Jump to content

Νεο Προσεχως Δισκο Ενυδρειο


pantherdim

Recommended Posts

Της σκιες σκεφτομαι να της καλυψω με της βελισνεριες. χμμ θα βγει αποτελεσμα πιστευω. Μα και θα μπουν και ευκολα φυτα για να στρωσει το ενυδρειο μαζι με αυτα . Και σκεφτομαι οταν φτασουν εκει που θελω,και εχει στρωσει και το ενυδρειο να μπουν ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια δοκιμη και κρεμασε τις ριζες να δεις διαφορα!

Α και την εξαγωγη του φιλτρου μαζεψε την πιο πανω ωστε να βαραει επιφανεια και στρψτην λοξως αριστερα οπως το βλεπουμε για να κανει αναταραξη!

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω δοκιμη της ριζες ειδικα αυτη η αριστερα δεν με βλεπω καλα μονο με τριχια δενεται.. Εμενα μου αρεσει και ετσι οπως ειναι βεβαια δεν ειμαι υσχιρογνομων αλλα αφου δεν υπαρχουν τα χρηματα για αλλες ριζες ..(αρκουμε και σε αυτες) που ειναι παρα πολυ ομορφες, Παρολαταυτα εχεις δικιο να πηγαιναν κρεμαστες αλλα δεν..Για το κανουλακι εννοείτε οτι θα μπει στα αριστερα και θα φτιαχτεί οταν γεμισει με το καλο το ενυδρειακι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να τις πιασεις στις κοντρες με πετονια; Αν εννοεις οτι ειναι βαριες, φαντασου οτι θα επιπλεουν και στο νερο οποτε θα λιγοστευει το βαρος!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει τι δίσκους θα βάλεις , σκέφτεσαι για blackwater η όχι ?

Οχι βρε Αργυρη μπα.. Φυσικο δεν θελω να ριχνω ζουμια. πιστευω οτι θα το πετυχω με τα φυτα φως κτλπ. Τωρα για δισκακια εσεις πεστε μου εσεις γνωμες :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να τις πιασεις στις κοντρες με πετονια; Αν εννοεις οτι ειναι βαριες, φαντασου οτι θα επιπλεουν και στο νερο οποτε θα λιγοστευει το βαρος!

Με βαζεις στην μπριζα εσυ το βλεπω εγω βραδυατικα... Θα το προσπαθησω αυριο αλλα χλωμο το βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε!!! Κανε μια δοκιμη δεν χανεις τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσεις το νερό άσπρο ένα κοπάδι από κόκκινα δισκάκια μαζί με μερικά glowligh θα ήταν πολύ καλή επιλογή και φαντάσου ότι στο λέει ένας τύπος που δεν του πολυαρέσουν οι κόκκινοι δίσκοι αλλά με το που το είδα αυτή η εικόνα μου ήρθε στο μυαλό !

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινοι , μπλε , λευκοί ή τύπου λέοπαρντ δισκάκια θα ήταν πολύ όμορφα αλλά η άποψη μου είναι να είναι όλο το κοπάδι ομοιογενές με ένα είδος !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα glowlight oμως δεν το βλεπω να αντεχουν ρε Αργυρη στις θερμοκρασιες των δισκων! Mεχρι 28 βαθμους μαξ την παλευουν!

Οσο για την ομοιογενεια θα συμφωνησω απολυτα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση τώρα αφού είναι και περασμένη η ώρα να το κάνω λίγο ακατάλληλο το θέμα !
Και γιατί πρέπει να πάει η θερμοκρασία πάνω από 28 μόνο στην Ελλάδα το έχουμε αυτό για να αυξήσουμε τον μεταβολισμό των δίσκων με σκοπό να τρώνε και να μεγαλώνουν πιο γρήγορα ? Οκ ναι αλλά για να τους συντηρούμε δεν χρειάζεται τέτοια θερμοκρασία και στους 26-27 μια χαρά θα είναι !
Αυτά τα έχω δει σε πολλά ξένα forum και σε χώρες που το έχουν πάει το θέμα πολύ μπροστά !
Εγώ τους έχω στους 28 και έχω βάλει κατά καιρούς διάφορα είδη σαν συγκάτοικους πολλά εξ αυτών μη συμβατά και λάθος μου αλλά όλοι το έχουμε κάνει αυτό το λάθος και έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα που στο δικό μου ενυδρείο τουλάχιστον δούλεψαν αν αντί για 28-29 έχουμε τους δίσκους μα στους 26-27 τι θα πάθουν ?
Συγνώμη αν φαίνεται κάτι από τα παραπάνω παρεξηγήσιμο ή ειρωνικό δεν έχω τέτοια πρόθεση ο γραπτός λόγος βλέπετε !

