Jump to content

Φυσαλλιδες Στα Φυτα.


Recommended Posts

Ωραια,εγω στο 40αρι ενυδρειο μου,ριχνω excel και εχω και φωτισμο πανω απο 1w/l,γιατι δεν βλεπω pearling τοτε?

:umm: who knows... Θα τραβηξω ενα βιντεο καποια στιγμη ... (μη περιμενεις τρελα πραγματα οπως ενα με Co2 , αλλα κατι ψιλα θα τα δεις ), να και 2 τυχαια απο tube ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημέρα παλικάρια, μιασ και βρήκα και εγώ αυτό το θέμα είδη ανοιχτό θα ήθελα να πω και για μένα γιατι και εγώ δεν βλέπω pearling στα φυτά μου...έχω και εγώ το Juwel RIO 300 και έχω και 4χ54watt αναμένες, 2 nature και 2 colour . έχω ολοκληρομένο σύστημα co2 και η διαχειση γίνεται με 1 bubble/sec, και έχω και ενα μικρό φιλτράκι απο το οποίο έχω βγάλει το κουτί που έπαιρνε το σφουγγάρι και τον ανθρακα μέσα και έχει μείνει μόνο το φίλτρο και η τρύπα που περνάει το νερό, αυτη τη τρύπα την έχω βάλει ακριβώς πάνω απο το diffuser για να το στέλνει μεσα στο ενυδρείο και να το σκορπάει, δεν ξέρω αν αυτό που έχω κάνει είναι σωστό απλα δεν βλέπω pearling...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου 

(Δίσκοι)

 

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 121x51x66

Συνολικά Λίτρα: 350

Sump (λίτρα): -

 

Οργανισμοί

Φυτά: Hygrophilla difformis - Hygrophilla corymbosa - hygrophila polysperma - hygrophila siamensis - Cardamine lyrata

anubia barteri - ceratophyllum demersum - echinodorus aquartica - echinodorus amazonicus - echinodorus bleheri

java moss - Crinum calamistratum - microsorum pteropus 'windelov' - Vallisneria asiatica - Cabomba aquatica - marsilea hirsuta

 

Ψάρια: 10 discus - 10 ruminoze - 10 cardinal tetra - 7 sterbai - 2 ramirezi

Άλλα είδη: 4 apple snails 

 

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: 2 πλάτες Juwel stone clay

Πέτρες: OXI

Ξύλα: Ναι,δύο ριζες

Άλλα διακοσμητικά : -

Υπόστρωμα: -

Βυθός: ψιλόκοκκο χαλίκι

 

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 4 x 54watt (2 nature - 2 colour)

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

 

Υποστήριξη οργανισμών 

Φίλτρανση: EHEIM 2075 x 2

Θέρμανση/ Ψύξη: θερμαντήρες EHEIM JAGGER 300watt x 2 και ανεμιστηράκια SUNON 92mm x 6 με controler Stc1000

Λίπανση: Seachem Flourish Tabs - Seaschem Flourish - Seachem IRON - Seachem Pottassium

Παροχή CO2: NAI

Διατροφή: 10 διαφορετικες τροφές (tropical) - 1 φορά τη βδομάδα κατεψυγμένη (stendker) - Blood Worms (Ocean Nutricion)

 

Παράμετροι (είναι πιστεύω λίγο υψηλά αλλά τώρα έβαλα όσμωση και τα κατεβάζω σταδιακά)

pH: 7.3

Γενική σκληρότητα (GH): - 12

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): - 8

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 10

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 28.5

 

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 1/3 μια φορά τη βδομάδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Βαρέλι - Όσμωση

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Έγινε επεξεργασία - SiReX
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...