Jump to content

Κατάλληλη Διακόσμηση Για Ενυδρείο Με Χρυσόψαρα


Marmaths

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω ένα 120λιτρο ενυδρείο με 4 χρυσόψαρα μέσα (νομίζω funtail όλα, απλά με διαφορετικούς χρωματισμούς). Μέσα έχει άμμο λευκή, πολλές πέτρες και 4-5 ρίζες anubia (γιατί προηγουμένως είχα άλλο είδος μέσα). Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι, ποια πρέπει να είναι η κατάλληλη διακόσμηση ενυδρείου για να περνούν όσο το δυνατόν καλύτερα τα χρυσοψαράκια μου. Θα το φτιάξω ειδικά για αυτά γιατί πλέον σκέφτομαι να καταλήξω μια και καλή σε αυτό το είδος μιας και πιστεύω πως για μένα είναι το καλύτερο είδος!

Συγκεκριμένα, πιστεύετε πως θα ήταν καλύτερα να είχα χαλίκι αντί για άμμο; Επίσης μήπως θα έπρεπε να βγάλω κάποιες πέτρες (έχω πολλές, καμμιά 20αριά, εκ των οποίω οι δύο είναι αυτές οι μεγάλες με τις τρύπες, τις οποίες λέω να τις κρατήσω. Φτάνουν λέτε αυτές οι δύο με δεμένες τις ανούμπιες πάνω για την ιδανική διακόσμηση ή να κρατήσω παραπάνω πέτρες.

Γενικά έχετε κάτι να προτείνετε για να βελτιώσω την εικόνα του ενυδρείου μου;

υγ: Τελευταία ερώτηση: οι πέτρες έχουν άλγη πάνω κι έχουν πρασινίσει ολόκληρες. Τι μπορώ να κάνω για να τις καθαρίσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες!

Περίμενε τους ειδικούς!

Τι φίλτρο έχεις και πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Καμία φωτο :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες!

Περίμενε τους ειδικούς!

Τι φίλτρο έχεις και πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Καμία φωτο :D

.....Πω πωωωωωω....τον γέμισες γνώση τον άνθρωπο!

:lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.....Πω πωωωωωω....τον γέμισες γνώση τον άνθρωπο!

:lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu:

Και είπα καιρό έχουμε να κραξουμε ο ένας τον άλλον :D

Χαχαχαχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία φωτό, αλλά δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση (γι' αυτό και θέλω να το αλλάξω)! Ορίστε:

DSC09949_zps905d9635.jpg

το γατί από πάνω δεν τα τρώει, μην σας αγχώσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτυχε εκείνη την μέρα κι είχε πέσει τόσο χαμηλά! Συνήθως είναι κανονικό, δεν είναι τόσο χαμηλά...

Το θέμα μου βασικά είναι οι πέτρες. Πόσες να αφήσω μέσα και πώς να τις καθαρίσω καθώς και αν πρέπει να βγάλω την άμμο και να βάλω χαλίκι...

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Τις πέτρες μπορείς να τις καθαρίσεις με χλωρίνη, εάν τις βάλεις 10 λεπτά μέσα σε νερό με χλωρίνη θα γίνουν καινούργιες, μετά πολύ καλό πλύσιμο και ξανά μέσα στο ενυδρείο, πάντως έχεις πολλές λίγες μόνο κάτω επαρκούν νομίζω.

Η γάτα όλα τα λεφτά πάντως :D:D

Link to comment
Share on other sites

Τις πέτρες μπορείς να τις καθαρίσεις με ζεστό νερό και μια καινούργια οδοντόβουρτσα η ένα καινουργιο σφουγγάρι, μην βάλεις απορρυπαντικά !

Πέτρες αν θέλεις άσε 3-4 ώστε μαζί με τα ξύλα και εύκολα φυτακια να δέσουν και να γίνει μια φυσική ομορφιά!

Νομίζω πως είναι καλύτερο ένα λεπτοκοκκο χαλίκι !

Υγ τις πέτρες και να τις καθαρίσεις πάλι θα γίνουν πράσινες! Γιατί θες να τις καθαρίσεις ? Έτσι νομίζω είναι πιο φυσικές!

Υγ πες μας και εξοπλισμό που έχεις, και πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Χρυσοψαρα και αλγη συνηθος πανε μαζι, καλες μεγαλες αλλαγες καθε βδομαδα, αλλαξε και την-τις λαμπες εαν δεν το εχει ποτε και ειναι πανω απο χρονο και με λιγη προσοχη στην τροφη θα την περιορησεις παρα πολυ!

Για μενα ασε 2-3 πετρες, βαλε και κανα ξυλο(απο πετ σοπ) και θα ειναι μια χαρα!! Για φυτα βαλε καμια ανουμπια ακομα η καμια ριζα μικροσορουμ(δενετε οπως οι ανουμπιες σε πετρα και ξυλο).....

