Jump to content

Γκάπυ Σε 60Lt


animalinstict

Recommended Posts

Καλημερες! Σύμφωνα με το προφίλ του ψαριου, σε ενα 60lt ενυδρειο βάζουμε 4 γκάπυ (1-3).

Αυτό το κανουμε γιατί

Α: σε 60lt δε "χωράνε" αλλα ψαρια γιατί τα γκάπυ αν και μικρα θέλουν την απλα τους ή

Β: επειδή γενοβολανε σύντομα θα έχουμε πολλα;

Και αν ισχύει το Β τότε πόσα πολλα χωράνε στα 60lt;

Δε θυμάμαι που, αλλα κάπου διάβασα οτι για 1cm ψαριου αντιστοιχεί 1lt νερου => 60lt / 3cm (το κάθε ψαρι) = 20 γκάπυ. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Επισεις διάβασα οτι αν έχουμε ενα ενυδρειο με λιγότερα ψαρια απο αυτά που αντέχει τότε αν γίνει μια στραβή όπως πχ να χαλάσει η αντλία οταν είσαι διακοπές, τότε τα ψαρια μπορει να την παλέψουν ποιο εύκολα. Απο την άλλη ενα γεμάτο ενυδρειο θα αρχίσει να εχει απώλειες πολύ ποιο γρήγορα. Ισχύει και αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες και από μένα!

Δηλαδή ένα καρχαριακι 60 cm χωράει σε 60 λίτρα ενυδρείο?

Θεωρητικά και πρακτικά το δεύτερο ισχυει, αλλά δεν ξέρω να σου πω, κατά πόσο θα σωθούν αν είσαι διακοπές και χαλάσει η αντλία!

Γενικά καλύτερα λιγότερα παρά περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το παλικαρι !!! Αν σου αρεσει το χομπυ απλα παρε μεγαλυτερο ενυδρειο,πλεον οι διαφορες τιμων δεν ειναι μεγαλες κι αν εχεις τον χωρο θα ειναι καλυτερα και για σενα και για τα ψαρακια μιας και τα συγκεκριμενα γεννούν για πλακα!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ο χώρος. Φαντάσου ότι στην αρχή πήρα 100άρι αλλά δε χόραγε οπότε το έκανα 60lt (αφού δεν υπάρχουν έτοιμα ενυδρεία σε ενδιάμεσες διαστάσεις)

Σχετικά με το 60cm καρχαριάκι δε καταλαβαίνω που έιναι το πρόβλημα... το ενυδρείο μου είναι 60cm μήκος οπότε μια χαρά χωράει το καραχαριάκι σου. (πλάκα κανω εεε :) )

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων βαζουμε ενα χαρεμι γκαπυ γιατι γεννανε πολυ ευκολα και το ενυδρειο γεμιζει πολυ γρηγορα.

Αυτος ο τυπος που λες δεν ισχυει.Στα 60 λιτρα μπορεις να κρατησεις 10 ψαρακια και αναλογα με το φιλτρο που εχεις.Οπως καταλαβαινεις θα πρεπει να δινεις τις γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μην αγχωνεσαι , εγω εχω το ιδιο ενυδρειο σε όγκο και συνθεση και δε τους ακουσα αφου εχω μεσα 15 ψαρια οποτε σε λιγο καιρο που θα δω τα ασχημα αποτελεσματα θα στα πω για να μην απορεις .. Ασε δηλαδη να τα παθω εγω πρωτος και να στα πω με τη δικια μας γλωσσα των αρχαριων...

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μην αγχωνεσαι , εγω εχω το ιδιο ενυδρειο σε όγκο και συνθεση και δε τους ακουσα αφου εχω μεσα 15 ψαρια οποτε σε λιγο καιρο που θα δω τα ασχημα αποτελεσματα θα στα πω για να μην απορεις .. Ασε δηλαδη να τα παθω εγω πρωτος και να στα πω με τη δικια μας γλωσσα των αρχαριων...

Ποια ειναι η γλωσσα των αρχαριων και ποια των εμπειροτερων;

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η γλωσσα των αρχαριων και ποια των εμπειροτερων;

οτι καποια πραγματα τα εχουμε πιο προσφατα στη μνημη μας ενω εσεις δε τα αναφερετε επειδη τα θεωρειτε δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Για πες μερικα! Τι ακριβως δεν αναφερθηκε εδω, σε αυτο το θεμα, στον φιλο, πανω σε αυτο που ρωτησε;

Link to comment
Share on other sites

καλα το οτι θα δίνω τις γέννες δε το συζητώ...

