Jump to content

Υπερβολικη Θερμοκρασια Απο Λαμπες!


karatasis

Recommended Posts

Καλημερα στο φορουμ! Μετα απο ταλαιπωρια καταφερα και εβαλα στο 120 λιτρο δευτερη λαμπα! Αυτη τη στιγμη εχει 2 τ8 25 βαττ με 2 μπαλλαστ αλλα εχω πολυ θερμοκρασια ρε παιδια! Φανταστειται οτι τα ντουι και γενικως τον εξοπλισμο τον εχω στηριξει με θερμοσιλικονη και απο τη θερμοκρασια ξεκολανε! Αφηστε που μυριζει ολο το δωματιο σαν καμενο πλαστικο! Σαν λυση σκεφτηκα να τα κολησω με σιλικονη φωτιας οπου αντεχει μεχρι 600 βαθμους αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι φυσιολογικο ολο αυτο??? Μηπως να του βαλω κανα ανεμιστηρακι να κρυωνει τις λαμπες??? Εχω και τη γυναικα μου που φοβαται μην παρουμε φωτια και οταν μυριζει ολυ παει και μου σβηνει τα φωτα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κολλησες τις λαμπες στο καπακι?Ειναι λογικο να το εχεις αυτο..

Παρε ωμεγα κλιπς για τις λαμπες,στιριξετα στο καπακι και πιασε τις λαμπες εκει.

Προσοχη τα κλιπς να ειναι η πλαστικα η ανοξειδοτα γιατι τα σιδερενια θα σκουριασουν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κολλησες τις λαμπες στο καπακι?Ειναι λογικο να το εχεις αυτο..

Παρε ωμεγα κλιπς για τις λαμπες,στιριξετα στο καπακι και πιασε τις λαμπες εκει.

Προσοχη τα κλιπς να ειναι η πλαστικα η ανοξειδοτα γιατι τα σιδερενια θα σκουριασουν.

Φιλε ραστα το καπακι μου ειναι ανεξαρτητο απο τις λαμπες..... φαντασου οτι οι λαμπες δεν εχουν επαφη με το νερο ειναι απο μεσα απο ενα κομματι τζαμι πλαστικο το οποιο ειναι στεγανο και πιανουν αριστερα και δεξια τα ντουι και οι λαμπες κρατιονται απο τα ντουι! το σκεφτηκα αυτο που λες με τα ωμεγα αλλα δεν βολευαν πολυ! Αν θες σου ανεβαζω καμια φωτο να το δεις! η μυρωδια ρε φιλε ειναι φυσιλογικη?

Link to comment
Share on other sites

Η μυρωδια σου ειναι απο τη θερμοσιλικονη....τα υπολοιπα πλαστικα αντεχουν ανετα τους 50-60-70 βαθμους ενω η θερμοσιλικονη δεν κανει ουτε για το αμαξι φαντασου....μολις το αφησεις σε ηλιο ακομα και μεσα στην καμπινα να εχεις κολλησει κατι ξεκολλαει....βαλε εποξικη δυο συστατικων και κολλα οτι θες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μυρωδια σου ειναι απο τη θερμοσιλικονη....τα υπολοιπα πλαστικα αντεχουν ανετα τους 50-60-70 βαθμους ενω η θερμοσιλικονη δεν κανει ουτε για το αμαξι φαντασου....μολις το αφησεις σε ηλιο ακομα και μεσα στην καμπινα να εχεις κολλησει κατι ξεκολλαει....βαλε εποξικη δυο συστατικων και κολλα οτι θες

ok φιλε μου θα παω αυριο σε ενα καταστημα που εχει τετοια και θα παρω! να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε φωτο να το δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Η μυρωδια σου ειναι απο τη θερμοσιλικονη....τα υπολοιπα πλαστικα αντεχουν ανετα τους 50-60-70 βαθμους ενω η θερμοσιλικονη δεν κανει ουτε για το αμαξι φαντασου....μολις το αφησεις σε ηλιο ακομα και μεσα στην καμπινα να εχεις κολλησει κατι ξεκολλαει....βαλε εποξικη δυο συστατικων και κολλα οτι θες

