Jump to content

Upflow Algae Scrubber


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα Upflow Algae Scrubber (UAS) σνα αυτό ΕΔΩ!

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς κάτι αντίστοιχο. Ποια τα οφέλη του? Αξιζει να βάλω κατι τέτοιο σε ενα ενυδρειο 60 λίτρων?

Link to comment
Share on other sites

H κατασκευη ειναι αψογη. Φυσικα και αξιζει να το κανεις. Μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν το μοναδικο μεσο φιλτρανσης σε αυτα τα λιτρα με μικρες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ανοιγη το λινκ, μπαινω απο κινητο και το κανεη που κ που...

Καλη φαση το ats και το uas, αλλα σε 60 λιτρα πρεπει να ειναι πιτσηρικη για να χωρεσει...

Link to comment
Share on other sites

H κατασκευη ειναι αψογη. Φυσικα και αξιζει να το κανεις. Μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν το μοναδικο μεσο φιλτρανσης σε αυτα τα λιτρα με μικρες αλλαγες νερου.

Σαν το μοναδικο? Ισχυει αυτο?

Το ενυδρειο δεν το εχω στησει ακομη γιατι τοσο καιρο σκεφτομουν το συστημα φιλτραρισματος. Και κατεληξα στα 2 εσωτερικα canister (σφουγγαρι, active carbon, phosguard) συν το UAS.

Τωρα με εβαλες σε σκεψεις... Θα μπορει το UAS μονο του να μου καθαριζει το νερο? Δεν θα ειναι καλυτερα με τα 2 canisters (και τα media τους)!!!???

Link to comment
Share on other sites

Οχι, καλητερα ενα μονο για τον ανθρακα και ats με αλλαγες νερου καθε βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Οχι, καλητερα ενα μονο για τον ανθρακα και ats με αλλαγες νερου καθε βδομαδα...

Ενα canister μόνο με ανθρακα, ουτε καν σφουγγαρι και το UAS?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν το σφουγκαρι, ειναι εστια νιτρηκων...

Ats ειναι το ιδιο με το uas, απλα αλλη κατασκευη.... Το ats δουλευει σαν καταρακτης σκεψου και ειναι οτι πρεπει για σαμπακια....

Ερωτησει, τα φιλτρα που λες τα εχεις ή θα τα παρεις;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν το σφουγκαρι, ειναι εστια νιτρηκων...

Ats ειναι το ιδιο με το uas, απλα αλλη κατασκευη.... Το ats δουλευει σαν καταρακτης σκεψου και ειναι οτι πρεπει για σαμπακια....

Ερωτησει, τα φιλτρα που λες τα εχεις ή θα τα παρεις;;

Τα φιλτρα ειναι τα εσωτερικα canister που ηρθαν μαζι με το ενυδρειο. Εχουν σφουγγαρακι, καρβουνο-σφουγγαρακι και phosphpr-σφουγγαρι. Οπως ειπα ακομη δεν εχει νερο το ενυδρειο οποτε ειναι απειραχτα. Εχω παραγγειλει καρβουνο και phosgurad απο seachem για να τα αντικαταστησω. Τα οποια θα μπουνε σε διχτακια. Για να καταλαβεις πως ειναι δες την εικονα.

Εκει που ειναι το κοκκινο περιγραμμα ειναι τα canister που σου ειπα, και θα αντικατασταθουν με τα καλτσακια (καρβουνο & Phosguard). Το μπλε περιγραμμα ειναι εκει που θα μπει το UAS, σε αυτο το μεγεθος.

post-58648-0-53266600-1395504908_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην βαλεις σφουγκαρι και αντιφως ισως να μην χρειαζεσαι οταν παρει μπροστα το uas....

Καλες οι διαστασης, αλλα θα μπορεσεις να το κρυψεις καπως;;

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην βαλεις σφουγκαρι και αντιφως ισως να μην χρειαζεσαι οταν παρει μπροστα το uas....

Καλες οι διαστασης, αλλα θα μπορεσεις να το κρυψεις καπως;;

Να το κρυψω? Το UAS ενοεις?

Θα μπει στο πισω μερος του ενυδρειου και θα ειναι 2 μαυρα ορθογωνια πιατακια. Το ενα μεσα στο νερο και το αλλο (με το φως) απο εξω. Ουτως η αλλως ειναι στο πισω μερος του ενυδρειου οποτε δεν θα φαινετε, αλλα ουτε και θα εχει "φωτο-διαροη" γιατι ειναι μαυρα τα πιατακια και θα "κουμπωνουν".

Η προηγουμενη ενναλακτικη που ειχα στο μυαλο μου ηταν να εχω τα canister με σφουγγαρακι και ανθρακα και να τρεχω ενα reactor με phosguard συν ενα skimmer (δες φωτο). Χωρις UAS.

Ποια η γνωμη σου για αυτο?

post-58648-0-78070300-1395505651_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλεις uas το αντιφως θα τον σταματησεις καποια στιγμη, γιατι θα στα τραβαει η αλγη, για μενα εαν βγαινουν τα φιλτρα, βγαλτα και βαλε ενα reactor για τον ανθρακα και το uas, με εβδομαδιαιες αλλαγες θα εισαι κομπλε και χωρις σκιμμερ,...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...