Jump to content

Ξεκινώντας Από Το Μηδέν - Τρύπημα Και Ερωτήσεις!


Archimendes

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ξεκινώ τα πρώτα μου βήματα στους υφάλους και θα ήθελα αν έχετε τη διάθεση να με βοηθήσετε με μερικές απορίες.

Το ενυδρείο πρόκειται να είναι 135 Χ 70 Χ 70.

Σκέφτομαι να το τρυπήσω (σκοπεύω να φέρω επαγγελματία τζαμά να το κάνει, ώστε να γλιτώσω τα δράματα).

Ερωτήσεις:

Πόσες τρύπες εισαγωγής / εξαγωγής;

Διάμετρος;

Υλικά που θα μπουν στις τρύπες (παρεμβύσματα, κ.α.);

Πόση απόσταση του στομίου του σωλήνα εκροής από το πάτωμα του sump;

Πόσο ύψος από το δάπεδο του ενυδρείου για το στόμιο εισροής και για το στόμιο εκροής (την επιστροφή);

Αξίζει εσωτερικός πύργος; Άμα δεν γίνει πύργος, δεν θα καλυφτεί από την άμμο / τις πέτρες;

Τι είδους υλικά είναι reef-safe;

Skimmer δεν έχω ακόμα (βασικά μόνο τη γυάλα έχω), οπότε προσαρμογές γίνονται.

Όποιος γνωρίζει βοηθά!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μία ερώτηση (μάλλον εύκολη για όσους το κατέχουν).

Το skimmer έχει δική του αντλία (δεν έχω πάρει ακόμα).

Η αντλία επιστροφής πρέπει να αντιστοιχεί στην δύναμη της αντλίας του skimmer; Μικρότερη / Μεγαλύτερη;

Ευχαριστώωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Υπάρχουν skimmer με δικιά τους αντλία και άλλα χωρίς...μάλλον πρέπει να το ψάξεις πρώτα.

Απ όσο ξέρω κοιτάς την παροχή αέρα που αποδίδει το skimmer να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερη γίνεται.Καλό θα ήταν η αντλία πάντως να συμβαδίζει με τα λίτρα της επιστροφής.

Link to comment
Share on other sites

Μία στιγμή ρε παιδιά, να καταλάβω,

μία σωλήνα θα κατεβάζει νερό και θα το στέλνει στο σκιμμερ βάσει της αντλίας του (θα πάρω ένα κομπλέ).

Αμα αυτό κατεβάζει 5 και η αντλία επιστροφής ανεβάζει 10 (τυχαία νούμερα), δεν προκύπτει πρόβλημα;

Μου φαίνεται ότι έχω χάσει κάτι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μία στιγμή ρε παιδιά, να καταλάβω,

μία σωλήνα θα κατεβάζει νερό και θα το στέλνει στο σκιμμερ βάσει της αντλίας του (θα πάρω ένα κομπλέ).

Αμα αυτό κατεβάζει 5 και η αντλία επιστροφής ανεβάζει 10 (τυχαία νούμερα), δεν προκύπτει πρόβλημα;

Μου φαίνεται ότι έχω χάσει κάτι εδώ.

η σωληνα που κατεβαζει νερο κατεβαζει συμφωνα με το μεγεθος της αντλιας επιστροφης και οχι της αντλιας του σκιμερ,η αντλια του σκιμερ εχει να κανει με το ποσο δυνατο ειναι το σκιμερ

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως η αντλια του σκιμμερ πρεπει να ειναι πολυ πιο δυνατη αλο την αντλια επιστροφης, οσο νερο και αν κατεβαινει στο sump να προλαβαινει ανετα να το σκιμμαρει.

Απο προσωπικη παρατηρηση (εχω το tunze 9004 που τραβαει νερο απο την επιφανεια) ανεβαζοντας την ταχυτητα της επιστροφης και κανοντας την μεγαλυτερη απο αυτη του σκιμμερ, προκαλεσα το τελευταιο να σκιμμαρει αδικοπα και στα μεγιστα ακομα και με κλειστο τελειως τον αερα.

Αν ειχα διαφορετικο σκιμμερ ισως να υπηρχε διαφορετικη αντιδραση.

Θεωρω πως μερικα πειραματα μας οδηγουν στο βελτιστο αποτελεσμα αλλα καλο θα ειναι το σκιμμερ πανω πιο δυνατο απο την επιστροφη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια.

Μετα απο διάβασμα λέω να μην τρύπησω το ενυδρείο - το λινκ bilios με προβλημάτισε.

Τώρα, το ενυδρείο έχει τρύπα και κατεβάζει νερό. Το σωλήνα του τον συνδέω με το σκιμμερ η τον αφήνω να πέφτει στο σαμπ όπου ειναι κ το σκιμμερ;

Σύμφωνα με τον πίνακα του λινκ θα πρέπει να διαλέξω αντλία επιστροφής αν κατάλαβα. Κ σύμφωνα με τον pit το σκιμμερ θα πρέπει να έχει πολλαπλάσια ισχύ αυτής. Σωστά το λέω;

Link to comment
Share on other sites

Που εχει την τρυπα και κατεβαζει νερο?

Ο σωληνας της υπερχειλισης παει μεσα στο sump στο 1ο διαμερισμα, εκει που θα μπει και το σκιμμερ (δεν συνδεεται με την αντλια του σκιμμερ).

Εδω υπαρχει ενα tip.. Αν το νερο απο το 1ο στο 2ο διαμερισμα του sump περναει ψηλα στην επιφανεια του, τον σωληνα της υπερχειλισης τον βαζουμε στον πατο του 1ου. Στην αντιθετη περιπτωση, αν δηλαδη το νερο απο το 1ο στο 2ο περναει χαμηλα στον πατο, ο σωληνας παει ψηλα στην επιφανεια του 1ου διαμερισματος.

Ετσι εχουμε παντα σωστη ροη στο 1ο διαμερισμα και κανενα νεκρο σημειο..

Σχεδιασε το λιγο με μολυβι και χαρτι να το δεις κι εσυ.

Μη το φοβηθεις.. Τρυπα το..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...