Jump to content

Recommended Posts

Tην Κυριακή ξεκινά το πρωτάθλημα στην F1 2014 με πρώτο αγώνα στην Μαλαισία . Από V8 σε V6 με turbo και πολλές - πολλές αλλαγές στα μονοθέσια .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

post-52363-0-22939900-1395913555_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πώς η κάθε δεκαετία σε όλα τα αθλήματα είχε τους δικούς της εξαιρετικούς αθλητές - οδηγούς . Συμφωνώ με τον Σένα αλλά θα μπορούσαμε να πάμε και πιο πίσω αν θέλετε και να αναφέρουμε και τον Νίκι Λάουντα .

Οι απαιτήσεις όμως όπως και η τεχνολογία έχουν ανεβάσει κατά πολύ πλέον τον πήχη από την εποχή του Σένα και την τωρινή δεκαετία που διανύουμε υπάρχουν αρκετοί νέοι και ταλαντούχοι οδηγοί . Κατ ' εμέ ο οδηγός ήταν ένας , ο Μίκαελ Σουμάχερ .

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε αγώνα έτρεχε λές και ήταν σε δοκιμαστικά για την pole . Μείωνε τους χρόνους συνεχώς σε κάθε γύρω , σε κάθε στροφή , σε κάθε διέλευση από την καρό σημαία . Έσπαγε τα χρονόμετρα συνεχώς και ανέβασε την Ferrari στο βάθρο του νικητή στους κατασκευαστές πολλές φορές . Οδηγός φαινόμενο έχει χαρακτηριστεί και πράγματι ήταν .

Link to comment
Share on other sites

Γενικα κατι που ισχυει παντα , η καθε εποχη εχει το δικο της σταρ!

οπως πχ στο ποδοσφαιρο ηταν ο πελε, μαραντονα, και τωρα ο μεσι (μην κολατε στα ονοματα, το νοημα μου θελω να πιασετε!)

στο μπασκετ τσαμπερλειν, τζορνταν, και τωρα ο λεμπρον!

αυτο συμβαινει παντου!

απλα σαν αθλητης επαγγελματιας που εχω υπαρξει θα αναφερω μια παραμετρο που λιγοι την σκεφτονται!(μπορει να μην συμφωνησουν αρκετοι μαζι μου, αλλα μου αρκει να το σκεφτουνε!)

οταν ο μαραντονα πχ επαιζε μπαλα σε χειροτερα γηπεδα(χορταρι), με χειροτερα παπουτσια, με μπαλα 2 κιλα δερματινη και μεγεθος σαν καρπουζι, τι θα μπορουσε να κανει αν επαιζε σημερα? η το αντιθετο αν επαιζε τοτε ο μεσι θα μπορουσε να κανει αυτα που κανει σημερα?

οταν ο μπερντ επαιζε με ολσταρ παπουτσια και ελβιελες, τι θα εκανε αν επαιζε σημερα? η ο λεμπρον αν επαιζε τοτε που δεν υπηρχαν καν βαρη να κανει θα μπορουσε να κανει αυτα που κανει σημερα?

Στον στιβο ο παπιας ετρεχε με σαφως χειροτερα παπουτσια, σε ταρταν σαν τσιμεντο, και χειροτερα φαρμακα, σημερα τι θα εκανε? που θα εχει μια επιστημη απο πισω του?

το ιδιο ισχυει σε ολα τα αθληματα μηχανοκινητα και μη!

Αν ο σεννα οδηγουσε αυτες τις φορμουλες που ειναι σαν τρενα, με ενα καρο βοηθητικα τι θα εκανε σημερα? η ο σουμαχερ η τωρα ο φετελ αν οδηγουσε τοτε θα μπορουσε να κανει χρονους?

τα ερωτηματα αυτα ειναι υποκειμενικα και ο καθενας δινει την απαντηση που σκεφτεται πιο σωστη, για αυτο θεωρω οτι δεν υπαρχει σωστο και λαθος!

το λαθος ειναι να κανουμε συγκρισεις αθλητων αλλων εποχων με σημερινα δεδομενα, διοτι οι παλιοι αθλητες δεν τρεχανε με σημερινες συνθηκες αλλα χειροτερες!

Και οσον αφορα τον σεννα διοτι για φορμουλα ξεκινησαμε, δεν θα διαφωνησω οτι ο σουμαχερ δεν ηταν καλος οδηγος, ηταν ενας οδηγος που επαιρνε το 100% απο το αυτοκινητο της εποχης του!

ο σεννα οδηγουσε ενα αυτοκινητο 1000 ιππων με μπιτουρμπο χωρις ηλεκτρονικα στην βροχη και εσκαγε στον δευτερο 3 γηρους!