Τι φιλτρανση εχεις;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το ενυδρείο τρέχει πολλά χρόνια, δεν θυμάμαι τώρα πόσα ακριβώς... 7-8; Απλά έχω κάνει αρκετές φορές αλλαγές ειδών και επομένως και διακόσμησης. Στην αρχή είχα ζωοτόκα, μετά ταγκανίκα και τελικά κατέληξα σε χρυσόψαρα κι εδώ θα μείνω γιατί είναι εύκολα ψαράκια χωρίς πολλές απαιτήσεις και ο δικός μου χρόνος είναι πολύ περιορισμένος...

Από φίλτρανση, εκτός από αυτό του ενυδρείου έχω κι ένα εξωτερικό eheim 2215.

Τις πέτρες θέλω να τις καθαρίσω γιατί μου φαίνονται άσχημες έτσι πράσινες που είναι και το φυσικό τους χρώμα είναι πάρα πολύ όμορφο. Επίσης, σκέφτομαι να πουλήσω (ή να ανταλλάξω) αυτές που μου περρισεύουν, οπότε δεν μπορώ να τις δώσω έτσι μέσα στην άλγη.

Ξύλο θα αγοράσω, φυτά πιστεύετε ότι χρειάζονται κι άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Οτι θελεις εσυ για τα φυτα, απλα υπαρχει κινδυνος να στα μετακινησουν και να γεμισουν αλγη....

Αυτες που θα βγαλεις καθαρισετες να ειναι ετοιμες ειτε για να τις δωσεις ειτε για το μελλον, αλλα αυτες που ειναι ηδη μεσα σιγα σιγα θα ξαναγεμισουν ισως....

Link to comment
Share on other sites

Πόσα κιλά χαλίκι πιστεύετε ότι θα χρειαστώ για ένα 120λιτρο κι ένα 14λιτρο ενυδρείο; 10 κιλά φτάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την κοκομετρία, εγώ θα έλεγα 20 κιλά για 6 εκατοστά σε ενυδρείο με 1 μέτρο μήκος και 30 εκατοστά πλάτος.

Link to comment
Share on other sites

Το 120λιτρο 100*30 και το 14λιτρο 30*17 περίπου. Το χαλίκι 3-4 mm.

Link to comment
Share on other sites

20 κιλά λογικά για το μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Για το 120άρι θα σου έλεγα κι εγω στα 20 κιλά να πας για να φτιάξεις ενα βυθό περίπου 7 εκατοστα με κοκκομετρία περίπου 2mm.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πιο χοντρό είναι το χαλίκι που έχω επιλέξει, περίπου 3-4 mm. Πιο ψιλό χρειάζεται δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

αυτη εδω ειναι μια πολυ ωραια διακοσμηση για χρυσοψαρα

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Τις πέτρες που θα κρατήσεις μέσα στο ενυδρείο εγώ θα σου έλεγα να τις αφήσεις με την άλγη, ίσα ίσα που θα δείχνουν πιο φυσικές έτσι. από φυτά καλύτερα είναι βάλεις φυτά που δένονται γιατί τα χρυσόψαρα σκάβουν και τα ξηλώνουν εύκολα. Στο δικό μου έχουν γλυτώσει από το ξερίζωμα οι βαλισνέριες, οι κρυπτοκορίνες και οι εχινόδωροι.

Αν πάρεις χαλίκι καλό θα ήταν να το πάρεις όσο πιο ψιλό γίνεται, γιατί στα χρυσόψαρα αρέσει να σκάβουν στο βυθό. Μπουκώνουν το στόμα τους με χαλίκι, τρώνε την τροφή που βρίσκουν και τα φτύνουν, σα να τρώνε καρπούζι φτύνοντας τα κουκούτσια! Γιατί θέλεις να αλλάξεις την άμμο σε χαλίκι;

Για το "δεν θέλουν πολλή φροντίδα" μην παίρνεις και όρκο, εμένα στα καλά καθούμενα μου γέννησαν και άρχισα να τρέχω και να μην προλαβαίνω για να φροντίσω τα μικρά. :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα!

Οπως στα ειπαν τα παιδια ειναι .. σου κανω επικκοληση ενα κομματι απο ενα αρθρακι μου σχετικα με τα χρυσοψαρα..

