Jump to content

Brichardi Με Tropheus


saxlina

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες!

Ηθελα να ρωτησω κατα ποσο συμβιωνουν αρμονικα τα δυο παραπανω ειδη,

μιλαω για 320 λιτρα με σκοπο να γινει ενα μικρο βιοτοπικο ενυδρειο με περαν του ενος χρωματος, καθως και κατα ποσο μπορει να προστεθει καλβος ή και δευτερο χαρεμι tropheus...

Εννοειται οτι δεν θα ξεπερασω τα 16-17 ψαρια...

Εχω στο νου μου

6 και 6 tropheus, 4-5 brichardi και ενας καλβος..

Θα ηθελα να μου πειτε αν ειχατε καποιο απο τους παραπανω συνδιασμους και τι δεν ''επιασε'' ή αν ολα πηγαν καλα σαυτους...

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου αφου θα κανεις βιοτοπικο 2 χαρεμια 8-8 απο ενα ειδος tropheus.Ενα νταμαρι απο την μια ενα απο την αλλη μερια

btw Κοζανη εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου αφου θα κανεις βιοτοπικο 2 χαρεμια 8-8 απο ενα ειδος tropheus.Ενα νταμαρι απο την μια ενα απο την αλλη μερια

btw Κοζανη εισαι?

Ευοσμο μενω πατριωτη αλλα ειμαι απο Κοζανη...εσυ τι εχεις που μενεις?

κατι τετοιο σκεφτομαι, ας μας πουν καποιοι αν ξερουν και για ποια ειδη δεν υβριδιζουν? το εχω ρωτησει κι αλλες φορες σε θεματα τροφεους...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε φιλε,σηκωσες το malawi θες να σηκωσεις κ το tanganyika?Χαχαχα...καλη ευκολια στο νεο σου ξεκινημα!

Link to comment
Share on other sites

τα brichardi που εννοείς είναι τα brichardi tropheus η τα neolamprologus ?

πολυ καλη η παρατηρηση σου φιλε δεν ηξερα οτι υπαρχουν και tropheus τα neolamprologous εννοουσα

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε φιλε,σηκωσες το malawi θες να σηκωσεις κ το tanganyika?Χαχαχα...καλη ευκολια στο νεο σου ξεκινημα!

οχι απλα δεν μου κατσε η αλλαγη στην ψαροσυνθεση αφου δεν βρισκω ουτε haps που ηθελα ουτε aulonacara, τα protomelas αρχισαν να ζοριζονται και με βλεπω πριν ή μετα το καλοκαιρι να το γυρναω σε tropheus...

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η παρατηρηση σου φιλε δεν ηξερα οτι υπαρχουν και tropheus τα neolamprologous εννοουσα

Δέν έχω να σου προτείνω κάποιο συνδυασμό δεν έχω εμπειρία αλλα να ξέρεις ότι τα brichardi 4-5 για αρχή μέχρι να βρείς ζευγάρι μπάινουν ,

αλλά μόλις βγεί ζευγάρι και αρχίσουν οι γέννες το ζευγάρι θα σκοτώσει τα άλλα brichardi ! οπότε εάν θές να βάλεις βάλε αλλα να είσαι έτοιμος να απομακρύνεις τα άλλα .... Επίσης τα brichardi είναι τσαμπουκάδες και δεν ξέρω εάν σου ενοχλήσουν και τους υπόλοιπους κατοίκους του ενυδρείου ! Εαν αποφασίσεις να βάλεις βάλτα τελευταία !

Οσο για το καλβο γιατί ένα μόνο του και όχι ενα ζευγαράκι ?? δεν νομίζω να έχει θέμα αλλα δεν θα τον χαρείς όσο αν είχες ζευγάρι ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνιστούσα τέτοιο συνδυασμό αν θέλεις μόνο tropheus , ποιές οι διαστάσεις του ενυδρείου σου ;

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω να σου προτείνω κάποιο συνδυασμό δεν έχω εμπειρία αλλα να ξέρεις ότι τα brichardi 4-5 για αρχή μέχρι να βρείς ζευγάρι μπάινουν ,

αλλά μόλις βγεί ζευγάρι και αρχίσουν οι γέννες το ζευγάρι θα σκοτώσει τα άλλα brichardi ! οπότε εάν θές να βάλεις βάλε αλλα να είσαι έτοιμος να απομακρύνεις τα άλλα .... Επίσης τα brichardi είναι τσαμπουκάδες και δεν ξέρω εάν σου ενοχλήσουν και τους υπόλοιπους κατοίκους του ενυδρείου ! Εαν αποφασίσεις να βάλεις βάλτα τελευταία !