σε χειροκινητο σασμαν και οπισθεν ασφαλειας σε τετακε εβαλε εν κινηση οπισθεν και βγηκε απο την πιστα για να μην πεσουν αλλοι πανω!

σχεδον παντα ειχε χειροτερο αυτοκινητο και οχι το καλυτερο, και εκανε χρονους, πηρε νικες, και πρωταθληματα, χωρις να ειναι το αγαπημενο παιδι του συστηματος, για αυτο του πηρανε και ενα πρωταθλημα!

απο κει και περα επαναλλαμβανω πως ειναι θεμα υποκειμενικο!

δεν θα αλλαξω την γνωμη σε καποιον αλλα ουτε θα αλλαξουν την δικια μου, διοτι ο καθενας το βλεπει με την δικη του οπτικη!

senna reverse

http://www.youtube.com/watch?v=9Y4IfpnHl1U

senna saved eric comas (δεν εχω λογια, απλα ανθρωπος)

senna monaco 1984

υγ1 εκτος συστηματος

υγ2 με την τολεμαν στο μονακο που δεν μπορεις να προσπερασεις

υγ3 οποιος δεν εχει δει τον αγωνα, πραγματικα να το κανει, αγωνας εμπειρια που δεν πρεπει κανεις να μην τον εχει δει!

senna 1993 donington (απο 5ος, 1ος σε ενα γυρο)

http://en.wikipedia.org/wiki/1993_European_Grand_Prix

υγ1 προσπερασεις σε βρεγμενο απο εξωτερικη γραμμη - οι αλλοι στα χωραφια!

υγ2 διαφορα 1ου με 2ου

senna onboard

http://www.youtube.com/watch?v=rh6bwZ4ooTI

υγ δειτε τι οδηγαγανε , τιμονι με ροδες και 1000 ιπποι!

Έγινε επεξεργασία - samilias21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι δεν καταλαβαινεις???

τι δεν καταλαβαινεις???

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπαν και τα παιδιά πιο πάνω η κάθε εποχή έχει τον θρύλο της.

Η μεγάλη διαφορά είναι ότι ο Σένα οδηγούσε με τα ηλεκτρονικά βοηθήματα να είναι σε νηπιακή κατάσταση ενώ ο Σουμαχερ και όλοι οι νέοι οδηγοί έχουν μάθει να οδηγάνε μόνο με βοήθημα ( προς θεού δεν λέω ότι δεν είναι ικανοί σαν οδηγοί ).

Αυτό μπορεί κάποιος να το δει άνετα στα motogp που πια οι πτώσεις είναι ελάχιστες λόγο των βοηθημάτων.

Ένα ακόμα για τον Σένα είναι ότι ήταν παρα πολύ αγαπητός σαν άνθρωπος και αρκετά δμοφίλης , ακόμα διατηρούσε χαμηλό προφίλ παρά το ότι σαν οικογένεια ήταν ζαμπλουτοι.

Να ευχηθούμε να πάει καλά και ο Σουμι και να μπορέσει να ανακάμψει γιατί και αυτός είναι ένας θρύλος της F1 .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η καθε εποχη εχει τον θρυλο της συμφωνω!!!!!!!!!!!τα πραγματα ομως δεν γινονται ποιο ευκολα,αλλα αντιθετος ποιο δυσκολα......σιγουρα τωρα εχουμε καλυτερες συνθηκες γηπεδων,καλυτερες και ποιο ελαφριες μπαλες,αγωνιστικα αυτοκινιτα με ενα σωρο ηλεκτρονικα υποβοηθηματα,ΟΜΩΣ ο ανταγωνισμος ειναι πολυ πολυ μα πολυ ποιο πολυ σκληρος.......καποτε ποδοσφαιριστης σημαινε ,απλα να παιζεις καλη μπαλα το σαββατο.....την υπολοιπη εβδομαδα εβγαινες τα βραδυα ,επινες και ετρωγες οτι ηθελες....αρκει την κυριακη να επαιζες καλα!!!!!!!!!!!!!!!τωρα ,για να εισαι ποδοσφαιριστης,πρεπει να εισαι σε προγραμα διατροφης ,υπνου κ.α. απο μωρο.......αλλιως δεν εισαι καν ποδοσφαιριστης...........αν λοιπον ο μεσι επαιζε το 50,αλλα ειχε την εκπαιδευση του σημερα,και τον επαγγελματισμο του σημερα,απλα δεν θα ειχε ανταγωνιστη!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

