Jump to content

Κατάλληλη Διακόσμηση Για Ενυδρείο Με Χρυσόψαρα


Marmaths

Recommended Posts

Πώς τα ξεχωρίζουμε δηλαδή; Τα δικά μου είναι αρκετά μεγάλα θα έλεγα; Τι πρέπει να παρατηρήσω για να καταλάβω τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στα αρσενικά ο πρωκτός προεξέχει, ενώ στα θηλυκά είναι το αντίθετο. Τα αρσενικά συνήθως έχουν πιο μακρόστενο σχήμα, ενώ τα θηλυκά είναι πιο στρουμπουλά. Είναι δύσκολο να παρατηρήσεις τον ποπό τους αλλά και το σχήμα τους αν είναι χρυσόψαρα με περίεργο σχήμα.

Στην περίοδο της αναπαραγωγής, δηλαδή τώρα την άνοιξη, τα αρσενικά βγάζουν μικρά άσπρα στίγματα στα βράγχια τους, έχουν εντονότερα χρώματα και κυνηγάνε τα θηλυκά, τα οποία φουσκώνουν επειδή γεμίζουν με αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Και καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα: ΔΕΝ έχω την παραμικρή ιδέα για το φύλο των ψαριών μου. Τίποτα από αυτά δεν μπορώ να παρατηρήσω. Αν σας έβαζα φωτό, εσείς θα μπορούσατε να το ξεχωρίσετε;

Link to comment
Share on other sites

περαν ολων των χαρακτηριστικων.. ο πιο ευκολος ειναι η προεξοχη η οχι του πρωκτου...

θα ειναι δυσκολο απο φωτο να διακρινουμε.. αν θελεις κανε μια προσπαθεια..

Δες κι αυτο μηπως σε βοηθησει http://www.aquazone.gr/forums/topic/93614-oe-oeoei-aaeiae-oi-oeane-iio/

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και προηγουμένως αυτό το θέμα και αν κατάλαβα καλά στην εικόνα δείχνει ότι στα θηλυκά το πλαΐνό πτερύγιο είναι πιο φουσκωτό ενώ στα αρσενικά πιο ίσιο; Γιατί αν ισχύει αυτό, τότε από εκεί μπορώ ίσως πιο εύκολα να το ξεχωρίσω. Την διαφορά στν πρωκτό δεν την καταλαβαίνω και στα ψαράκια μου δεν μπορώ να σω καν πρωκτό τόσα πτερύγια που έχουν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να βγαλεις ακρη με τα πτερυγια...

Αν μπορεσεις μονο και τα δεις απο πισω, αν εχει προεξοχη ή οχι..

παρατηρησε τα και αυριο... δεν μπορει καποια στιγμη πανω στο κολυμπι, θα φανει

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... Μετά από κάμποση ώρα παρατήρησης κατέληξα ότι είτε έχω 4 κοριτσάκια, είτε ένα αγοράκι και 4 κοριτσάκια. Και μάλιστα, αν ισχύει η δεύτερη εκδοχή, τα κοριτσάκια είναι όλα μαζί στην μία μεριά και το αγοράκι μόνο του...

Τι να πω; Άβυσσος...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά τις συμβουλές σας και το βιντεάκι που παρέθεσε κάποιος συμφορουμίτης παραπάνω, αποφάσισα, να μην κάνω τόσο μεγάλες αλλαγές που σκεφτόμουν. Άφησα μέσα την άμμο που είχα και έβγαλα πολλές από τις πέτρες (άφησα μόνο 7) και δεν θα βάλω ρίζα. Θα δέσω και τις ανούμπιες πάνω στις πέτρες και το πολύ πολύ να πάρω κάνα φυτό ακόμα για την πλάτη του ενυδρείου να δείξει λίγο πιο όμορφο!

Αύριο που θα τελειώσω, θα βάλω φωτό! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε τις φωτογραφίες!!! (Μαζί με τη γάτα παρακαλώ... ήταν όλα τα λεφτά!) Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν θα βάλεις ρίζα?

Υ.Γ. Άκυρη η ερώτηση....Τώρα είδα το βίντεο με το στήσιμο με πέτρες....

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το καινούργιο στήσιμο και περιμένουμε φωτός πολλέςςςςςς.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω τρεις φωτό (με γάτα βέβαια, αλλά άλλη γάτα αυτή τη φορά... βλέπετε είναι σημείο συνάντησης το ενυδρείο...χαχαχα). Όπως θα δείτε δεν έχει ακόμα τελειώσει το στήσιμο γιατί τα φυτά τα έχω αφήσει χύμα να επιπλέουν. Θέλουν δέσιμο και θα πάρω και μερικά καινούρια φυτευτά για την πλάτη του ενυδρείου και τότε θα το ξαναβάλω τελειωμένο πια!

