Jump to content

Νεο Προσεχως Δισκο Ενυδρειο


pantherdim

Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα στο φορουμ.

Μετα απο σκεψη και ενα χρονο αποχη απο το κομματι του ενυδρειου ειπα να ξαναμπω (αλλα) στο γλυκο με δισκους.

Περιγραφη ενυδρειου. 105μ 43πλ 52υψ. =235 σχεδον λιτρα αδειο.

Φιλτρανση Θα υπαρχει βιολογικη με 2 εξωτερικα φιλτρα. 1 fluval 405 1 eheim 2217.

Ριζες mopani & moorwood

Αμμος carat

Απο φυτα, σκεφτομαι βελισνεριες,ανουμπιες,+java moss

Θερμανση 300w με controler

Φωτισμος που σημερα σχεδον τελειωσε....

Αποτελείται μονο με ταινια led rgb 72w

Φωτογραφιες θα σας δειξω απο το κινητο σημερα που τελειωσα το φωτιστικο.

Το ενυδρειο απο αυριο Θα κοληθουν η κοντρες. (και) κατι καλο που εχω υποψιν μου. ;) Αν μου βγει θα ειναι υπεροχο.!!!

Ας ξεκινησω εστω μια μικρη παρουσιαση.

post-48489-0-05740300-1395599794_thumb.jpgΑχικο σταδιο

post-48489-0-02514700-1395599883_thumb.jpg

post-48489-0-81069900-1395599897_thumb.jpg

post-48489-0-18061000-1395599916_thumb.jpg

post-48489-0-47545100-1395599937_thumb.jpg

post-48489-0-20083700-1395599964_thumb.jpg

post-48489-0-01883600-1395599980_thumb.jpg

Στο φωτιστικο θα προστεθούν Αυριο ψυκτρες + Ανεμηστηρακι 8'' γιατι σηκωνει θερμοκρασια

Και στης ταινιες θα μπει σηλικονη γιατι ΔΕΝ στέκονται ουτε με ταινια διπλης για μοκετες...

Το φωτιστικο το εχω φτιαξει ετσι ωστε αν θελω να προσθετω και τ5

Συγνωμη για της φωτο αλλα το ξανα λεω ειναι απο κινητο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βρίσκω αγαπητέ φίλε :)

Καλή συνέχεια και περιμένουμε φωτορεπορτάζ με την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

καλη επιστροφη στο γλυκο νερο φιλε μου.

αλλα οχι με δισκους σε αυτες τις διαστασεις κ λιτρα.μονο προβληματα θα δημιουργηθουν.

καλυτερα να κανεις ενα ωραιο φυτεμενο η ενα αφρικανικο νταμαρακι.καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο φιλε μου ειναι μικρο για δισκους.....

Καλη συνεχεια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλο ξεκινημα φιλε μου.

Πιστευω οτι 5 δισκοι θα ειναι μια χαρα αλλα μονοι τους.

Αντε και ενα κοπαδι των 8-10 ατομων cory.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα στο φορουμ.

Μετα απο σκεψη και ενα χρονο αποχη απο το κομματι του ενυδρειου ειπα να ξαναμπω (αλλα) στο γλυκο με δισκους.

Περιγραφη ενυδρειου. 105μ 43πλ 52υψ. =235 σχεδον λιτρα αδειο.

Φιλτρανση Θα υπαρχει βιολογικη με 2 εξωτερικα φιλτρα. 1 fluval 405 1 eheim 2217.

Ριζες mopani & moorwood

Αμμος carat

Απο φυτα, σκεφτομαι βελισνεριες,ανουμπιες,+java moss

Θερμανση 300w με controler

Φωτισμος που σημερα σχεδον τελειωσε....

Αποτελείται μονο με ταινια led rgb 72w

Φωτογραφιες θα σας δειξω απο το κινητο σημερα που τελειωσα το φωτιστικο.

Το ενυδρειο απο αυριο Θα κοληθουν η κοντρες. (και) κατι καλο που εχω υποψιν μου. ;) Αν μου βγει θα ειναι υπεροχο.!!!

Ας ξεκινησω εστω μια μικρη παρουσιαση.

attachicon.gifIMG_20140323_135743.jpgΑχικο σταδιο

attachicon.gifIMG_20140323_171707.jpg

attachicon.gifIMG_20140323_171809.jpg

attachicon.gifIMG_20140323_171850.jpg

attachicon.gifIMG_20140323_182709.jpg

attachicon.gifIMG_20140323_191518.jpg

attachicon.gifIMG_20140323_191545.jpg

Στο φωτιστικο θα προστεθούν Αυριο ψυκτρες + Ανεμηστηρακι 8'' γιατι σηκωνει θερμοκρασια

Και στης ταινιες θα μπει σηλικονη γιατι ΔΕΝ στέκονται ουτε με ταινια διπλης για μοκετες...