η εποξικι δεν αντεχει την θερμοκρασια!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε να βαλω σιλικονη φωτιας να ξεμπερδευω??? Φιλε ραστα φωτο θα σου βαλω αργοτερα να δεις γτ δεν βολευουν θελει κατι που να πιανει στο πλαι.... το καπακι ειναι αποσπωμενο και ο εξοπλισμος μενει στο τζαμι που σου ειπα οτο οι λαμπες δεν εχουν αμεση επαφη με τη γυαλα τα χωριζει ενα σταγνο τζαμι

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω,οι λαμπες δεν πιανουν στο καπακι?Που τις εχεις κολλησει?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω,οι λαμπες δεν πιανουν στο καπακι?Που τις εχεις κολλησει?

οι λαμπες ειναι μεσα στο καπακι..... το καπακι εχει ενα δευτερο καπακι που ειναι λαμπες μεσα κοιτα μια φωτο που βρηκα προχειρη μηπως καταλαβεις τι εννοω post-56103-0-47069500-1395760462_thumb.jpg

οι λαμπες ειναι μεσα σε αυτο το τζαμι και απο πανω παει αλλο καπακι και διπλα απο τις λαμπες κολλητα πανε τα μπαλλαστ

post-56103-0-37175000-1395760549_thumb.jpg

και ολο αυτο μαζι σηκωνεται για να δεις μεσα στο νερο

Link to comment
Share on other sites

Μεσα εκει που ειναι οι λαμπες,το δευτερο καπακι ειναι πλαστικο?Δηλαδη αν πιασεις τα ωμεγα μεσα στο δευτερο καπακι και σ αυτα πιασεις τις λαμπες δεν γινετε?

Τωρα εχεις κολλησει τις λαμπες στο δευτερο καπακι?

Link to comment
Share on other sites

Μεσα εκει που ειναι οι λαμπες,το δευτερο καπακι ειναι πλαστικο?Δηλαδη αν πιασεις τα ωμεγα μεσα στο δευτερο καπακι και σ αυτα πιασεις τις λαμπες δεν γινετε?

Τωρα εχεις κολλησει τις λαμπες στο δευτερο καπακι?

Πλαστικο ειναι και το δευτερο αλλα εχει και τον ανακλαστηρα... δηλ οπως το βλεπεις τωρα παει απο πανω απο τις λαμπες ο ανακλαστηρας και απο πανω το καπακι! τωρα οι λαμπες κρατιονται απο τα ντουι.... τα ντουι τα εχω πιασει με θερμοσιλικονη απο τα τζαμι στο πισω μερος τους!

Link to comment
Share on other sites

Οπωτε αν τρυπισεις τον ανακλαστηρα και το καπακι μπορεις να βαλεις ωμεγα,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Οπωτε αν τρυπισεις τον ανακλαστηρα και το καπακι μπορεις να βαλεις ωμεγα,ετσι δεν ειναι?

Δεν μπορει γιατι ο ανακλαστηρας βιδωνει πανω απο τις λαμπες ενω το καπακι κουμπωνει πανω στον ανακλαστηρα..το συγκεκριμενο καπακι ειναι απο ενυδρειο καρφουρ το εχω κ εγω..Δεν χρειαζεται κολλες κ συλικονι,εχει βαση κ για 2 λαμπα.Εγω απλα εβαλα τα ντουι στην λαμπα κ σφινοσε αναμεσα στισ βασεις..αν δυσκολευεσαι τοσο πολυ να σου ανεβασω φοτο απο το δικο μου,εμενα δεν μυριζε τιποτα απλα ανεβηκε λιγο η θερμοκρασια του νερου οπου την ρυ8μησα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει γιατι ο ανακλαστηρας βιδωνει πανω απο τις λαμπες ενω το καπακι κουμπωνει πανω στον ανακλαστηρα..το συγκεκριμενο καπακι ειναι απο ενυδρειο καρφουρ το εχω κ εγω..Δεν χρειαζεται κολλες κ συλικονι,εχει βαση κ για 2 λαμπα.Εγω απλα εβαλα τα ντουι στην λαμπα κ σφινοσε αναμεσα στισ βασεις..αν δυσκολευεσαι τοσο πολυ να σου ανεβασω φοτο απο το δικο μου,εμενα δεν μυριζε τιποτα απλα ανεβηκε λιγο η θερμοκρασια του νερου οπου την ρυ8μησα..

