Jump to content

ΓΕΝΝΑ KRIBENSIS


Πάνος

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους συνχομπίστες. Θα ήθελα να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας. Είμαι πολύ καινούριος στο χώρο, γύρω στους δύο μήνες. Ξεκίνησα τυχαία και κάνοντας πολλά λάθη (πολλά όμως) όπως διαπίστωσα στη συνέχεια διαβάζοντας εδώ. Έχω ένα μικρό ενυδρείο 60lt με:

1 yellow gourami

2 pearl gourami

3 cherry barbs

2 kribensis

1 pleco

1 otto

1 anubia nana

1 anubia barteri

1 glossostigma elatinoides

1 limnophila aquatica

1 microsorum pteropus

Ξαφνικά το Σάββατο το πρωί βλέπω τη θηλυκιά Kribensis να κάθεται μπροστά σε μία τρύπα που δεν είχε ξανακαθίσει, παρατηρώντας πιο προσεκτικά είδα δεκάδες μικρά. Κόντεψα να τρελαθώ από τη χαρά μου. :rasp: Ορίστε μερικές φωτογραφίες από την χτεσινή πρώτη οικογενειακή βόλτα:

post-3151-1173695834_thumb.jpgpost-3151-1173695905_thumb.jpgpost-3151-1173696183_thumb.jpg

Η παραπάνω σύνθεση δεν είναι η καλύτερη αλλά δεν ξέρω και τι να κάνω τα ψαράκια που δεν κολλάνε. Είμαι ανοικτός σε προτάσεις καθώς και σε συμβουλές για τα μικρά.

Ο χαζομπαμπάς

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους συνχομπίστες. Θα ήθελα να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας. Είμαι πολύ καινούριος στο χώρο, γύρω στους δύο μήνες. Ξεκίνησα τυχαία και κάνοντας πολλά λάθη (πολλά όμως) όπως διαπίστωσα στη συνέχεια διαβάζοντας εδώ. Έχω ένα μικρό ενυδρείο 60lt με:

1 yellow gourami

2 pearl gourami

3 cherry barbs

2 kribensis

1 pleco

1 otto

1 anubia nana

1 anubia barteri

1 glossostigma elatinoides

1 limnophila aquatica

1 microsorum pteropus

Ξαφνικά το Σάββατο το πρωί βλέπω τη θηλυκιά Kribensis να κάθεται μπροστά σε μία τρύπα που δεν είχε ξανακαθίσει, παρατηρώντας πιο προσεκτικά είδα δεκάδες μικρά. Κόντεψα να τρελαθώ από τη χαρά μου. :rasp: Ορίστε μερικές φωτογραφίες από την χτεσινή πρώτη οικογενειακή βόλτα:

post-3151-1173695834_thumb.jpgpost-3151-1173695905_thumb.jpgpost-3151-1173696183_thumb.jpg

Η παραπάνω σύνθεση δεν είναι η καλύτερη αλλά δεν ξέρω και τι να κάνω τα ψαράκια που δεν κολλάνε. Είμαι ανοικτός σε προτάσεις καθώς και σε συμβουλές για τα μικρά.

Ο χαζομπαμπάς

Παναγιώτης

Να σου ζήσουν τα μικρά, αλλά κάπως μικρό το ενυδρείο για να προλάβουν να ενηλικιωθούν. Μακάρι να λανθάνομαι και να μην σε άγχωσα άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το παρακάτω λινκ που σου βάζω σχετικά με την αναπαραγωγή των kribensis. Εχει αρκετές πληροφορίες και φωτογραφίες, πιστεύω θα σε βοηθήσει αρκετά.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4738

Σχετικά με τη σύνθεσή σου, έχεις πολλά ψάρια και τώρα με τη γέννα θα κακοπεράσουν όλα από τους 2 γονείς (επιθετικότητα λόγω προστασίας των μικρών τους). Το οττο ΔΕΝ κάνει να είναι μόνο του! Πρέπει σύντομα να κάνεις κάτι γι' αυτό γιατί εκτιμώ ότι είναι θέμα χρόνου να το χάσεις... (σου προτείνω άμεσα να το δώσεις σε κάποιον που έχει κοπαδάκι).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολλή ωραία :lmao:

