις θα μπορουσαν να μπουν σε min. 80 cm ενυδρειο , ενω οι ποικιλιες με μονη ουρα σε min. μηκος ενυδρειου το 1 μετρο.

Εγω θα σου προτεινα να δωσεις το κομον και να βαλεις τα 3 fancy σε ενα 80 χ 40 χ 40 , φυσικα αν μπορεις να διαθεσεις για πιο μεγαλο ή να φτιαξεις πιο μεγαλο ειναι οτι καλυτερο, ετσι κρρατας και το κομον (που γινεται συνηθως πιο μεγαλο απο ολα τα ειδη χρυσοψαρων και καλο θα ηταν να μην μπαινει σε δεξαμενη κατω του 1.20 σε μηκος)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!! Παιζει ρολο εαν το ενυδρειο ειναι το κλασσικο μακροστενο η κυβος??

Link to comment
Share on other sites

Θεωρειστε το προηγουμενο μηνυμα ακυρο γιατι η απαντηση του φιλου tsala δημοσιευτικε τν ωρα που εγραφα.Φιλε μου το common δεν το εχω παρει ακομη απλα εχω σαν σκεψη να παρω 1 γι'αυτο κ ρωτησα.ΕΙμαι λατρης των χρυσοψαρων και θα ηθελα ενα ενυδρειο οσο μπορω πιο ανετο γι'αυτα.Αληθεια τι αλλο παιζει να μπει απο ψαρακι μεσα?? Φυτα υπαρχουν ηδη στο 60αρι μου μια ανουμπια και μερικες "ντοματιες".

Link to comment
Share on other sites

τιποτα αλλο απο ψαρακι.. αν θελεις κανενα σαλιγκαρακι μπορεις κανενα zebra snail (nerite), αρκει η θερμοκρασια να μην πεφτει κατω απο 20.

Αν δεν το πηρες το κομον και δεν μπορεις να εχεις ενυδρειο με 1 μετρο μηκος , γνωμη μου ειναι να μην παρεις.

Ενα ανετο ενυδρειο για χρυσοψαρα ειναι να τους το κανεις οσο μεγαλυτερο εσυ μπορεις.

φυσικα οι κυβοι αποριπτονται!

Link to comment
Share on other sites

Και εδω ερχαιτε ο διαλος!!

Φτιαξε ενα 350ρι, βαλε αλλα 4 μεσα διαφορα με λιγα ξυλα και φυτα και εισαι μαστορας!

Ξερω καποιον που χαριζει 4 μεγαλουτσικα!!

Χαχαχαααα.....

Κομον καλητερα μην βαλεις, ειναι πολυ μεγαλα και ερκετα επιθετηκα απ οσο ξερω, βαλε φανσυ και ενα κομετ ακομα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

350αρι!350αρι!Akrida για σενα δουλευω!

Link to comment
Share on other sites

Χαχχααααα!!!

Αφηστε με να ονοιρευομαι στα θεματα τον αλλων :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ακουστει λιγο υπερβολικο απλα επειδη το ειδα σε μια αγγελια εδω ενα 660αρι με 135 μηκος και ξερογλυφομαι, ειναι καλο?

Έγινε επεξεργασία - Gatilaras
Link to comment
Share on other sites

Το μήκος και τα λίτρα του είναι τέλεια! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καθολου υπερβολικο! μια χαρα ειναι! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα που όσο περισσότερα λίτρα τους δίνεις τόσο καλύτερο είναι για αυτά. Τα λίτρα και τα μήκη που λέμε ότι πρέπει να έχουμε είναι τα ελάχιστα. Απλά πρόσεξε επειδή θα είναι πολλά τα λίτρα μην παρασυρθείς και βάλεις περισσότερα ψάρια από όσα πρέπει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Aν μπορεις να το συντηρησεις γιατι οχι.Απλα σκεψου τα λιτρα νερου για τις αλλαγες σου και το κοστος του εξοπλισμου σου εαν το ενυδρειο δεν ειναι κομπλε.Για τα ψαρια σου δεν το συζητω.....παραδεισος!!!

Link to comment
Share on other sites

Μωρε το ενυδρειο ειναι κομπλε αλλα μαλλον παει για ακυρο η ιδεα γιατι εχουμε θεμα με το χωρο κ οχι για το μηκος αλλα για το πλατος.Βεβαια βλεπουμε,το σωμα του καλοριφερ αχρηστο ειναι,πολυ πιθανον να φαει φουντο κατα αποθηκη μερια ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωρε μανα μου λιτραααα!!!!!

Αντε βρε και τα πρωτα ψαρακια δικα μου!!! Χαχαχαχαχαχαχαχααα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορα το καλοριφερ στην αποθηκη!Θα σε βοηθησει κι ο akridas στο ξηλωμα!

Link to comment
Share on other sites

Ερχωμαι σε 5 το 'χω, να δεις για ποτε θα το παω στην αποθηκη!!! Θα σου πλυνω και τα πιατα, μπουγαδες και τα σχετικα, ειμαι ο ανθρωπος σου!! :P:D χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχ!! Ψαχνομαι ατελειωτα,παντως κατω απο 300λ δεν παιζει να πεσω γιατι θελω να εχει μηκος κανα μετρο και βαλε. Akridas θα τσεκαρω τα ψαρονια σου κ το συζηταμε μετα την αγορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Πες μου οποτε θελεις να σου στειλω φωτος....

2 κομετ(το ενα εχει νανισμο γιατι το ειχαν σε γυαλα ενα χρονο περιπου!)-1φανσυ-1μπλακ μουρ... Αρκετα μεγαλα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ειναι και 300λιτρο! καλα κανεις και κοιτας πρωτα το μηκος.. με το καλο ευχομαι! :thumbsu:

Ακριδα, το 1φανσυ , τι ειδος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Απλο νομιζω, ασπρο/πορτοκαλη με μακρυες ουρες και στρουμπουλο.... Κοντευει τους 10 ποντους σε μηκος....

Να φωτο!!

tyny6y5u.jpg

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο ειναι!

Απλα σε ρωταω γιατι στα fancy ανηκουν ολα τα ''στρουμπουλα'' , οπως και το black moor ειναι fancy χρυσοψαρο..

το συγκεκριμενο για oranda μου φαινεται... αν δεν κανω τραγικο λαθος :D

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να ειναι οραντα, δεν τα ξερω καλα ολα τα ειδοι των χρυσοψαρων...

Να και η υπολοιπη συμμορια!!!

ugana3up.jpgdenu8upe.jpgu9a5a9a2.jpg

Φιλος σορυ για το οφ τοπικ, να τα δεις εσυ, να τα δουν και οι αλλοι :)

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...