το φίλτρο μου είναι το biobox mini. Στα 10 ψαράκια είναι οκ?

Το ρωτάω γιατι ένας χομπίστας (δε ξέρω απο εμεπειρία τι λέει μιας και τον συνάντισα στο petshop διαλέγοντας ψάρια) μου είπε ότι σε 60άρι ενυδρείο έχει 40 γκάπυ και ότι η φύση φροντίζει να κρατά τις ισσοροπίες εκεί που θέλει !!!

Εξού και η απορεία πόσα τελικά χωράνε γιατι ο ένας κάνει μαθηματικές αναλύσεις, ο άλλος τα αφείνει στη φύση.

Τελικά το θέμα δεν είναι να είμαστε μόνο εμείς χαρούμενοι και στην ουσία να βασανίζουμε ένα ζώο επειδή απλά δε μπορεί να φωνάξει και να παραπονεθεί...

Link to comment
Share on other sites

καλα το οτι θα δίνω τις γέννες δε το συζητώ...

το φίλτρο μου είναι το biobox mini. Στα 10 ψαράκια είναι οκ?

Το ρωτάω γιατι ένας χομπίστας (δε ξέρω απο εμεπειρία τι λέει μιας και τον συνάντισα στο petshop διαλέγοντας ψάρια) μου είπε ότι σε 60άρι ενυδρείο έχει 40 γκάπυ και ότι η φύση φροντίζει να κρατά τις ισσοροπίες εκεί που θέλει !!!

Εξού και η απορεία πόσα τελικά χωράνε γιατι ο ένας κάνει μαθηματικές αναλύσεις, ο άλλος τα αφείνει στη φύση.

Τελικά το θέμα δεν είναι να είμαστε μόνο εμείς χαρούμενοι και στην ουσία να βασανίζουμε ένα ζώο επειδή απλά δε μπορεί να φωνάξει και να παραπονεθεί...

Η φυση οταν αποφασισει οτι η αμμωνια θα ανεβει εστω και λιγο ή οταν η μοιρα αποφασισει να χαλασει ο θερμοστατης προς τα πανω ή προς τα κατω ολα θα χαιρετησουν μαζι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα το οτι θα δίνω τις γέννες δε το συζητώ...

το φίλτρο μου είναι το biobox mini. Στα 10 ψαράκια είναι οκ?

Το ρωτάω γιατι ένας χομπίστας (δε ξέρω απο εμεπειρία τι λέει μιας και τον συνάντισα στο petshop διαλέγοντας ψάρια) μου είπε ότι σε 60άρι ενυδρείο έχει 40 γκάπυ και ότι η φύση φροντίζει να κρατά τις ισσοροπίες εκεί που θέλει !!!

Εξού και η απορεία πόσα τελικά χωράνε γιατι ο ένας κάνει μαθηματικές αναλύσεις, ο άλλος τα αφείνει στη φύση.

Τελικά το θέμα δεν είναι να είμαστε μόνο εμείς χαρούμενοι και στην ουσία να βασανίζουμε ένα ζώο επειδή απλά δε μπορεί να φωνάξει και να παραπονεθεί...

Τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο σου?

Αυτο με τα 40 ψαρια σε 60 λιτρα,συγνωμη αλλα δεν ειναι ενυδρειο...ειναι κονσερβα...

Το θεμα ειναι να εχεις ενα σωστο ενυδρειο που θα το χαιρεσε εσυ αλλα και τα ψαρια σου,να δωσεις οτι καλυτερο μπορεις γι αυτα και οχι να εχεις ενα ενυδρειο γεματο ψαρια επειδη νομιζεις οτι θα ειναι αδειο.Πολλοι την πατανε ετσι,μετα αρχιζουν τα προβληματα και τρεχουν να σωσουν την κατασταση.Δεν υπαρχει λογος να μπεις σε τετοια διαδηκασια ουτε εσυ αλλα ουτε τα ψαρια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα κατ'αρχήν το ενυδρείο το βάζεις με σκοπό να χαζεύεις τα ψάρια και να ηρεμείς.

Αν είναι να τρέχεις κάθε μέρα μήπως ανέβηκε το ένα, μήπως το άλλο, και να ανεβαίνει το άγχος στο θεό, τότε υπάρχουν αλλα σπορ που προσφαίρουν άφθονο άγχος...