DSC09954_zpsa8659e2a.jpg

DSC09952_zpscd11cd59.jpg

DSC09953_zps445a9c03.jpg

Περιμένω γνώμες... Καλύτερα; Χειρότερα; Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι καταλληλη διακοσμηση για χρυσοψαρα...

Θα εβγαζα σιγουρα τις 2 πλαινες με τις τρυπες και αν δεν θελεις πολλα φυτα η ριζες, θα εδενα στις αλλες απο μια ανουμπια.. αν δεν ειναι ασβεστολυθικες.. τις τσεκαρες?

βγαλε την στερεωμενη στο κεντρο μην εχουμε καμια πτωση..

παντως μια ριζουλα εγω θα την εβαζα ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα έβγαζα τις πλαινές πέτρες με τις τρύπες. Θα έβαζα ενα φυσικό ξύλο και εύκολα φυτά. Οι πέτρες που έχεις στη μέση ειναι πολύ "στημένες". Κανε το τοπίο λίγο πιο φυσικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι μεσαίες ούτε κι εμένα μ' αρέσουν πολύ.. θα φροντίσω να τις φτιάξω λίγο διαφορετικά. Αλλά οι ακριανές με τις τρύπες μ'αρέσουν πολύ σαν πέτρες; Για ποιο λόγο θα τις βγάζατε; Πιστεύετε πως ενοχλούν τα ψαράκια ή καθαρά θέμα γούστου; Γιατί το γούστο είναι και λίγο υποκειμενική υπόθεση...

Link to comment
Share on other sites

Ασβεστολιθικες πέτρες πειράζουν το νερό σου άρα τα ψαράκια!

Το γούστο είναι γούστο

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι ασβεστολιθικές... Εγώ τώρα για το στήσιμο μιλάω...

Link to comment
Share on other sites

Τοτε είναι θέμα γούστου!

Ότι σ'αρέσει!

Εμένα μ'αρέσει , κάνε λίγο πιο φυσικές τις μεσαίες ,και μολις βάλεις φυτά και άλλα θα γίνει όνειρο

Link to comment
Share on other sites

Τις πέτρες με τις τρύπες βγάλτες και δώσε τις σε εμένα να περάσω την αντλία και να κάνω καταρρακτάκι στη λιμνούλα μου. :P Σοβαρά τώρα, που τις βρήκες; Εγώ αν τις κρατούσα θα έχωνα μέσα στις τρύπες φυτά, γιατί μου κάθονται κάπως παράξενες. Η γάτα μιλάμε είναι όλα τα λεφτά, σαν φύλακας κάθεται! :D

Link to comment
Share on other sites

Η γατουλα περιμενει να φαει μεζε μου φαινεται....

Και εγω θα ελεγα οτι οι μεσαιες πετρες θα ηταν καλυτερα λιγο πιο τυχαια τοποθετημενες... Θα εβγαζα απο τις πλαινες μια και θα εβαζα μια ριζα... Γουστα ειναι αυτα οπως ειπες.

Παντως δοκιμασε αντι για το θαλασσι φοντο να εβαζες μαυρο. Δεν θα ξεχωριζε και το φιλτροκουτι στο κεντρο και θα τονιστουν τα χρωματα των ψαριων και του περιβαλλοντος...

Link to comment
Share on other sites

για τις πλαινες.. δεν νομιζω να ειναι φυσικο πετρωμα και εκανες εσυ τις τρυπες.. τα πηρες ετοιμα νομιζω απο πετ σοπ.. κατι σαν ψευτικα διακοσμητικα... γι αυτο στο ειπα..

Φυσικα ειναι θεμα γουστου και δεν νομιζω οι συγκεκριμενες να κανουν κακο στην ποιοτητα του νερου..

Απλα εγω θα τις εβγαζα, 1ον γιατι δεν προσφερουν τιποτα στα συγκεκριμενα ψαρια και τους πιανουν πολυτιμο χωρο και σε δευτερη μοιρα, πηγαινει το οπτικο θεμα..(που ειναι θεμα γουστου)

Link to comment
Share on other sites

Τοτε είναι θέμα γούστου!

Ότι σ'αρέσει!