Εγώ είμαι ερωτευμένος με αυτά τα ψάρια. Έχουν ένα πρόβλημα όμως άμα πάρουν φόρα γεννάνε συνέχεια (τουλάχιστον τα δικά μου). Δώρισα πολλά αλά έως ένα σημείο μετά δεν ξέρεις τη να τα κάνεις. Τα δικά μου ζευγάρια είναι τώρα 5 χρονών και γεννάνε γύρο στα 70 μικρά σε κάθε γέννα καταλαβαίνεις λοιπόν όταν μεγαλώσουν και τα δικά σου θα γίνεται χαμός. :rasp:

Πρόσεξε άμα η γονείς αγχωθούνε πολλή από την παρουσία πολλών ψαριών τότε παρατάνε τα μωρά στην μύρα τους. Σου εύχομαι καλή συνέχεια και να σου ζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

...Τα δικά μου ζευγάρια είναι τώρα 5 χρονών και γεννάνε γύρο στα 70 μικρά σε κάθε γέννα καταλαβαίνεις λοιπόν όταν μεγαλώσουν και τα δικά σου θα γίνεται χαμός...

- ΠΟΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ..?

- 70 μικρά...? Είσαι πολύ τυχερός Χρήστο.... ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ..!

Δες την παρακάτω φωτογραφία από την τελευταία γέννα των δικών μου προχθές (4η συνεχόμενη)... Κοντεύουν να με τρελάνουν..! Εκατόν ενενήντα τρία αυγά μέτρησα (193) στη μέσα μεριά της καρύδας, με τη βοήθεια του photoshop... (έβαζα τελίτσες μία-μία σε κάθε αυγό για να μπορέσω να τα μετρήσω...) :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τρομάζετε. :rasp: Πόσο συχνά είναι οι γέννες;

Filoxene διάβασα το link, πολύ κατατοπιστικό. :lmao: Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι οι γονείς μετά από κάποιο σημείο τρώνε τα μικρά. Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω μόνο ένα ενυδρείο. Σκοπεύω να ξεκινήσω ένα μεγαλύτερο σε δύο μήνες. Μέχρι τότε τι μπορώ να κάνω;

Εκτός από τον otto που με συμβουλεύεις να βγάλω, τα υπόλοιπα ταιριάζουν; Αν είναι να βγάλω κάποια ποια προτείνεις να μείνουν σε αυτά τα λίτρα;

Ένα άλλο θέμα είναι η τροφή. Τα kribensis περιφρονούν τα flakes και τα bloodworms που ταΐζω τα υπόλοιπα και τρώνε μόνο τα green algae wafer του pleco. Είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν είμαι ο καταλληλότερος άνθρωπος για να σε συμβουλέψω για συμβατότητες ψαριών σε "κοινωνικά" ενυδρεία, γιατί έχω πλέον την άποψη ότι το κάθε είδος πρέπει να κρατιέται μόνο του... Και είμαι σε τέτοια διαδικασία διαμόρφωσης των ενυδρείων μου. Πολύ σύντομα δεν θα έχω πλέον κανένα είδος μαζί με άλλο...

Να ξέρεις ότι δεν επιβιώνουν όλα τα μωρά και αν θέλεις να τα γλυτώσεις όλα, θα πρέπει να τα βγάλεις σε άλλο ενυδρείο από ένα σημείο και έπειτα. Η μόνιμη λύση είναι να χωρίσεις το ζευγάρι κάποια στιγμή για να σταματήσουν τις γέννες. Ή να κρατήσεις μόνο 2-3 θηλυκά μαζί, αν σου αρέσουν σαν ψάρια (αν και έχεις λίγα λίτρα για 3 θηλυκά krib και θα κυνηγιούνται αρκετά μεταξύ τους). Οχι όμως ένα αρσενικό μόνο του. Είμαι κατά του να κρατιούνται ψάρια σε μονάδες και προτιμώ τις κοινότητες. Το κάθε ζωντανό χρειάζεται περισσότερο ή λιγότερο τη συνανατροφή του είδους του, με ελάχιστες εξαιρέσεις σε κάποια είδη πολύ "εγκληματικά" (CAE, bettas, κάποια άγρια είδη κιχλίδων, κλπ). Και αυτό γιατί τελικά εμείς δεν μπορούμε να τους προσφέρουμε αυτό που χρειάζονται σε χώρο και έτσι αναγκαζόμαστε να τα έχουμε μόνα τους (βλέπε για παράδειγμα το ενυδρείο 3500 λίτρων του jojo και το γεγονός ότι έχει μαζί κάμποσα betta μέσα...).