Link to comment
Share on other sites

Καθολου παρεξηγηση! Το καλοκαιρι ομως που αυξανεται η θερμοκρασια θα πρεπει να κανει κατι για τη ζεστη! Επισης τους δισκους τους εχουν και σε μεγαλες θερμοκρασιες οχι μονο για να τουμπανιασουν αλλα και για αποφυγη ασθενειων! Η hexamita πχ και το ick θελουν 30+ θερμοκρασια για να στρωσουν!

Εγω να σου πω την αληθεια μου οταν ανεβαινε η θερμοκρασια τα βλεπα τα ψαρια και γουσταραν πιο πολυ! Μπορει να ηταν ιδεα μου αλλα αυτο εβλεπα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω αλλά άλλο το θέμα θερμοκρασία ενυδρείου και άλλο θερμοκρασία αντιμετώπισης ασθένειας !
Εδώ να πω ότι στο προηγούμενο σπίτι που έμενα επειδή ήταν όλο προκάτ στο ενυδρείο μου η θερμοκρασία έφτανε μέρες με καύσωνα 34-35 και όλο το καλοκαίρι δεν έχασα ψάρι ούτε cory ούτε tetra .
Τονίζω το μου γιατί κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό και ίσος να ήμουν και και τυχερός !
Τις ασθένειες δεν τις αποφεύγεις κατά την γνώμη μου με την θερμοκρασία αλλά με την σωστή ρουτίνα και την έγκαιρη διάγνωση και θεραπεία !
Έχω πάθει hith σε 32 βαθμούς κατακαλόκαιρο !

Έγινε επεξεργασία - argirisp
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Οκ ολα αυτα, μαζι σου, δεν θα διαφωνησω!

Ειναι τι θελει ο καθε δισκας! Αλλοι θελουν να τους εχουν σε ψηλες θερμοκρασιες για να παρουν γρηγορα και αλλοι οχι! Αλλοι ταιζουν καθε δυο ωρες και αλλοι οχι και αλλοι κανουν αλλαγες νερου καθε δυο μερες και αλλοι οχι!

Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις! Οσο δεν χρειαζονται την θερμοκρασια αλλο τοσο δεν χρειαζονται το ταισμα και τις τρελες αλλαγες νερου!

Σε περιπτωση που ο φιλος θελει να εχει ψηλες θερμοκρασιες τα τετρακια δεν νομιζω να την παλεψουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Οκ ολα αυτα, μαζι σου, δεν θα διαφωνησω!

Ειναι τι θελει ο καθε δισκας! Αλλοι θελουν να τους εχουν σε ψηλες θερμοκρασιες για να παρουν γρηγορα και αλλοι οχι! Αλλοι ταιζουν καθε δυο ωρες και αλλοι οχι και αλλοι κανουν αλλαγες νερου καθε δυο μερες και αλλοι οχι!

Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις! Οσο δεν χρειαζονται την θερμοκρασια αλλο τοσο δεν χρειαζονται το ταισμα και τις τρελες αλλαγες νερου!

Σε περιπτωση που ο φιλος θελει να εχει ψηλες θερμοκρασιες τα τετρακια δεν νομιζω να την παλεψουν!