Υλικά biobox mini:

1. ενυδρειακό βαμβάκι

2. siporax mini

3. Σφουγγάρι
4. Aquaclay (είναι κάτι καφέ μπαλάκια που έχει μέσα το biobox by default)

Αυτή είναι και η σειρά που είναι τοποθετημένα τα φίλτρα στο ενυδρείο (απο πάνω προς τα κάτω)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα τελευταιο το σφουγγαρι αν η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω

Link to comment
Share on other sites

η αντλία ρουφάει απο κάτω και η έξοδος είναι ψηλά. Το νερό όμως στο θάλαμο των φίλτρων, έρχετε απο ψηλά και πάει κάτω στην αντλία

Αυτό με τα σφουγγάρια δε το έχω πολυ καταλάβει είναι γεγονός... Αφου όπου και να το βάλεις το νερό θα βγει φιλτραρισμένο. Γιατι να είναι τελευταίο και όχι ας πούμε 2 έτσι ώστε να το βγάζεις και να το πλένεις ποιό εύκολα?

βέβαια ξεφεύγουμε απο το θέμα αλλα μιας και ήρθε η συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

η αντλία ρουφάει απο κάτω και η έξοδος είναι ψηλά. Το νερό όμως στο θάλαμο των φίλτρων, έρχετε απο ψηλά και πάει κάτω στην αντλία

Αυτό με τα σφουγγάρια δε το έχω πολυ καταλάβει είναι γεγονός... Αφου όπου και να το βάλεις το νερό θα βγει φιλτραρισμένο. Γιατι να είναι τελευταίο και όχι ας πούμε 2 έτσι ώστε να το βγάζεις και να το πλένεις ποιό εύκολα?

βέβαια ξεφεύγουμε απο το θέμα αλλα μιας και ήρθε η συζήτηση...

Γιατι απο τα λιγα που εχω μαθει κι εγω , το βαμβακι κραταει ακαθαρσιες που δε μπορυν να επεξργαστουν απο τα υπολοιπα μερη του φιλτρου απλα θα τα βρωμιζουν περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο από την εμπειρία μου, είναι ότι η φύση δεν κάνει δουλειά, αλλά μιλάει.

Εγώ στο ενυδρείο μου 130λίτρα περίπου καθαρά, τα είχα αφήσει και πολλαπλασιάζονταν, μέχρι που ενα πρωί ήρθε η κυρά Φύση και μου έκανε δώρο bba. ( bba-->no3)

Απλά τα πράγματα σκέφτηκα, η το συνεχίζω και μου κάνει δώρο και μια αμμωνία και το χαίρομαι.... ή χαρίζω μπας και ηρεμήσει το ενυδρείο (Εννοείται μια φορά την βδομάδα 30% αλλαγή νερού)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο από την εμπειρία μου, είναι ότι η φύση δεν κάνει δουλειά, αλλά μιλάει.

Εγώ στο ενυδρείο μου 130λίτρα περίπου καθαρά, τα είχα αφήσει και πολλαπλασιάζονταν, μέχρι που ενα πρωί ήρθε η κυρά Φύση και μου έκανε δώρο bba. ( bba-->no3)

Απλά τα πράγματα σκέφτηκα, η το συνεχίζω και μου κάνει δώρο και μια αμμωνία και το χαίρομαι.... ή χαρίζω μπας και ηρεμήσει το ενυδρείο (Εννοείται μια φορά την βδομάδα 30% αλλαγή νερού)

Σεμινάριο κατανόητης και ευγενικής απάντησης . Μπράβο σου φίλε μου , μακάρι να μου εδινες εσυ απαντήσεις και σεμενα
Link to comment
Share on other sites

Σεμινάριο κατανόητης και ευγενικής απάντησης . Μπράβο σου φίλε μου , μακάρι να μου εδινες εσυ απαντήσεις και σεμενα

Λυπάμαι εγώ απλά λέω μια εμπειρία μου, δεν έχω και πάρα πολλές πρακτικές γνώσεις. Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κρατάμε το γεγονός ότι σε 60lt δε μπορείς να έχεις πάνω απο 10 ψαρακια.

Το φίλτρο μου με την τωρινή σύνθεση, μπορεί να ανταπεξέλθει στα 10 ψαρακια ή όχι?

