Jump to content

Βιοτοπικό Ταγκανίκας - Neolamprologus Brichardi


giannisss

Recommended Posts

Αν ειναι οντως αυγα απο τα ψαρακια

ειναι πολυ ευχαριστω

Για να δουμε πως θα παει η πρωτη γεννα :D

Περιμενουμε νεα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα έχει περασει καιρός από την τελευταία μου ανανέωση η κατάσταση που επικρατεί στο ενυδρείο είναι δύο ψάρια που έχουν στριμώξει τα υπόλοιπα 3 σε μια περιοχή 10χ30 έχοντας ολο το υπόλοιπο ενυδρείο δικό τους......το υποτιθέμενο ζευγάρι το βλέπω καμία φορά και μαλώνει.... Συνήθως το μάλλον αρσενικό πιέζει το μάλλον θηλυκό φυσικά αυτό δεν γίνεται με άκρως επιθετικό τρόπο όπως στα άλλα αλλά σαν να την καθοδηγεί ως προς τις πέτρες όταν πάει να ανοιχτεί.... Λογικά αύριο θα βγάλω τα 3.... Αυγά ακόμη δεν έχω δει εκτός και αν αυτά τα καφέ ήταν αυγά Αν αυτά ήταν τότε ξανά έκαναν το θέμα είναι ότι το πρωί υπάρχουν και την άλλη μέρα το πρωί λείπουν..... Αυτά σαν νέα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εμενα η γνωμη μου,πριν δεις αυγουλακια(επιβεβαιωνοντας παραληλα το ζευγαρι) μην βγαλεις τιποτα εξω ακομη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φίλε μου!! Τώρα είδα το μήνυμα σου δυστυχώς τα έβγαλα τα ψάρια.... Έχω αφήσει το ζευγάρι.... Γενικά τα άλλα έτρωγαν πολύ πίεση και δεν ήθελα να πάθουν και κάτι.... Γενικά τα ψάρια έπαιζαν συνέχεια το ένα με το άλλο ( μιλάω για το ζευγάρι) και κάθε κίνηση τους ήταν ζευγαριού.... Άσχετα από τα αυγά.... Τώρα που έφυγαν τα τρία βλέπω γενικά το αρσενικό να σκάβει.... Συνήθως κάθεται μόνο του πλέον στη δεξιά συσταδα.... Και τις περισσότερες φορές σκάβει...... Κάθε νεότερο θα το αναφέρω

Το ενυδρείο έχει πιάσει κυανοβακτηριο... Πράσινο... Σκούρο πράσινο.... Με φουσκαλες κτλ.... Φαντάζομαι δεν είναι άλγη.... Έχετε καμιά ιδέα πως θα το καταπολέμησω ??? Τα ταισματα έχουν γίνει 1 την ημέρα και η αλλαγή είναι εβδομαδιαία δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει αυτό..... Από νιτρικά δεν νομίζω να είναι δεν ξεπερνάω τα 20.... Καμία ιδέα ?

Κάτι ακόμα έχετε να προτείνετε κάποιο buffer για το νερό ??? Επίσης δεν χρησιμοποιώ prime ως αντιχλωριο αλλά ένα άλλο να αλλάξω ??? Βοηθάει σε κάτι άλλο το prime??

Link to comment
Share on other sites

Το πραιμ ειναι το πιο οικονομικο.Αυτο που λες ομως οτι τη μια υπαρχουν τα αυγα κ την αλλη εχουν εξαφανιστει ειναι λιγο ανησυχητικο.Εχεις μηπως καποιο γατοψαρο μες το ενυδρειο?Εκτος και αν συμβαινει επειδη δεν εχει εμπειρια το ζευγαρι.Για καλο κ για κακο κρατα και τα υπολοιπα μπριχαρντι μεχρι να δεις τι γινετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φίλε μου!! Τώρα είδα το μήνυμα σου δυστυχώς τα έβγαλα τα ψάρια.... Έχω αφήσει το ζευγάρι.... Γενικά τα άλλα έτρωγαν πολύ πίεση και δεν ήθελα να πάθουν και κάτι.... Γενικά τα ψάρια έπαιζαν συνέχεια το ένα με το άλλο ( μιλάω για το ζευγάρι) και κάθε κίνηση τους ήταν ζευγαριού.... Άσχετα από τα αυγά.... Τώρα που έφυγαν τα τρία βλέπω γενικά το αρσενικό να σκάβει.... Συνήθως κάθεται μόνο του πλέον στη δεξιά συσταδα.... Και τις περισσότερες φορές σκάβει...... Κάθε νεότερο θα το αναφέρω

Το ενυδρείο έχει πιάσει κυανοβακτηριο... Πράσινο... Σκούρο πράσινο.... Με φουσκαλες κτλ.... Φαντάζομαι δεν είναι άλγη.... Έχετε καμιά ιδέα πως θα το καταπολέμησω ??? Τα ταισματα έχουν γίνει 1 την ημέρα και η αλλαγή είναι εβδομαδιαία δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει αυτό..... Από νιτρικά δεν νομίζω να είναι δεν ξεπερνάω τα 20.... Καμία ιδέα ?

Κάτι ακόμα έχετε να προτείνετε κάποιο buffer για το νερό ??? Επίσης δεν χρησιμοποιώ prime ως αντιχλωριο αλλά ένα άλλο να αλλάξω ??? Βοηθάει σε κάτι άλλο το prime??

Εδώ είσαι .

Link to comment
Share on other sites

κυανοβακτηριο ε?

πριν δυο μερες εκανα την ιδια διαδικασια...συσκοτιση για 3-4 μερες μετα ρουφας οσο μπορεις με μια σκουπα απο το πεθαμενο κυανο ,αλαζεισ βαμβακι απο φιλτρα και κανεις μια μεγαλη αλαγη νερου 40%,ετσι το καταφερα εγω,με ταλεπορουσε μηνεσ

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω έντονο κυανοβακτηριο.... Πολύ πρασινιλα..... Θα δω με συσκότιση και συφωνι αλλιώς θα ρίξω αυτό το φάρμακο που λέει στο άρθρο ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...