Jump to content

Λύση Για Plecostomus ;


michalis

Recommended Posts

Πριν αρκετο καιρο... εβαλα εναν pleco στην ζωη μου. Τουλαχιστον ετσι νομιζα ... μεχρι που συνειδητοποιησα ,11 ολοκληρα χρονια μετα , πως τελικα αυτος ηταν που με ειχε βαλει στην δικη του :)

Του οφειλω λοιπον οτι καλυτερο μιας και ειναι αυτος που με εβαλε στον κοσμο του ενυδρειου.

Και για να μπω και στο ζουμι και να μην κουραζω ,αυτος λοιπον, ο λατρεμενος συγκατοικος εχει φτασει τα 34 cm !

Μου κανει εντυπωση γιατι φαινεται πως ακομη μεγαλωνει και ηθελα να ρωτησω αν οντως μπορει να ισχυει κατι τετοιο...

Ποσο ζουν αυτα τα ψαρια ,ειναι το "50 cm" οντως τελικο μεγεθος και απο ποιο ετος της ηλικιας του (χοντρικα) και μετα σταματαει να μεγαλωνει; Συγκεκριμενα ειναι ενας Pterygolichthys Gibbiceps

O κυριοτερος λογος ομως που ποσταρω ειναι γιατι θελω τα φωτα σας οσο αφορα μια καλη κρυψωνα .

Εχω διαβασει για λυσεις οπως καρυδα ,σχιστολιθο κτλ αλλα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει και κατι αλλο
Εχω δει κατα καιρους σε καποια βιντεο σωληνες που λειτουργουν σαν πλεκοσπηλιες Μπορω να χρησιμοποιησω καποιο τετοιο κλασσικο (μαυρο ισως )σωληνα του εμποριου η θα εχω θεμα με ουσιες που μπορει να αποβαλει ;

Οποιος εχει οποιαδηποτε προταση - πληροφορια καλοδεχουμενη!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς το τελικό του μέγεθος είναι γύρω στο μισό μέτρο!

Στη συντριπτική τους πλειοψηφία, τα υγιή, μεγαλώνουν έως ότου πεθάνουν, με ένα σταθερό ρυθμό, αν ζουν σε ιδανικές συνθήκες γι' αυτά.

θα μπορούσες να φτίαξεις μόνος σου μια σπηλία , με σχιστόλιθο και ενυδρειακή σιλικόνη!

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια οποιος εχει ενα τετοιο ψαρι να το χαιρεται και οποιος δεν εχει να χαιρεται :bigemo_harabe_net-189:

Ο σχιστολιθος επιρεαζει ph ,σκληροτητα ή το δουλευω αφοβα ;

Link to comment
Share on other sites

Άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...