Jump to content

Πρόσθετος Φωτισμός Σε Τ5


teoxan

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά,

Όπως ισως καποιοι ξερετε (; ), εχω ένα 80λιτρο ενυδρείο με φωτισμό 2 χ 24 Τ5, μια Hagen Marine Glo και μια ATI Coral Plus . Το φωτιστικό είναι της Fluval και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Τον τελευταίο καιρό εχω αρχίσει να προσθέτω κάποια SPS, και σκέφτομαι να αυξήσω το φωτισμό μου, αλλα με Led, κάνοντας ένα συνδυασμό Τ5 και Led.

Το οικονομικό παίζει μεγάλο ρόλο και σκέφτηκα ένα DIY με 2 10βατα hybrid λευκά στα 10000Κ και 2 μπλε 10βατα.

Τα εχω βρει από ebay και είναι πολύ οικονομικά και μιας και σκαμπάζω κατι από ηλεκτρονικά λεω να το φτιάξω μόνος μου.

Είναι πολλά ή θα χρειαστώ περισσότερα; Θα με καλύπτουν για τα SPS;

Αυτή τη στιγμή εχω δυο φραγκάκια seriatopora caliendrum, δυο φραγκάκια montipora plate και μια διχρωμη pavona frondifera.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου οχι 10watta σε τοσο μικρο ενυδρειο παιξε με 3w και επωνυμα οχι τα χυμα κινεζικα του e-bay

επισης με 40w led στα 80 λιτρα βγαινει το glo στην συνταξη..

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελεις περνας μια μερα να δεις απο κοντα πως ειναι τα hybrid, να εχεις μια ιδεα...

Για μενα μην βαλεις +μπλε, βαλε καποιο αλλο χρωμα να πιασεις ολο το φασμα ή οσο μπορεις...

Επισης συμφωνω με τον Μαρνιερο, αμα βαλεις τοσα βατ, δεν χρειαζεσαι Τ5 εκτος αν πας για sps....

Link to comment
Share on other sites

Αν πήγαινα σε 3βατα Cree με τα παρελκόμενα θέλω ένα ποσο που δεν το εχω, και δεν θελω να καταργήσω το φωτισμό που έχω. Τον αγόρασα πριν ένα μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε 2 hybrid με εναν 20βατο οδηγο και θα εισαι κομπλε, βαλτα καπου στην μεση του ενυδρειου, εαν ειναι πχ 1μετρο 35 ποντους απ την καθε μερια, χωρις φακους(βγαινουν στις 120μοιρες) και θα ειναι καλυμενος....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Εαν θελεις περνας μια μερα να δεις απο κοντα πως ειναι τα hybrid, να εχεις μια ιδεα...

Για μενα μην βαλεις +μπλε, βαλε καποιο αλλο χρωμα να πιασεις ολο το φασμα ή οσο μπορεις...

Επισης συμφωνω με τον Μαρνιερο, αμα βαλεις τοσα βατ, δεν χρειαζεσαι Τ5 εκτος αν πας για sps....

κατι σαν το δικο σου σκεφτόμουν, μαλλον είναι πολλά όμως τα 2 10βατα+2 μπλε, αυτό που θέλω είναι κατι συμπληρωματικό για τα sps που έχω και ισως μελλοντικά κάποια πρόσθετα. Δεν θέλω να καταργήσω τα Τ5, αλλά για να βάλω άλλες δυο Τ5 πάει στο 150αρι..

Οπότε με 1 10βατο και ένα-δυο άλλου χρώματος μαλλον είμαι καλυμένος;

Ευχαριστώ για την πρόσκληση, να σου πω την αλήθεια θα ήθελα να τα δω από κοντά για να καταλάβω καλύτερα. Οποτε είμαι εύκαιρος μπορούμε να το κανονίσουμε; :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοητε, κερναω καφε!

Λοιπον κοιτα, εφοσον εχεις Τ5 παιξε εκει με χρωματα και βαλε μονο hybrid, ειναι ηδη 6/3 τα μπλε που εχουν και δεν θα σου αρεσει με παραπανω μπλε ισως, καλητερα να βαλεις πρασινο/ κοκκινο παρα κι αλλο μπλε....

Επισης αμα ανεβεις στα βατ πουλα το φωτιστηκο και βαλε μονο λεντ, με 150€ φτιαχνεις σαν του Κωστα Καππα φωτιστηκο λεντ στα 60 βατ....

