Jump to content

Υπερβολικη Θερμοκρασια Απο Λαμπες!


karatasis

Recommended Posts

αν το μονοσεις σωστα οχι,αλλα καλητερα κολλα τα στον πατο..

Link to comment
Share on other sites

μην πειραξεις καν το πλαστικο τζαμι αλοιως σε βλεπω μεστο ενυδρειο μαζι με τα ψαρια και τη συζηγο να κανει μπαρμπεκιου με φιλες γυρω απτο ενυδρειο :bbq:

χαχαχαχαχαχα! να σου πω κατι ομως στο μονομαχοενυδρειο η λαμπα ειναι 8 ποντους περιπου πανω απο το νερο.... και επειδη δεν εβρισκα στεγανα ακροφυσια εχω βαλει απλα και τα εχω τυλιξει με ταινια μονωτικη ειναι τωρα εξι μηνες ετσι δεν εχω θεμα........ αμα ειναι να περασω μια βιδα και να της βαλω σιλικονη μετα γυρω γυρω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η καλητερη λυση για μενα που 8α το κανω κ εγω καποια στιγμη γιατι σε λιγο καιρο δεν θα σου φτανουν οι 2 λαμπες οπως εμενα γιατι κ με 2 εισαι στο 0,5βατ ανα λιτρο βγαλε τα μπαλαστ εξω κ φτιαχε δεχια αριστερα βασεις με ξυλο η αλουμινια να περνει 3 μ 4 λαμπες πανω κ εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι αν βγαλεις τα μπαλαστ εδω απο το καπακι και κολλησεις τα ω κλιπς με σιλικονη πανω στον ανακλαστηρα μπορει να χωρεσει και 3 λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυτο θα ηταν το καλυτερο που λες αλλα θα το κανω αργοτερα γτ θα μετακομισω και δεν ξερω αν θα κρατησω αυτο το επιπλο η θα φτιαξω αλλο..... αλλα και παλι ευκολα φυτακια εχω και δεν θελω να μπλεξω περαιτερω... τωρα εχω κερατοφυλο, μια ανουμπια νανα, 2 microsum pteropus,2 stargrass, λιγη moss και1 hygrofilia corymbosa απο οσο ξερω αυτα ειναι χαμηλων απαιτησεων και μου φτανουν.....

Link to comment
Share on other sites

οπως νομιζεις απλα μην τριπισεις το πλαστικο..καλητερα κολλα!

Link to comment
Share on other sites

Κολλα τοτε ω κλιπς και βαλε τις λαμπες που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια καλημερα! Βοηθεια γτ θα καω ζωντανος!!!!!! :ooh2: Λοιπον σημερα το πρωι που γυρισα απο την δουλεια αναψα το ενυδρειο και καθομουν στο σαλονι! Ξαφνικα μετα απο κανα 2 ωρες ακουω ενα μπαμ και επεσαν ρελεδες ασφαλειες δεν εμεινε μανουαλι που λεμε και στο χωριο μου! παω μεσα και βρωμαγε καμενο ολο το δωματιο! ανοιγω το καπακι απο το ενυδρειο και βλεπω τα καλωδια να εχουν λιωσει.... το ενα το μπαλαστ να εχει ανοιξει στη μεση(μαλλον αυτο ηταν που εσκασε...) το τζαμι κατω απο τις λαμπες να εχει σπασει..... καταστροφη στη κυριολεξια.... τα ψαρακια πως δεν πηγαν απο εμφραγμα η ηλεκτροπληξια ειναι αξιο περιεργειας! η δε γυναικα μου καθως και εγγυος περιττω να σας πω..... με νυχια και με δοντια την κραταω να μην πεταξει και μενα και το ενυδρειο απο το μπαλκονι! τι να κανω τωρα??? θεωρω οτι ολο αυτο εγινε απο την πολυ θερμοκρασια... γτ ειναι πολυ ρε παιδια φανταστειτε οτι μυριζαν τα πλαστικα και πανω απο το ενυδρειο με κλειστα τα καπακια εψηνες μπριζολα...... να βαλω 4-5 λαμπες οικονομιας τη μια διπλα στην αλλη σε σειρα να ξεμπερδευω με τα μπαλαστ και τις αηδιες???

Link to comment
Share on other sites

Κανενας εμπειρος ρε παιδια με φυτα?? Θα κανουν δουλεια οι λαμπες οικονομιας η τζαμπα ρευμα θα καινε?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλειά θα κάνουν. Να προσέξεις μόνο τα κέλβιν.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειχαν αναφερει τα παιδεια δεν αντεξαν και τα δυο μπαλαστ τη θερμοκρασια.

Γι αυτο σου ειπαν βγαλτα εξω.

Τωρα τις λαμπες που αναφερεις που θα τις στηριξεις?

Link to comment
Share on other sites

Ισως να εγινε βραχυκυκλωμα,μπορει να περασαν νερα απο καπου.

Αν μπορεις να στηριξεις τις λαμπες που λες με καποιο τροπο καντο.