Για τη διάταξη το κουβεντιάζουμε σε νέα φάση μιας και βλέπω (και σε παλαιότερα θέματα) ότι είναι καθαρα εμπειρικό - "προσωπικό" θέμα και σηκώνει μεγάλη κουβέντα

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομιζω οτι μπορεις να κρατησεις 10 ψαρακια.

Οσον αφορα την διαταξη,εγω ξερω οτι απο εκει που μπαινει το νερο στο φιλτρο,πρεπει να συναντα τα σφουγγαρια ωστε να κρατουν τα χοντρα για να μη μπλοκαρουν το βιολογικο υλικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοούσε 40 γόνους σε 60 λίτρα??Έτσι κάτι πάει και έρχεται. . .

Rio 125 με το μαμά το φίλτρο,με 11 γκαπάκια και φυτά αν δεν αλλάξω νερό στις 5-6max τα βλέπω και δυσανασχετούν συν οτι το νερό

αρχίζει και θολώνει.Έβαλα βέβαια εξωτερικό φίλτρο και βλέπω άλλο ενυδρείο.

Καλύτερα ξεκίνα με 2 χαρέμια και το βλέπεις πως θα πάει.

Τώρα στο φίλτρο εφόσον η ροή στα υλικά είναι από πάνω προς τα κάτω προτείνω κάτω από το ενυδρειακό βαμβάκι να βάλεις το σφουγγάρι

για να σου κρατάει ακόμα περισσότερη μπιχλα πριν φτάσει στο βιολογικό.

Με λίγα λόγια θα άλλαζα θέσεις στο 2 με το 3

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομιζω οτι μπορεις να κρατησεις 10 ψαρακια.

Οσον αφορα την διαταξη,εγω ξερω οτι απο εκει που μπαινει το νερο στο φιλτρο,πρεπει να συναντα τα σφουγγαρια ωστε να κρατουν τα χοντρα για να μη μπλοκαρουν το βιολογικο υλικο.

Κοιτα να δεις που συμφωνησαμε!

ΥΓ: Συμφιλιωτικο αστειο

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό με τα φίλτρα δε θα ηταν:

Σφουγγάρι πρώτο ετσι ώστε να κρατάει τα χοντρα

Βαμβάκι δεύτερο ετσι ώστε οτι αφήνει το σφουγγάρι τα κρατάει αυτό. Τα ποιο ψιλά δηλαδή.

Το ανάποδο μου κανει οτι το βαμβάκι κρατάει χοντρα & ψιλα με αποτέλεσμα να θελει ποιο συχνές αλλαγές.

Εκτός αν τίθεται θέμα κόστους μιας και το βαμβάκι ειναι σχεδόν τσάμπα οπότε συμφέρει να το αλλάζεις συχνά ενώ το σφουγγάρι όχι... ( βέβαια το σφουγγάρι το ξεπλενεις οπότε κι αυτό τσάμπα ειναι.)

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό με τα φίλτρα δε θα ηταν:

Σφουγγάρι πρώτο ετσι ώστε να κρατάει τα χοντρα

Βαμβάκι δεύτερο ετσι ώστε οτι αφήνει το σφουγγάρι τα κρατάει αυτό. Τα ποιο ψιλά δηλαδή.

Το ανάποδο μου κανει οτι το βαμβάκι κρατάει χοντρα & ψιλα με αποτέλεσμα να θελει ποιο συχνές αλλαγές.

Εκτός αν τίθεται θέμα κόστους μιας και το βαμβάκι ειναι σχεδόν τσάμπα οπότε συμφέρει να το αλλάζεις συχνά ενώ το σφουγγάρι όχι... ( βέβαια το σφουγγάρι το ξεπλενεις οπότε κι αυτό τσάμπα ειναι.)

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι το βαμβακι ειναι το μονο που δεν επηρεαζει το νερο παρα μονο κραταει βρωμιες που σημαινει οτι πρακτικα ερχεται πρωτο για να μην πηγαινουν στα επομενα ακαθαρσιες χωρις λογο. Σιγουρα ειναι και θεμα κοστους και δε το θες να αλλαζεις σφουγγαρι αντι γα βαμβακι με την ι δια συχνοτητα. βαμβακι μπορεις να βρεις και ολοκληρο μαξ ιλαρι στο εμποριο σε τιμη ενος καφε...

Οπου και να το εχεις το βαμβακι θεωρω οτι ειναι νομος η αλλαγη του αν οχι καθε εβδομαδα , καθε 15 μερες γιατι η βρωμια που κραταει δε σου προσφερει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...