Το φωτιστικο το εχω φτιαξει ετσι ωστε αν θελω να προσθετω και τ5

Συγνωμη για της φωτο αλλα το ξανα λεω ειναι απο κινητο. :)

Έχε στα υπ όψη ότι η rgb το λευκό της είναι πολύ ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα τα βλέπω καλά δεν τα θεωρώ πολύ λίγα βέβαια στον τομέα ενυδρείο πάντα μεγαλύτερο = καλύτερο .

Από θέμα φωτισμού δεν νομίζω να έχεις σοβαρό πρόβλημα εγώ όμως με τα watt κτλ δεν τα πάω καθόλου καλά όταν με το καλό το δούμε το καμάρι σου θα σου πω .
Καλή επιτυχία φίλε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ? Μας ξέχασες. Έχουμε καμιά ευχάριστη εξέλιξη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.!! :) Συγνωμη που δεν απανταω εγκαιρως και ξεχωριστα αλλα δουλευω απο το πρωι μεχρι αργα το βραδι και ο μονος λιγος που μου μενει ειναι να ασχοληθω με το ενυδρειο. Εχθες τελειωσε και το γεμισμα αδειασμα κολιθηκαν και 2 αεροπετρες για καλου κακου,το φωτιστικο δινει!!!αλλα αντιμετοπισα ενα προβλημα σοβαρο αλλα βρηκα την λυση. την εβδομαδα αυτη το ανιψακι μου,μου πεταξε το 2217 απο το μπαλκονι...ΦΡΙΚΗ.!!

Το μονο που θα κανω ειναι τωρα να βαλω ενα εσωτερικο φιλτρο που εχω biobox2 + το fluval 405 και αργοτερα να παρω αλλο ενα εξωτερικο και να δουλευουν και τα 3. μερικες φωτο απο το ενυδρειο και εφυγα για δουλεια !! :) :)

post-48489-0-09270500-1396092626_thumb.jpg πριν το κολημα

post-48489-0-09963100-1396092668_thumb.jpg οι κοντρες φτιαγμενες ετσι για τα μπαστουνια

post-48489-0-52149300-1396092705_thumb.jpg Καλο φαινεται

post-48489-0-69383900-1396092738_thumb.jpg

post-48489-0-35149400-1396092771_thumb.jpg

post-48489-0-28990700-1396092784_thumb.jpg

Σχολια αποψεις δεκτα.! Θα προσπαθησω να απαντησω απο το κινητό. :) Καλημερα να εχουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε και καλό βρέξιμο. Μια χαρά το πας. Αργά αλλά σταθερά :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό !
To 405 καλύπτει 400 λίτρα καλύτερα να το βάλεις μόνο του και να αρχίσεις με τακτικές αλλαγές κατά την άποψη μου παρά να έχεις το biobox μες στην μέση !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Εχθες το βραδυ κωλύθηκε και το biobox. Αργυρη μου Δυστηχως η ευτηχως επρεπε να μπει και αυτο σαν συμπληρωματικο γιατι διπλα εχω τηλεόραση και οταν την εχω ανηχτη να μην χτυπαει με την φωτεινότητα και μου στρεσάρει τα ψαρακια οσο γίνεται. Οσο για το φιλτρο ναι μεν καλο αλλα οση περισοτερη φιλτρανση τοσο καλυτερα. Οσο για την εμφανιση ναι οκ αλλα....Για τα λιτρα δυστηχως αυτη την στιγμη δεν μπορω να βαλω παραπανω η ενα μεγαλυτερο ενυδρειο γιατι υπαρχει προβλημα χωρου. Βεβαια κατανοω και ειναι ης'γνωσης μου οτι ειναι σχετικα μικρο για δισκους αλλα τι να κανουμε....Στο μελλον οοταν στρωθει το ενυδρειο τοτε σκεφτομαι να μπουν 5 max 6 δισκοι 6-8 κορυ και γαριδουλες αντε και κανενα σαλιγκαρι..

Εως τοτε σιγα σιγα Δεν βιαζομαι και εχω υπομονη Και οπως λεει ο Αγαπητος φιλος Παναγιωτης ''Αργα αλλα σταθερα''

μια φωτο απο το κολιμμα και χαμηλο τελειος φως εχθες το βραδυ. Σημερα το Βραδυ ελπιζω να στρώσω την αμμο και διαμόρφωση στης ριζες.

post-48489-0-96128200-1396174334_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Εχθες το βραδυ κωλύθηκε και το biobox. Αργυρη μου Δυστηχως η ευτηχως επρεπε να μπει και αυτο σαν συμπληρωματικο γιατι διπλα εχω τηλεόραση και οταν την εχω ανηχτη να μην χτυπαει με την φωτεινότητα και μου στρεσάρει τα ψαρακια οσο γίνεται. Οσο για το φιλτρο ναι μεν καλο αλλα οση περισοτερη φιλτρανση τοσο καλυτερα. Οσο για την εμφανιση ναι οκ αλλα....Για τα λιτρα δυστηχως αυτη την στιγμη δεν μπορω να βαλω παραπανω η ενα μεγαλυτερο ενυδρειο γιατι υπαρχει προβλημα χωρου. Βεβαια κατανοω και ειναι ης'γνωσης μου οτι ειναι σχετικα μικρο για δισκους αλλα τι να κανουμε....Στο μελλον οοταν στρωθει το ενυδρειο τοτε σκεφτομαι να μπουν 5 max 6 δισκοι 6-8 κορυ και γαριδουλες αντε και κανενα σαλιγκαρι..