Τα λίτρα σου κάνουν μόνο για ένα ζευγάρι kribensis και τίποτα άλλο... (εάν επιλέξεις αυτά τα ψάρια βέβαια). Και τις γέννες τους φυσικά μαζί, μέχρι να γίνονται τα μωρά περίπου 2 μηνών. Αλλά σου ξαναλέω, μην ακούς εμένα, δες τι θα σου πουν και άλλοι...

Δεν είναι φυσιολογικό να μην τρώνε τα φλέικς και ειδικά τα bloodworms τα ψάρια... Μήπως τα έχεις "κακομάθει" έτσι? Πολλές φορές τα ψάρια μας, αναπτύσσουν συνήθειες που δεν είναι φυσιολογικές αλλά οφείλονται στη δική μας "εκπαίδευσή"... Τα δικά μου krib είναι κυριολεκτικά παμφάγα... Βέβαια, έχουν κάποια προτίμηση σε συγκεκριμένα είδη τροφής (Tetra plecomin), αλλά τρώνε απ' όλα. Πρέπει εξ' άλλου να τρώνε τα kribensis και πρασινάδες και σκουλίκια και απ' όλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα δικά μου ζευγάρια είναι τώρα 5 χρονών και γεννάνε γύρο στα 70 μικρά σε κάθε γέννα...

Ξέρεις πόσο περίπου ζουν τα κριμπ υπό κανονικές συνθήκες;

Υπολόγιζα γύρω στα 5 χρόνια, αλλά μάλλον είναι περισσότερο.

Ρε 'σεις 70 και 190 είναι πέρα από κάθε φαντασία :thaman:

Τα δικά μου, πάνω από 40 δεν έχουν κάνει ακόμα και είναι σχετικά ανεπτυγμένα κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη χαρά για τη γέννα ήρθε ένα σοκ. :thumbup: Έξι μέρες μετά την πρώτη παρατήρηση των μικρών, γυρίζοντας το απόγευμα βλέπω ότι από τα περίπου 60 μικρά είχαν μείνει μόνο 8.

Από τότε και μέχρι χτες ήταν όλα καλά, τα μικρά έκαναν τις βόλτες υπό τη στενή παρακολούθηση των γονιών τους και αναπτύσσονταν κανονικά. Από χτες μάλλον το ζεύγος βρίσκεται στη φάση αναπαραγωγής ξανά!!! :bowdown: Η θηλυκιά είναι σχεδόν συνέχεια στη σπηλιά της όπως την προηγούμενη φορά και ο αρσενικός περιπολεί απέξω. Χτες και μέχρι σήμερα το πρωί μάζευαν τα μικρά με το στόμα τους και τα έβαζαν συνέχεια μέσα στη σπηλιά από την οποία αυτά προσπαθούσαν να ξαναβγούν. Εδώ και αρκετές ώρες δεν υπάρχει κανένα σημάδι από τα μικρά. Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις και άλλα ψάρια στο ενυδρείο, ίσως να ευθύνονται για την εξαφάνιση των μωρών.

Έχω πάθει το ίδιο, αλλά επειδή έχω τα krib σε κοινωνικό ενυδρείο, δε μπόρεσα να βρω τον ένοχο.

Ένα δεύτερο σενάριο είναι η απειρία των νέων γονιών να μετέτρεψε τα μωρά σε μεζεδάκια=γεύμα τους.

Όταν έχεις οικογένεια krib, να παρακολουθείς τη σχέση των γονιών. Μπορεί να τσακωθούν μεταξύ τους και να παρατήσουν τα παιδιά στη μοίρα τους... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Netspy μάλλον ισχύει το δεύτερο. Mετά από 7 μέρες δεν υπάρχει κανένα από τα μικρά, τα μάζεψαν στη σπηλιά τους και δεν ξαναβγήκε κανένα. :thumbup:

Από χθες το πρωί υπάρχουν καμιά πενηνταριά νέα μικρά. :bowdown: Πολύ καρπεροί οι γονείς και δεν κρατιούνται. :D Φοβάμαι όμως μήπως σε καμιά δκαπενταριά μέρες έχουν και αυτά την τύχη των προηγούμενων.

Δυνατότητα για δεύτερο ενυδρείο για τη μεταφορά είτε των γονιών είτε των μικρών δεν υπάρχει, οπότε τα πράγματα είναι μάλλον δύσκολα για τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...