Καλημερα.! Απο το στομα μου το πηρες. Οντως Αργυρη δεν μπορουμε να μιλαμε για θερμοκρασιες γιατι ο καθε δισκας εχει τον δικο του τροπο αντιμετοπισης για τους δισκους του και οτι συνεπαγεται μεσα σε αυτο αλλα ψαρακια. Sturm Δεν θα βαλω τετρα γιατι δεν θα την παλεψουν ειμαι σιγουρος αν και η θερμοκρασια μου θα πεζει σταθερα στους 28,ου μηγενητο και χρειαστει να την αλλαξω,Απο την προσωπική μου εμπειρια χωρις να επηρεάσω μυαλά, οι δισκοι επειδή ειναι εκτροφης οι περισοτεροι και εχουν μεγαλωσει σε διαφορες θερμοκρασιες και τιμες δεν εχουν προβλημα αν πεζουν σε θερμοκρασιες 26 με 30-31.Στον αμαζονιο τετοιες θερμοκρασιες παιζουν αναλογα το κλιμα αλλαγη περιβαλοντος κτλπ.

Εμεις που εχουμε ενα κλειστο συστημα αναλογα τι θελουμε και τι απαιτησεις θελουμε για να εχουμε οσο μπορουμε με υγεια το συστημα μας.

Ουτε και εμενα μου αρεσει η συχνη αλλαγη νερου αλλα ουτε και το πολυ ταισμα.Ολα με μετρο.

Έγινε επεξεργασία - pantherdim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις κρεμασες τις ριζες;

Link to comment
Share on other sites

Τις κρεμασες τις ριζες;

Πικρα δεν δείχνει ωραια και μου εφυγε ο @@@ να τα βαλω αλλα τελικα απογοητευτικα...και τα εβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Oκ! Αντε γεμισε το! Ισως να επιπλευσουν τα ξυλα και να σου αρεσει! Χεχεχε!

Ασε που περιμενουν ποσοι εδω να το δουν!

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο γεμισε.!

ΑΛΛΑ.....Υπαρχει και αλλο σοβαρο προς το παρον προβλημα...Λειτουργεί μονο με το εσωτερικο φιλτρο....Το εξωτερικο δηλαδη το fluval χανει!!! Μίλησα με τον πωλητη του και μου ειπε διαπιστομενα οτι θα μου δωσει τα χρηματα του πισω εως το τελος της εβδομαδας(η παρουσιαση του φιλτρου που εχανε εγινε και μεσω skype)οποτε οκ το παλικαρι θελω να πιστευω να εξηγηθεί οκ. Αυριο ομως θα παω να παρω 2 τσιμουχες μπας και χανει απο τα κανιστρα και βλεπω.. Θελω να μου φυγει και αυτη η ιδεα μηπως και...

Τωρα ειμαι στην αναζητηση φιλτρου anyway θα το περασουμε και αυτο...

Sturm ετοιμασου ερχονται φωτος.! αλλα οχι ακομα γιατι επιπλεουν η ριζουλες... :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

Ενα γρηγορο aquascape πεστε μου γνωμες ..Τετοια ωρα. :P :P :P και αυριο και μεθαυριο μερα ειναι για γεμισμα τωρα ειναι για χαζεμα.... :)

Αλλα το καλο ειναι οτι κανω aquascape χωρις να εχω παπαρωσει της ριζες.. :jig:

attachicon.gifDSC_0145.JPG

Αυτή η ρίζα αριστερά πολύ μου αρέσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ετσι για το γαμωτο σας δειχνω τα τελευταια μου ενυδρεια σε βαθος 15 χρονων που φτιαχτηκαν λοιπουν και κανενα 2 ακομη απο οτι θυμαμαι ενα 60λιτρο και ενα 80λιτρο.. καπου εχω φωτος αλλα ειναι στο παταρι. :P

post-48489-0-67697700-1396287071_thumb.jpg

post-48489-0-26850600-1396287089_thumb.jpg

post-48489-0-82025400-1396287105_thumb.jpg

post-48489-0-03184400-1396287455_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ρίζα αριστερά πολύ μου αρέσει. :)

Παναγιωτη μου ειναι ΑΣΤΕΡΙ η ριζα σου! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνουμε υπομονή αν συμπεράνουμε από τα προηγούμενα τότε θα βγει μια χαρά και αυτό ! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ τι ενυδρειαρες ειναι αυτες! Μπραβο φιλαρακι! Περιμενουμε με αγωνια το καινουριο!

Τωρα βαλε φωτο με τις ριζες να επιπλεουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...