Οσο για το καλβο γιατί ένα μόνο του και όχι ενα ζευγαράκι ?? δεν νομίζω να έχει θέμα αλλα δεν θα τον χαρείς όσο αν είχες ζευγάρι ...

κοιτα brichardi ειχα για πολυ λιγο μαζι με leleupi μου τα ειχε χαρισει o Andreas kika αλλα τα ηθελα για μικρο 60 λιτρο και δεν τα κρατησα οταν αρχισαν οι καβγαδες,αλλωστε εχω διαβασει οτι ειναι επιθετικα πρεπει να μπουν τελευταια και οχι με μικροτερα ψαρακια, αλλα δεν ξερω αν μιλαμε και για τροφεους?

τον καλβο τον ειπα καθαρα λογω μεγεθους εννοειται αν βρω θα παρω ζευγαρι,

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνιστούσα τέτοιο συνδυασμό αν θέλεις μόνο tropheus , ποιές οι διαστάσεις του ενυδρείου σου ;

120*60*55 μ*π*υ

περιπου 320λιτρα φιλε μου...σακουω με προσοχη...

Link to comment
Share on other sites

Τα τροφεους θεωρητικά χρειάζονται πάνω απο 1,5 μετρο μήκος , απο εκέι και πέρα έχει δοκιμαστέι σε 1,20 μηκος να μπούν και με προσοχή δεν θα έχεις θέμα ... δεν μπορω να σε βοηθήσω παραπάνω ! Εγω επειδή είμαι και λιγάκι περιεργος θα το έκανα μόνο με brichardi ! :) εάν βάλεις παντως tropheus μην βάλεις άλλα άστα να έχουν την άπλα τους , και καλύτερα κάνε το κοπαδάκι 12-15 ατόμων να μοιράσεις λίγο την επιθετικότητα :)

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

1. Βιοτοπικό μόνο tropheus ,εχει γίνει με επιτυχία σε αυτές τις διαστάσεις http://www.aquazone.gr/forums/topic/32250-to-malawi-aaioaenaassi-iio-aeaai-aassiae-dhea-malawi/

αλλιώς πας σε ενα κοινωνικό με calvus και πιθανόν julidochromis παρέα ή διαφόρων ειδών κογχυλόψαρα μαζί με julies

Link to comment
Share on other sites

Αν θές και χρώμα και σου αρέσουν και τα leleupi θα μπορόυσες να έβαζες ένα χαρέμι ... και με κάποιο άλλο ψαράκι για συνδυασμό :)

Link to comment
Share on other sites

1. Βιοτοπικό μόνο tropheus ,εχει γίνει με επιτυχία σε αυτές τις διαστάσεις http://www.aquazone.gr/forums/topic/32250-to-malawi-aaioaenaassi-iio-aeaai-aassiae-dhea-malawi/

αλλιώς πας σε ενα κοινωνικό με calvus και πιθανόν julidochromis παρέα ή διαφόρων ειδών κογχυλόψαρα μαζί με julies

λοιπον ειδα ολο το θεμα του Ανδρεα, και εβγαλα καποια συμπερασματα...

1.ενα ειδος γιατι οταν το δινουν ελαχιστο 500 λιτρα τα δικα μου ειναι λιγα....

2.αν προσθεσω δευτερο ειδος υπαρχει πιθανοτητα τα ψαρια και απο τα δυο ειδη λογω στρες να μην βγαλουν ποτε τα χρωματα τους οποτε θα ειναι σαν να μην εχω κανενα απο τα δυο ειδη

3.ενα ειδος και εκανε ενα χρονο να βγαλει γεννα...

επισης τα μπιχαρντι τρωνε ακυρο γιατι ειναι σαρκοφαγα που το ειχα ξεχασει, και ισως μεινω με καποια επιφυλαξη σε ενα ζευγαρι καλβους που δεν ξερω ομως τιποτα γι αυτους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταληγω σε ενα ειδος τροφεους δεν ξερω πιο αλλα εχει αρκετους τρελους εδω μεσα με πανεμορφα και καθαρα τροφεους ακομη και f1, οποτε θα τα δω πρωτα εστω σε φωτο και μετα θα καταληξω...και μαλλον ζευγαρακι++ calvus

τωρα kassanga , ikola, duboisi, moliro ΠΑΝΙΚΟΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...