Εως τοτε σιγα σιγα Δεν βιαζομαι και εχω υπομονη Και οπως λεει ο Αγαπητος φιλος Παναγιωτης ''Αργα αλλα σταθερα''

μια φωτο απο το κολιμμα και χαμηλο τελειος φως εχθες το βραδυ. Σημερα το Βραδυ ελπιζω να στρώσω την αμμο και διαμόρφωση στης ριζες.

attachicon.gifDSC_0139.JPG

Kαλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο !!!!

Μικρό αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς δεν είναι, φαίνεται να ξέρεις καλά τι κάνεις και πως το να το κάνεις οπότε εγώ περιμένω με αγωνία το αποτέλεσμα!

Και κάτι ακόμα το φωτιστικό σου έτσι όπως το βλέπω στις φώτο έχω την εντύπωση πως θα είναι φοβερό για δισκάδικο !

Link to comment
Share on other sites

Γαριδες μη βαλεις γιατι τις βλεπω μεζε εκτος κι αν εννοεις αμανο μεγαλες! Πρεπει να να προσεχεις και τη θερμοκρασια για να μη βρασουν! Εγω προσωπικα δεν θα εβαζα!

Κορυ αν βαλεις βαλε μπολικα, καμια 10αρια να ειναι κοπαδακι ωραιο! Στερμπαι κατα προτιμηση που αντεχουν και λιγο παραπανω θερμοκρασια!

Link to comment
Share on other sites

Nα σε προλαβω πριν βαλεις την αμμο

Αυτες τις τεραστιες αεροπετρες τι τις θες;;; βγαλτες

Ειναι που ειναι λιγα τα λιτρα, οι δισκοι θα κανουν ελιγμους να αποφυγουν τις φυσαλιδες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω οι αερόπετρες να μείνουν για stand by. Αχρείαστες να είναι αλλά με δίσκους είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα τις χρειαστείς. Καλό είναι να υπάρχουν για ώρα ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω οι αερόπετρες να μείνουν για stand by. Αχρείαστες να είναι αλλά με δίσκους είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα τις χρειαστείς. Καλό είναι να υπάρχουν για ώρα ανάγκης.

Δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη;

Σε κάποια πιθανή θεραπεία.

Σε κάποια βλάβη του φίλτρου.

Σε άνοδο θερμοκρασίας που χρειάζεσαι περισσότερο οξυγόνο.

Για οποιαδήποτε έκτακτη περίπτωση.

Το να είναι θαμμένη μια αναμονή δεν πειράζει κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνισω με τον Παναγιώτη. Όπως είπα για καλού κακού .. ουτε κ εμένα μου αρέσουν οι αεροπετρες αλλά αστες να υπάρχουν λέω. Αν είναι να της βάλω θα της βάζω μια φορά την εβδομάδα να μην βουλωσει μονο κ μονο κανένα σωληνάκι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sturm μονο για Αμανο αν είναι θα βάλω κ απο κορυ το γνωρίζω γ

Και πολύ σωστα τοποθετήθηκες γιατί μονο αυτά την ψιλό παλεύουν..

Link to comment
Share on other sites

Αργύρη μου εγώ να δεις τι αγωνία έχω. Οντως το φωτιστικό δείχνει καλό. Τώρα ή πορεία θα δείξει. :P

Link to comment
Share on other sites

Ενα γρηγορο aquascape πεστε μου γνωμες ..Τετοια ωρα. :P :P :P και αυριο και μεθαυριο μερα ειναι για γεμισμα τωρα ειναι για χαζεμα.... :)

Αλλα το καλο ειναι οτι κανω aquascape χωρις να εχω παπαρωσει της ριζες.. :jig:

post-48489-0-41798200-1396218530_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια πιθανή θεραπεία. Aν ειναι τοσο σοβαρη και βαρια θεραπεια θα παρεις τη βιολογια στα χερια οποτε καλυτερα σε καραντινα.

Σε κάποια βλάβη του φίλτρου. Οκ αλλα μπορεις να βαλεις μια απλη.

Σε άνοδο θερμοκρασίας που χρειάζεσαι περισσότερο οξυγόνο. Ποσο να ανεβει που δεν θα αντεχουν οι δισκοι! Αν φτασει σε τετοιο σημειο δεν τον σωζουν 10 αεροπετρες!

Για οποιαδήποτε έκτακτη περίπτωση. Σαν;

Το να είναι θαμμένη μια αναμονή δεν πειράζει κανέναν.

Αν τη θες σαν back up ενταξει αλλα νομιζω ειναι περιτη!

Το aquascape μου αρεσει αλλα νομιζω δεν θα ειναι λειτουργικο για δισκους! Θες ριζες ψιλες να κρεμονται και να κανουν σκιες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...