Jump to content

Βιοτοπικό Ταγκανίκας - Neolamprologus Brichardi


giannisss

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Βιοτοπικό ταγκανίκας

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):100x30x40
Συνολικά Λίτρα:120

Οργανισμοί
Φυτά:Vallisneria spiralis
Ψάρια:5 Neolamprologus Brichardi
Άλλα είδη: Zebra nerite snail

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Πέτρες: σχιστόλιθος
Βυθός:αραγωνίτης

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2x24 t5 ( ATI blue plus & ATI aquablue special )
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: ΕΗΕΙΜ 2211 ( To οποίο με την πρώτη ευκαιρία θα αλλαχθεί )
Θέρμανση/ Ψύξη: Jager 150 watt
Διατροφή:

1)New life cichlid spectrum formula

2)super color cichlid pellets

3) tropical tanganyika

4)vegetabin A

5)mysis (κατεψυγμένη)

6)ocean nutrition cichlid omni flakes

7) JBL novo tanganyika

8) dafnia ( κατεψυγμένη)

9) ocean nutrition spirulina

10) krill (κατεψυγμένη)

11)artemia ( κατεψυγμένη)

ταίζω 4 φορές την ημέρα με διαφορετική τροφή την φορά πλήν δύο ημερών την εβδομάδα οπου τα γεύματα θα είναι 2 και μικρά , επειδή τα ψάρια δεν είναι πολλές μέρες στο ενυδρείο δεν έχουν δοκιμαστεί όλες οι τροφές , κατεψυγμένη τρώνε 5 φορές την εβδομάδα σε ένα απο τα γεύματα

Επίσης μία φορά την εβδομάδα θα δίνεται στα ψάρια Fistamin ( βιταμίνη ) Sera

Παράμετροι

pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH): δεν μετράω
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 16+
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10
Φωσφορικά (PΟ4): δεν μετράω
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26.5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20 λίτρα την εβδομάδα ή και επιπλέον όποτε κριθεί απαραίτητο
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλωριο μόνο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: καθαρισμός φίλτρου μία φορά την εβδομάδα , αλλαγή υαλοβαμβακα , καθαρισμός πλάτης κτλ όποτε κριθεί απαραίτητο

Τα ψάρια είναι μόλις δύο μέρες στο ενυδρείο και σιγά σιγά παίρνει το καθένα την θέση του

Διακρίνω δύο αποκομμένα από τα υπόλοιπα 3 τα οποία έχουν δείγματα συμπεριφοράς ζευγαριού αν και νομίζω είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα

Μόλις βγεί ζευγάρι τα άλλα 3 θα φύγουν ώστε να μείνει μόνο του το ζευγάρι

post-52443-0-18623200-1395489695_thumb.jpg

post-52443-0-75219500-1395489717_thumb.jpg

post-52443-0-27509500-1395489741_thumb.jpg

post-52443-0-67074900-1395489768_thumb.jpg

post-52443-0-34244300-1395489807_thumb.jpg

post-52443-0-60189600-1395489829_thumb.jpg

post-52443-0-73108200-1395489852_thumb.jpg

post-52443-0-41035000-1395489869_thumb.jpg

post-52443-0-38825800-1395489889_thumb.jpg

post-52443-0-37199100-1395489916_thumb.jpg

post-52443-0-10189900-1395489934_thumb.jpg

post-52443-0-25118800-1395489954_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - giannisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό Γιάννη !

επειδή βλέπω ότι ταίζεις αρκετά , στην ημέρα της αλλαγής , έχεις μετρήσει καθόλου νιτρικά ;

Link to comment
Share on other sites

Κουκλι !!!! Φαινεται και μεγαλυτερο απο τα λιτρα του !!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό Γιάννη !

επειδή βλέπω ότι ταίζεις αρκετά , στην ημέρα της αλλαγής , έχεις μετρήσει καθόλου νιτρικά ;

Σε ευχαριστώ , δεν έχει συμπληρωθεί η εβδομάδα για να κάνω αλλαγή όμως εάν δώ οτι ανεβαίνουν θα αυξήσω την ποσότητα αλλαγής και έπειτα την συχνότητα άν συνεχιστεί τότε θα μειωθεί το τάισμα :)

Κουκλι !!!! Φαινεται και μεγαλυτερο απο τα λιτρα του !!!

Σε ευχαριστώ πολύ ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ατμοσφαιρικό αποτέλεσμα. Σκοτεινό τέρμα!

Μου αρέσει το αποτέλεσμα με την μπλε λάμπα.

Γινόμαστε επικίνδυνα πολλοί οι αφρικανο-καμμένοι! :D

Να το χαίρεσαι φίλε μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, η Αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν να βάλλω μια purple plus λάμπα να γίνει ποιό χρωματιστό αλλά μου αρέσει και έτσι! :-D

Όσο για την Αφρική θεωρώ ότι απλά είναι κορυφή!! Όμορφες συμπεριφορές άγριες εικόνες ηρεμία και απόλαυση! ....

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την Αφρική θεωρώ ότι απλά είναι κορυφή!! Όμορφες συμπεριφορές άγριες εικόνες ηρεμία και απόλαυση! ....

+1000

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πεί... Τα βλέπω όλα μπλέ !

Μπράβο φίλε δείχνει υπέροχο και μυστηριώδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο. Μπράβο. Με τις μπλέ λάμπες το ενυδρειο θα ειναι επι μονίμου βάσεως;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο Γιαννη, να το χαιρεσαι :thumbsu:

Σε ευχαριστω πολυ !!! :)

Αυτό θα πεί... Τα βλέπω όλα μπλέ !