Link to comment
Share on other sites

οταν ελεγα για μπαρμπεκιου δεν ακουγατε :bbq: αν θες να ξεμπερδεψεις παρε ενα διπλο ballast απο εδω http://www.petsupermarket.gr/3146/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/glo-t5-ballast-2x-39w.html και ουτε θερμοκρασιες ουτε τιποτα και εχει και στεγανα ακροφυσια .....ανοιξε τρυπες και περνα τα καλωδια και θα εισαι κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

οταν ελεγα για μπαρμπεκιου δεν ακουγατε :bbq: αν θες να ξεμπερδεψεις παρε ενα διπλο ballast απο εδω http://www.petsupermarket.gr/3146/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/glo-t5-ballast-2x-39w.html και ουτε θερμοκρασιες ουτε τιποτα και εχει και στεγανα ακροφυσια .....ανοιξε τρυπες και περνα τα καλωδια και θα εισαι κομπλε...

Ειναι μια λυση στο προβλημα του φιλου, πολυ αποτελεσματικη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα! Πηγα σημερα πρωι και πηρα 2 λαμπες οικονομιας 23 watt η καθεμια..... η μια ειναι 6500Κ και αλλη 4000Κ αυτες τις εχω βαλει στο κεντρο περιπου του ενυδρειου με δυο εξυπνα ντουι με στηριγμα γωνια.... τη μια διπλα στη αλλη.... απο φως στο θεμα εντασης ειναι πολυ παραπανω στο ματι τουλαχιστον......(ο καταστηματαρχης μου ειπε οτι ειναι 23 watt και φωτανε για 110...... εχω περιθωριο να βαλω και αλλες δυο ανετα αν αυτο ειναι απαραιτητο στις ακρες..... απο φυτα εχω 2 microsum pteropus, 1 anubia , λιγη moss και 2 ριζες siamensis δεν εχω σκοπο να βαλω αλλα φυτα δυσκολα απλα να το γεμισω με κλαδεματα απο τα υπαρχοντα! θα ειμαι κομπλε με τις δυο η να βαλω και δυο μικροτερες στις ακρες??

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μια φωτο θα μας εδινε μια εικονα απο το καπακι...βεβαια με αυτα τα φυτα δεν ξερω αν χρειαζεσαι αλλο φως......με τις συνδεσεις εβγαλες ακρη??με στεγανοτητες κτλπ εννοω...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μια φωτο θα μας εδινε μια εικονα απο το καπακι...βεβαια με αυτα τα φυτα δεν ξερω αν χρειαζεσαι αλλο φως......με τις συνδεσεις εβγαλες ακρη??με στεγανοτητες κτλπ εννοω...

Με στεγανοτητες δεν εχω θεμα γτ οι λαμπες δεν εχουν επαφη με το νερο ειναι μεσα σε τζαμι! Οριστε και φωτο....

εδω ειναι η θεση των λαμπων

post-56103-0-08778700-1398936056_thumb.jpg

post-56103-0-70599400-1398936126_thumb.jpg

και εδω ειναι το κενο που εχω στις ακρες για επιπλεον λαμπες

post-56103-0-94499400-1398936186_thumb.jpg

post-56103-0-78349700-1398936204_thumb.jpg

και εδω ειναι μια του ενυδρειου για να δειτε την ενταση του φωτος...... συν αν ξερει καποιος γτ εχω αυτη την πρασινη αλγη που φαινεται στο τζαμι..... την καθαριζω με το μαγνητη αλλα μετα απο κανα 2 εβδομαδες ξανα εμφανιζεται....

post-56103-0-09662700-1398936277_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εαν εβαζες αλλες δυο στα κενα που λες, μηπως θα καληπτες ολο το ενυδρειο με καλητερο φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Εαν εβαζες αλλες δυο στα κενα που λες, μηπως θα καληπτες ολο το ενυδρειο με καλητερο φωτισμο?

Σωστο αυτο που λες... αλλα εαν ειναι μονο οπτικο το θεμα δεν με πειραζει... εαν ειναι λειτουργικο να του βαλω....!

Link to comment
Share on other sites

Δε μου φαινονται για 110βατ οσο αφορα την ενταση,αλλα μπορει να με γελαει η φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου φαινονται για 110βατ οσο αφορα την ενταση,αλλα μπορει να με γελαει η φωτο.

Οι λαμπες 23 βαττ ειναι... απλα μου ειπε οτι φωτανε για 110...... απο κει και περα οτι μου μου ειπε σου ειπα....... παντως σαν φωτισμος σε σχεση με τις φθοριου εχει σχεδον το διπλασιο σε ενταση φως.....

Link to comment
Share on other sites

Τι κελβιν ειναι οι λαμπες σου?

Νομιζω οτι θα χρειαστεις και αλλες 2.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δοκίμασε να μειώσεις την φωτοπερίοδο για τις άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Τι κελβιν ειναι οι λαμπες σου?

Νομιζω οτι θα χρειαστεις και αλλες 2.

Η μια ειναι 6500Κ και η αλλη 4000Κ....... εγω τις πηρα ετσι με βαση αυτα που εχω διαβασει στο αρθρο φωτισμος του φυτεμενου.....!

Επίσης δοκίμασε να μειώσεις την φωτοπερίοδο για τις άλγες.

τωρα τα αναβω 10 ωρες την ημερα.... να το μειωσω στις 8?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...