Jump to content

Σοσ Το Τανκ Μου Πεθαινει


Recommended Posts

Πριν φυγω απο το σπιτι ολα καλα. Δυο ωρες μετα βρισκω το τανκξαπλωκενο στο βυθο. Νοκιζα οτι ειχε πεθανει αλλα ειναι ζωντανο. Απιστευτα λαχανιασμενο, ακινητο στο βυθο κατω απο ενα βραχο. Οταν το ακουμπησα δεν σαλεψε.

Παντα ετρωγε κανονικα. Υπεφσρε απο Ικ πολυ καιρο αλλα μου εχουν πει οτι περναει μονο του. Το πρωι εκανα αλλαγη 10% χωρις απροοπτα.

Το ενυδρει δεν εχει αμμωνια η θερμοκρασια ειναι στους 26 ολοι οι κατοικοι ειναι καλα.

Συγνωμη που δεν συμπληρωνω τη φορμα αλλα μολις το ειδα και ειμαι στη φουρια.

post-22014-0-08056800-1395607398_thumb.jpg

post-22014-0-55408900-1395607442_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Aυτο το ψαρι εχει ιδιοτροπη και περιεργη συμπεριφορα πολλες φορες Ανεστη.Αν στρεσσαριστει πολυ βρισκει μια χαραμαδα η ενα βολικο σημειο και ξαπλωνει κανονικα.Αν το κουνησεις κολυμπαει;

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι σα να το σπροχνω. Εχω κανει μ@@@@κια Στρατο αλλαζαμε φωτισμο και το ειχα δει που ειχε φρικαρει. Λες να σβυσω φωτα να ηρεμησει;;

Link to comment
Share on other sites

Το ενοχλησα παλι και κολυμπησε. Τα ματια του ειναι σα να εχει φαει φρικη.... Να αφησω μονο moonlight?

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου, όταν βαζω χέρια μέσα πάει σε μια χαραμάδα και ξαπλώνει οριζόντια. Σου εύχομαι να κάνει και το δικό σου το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα και γω που ειχα τετοιο ψαρι οταν ειχε στρες αν το εβλεπε καποιος που δεν ξερει θα το χαρακτηριζε νεκρο! Παει οντως σε χαραμαδες και ξαπλωνει σε οποια σταση τυχει.

Για το Ιck (αν οντως εχει) θα πρεπει να βαλεις κι εσυ το χερακι σου για να του περασει(σκορδα, ανεβασμα θερμοκρασιας, κανενα σκευασμα, πτωση αλατοτητας κλπ). Εκτος αν ειναι τοσο schwazeneger το ψαρι και τα καταφερει μονο του χωρις να κανεις τιποτα. Στο δικο μου του ειχα κανει θεραποια με Herbtana + πτωση αλατοτητας + ανεβασμα θερμοκρασιας + σκορδο για να του περασει! (Και μαλιστα οχι αναιμακτα! Εχασα 2 γαριδες και 1 ερημιτη και 2-3 σαλιγκαρακια)

Link to comment
Share on other sites

Το ικ του το ενοχλει. Φαινεται με το ματι και ξυνοταν. Τωρα ειναι ακομη ξαπλα. Αναβει το moonlight και ο Θεος βοηθος. Δεν φωβαμαι μονο για το τανκ αλλα να μη σηκωσει τη νυχτα καμια αμμωνια αμα παιθανει και τα βρω το πρωι ολα τουμπα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα και γω που ειχα τετοιο ψαρι οταν ειχε στρες αν το εβλεπε καποιος που δεν ξερει θα το χαρακτηριζε νεκρο! Παει οντως σε χαραμαδες και ξαπλωνει σε οποια σταση τυχει.

Για το Ιck (αν οντως εχει) θα πρεπει να βαλεις κι εσυ το χερακι σου για να του περασει(σκορδα, ανεβασμα θερμοκρασιας, κανενα σκευασμα, πτωση αλατοτητας κλπ). Εκτος αν ειναι τοσο schwazeneger το ψαρι και τα καταφερει μονο του χωρις να κανεις τιποτα. Στο δικο μου του ειχα κανει θεραποια με Herbtana + πτωση αλατοτητας + ανεβασμα θερμοκρασιας + σκορδο για να του περασει! (Και μαλιστα οχι αναιμακτα! Εχασα 2 γαριδες και 1 ερημιτη και 2-3 σαλιγκαρακια)

Οπως τα περιγραφεις ειναι τωρα η κατασταση του. Δεν μπορω να την εξηγησω και σε κατι αλλο. Ηταν δραστηριο και ετρωγε περαν του δεοντως.

