Jump to content

Ερωτηση Για Αλλαγες Νερου


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους !!! Το ερχομενο καλοκαιρι σκεφτομαι να φτιαξω ενα μικρο (60-120 λιτρα) με δικο μας νερο και δικους μας οργανισμους καθωτι ειμαι δυτης και μπορω ευκολα να μαζεψω τα απαραιτητα καθως και να κανω τις αλλαγες νερου απο την θαλασσα μας.Η απορια μου ειναι η εξης. Σε περιπτωση που δεν μπορω να μεταφερω φρεσκο νερο απο την θαλασσα μας θα μπορουσα να χρησημοποιησω το αλατι του εμποριου? Χρειαζομαι και κατι αλλο ??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους !!! Το ερχομενο καλοκαιρι σκεφτομαι να φτιαξω ενα μικρο (60-120 λιτρα) με δικο μας νερο και δικους μας οργανισμους καθωτι ειμαι δυτης και μπορω ευκολα να μαζεψω τα απαραιτητα καθως και να κανω τις αλλαγες νερου απο την θαλασσα μας.Η απορια μου ειναι η εξης. Σε περιπτωση που δεν μπορω να μεταφερω φρεσκο νερο απο την θαλασσα μας θα μπορουσα να χρησημοποιησω το αλατι του εμποριου? Χρειαζομαι και κατι αλλο ??

Δεν εχω μεγαλη εμπειρια αλλα φανταζομαι πως πρπει αν το δεις στην πραξη γιατι σιγορυα θα εχεις μεγαλγη αποκλιση στις τιμες του νερου και θα επηρεασει τα ψαρια σου.

Καλυτερα να σου πουν οι πιο εμπειροιομως

Link to comment
Share on other sites

Ok περιμενω την πειρα !!! Ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι εμπορίου για να κάνεις θαλασσινό νερό εννοείς ; Αν ναι τοτε δεν νομιζω να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι εμπορίου για να κάνεις θαλασσινό νερό εννοείς ; Αν ναι τοτε δεν νομιζω να γίνεται.

ναι αυτο που πουλανε για θαλασσινο ενυδρειο..κριμα θα φροντιζω να εχω απο θαλασσα τοτε !! Ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

Με τα γνωστά μαγειρικά, τυροκομικά κλπ αλάτια του εμπορίου δεν γίνεται.

Μπορείς όμως να αγοράσεις ειδικό ενυδρειακό αλάτι που κατασκευάζουν εξειδικευμένες εταιρείες προκειμένου να παρασκευάσεις συνθετικό θαλασσιανό νερό.

Αφού όμως έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιείς φυσικό θαλασσινό νερό, θα σε προέτρεπα να χρησιμοποιείς αυτό. Έχε πάντως και μια ανάλογη συσκευασία αλατιού για εφεδρική διότι σε κακές καιρικές συνθήκες δεν είναι φρόνιμο να χρησιμοποιείς νερό από την θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα γνωστά μαγειρικά, τυροκομικά κλπ αλάτια του εμπορίου δεν γίνεται.

Μπορείς όμως να αγοράσεις ειδικό ενυδρειακό αλάτι που κατασκευάζουν εξειδικευμένες εταιρείες προκειμένου να παρασκευάσεις συνθετικό θαλασσιανό νερό.

Αφού όμως έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιείς φυσικό θαλασσινό νερό, θα σε προέτρεπα να χρησιμοποιείς αυτό. Έχε πάντως και μια ανάλογη συσκευασία αλατιού για εφεδρική διότι σε κακές καιρικές συνθήκες δεν είναι φρόνιμο να χρησιμοποιείς νερό από την θάλασσα.

Ναι ναι αυτο εννοω που εχουν στα pet-shop..Ok θα εχω ενα καβα για παν ενδεχομενο !! Ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εάν είναι να ξεκινάμε από το 0.. έχουμε να πούμε πάρα πολλά.

Εννοείται ότι το νερό που διαλυούμε το αλάτι είναι από αντίστροφη όσμωση για επίτευξη καλύτερων αποτελεσμάτων.... :hot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...