Jump to content

Ηρακλής Nano Reef.


Irakles

Recommended Posts

Διαστάσεις Ενυδρείου (60*30*30)

 

Είδη φωτισμού:2 χ τ5(λευκή & μπλε) (δική μου κατασκευή περιμένω και το κρύσταλλο που θα σκεπάσει το σκελετό που φαίνεται στις φωτογραφίες)

Διάρκεια φωτισμού:8 Ώρες

 

Κυκλοφορητές: aquael reef 2600 l

Skimer: ενα εξωτερικο της Dophin θα δωσει την θεση του ομως σε ενα της Tunze σε μερικες μερες...

Φίλτρο: για να μαζεύει τυχόν χοντρή βρωμιά με πουγκί αντιπροσφορά και άνθρακα (πωλείτε έτοιμο δεν θυμάμαι εταιρία)

 

Αλλαγές νερού:20L κάθε 30 μέρες

τρέχει μόνο δυο μήνες για αυτό και δεν είναι φορτωμένο φιλοξενει δυο cleaner shrimp, δυο σαλιγκάρια, ένα ζωανθο και μια εφυλια και θα το ολοκληρώσω μετά το μεγάλωμα που θα υποστεί σε 150 λίτρα!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ βραχο νομιζω οτι εχεις, επισης απο μετρησεις πως πας;;

Καλη αρχη :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Για βραχο εχω την ισοροπια του ενα προς δεκα... 60 λιτρα 6 κιλα, εχει πολυ αερα...

οσο για τις μετρησεις μου τις κανει ενα φιλος μου που ειναι γνωστης του θαλασσινου το μονο που μετραω εγα προς το παρον ειναι η αλατοτητα και εχω 1024!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μας αλλά και όσο είναι αρχή ακόμη παίξε λίγο με τον βράχο..... κάνε 2 διαφορετικά και ανόμοια χωρίσματα/νησάκια.

Έτσι όπως τον έχεις, (θα στο πω χαριτολογώντας) είναι σαν να χώρισες το χωράφι σου από τον μαλωμένο γείτονά σου..... ξερολιθιά με λίγα λόγια !!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμένα εγω στην θέση σου θα αφαιρούσαν τουλάχιστον δυο κομμάτια απο το βραχο και θα έπαιζα λίγο με το στήσιμο δες αν θες και στα ενυδρεία μελών αλλα στησιματα να πάρεις ιδέες! καλη επιτυχία σε οτι και να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου. Πρόσεξε και την βάση που έχεις στον φωτισμό γιατί η οξύδωση δεν θα αργήσει πολύ να σου χτυπήσει την πόρτα.....! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Ηρακλη :thumbsu:

Αντιφωσφορο κ ανθρακα ποιον εχεις;

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο μενα φιλε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα ηρακλη :thumbsu:

Καλως ηρθες στην παρεα μας και ευχαριστουμε που μοιραστηκες το στολιδι σου μαζι μας.

Να σου πω την αληθεια και εγω θα εβγαζα ενα-δυο βραχακια.

Οχι πως κανουν κακο σε καποιο κομματι της λειτουργιας του ενυδρειου,απλα για να ανοιξει λιγο ο χωρος ωστε να κολυμπανε ακομα πιο ανετα τα ψαρακια και να ειναι ακομα πιο ευκολη η κυκλοφορια του νερου.

Φυσικα αν σου αρεσει εσενα οπως ειναι....αρεσει και σε εμας φιλε μου :jig:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!!!

Όπως είχα αναφέρει στο παρελθόν το 60 λίτρο μεγάλωσε σε 150 λίτρα και σιγά σιγά αρχίζει να στρώνει...

διάσταση : 60*50*50

skimmer : Tunze 9002

κυκλοφορία : 2x 2600 aquael

εξωτερικό φίλτρο : aquael Minikni 80 για την χημεία μας

φωτιστικό: DIY με Plexiglas μαύρο ταινία αλουμινίου για ανακλαστήρα

Τ5 4x 24w

έπιπλο: DIY δεν έχει τελειώσει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία ολα σαμπ εχεις σκεφτεί να βαλεις; θα σε βολέψει πολυ και θα βαλεις όλων των εξοπλισμό εκει.

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να κάνω σαμπ στην πλάτη του ενυδρείου... γιατί δεν θέλω να να έχω υπερχείλιση και νερά εκτός γυάλας για να αποφύγω τυχόν πλημύρες... και το μόνο που θα μείνει μέσα στο τέλος είναι δυο κυκλοφορητές (αναπόφευκτο) και το σκιμερ...

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο φιλε μου :thumbsu:

Το στησιμο ειναι τελειο!

Τα βραχακια τα εχεις κολλημενα μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Ναι τα έχω κολλήσει γιατί αλλιώς δεν κάθονται και έχει πολύ ρεύμα μέσα,

φοβάμαι μην σπάσουν τη γυάλα σε καμία πτώση...

Link to comment
Share on other sites

Σωστος :thumbsu:

Εκανες παρα πολυ καλα και ανυπομονω να το δω να γεμιζει κοραλια :jig:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αλλά τώρα λέω να κάνω έρανο γιατί η "λεφτια" σιγά σιγά μάδησε... :money:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κρέμασα και το φωτιστικό ώστε περά από τέρμα κάτω να ακουμπά το ενυδρείο, έχω πλέον την επιλογή να το έχω ελαφρά πάνω για την αποφυγή υψηλής θερμοκρασίας αλλά επίσης μπορώ να το ανεβάζω ψηλά και να μπορώ να έχω πρόσβαση στο εσωτερικό του!!!

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος :jig:

Πολυ καλυτερα ετσι!

Τι ψαρακια σκεφτεσαι να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο το στήσιμο του βράχου από την προηγούμενη ξερολιθιά ( προφανώς τα βρήκες με τους γείτονες !!!!!! )

Θα δεις ότι θα είναι πολύ καλύτερο όταν κοράλλια θα αναπτύσσονται και θα΄έχουν '' αέρα ''.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο αδερφε. Το φωτιστικο το εφτιαξες μονος σου? πόσο σου κοστισε περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!! Οι γείτονες δεν υποχωρούσαν και άρχισα να τους πετώ τους βράχους και έτσι βλέπεις αυτό το αποτέλεσμα!!!

Όσο για το φωτιστικό μόνο το Plexiglas κάνει 50 ευρώ, 9 ευρώ x2 οι μετασχηματιστές και περίπου 15 η κάθε λάμπα... η ταινία λεντ που έχω βάλει μαζί με το πακακι που δίνει ρεύμα 15ευρω και κάτι ψιλά για ταινία αλουμινίου.... για κρέμασμα έχω δώσει 10 -15 ευρώ για όλα τα αλλά περίπου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...