Το oodinex σαν λυση για το ικ το προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

άρα το ψαρι εχει ick Οποτε απο αυτο οφείλετε η αντίδραση του και οχι απο κατι αλλο εμπλουτισε την τροφή του με βιταμίνες και προσπάθησε να μην το τρομαζεις ποσο καιρό εχει; το εχεις δει να γεμίζει και να καθαριζει; αν ναι ποσες φορές;

Link to comment
Share on other sites

εγω οτι σκευάσματα εχω ρίξει δεν κάνουν και πολλα παρά μόνο παράταση στο μοιραίο το ποιο σημαντικό ειναι το ψαρι να εχει την δύναμη να το αντιμετωπίσει

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο και κυριος αυτο που λες Λυκε. Να ειναι το ψαρι δυνατο. Αν ειναι δυνατο το ψαρακι το φαρμακο θα το βοηθησει αρκετα να το ξεπερασει. π.χ εχεις πυρετο. οκ. αν κανεις υπομονη θα περασει σε 10-15 μερες με πολυ ταλεπορια , εξασθενηση και απωλεια βαρους. Αν ομως παρεις αντιβιωση, κανενα παναντολ και πλακωθεις και σε βιταμινες τοτε σε 5-6 μερες εισαι ορθιος παλι.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι εχει γεμισει αδειασει 2 φορες. Το εχω περιπου 25 μερες. Οταν το πηρα ηταν πολυ αδυνατο αλλα παχυνε.Ειχε ικ απανω του απο την πρωτη μερα.

Οταν λετε μοιραιο δηλαδη δεν σωνετε; Και με τα αλλα ψαρια τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια σωνεται απλα πρέπει ν παλέψει το ψαρι με το παρασιτο και να εχει πλούσια και αρκετή τροφή για να εχει δυνάμεις εχεις και αλλα ψαρια μέσα ποσα; αυτα ειναι καθαρά;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Δια. Σβησε φως και δες αυριο πως θα ειναι (Θα τρωει οπως παντα? , θα κολυμπαει οπως ηταν παλια?)

Και αναλογα μετα. Οσο για το φαρμακο δεν το γνωριζω το συγκεκριμενο. Αν το ψαρακι εχει βαριας μορφης ΙCK δηλαδη να αναπνέει πολυ γρηγορα, να μην τρωει και το σωμα του,πτερυγια κλπ να εχουν πολυ πραμα απο ασπρακια τοτε ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα ακομη και για φαρμακο.

Το Ick και γενικοτερα οι ασθενιες στα ψαρια θελουν οσο το δυνατον γρηγορη αντιμετοπιση. Δηλαδη με το που δεις συπτωματα (και εισαι σιγουρος οτι προκειτε για ασθενεια) να δρασεις. Το καλητερο φυσικα ειναι η προληψη.

Βλεπεις πως θα ειναι αυριο....και μας λες....αλλα ανεξαρτητα απο αυτο....δοκιμασε αν εχεις βιταμινουλες, ή καμια ζωντανη-νωπη τροφη να φαει. Καλο θα του κανει.

.....και δες αν εχουν και τα αλλα τα ψαρακια ick.

Link to comment
Share on other sites

Kοιταξε το PH σου και γενικα την οξυγονωση του χωρου και του ενυδρειου.Προσφατα φιλος επαθε το ιδιο ταυτοχρονα σε ολα του τα ψαρια.Τα πηραμε σχεδον με το χερι και τα βαλαμε στο σαμπ μου.Σε λιγες ωρες δεν μπορουσα να τα πιασω απο τα γκαζια που εριχναν

Link to comment
Share on other sites

Το pH μου παιζει απο το 7,8 πρωι εως το 8,3 το βραδυ. Ακομα δεν τα εχω δει τι γινετε.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο νομιζω οτι το τανκ παιθανε τελικα. Δεν το βλεπω καπου. Ο αστεριας εχει φυγει απο τη φωλια του και εχει χωθει κατω απο κατι βραχια. Νομιζω οτι κολατσιζει το τανκ....

Αμμωνια δεν εχω. Αξιζει να ξεστησω να το βγαλω απο το νερο; Σαν μεγεθος ηταν μικρο δεν ξερω τι μελλει γενεσθαι αν το αφησω μεσα. Δεν θα ταισω σημερα. Οι λοιποι του ενυδρειου ειναι οπως παντα.

Με το ΙΚ τωρα τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

τίποτα δεν θα κάνεις,αν ξεστήσεις ίσως τα κάνεις χειρότερα.

αν τα υπόλοιπα ψαράκια δεν έχουν ικ,είσαι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να το βρεις χωρις να πείραξεις τα βράχια βγαλτο μην το αφήσεις τωρα για τα αλλα να τα παρακολουθείς και μην βάλεις αλλα τανκ για τουλάχιστον ενα μήνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...