Εμένα μ'αρέσει , κάνε λίγο πιο φυσικές τις μεσαίες ,και μολις βάλεις φυτά και άλλα θα γίνει όνειρο

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τη γνώμη και τις συμβουλές σου! Να' σαι καλά!

Τις πέτρες με τις τρύπες βγάλτες και δώσε τις σε εμένα να περάσω την αντλία και να κάνω καταρρακτάκι στη λιμνούλα μου. :P Σοβαρά τώρα, που τις βρήκες; Εγώ αν τις κρατούσα θα έχωνα μέσα στις τρύπες φυτά, γιατί μου κάθονται κάπως παράξενες. Η γάτα μιλάμε είναι όλα τα λεφτά, σαν φύλακας κάθεται! :D

Πώς να χώσω φυτά μέσα στις τρύπες; Εννοείς μικρές ανούμπιες και να τις βάλω μέσα και να τις δέσω; Δεν το έχω σκεφτεί αλλά θα το δω... Καλή ιδέα! Ευχαριστώ...

Τώρα το που της βρήκα... δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα της εταιρίας που τις πουλάει (δεν είναι από πετ σοπ) αλλά όταν το θυμηθώ θα σου πω!

Η γατουλα περιμενει να φαει μεζε μου φαινεται....

Και εγω θα ελεγα οτι οι μεσαιες πετρες θα ηταν καλυτερα λιγο πιο τυχαια τοποθετημενες... Θα εβγαζα απο τις πλαινες μια και θα εβαζα μια ριζα... Γουστα ειναι αυτα οπως ειπες.

Παντως δοκιμασε αντι για το θαλασσι φοντο να εβαζες μαυρο. Δεν θα ξεχωριζε και το φιλτροκουτι στο κεντρο και θα τονιστουν τα χρωματα των ψαριων και του περιβαλλοντος...

χαχαχα... Οι γάτες μου δεν έχουν πάρει είδηση ότι μέσα έχει ψάρια κι ούτε που τους αρέσουν τα ψάρια δηλαδή. Ακόμα κι ανοιχτό να αφήσω το καπάκι, μόνο το νερό τους αρέσει να πίνουν (το οποίο βέβαια δεν θέλω να το πίνουν γιατί έχει διάφορα βελτιωτικά).

Τι μεσαίες πέτρες θα τις αλλάξω. Ίσως απλά να κατεβάσω την κεντρική μπροστά ή και να την βγάλω τελείως. Θα δω. Ρίζα έλεγα να μην δώσω λεφτά να αγοράσω μιας και έχω τόσες πέτρες, αλλά θα το κοιτάξω. Το φόντο θα το αλλάξω, ναι! Το είχα ήδη υπ'όψιν. Ευχαριστώ!

για τις πλαινες.. δεν νομιζω να ειναι φυσικο πετρωμα και εκανες εσυ τις τρυπες.. τα πηρες ετοιμα νομιζω απο πετ σοπ.. κατι σαν ψευτικα διακοσμητικα... γι αυτο στο ειπα..

Φυσικα ειναι θεμα γουστου και δεν νομιζω οι συγκεκριμενες να κανουν κακο στην ποιοτητα του νερου..

Απλα εγω θα τις εβγαζα, 1ον γιατι δεν προσφερουν τιποτα στα συγκεκριμενα ψαρια και τους πιανουν πολυτιμο χωρο και σε δευτερη μοιρα, πηγαινει το οπτικο θεμα..(που ειναι θεμα γουστου)

Κι όμως είναι φυσικό πέτρωμα αλλά φυσικά δεν έκανα εγώ τις τρύπες. Έτσι τις αγόρασα, αλλά όχι από πετ σοπ. Άλλωστε τα ψεύτικα μέσα στο ενυδρείο δεν μου αρέσουν. Τώρα το αν προσφέρουν κάτι, δες το σαν λουνα παρκ. Διασκεδάζουν περνώντας από μέσα τους και βγαίνοντας από την άλλη μεριά... Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Τι ωραια γατα!!! Να σου ζησει :)

Σ' ευχαριστώ πολύ! Να υποθέσω ότι για το ενυδρείο δεν έχεις να πεις τίποτα επειδή δεν σ' αρέσει καθόλου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε, απλα στα ειπαν οι αλλοι, επισης μου εκανε εντυπωση η γατα, βασικα και οι δυο, αλλα η δευτερη που εβαλες τα σπαει! Σαν τον Μουφασα ειναι ειναι απ το lion king!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...