Μπράβο φίλε δείχνει υπέροχο και μυστηριώδες!!!

Σε ευχαριστώ φίλε μου ! Αυτός ήταν και ο σκοπός να δείχνει μυστηριώδες :)

Πολυ ωραιο στησιμο φιλε :)

Σε ευχαριστώ πολύ Στράτο !

Πολύ όμορφο. Μπράβο. Με τις μπλέ λάμπες ( ειναι και μια άσπρη που δεν ειναι αναμμένη στις φωτογραφίες ) το ενυδρειο θα ειναι επι μονίμου βάσεως;

Σε ευχαριστω !!! έχω σκοπό να τις αλλάξω κάποια στιγμή αλλά δεν είναι και η πρώτη μου έγνοια , δεν νομίζω να επηρεάζει ο φωτισμός τα ψάρια ....

Αλλά μάλλον θα πάμε απευθείας σε αναβάθμιση λίτρων οπότε δεν θα προλάβω να αλλάξω φωτισμό σε αυτό ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τα ψαράκια έχουν εγκατασταθεί για τα καλά στα βράχια τους αν και είναι ακόμη διστακτικά στο να βγουν Απο εκεί ρίχνοντας κλεφτες ματιές στο υπόλοιπο ενυδρείο

Αυτό που παρατηρώ είναι πως έχουν χωριστεί κάπως, υπάρχουν δύο στην δεξιά πλευρά όπου δεν τα πάνε και πολύ καλά μιας και το μικρό ακολουθεί το μεγάλο που μάλλον είναι αδιάφορο

Ενα άλλο έχει πιάσει ένα βραχακι στη μέση του ενυδρείου και είναι μόνο του

αυτό που παρατηρώ Απο χθες είναι ότι δύο από τα 5 είναι συνέχεια μαζί μοιράζονται το φαγητό δεν τσακώνονται και πραγματικά το ένα είναι συνέχεια δίπλα στο άλλο

Υποψιάζομαι ότι μάλλον αυτό είναι ζευγάρι , κάποιος που έχει ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα ψάρια μπορεί να μου πει τι συμπεριφορές είχε στην αρχή το δικο του ζευγάρι ?

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε!Δεν ειχα ποτε μπριχαρντι αλλα πιθανοτατα να εινα ερωτευμενα τα παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε!Δεν ειχα ποτε μπριχαρντι αλλα πιθανοτατα να εινα ερωτευμενα τα παιδια...

Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι και εγώ τα βλέπω συνέχεια μαζί αρχίζουν και μου κάνουν και κάτι παιχνίδια μεταξύ τους εεε.... Δεν θέλει και πολύ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τα ψαράκια έχουν εγκατασταθεί για τα καλά στα βράχια τους αν και είναι ακόμη διστακτικά στο να βγουν Απο εκεί ρίχνοντας κλεφτες ματιές στο υπόλοιπο ενυδρείο

Αυτό που παρατηρώ είναι πως έχουν χωριστεί κάπως, υπάρχουν δύο στην δεξιά πλευρά όπου δεν τα πάνε και πολύ καλά μιας και το μικρό ακολουθεί το μεγάλο που μάλλον είναι αδιάφορο

Ενα άλλο έχει πιάσει ένα βραχακι στη μέση του ενυδρείου και είναι μόνο του

αυτό που παρατηρώ Απο χθες είναι ότι δύο από τα 5 είναι συνέχεια μαζί μοιράζονται το φαγητό δεν τσακώνονται και πραγματικά το ένα είναι συνέχεια δίπλα στο άλλο

Υποψιάζομαι ότι μάλλον αυτό είναι ζευγάρι , κάποιος που έχει ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα ψάρια μπορεί να μου πει τι συμπεριφορές είχε στην αρχή το δικο του ζευγάρι ?

Αυτο ειναι το πρωτο θετικο σημαδι.Απο δω και περα παρατηρεις συνεχως πως πανε τα δυο τους,αλλα και τη συμπεριφορα τους απεναντι στα υπολοιπα,κατι το οποιο ειναι βασικο :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Γιάννη!!! Να σου ζήσουν τα ψαράκια !!

Άξιζε η αναμονή....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το πρωτο θετικο σημαδι.Απο δω και περα παρατηρεις συνεχως πως πανε τα δυο τους,αλλα και τη συμπεριφορα τους απεναντι στα υπολοιπα,κατι το οποιο ειναι βασικο :)

Στρατο μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση !

Τα τσεκάρω και μεχρι στιγμης πιστευω είναι ζευγάρι , γενικά αδιαφορούν για τα άλλα και είναι κυριολεκτικά μόνα τους όλη την ώρα , υπαρχουν κάτι μικρο πειράγματα αλλα είναι μάλλον παιχνίδι μιας και μετα ξανα κανουν βολτιτσες μαζι στα βράχια χωνονται μαζί στις σχισμές κτλ .... παρατηρώ επίσης πως συχνά κάνουν ένα χωρό σαν το ζευγάρωμα των τρόφεους που ενταξει αυτο μάλλον παιχνίδι είναι γιατί απο ότι ξέρω δεν είναι έτσι η αναπαραγωγική τους διαδικασία !! :) Αντε να δουμε ουρίτσες ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Γιάννη!!! Να σου ζήσουν τα ψαράκια !!

Άξιζε η αναμονή....

Σε ευχαριστω παρα πολυ !!! Είναι όντως πολύ ωραία ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...