η καθε εποχη εχει τον θρυλο της συμφωνω!!!!!!!!!!!τα πραγματα ομως δεν γινονται ποιο ευκολα,αλλα αντιθετος ποιο δυσκολα......σιγουρα τωρα εχουμε καλυτερες συνθηκες γηπεδων,καλυτερες και ποιο ελαφριες μπαλες,αγωνιστικα αυτοκινιτα με ενα σωρο ηλεκτρονικα υποβοηθηματα,ΟΜΩΣ ο ανταγωνισμος ειναι πολυ πολυ μα πολυ ποιο πολυ σκληρος.......καποτε ποδοσφαιριστης σημαινε ,απλα να παιζεις καλη μπαλα το σαββατο.....την υπολοιπη εβδομαδα εβγαινες τα βραδυα ,επινες και ετρωγες οτι ηθελες....αρκει την κυριακη να επαιζες καλα!!!!!!!!!!!!!!!τωρα ,για να εισαι ποδοσφαιριστης,πρεπει να εισαι σε προγραμα διατροφης ,υπνου κ.α. απο μωρο.......αλλιως δεν εισαι καν ποδοσφαιριστης...........αν λοιπον ο μεσι επαιζε το 50,αλλα ειχε την εκπαιδευση του σημερα,και τον επαγγελματισμο του σημερα,απλα δεν θα ειχε ανταγωνιστη!!!!!!!!!

Ανέφερα και πιο πάνω ότι αν ο παλιός αθλητής αν είχε την σημερινή υποστήριξη τι θα μπορούσε να κάνει?περισσότερα η λιγότερα?

Όπως και ο σημερινός αθλητής αν είχε την υποστήριξη του Τοτε θα μπορουσε να κάνει αυτά που κάνει σήμερα?

Για αυτό δεν μπορούν να συγκριθούν αθλητές διαφορετικών εποχών !

Υγ αν και εγώ είμαι της άποψης πως όταν ο Μέσι είναι ο καλύτερος παίχτης του σήμερα με την επιστημη του σήμερα (εξοπλισμός,διατροφή, κτλ κτλ) ο Μαραντόνα και ο μπεστ τι θα ήταν? Απλά εξωγιηνοι !!!

Υγ αν δεν καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω it's ok ,no problem ! Γιατί όπως είπα στην Αρχη είναι ένα θέμα καθαρά υποκειμενικό και πως το αντιλαμβάνεται κανείς! για μένα συμφωνα με το μυαλό του καθένα, όλοι δίκιο εχουν!

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα και πιο πάνω ότι αν ο παλιός αθλητής αν είχε την σημερινή υποστήριξη τι θα μπορούσε να κάνει?περισσότερα η λιγότερα?

Όπως και ο σημερινός αθλητής αν είχε την υποστήριξη του Τοτε θα μπορουσε να κάνει αυτά που κάνει σήμερα?

Για αυτό δεν μπορούν να συγκριθούν αθλητές διαφορετικών εποχών !

Υγ αν και εγώ είμαι της άποψης πως όταν ο Μέσι είναι ο καλύτερος παίχτης του σήμερα με την επιστημη του σήμερα (εξοπλισμός,διατροφή, κτλ κτλ) ο Μαραντόνα και ο μπεστ τι θα ήταν? Απλά εξωγιηνοι !!!

Υγ αν δεν καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω it's ok ,no problem ! Γιατί όπως είπα στην Αρχη είναι ένα θέμα καθαρά υποκειμενικό και πως το αντιλαμβάνεται κανείς! για μένα συμφωνα με το μυαλό του καθένα, όλοι δίκιο εχουν!

:bigemo_harabe_net-117: μαλλον οτι συγκριση και να κανουμε ,ειναι ακυρη!!!!!!!!!δεν μπορουμε να συγκρινουμε θρυλους απο διαφορετικες εποχες!!!!!!!!!αυτο που μετραει ειναι ,οτι αν και σε διαφορετικες εποχες,καποιοι καταφεραν να ειναι πραγματι θρυλοι!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-117: μαλλον οτι συγκριση και να κανουμε ,ειναι ακυρη!!!!!!!!!δεν μπορουμε να συγκρινουμε θρυλους απο διαφορετικες εποχες!!!!!!!!!αυτο που μετραει ειναι ,οτι αν και σε διαφορετικες εποχες,καποιοι καταφεραν να ειναι πραγματι θρυλοι!!!!!!!!!!!!

+1
Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω πως το πρωταθλημα εχει ηδη αρχισει πριν απο 2 εβδομαδες με τον αγωνα της Αυστραλιας. Μαλαισια ειναι ο 2ος αγωνας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...