Εχεις σαμπ;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

σαμπ δεν εχω...το ενυδρείο στήθηκε σε μια νύχτα, και τωρα εχω μια chaeto από το παλιο refugium μεσα σε μια γεννηστρα βυθισμένη στο ενυδρείο..

Κάποια στιγμη θα το κάνω αλλα δεν εχω πολύ χωρο στο ντουλαπάκι, ένα 20λιτρο με το ζορι χωράει. Ασε που το skimmer είναι μια μαούνα, κρεμαστό.

Ας παλιώσει λιγο το φωτιστικο Τ5 και βλέπουμε...είναι και το οικονομικο στη μέση.

Οπότε πιστεύεις ότι με 1 10βατο ασπρο στα 10000Κ και δυο άλλου χρώματος-όχι μπλε θα είμαι καλυμένος.

(Ευχαριστώ για τον καφέ! Οποτε μπορέσω να βρεθω στα μέρη σου θα ενημερώσω.)

Link to comment
Share on other sites

Τα hybrid ειναι 10000-12000 ακτινικο λευκο και 460nm royal blue, με δυο εισαι κομπλε, μια ψυχτρα για τετοιο εχω και καθετε, ειναι ακριβες για αυτο στο λεω, περνεις αλλη μια, εναν οδηγο 20-30βατ και δυο λεντακια, κανα 20€ θα βγουν λογικα συνολο....

Χρωμα παιξε στο Τ5... Εγω ας πουμε θελω καποια στιγμη να ανεβω σε φωτισμο αλλα για να πιασω κι αλλο χρωμα, ειτε σε Τ5 με χρωμαστικες λαμπες θα παω ειτε σε 3βατ διαφορα χρωμματα εκτος απο μπλε ή αντε ενα μονο....

Αμα κανει πιστηρικη σαμπακι εχω ενα ats που εφτιξα και καθαιτε ή σου φτιαχνω ενα στις διαστασης που το θελεις ;) τωρα το πηρα το κολαι :) αμα δεν το εχεις δει τσεκαρε το θεμα μου!

Οποτε σε φερει ο δρομος σου απλα σφυρα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σ' ευχαριστώ!

Το παρακολουθώ το θέμα σου και εχεις κάνει καταπληκτική δουλειά! Σου αξίζουν πολλά μπράβο! :bigemo_harabe_net-122:

Όταν αποφασίσω για το σαμπάκι θα σου πω! Αυτό που σκεφτόμουν είναι να έβαζα απλά ένα κρεμαστό refugium DIY από πλεξιγκλάς.

Από οδηγό για LED εχω ένα της Cubalux στα 36W, ξεμεινε από μια αποτυχημένη απόπειρα με ledoταινίες που ειχα πάρει πιο παλιά.

Παντως, γνωμη μου, αν θελεις να ανεβεις σε φωτισμό με χρωμα, οι Τ5 είναι δοκιμασμένη τεχνολογία και υπάρχουν πλεον λάμπες με παρα πολλές επιλογές.

Το άλλο που πρέπει να σκεφτω τωρα είναι πως θα στηρίξω τις ψύκτρες γιατι το ενυδρείο δεν εχει καπάκι..

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι αμπερ σηκωνει...

Οι ψυχτρες ειναι η σπαζοκεφαλια εδω οντως :/

Δεν ξερω τι θα βαλω ακομα γιατι αμα βαλω Τ5 παω στα 48βατ και με τα λεντ στα 20βατ....αρκετη η διαφορα επισης και η χρηματικη, ασε που εχω θεμα στο πως θα θαλω τις Τ5 στο λιντο, θα δω τι θα κανω, γιατι ωρα δεν παιζει σαλιο.....

Ευχαρισω για τα καλα σου λογια, προσπαθω να το κανω οσο καλητερο μπορω.... :)

Τωρα ετοιμαζω ριακτορα diy :P

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

εισαι τρομερος...ριακτορας diy..! θα το παρακολουθήσω να πάρω ιδέες.

Ο οδηγός σηκώνει 3Α.

Από Τ5 με Led DIY η χρηματική διαφορά είναι οντως μεγάλη...Aλλά μπορείς να κάνεις και κατι σε DIY για Τ5 φωτιστικό και να σου βγει αρκετά φτηνά.

Και πιστεύω ότι οι Τ5 δινουν πιο γλυκό χρώμα και φτιάχνουν καλύτερες σκιές...γουστα είναι αυτά, όμως.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις συμβουλές. :)

Μολις ετοιμάσω κάτι με τα led θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Οοκ!!

Τον ριακτορα θα τον τελειωνα σημερα αλλα ηθελα δυο ταπες pvc...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...