Ααααα οκ.Δεν βαζεις καμια φωτο να δουμε πως το εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω το ανοιγω τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αυτο ειναι το καπακι

DSC00653_zps633411a3.jpg

Μολις σηκωσεις το πλαστικο καπακι απο κατο ειναι ο ανακλαστηρας

DSC00654_zps40db2928.jpg

Ο οποιος ειναι βιδωτος

DSC00655_zps9bc47be4.jpg

Ξεβιδωνεις κ απο κατω ειναι οι λαμπες

DSC00656_zpseac37456.jpg

DSC00662_zps19f51955.jpg

Η βαση για την δευτερη απλα πρεπει να βρεις τα ιδια ντουι που κουμπωνουν εγω κ με τα απλα μια χαρα την σφηνωσα

DSC00660_zps805847d9.jpg

DSC00659_zps9655aa7f.jpg

DSC00658_zpscafe188b.jpg

DSC00657_zps7562bb38.jpg

DSC00661_zpseb5b45b8.jpg

Κατι ακομα καλητερο ειναι να βγουν τα μπαλαστ εχω απο το καπακι καπου στο επιπλο..

Ελπιζω να βοηθεισα κ να παρεις μια ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

Εσυ απλα συνδεσες την νεα λαμπα χωρις καποια εξτρα ασφαλεια?Σε ρωταω γιατι υπαρχει περιπτωση να υπερθερμενεται η ασφαλεια που εχει καθως ειναι για μια λαμπα κι εσυ τωρα εχεις 2.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ασφαλεια τι εννοεις?Μπαλαστ εβαλα δευτερο..την συνδεσμολογια την εκανε ηλεκτρολογος κ τρεχει κανενα χρονο τωρα χωρις προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Α ενταξει τοτε απο τασεις εισαι οκ. Αν και τα watt στις λαμπες εινα ιδια τοτε ισως φταιει η κατασκευη,δηλαδη ο χωρος να ειναι καταλληλος για μια και μονο.Μπορεις η δευτερη να ειναι πιο λιγα watt η να βαλεις LED..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως που λεει ο φιλος xrys24 δεν παιρνει κατι αλλο το μονο κακο σε μενα ειναι οτι τις εσπασα τις βασεις :whistling: γτ τα ντουι τα διπλα που ειχα παρει ηταν πολυ χοντρα και δεν εμπαιναν αλλα μετα αλλαξα ντουι και ετσι αναγκαστηκα να τα πιασω με σιλικονη γτ δεν σφηνωναν.... οποτε τωρα η λυση ειναι μονο σιλικονη!

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια καταλληλη κολλα κ κολλα τα ω κλιπς πανω στο πλαστικο τζαμι κ κουμπονε εκει την λαμπα!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ετσι θα το κανω γτ ηδη εχουν αρχισει οι λαμπες να κουνιονται επικυνδυνα καθε φορα που ανοιγοκλεινω το καπακι....... να σε ρωτησω αν τρυπησω το πλαστικο το τζαμι στο πλαι... θα εχω θεμα με υγρασιες λες? στο λεω για να βαλω μια βιδα να στηριξω την λαμα που κραταει τα μπαλλαστ γτ τα αυλακια εχουν σπασει (ετσι το πηρα δηλ μεταχειρ) και παιζουν και τα μπαλλαστ μεσα εξω... καποια στιγμη θα διαλυθουν τελειως τα αυαλακια και θα πεσουν...

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

μην πειραξεις καν το πλαστικο τζαμι αλοιως σε βλεπω μεστο ενυδρειο μαζι με τα ψαρια και τη συζηγο να κανει μπαρμπεκιου με φιλες γυρω απτο ενυδρειο :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...