Το υπόστρωμα μπορεί να είναι ή άμμος ή χαλίκι της επιλογής μας, φυσικά όχι χρωματιστά!
Στα χρυσόψαρα αρέσει περισσότερο η άμμος, αλλά και με το χαλίκι είναι μια χαρά, αρκεί να προσέξουμε την κοκκομετρια του για να μην πνιγεί την ώρα που το πιπιλαει, δηλαδή θα πρέπει να είναι μικρότερο από το στόμα του.
Η διακόσμηση του ενυδρείου δεν θα πρέπει να είναι «βαριά» για να μένει αρκετός χώρος για κολύμπι, πέραν των φυτών όμως μπορούμε να προσθέσουμε κάποιες μη ασβεστολιθικές πέτρες, καθώς και ενυδρειακές ρίζες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Δεν είμαι νέο μέλος γενικά, αλλά σε αυτή την κατηγορία ναι! :usd:

Λοιπόν, την άμμο έλεγα να την βγάλω επειδή την έχω πολλά χρόνια, έτσι για αλλαγή, αλλά κι επειδή πίστευα πως τα χρυσόψαρα θα προτιμούσαν το χαλίκι. Αν όμως προτιμούν την άμμο, δεν έχω θέμα να την αφήσω...

Όσο για την άλγη, ήθελα να την καθαρίσω γιατί το κανονικό χρώμα από τις πέτρες μου είναι τόσο ωραίο που είναι κρίμα να μην φαίνεται. Άλλωστε σε λίγο καιρό πάλι έτσι θα γίνουν... Σκεφτόμουν να αφήσω μόνο τις δύο μεγάλες κεντρικές πέτρες δεξιά κι αριστερά (αυτές με τις τρύπες) κι όλες τις άλλες να τις δώσω. Επίσης, έλεγα να πάρω και μια ρίζα να βάλω στην μέση και τίποτε άλλο.

Από φυτά, οι ανούμπιες που είχα μέχρι τώρα μια χαρά ήταν και δεν τις τρώνε ευτυχώς τα χρυσόψαρα (εννοείται δεμένες πάνω στις πέτρες τις είχα). Ίσως να βάλω και κανένα είδος φυτού ακόμα. Τις βαλισνέριες κλπ δεμένες τις είχες ή φυτεμένες στον βυθό;

Το είδα το θέμα σου με τα γεννητούρια και μου φαίνεται ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Νόμιζα ότι δεν είναι εύκολη η αναπαραγωγή χρυσόψαρων. Εγώ ούτε το φύλο δεν ξέρω να αναγνωρίσω για να δω αν έχω κοριτσάκια ή αγοράκια...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες λοιπόν σε αυτήν την κατηγορία! :D

Ανούμπιες και μικροσόριουμ δεμένα. Τα υπόλοιπα φυτεμένα (και μερικά ξεριζωμένα) :P

Έχει διάφορα "κόλπα" αλλά σπάνια είναι εύκολο να τα ξεχωρίσουμε. Εγώ νόμιζα ότι είχα δύο αρσενικά μέχρι που γέννησαν!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Δεν είμαι νέο μέλος γενικά, αλλά σε αυτή την κατηγορία ναι! :usd:

Λοιπόν, την άμμο έλεγα να την βγάλω επειδή την έχω πολλά χρόνια, έτσι για αλλαγή, αλλά κι επειδή πίστευα πως τα χρυσόψαρα θα προτιμούσαν το χαλίκι. Αν όμως προτιμούν την άμμο, δεν έχω θέμα να την αφήσω...

Όσο για την άλγη, ήθελα να την καθαρίσω γιατί το κανονικό χρώμα από τις πέτρες μου είναι τόσο ωραίο που είναι κρίμα να μην φαίνεται. Άλλωστε σε λίγο καιρό πάλι έτσι θα γίνουν... Σκεφτόμουν να αφήσω μόνο τις δύο μεγάλες κεντρικές πέτρες δεξιά κι αριστερά (αυτές με τις τρύπες) κι όλες τις άλλες να τις δώσω. Επίσης, έλεγα να πάρω και μια ρίζα να βάλω στην μέση και τίποτε άλλο.

Από φυτά, οι ανούμπιες που είχα μέχρι τώρα μια χαρά ήταν και δεν τις τρώνε ευτυχώς τα χρυσόψαρα (εννοείται δεμένες πάνω στις πέτρες τις είχα). Ίσως να βάλω και κανένα είδος φυτού ακόμα. Τις βαλισνέριες κλπ δεμένες τις είχες ή φυτεμένες στον βυθό;

Το είδα το θέμα σου με τα γεννητούρια και μου φαίνεται ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Νόμιζα ότι δεν είναι εύκολη η αναπαραγωγή χρυσόψαρων. Εγώ ούτε το φύλο δεν ξέρω να αναγνωρίσω για να δω αν έχω κοριτσάκια ή αγοράκια...

Καθολου ευκολη δεν ειναι σε ενυδρειο ,θελει προσπαθεια και τυχη... σε λιμνες ειναι πανευκολο..

αν ειναι μεγαλουτσικα,μπορεις να διακρινεις σχετικα ευκολα το φυλο τους..

Τις βαλισνεριες τις φυτευουμε , οπως σου ειπε η Καλλιροη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...