Jump to content

Περιεργα Ζωντανα Που Εχετε Φιλοξενησει Στο Παρελθον!


Recommended Posts

Καθως ψαχνω και διαβαζω και βλεπω ντοκυμαντερ, ανακαλυπτω διαφορα ζωντανα που μετα τα βλεπω στα μαγαζια εδω στην Ελλαδα, χελια, σκορπινες, καρχαριακια....

Καποια θελουν πολλα λιτρα και η πλακα ειναι ειναι οτι αρκετα απο αυτα θεωρουντε reef safe!

Ειχε ποτε κανενας σας καποιο παραξενο ζωντανο, εκτος απο "νεμο" και τα σχετικα cute, αλλα τιποτα αιμοβορικο ρε αδερφε, κατι που να το χαζευεις με τις ωρες!

Εγω στο πιιιιιιισω μερος του μυαλου μου θα ηθελα ενα χελι, ειναι πολυ τραμακτικα αλλα και cute παναθεματα.... Αλλα εχει μπει στην λιστα με τα ονοιρα που κανω.... Για την ωρα :)

Για πειτε!!!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εδώ και δυο εβδομάδες, μια Dollabela, λαγός το κοινό όνομα. Είναι πολύ παράξενο πλάσμα, τουλάχιστον για μένα.

Είναι αρκετά μεγάλο, δεν μπορω ακριβώς να το περιγράψω, αλλα ετσι όπως είναι το δερμα της και το σχήμα της νομίζω ότι μοιάζει με μικρό χνουδωτό...γατάκι!! :bigemo_harabe_net-66:

Εχει και δυο τρύπες πάνω στη ράχη της, οπου από τη μια εκτοξεύει νερό με αραγωνίτη και κάποια άλλα...πράγματα.. μην πω τι βγάζει...

Όταν το ειδε η γυναίκα μου επαθε ένα ψιλο-σοκ.. :ooh2:

Το δε εκπληκτικο είναι ότι παρ'όλο το μέγεθος, όταν περνάει απο κοράλλια δεν ενοχλούνται καθόλου.

Αλλα εγω τη λατρεύω! :love:

Επίσης και ο αχινός είναι πολύ ενδιαφέρον πλάσμα, ιδιως όταν τον πλησιάζει κάποιο ψάρι και κατευθύνει τα αγκάθια του. Κι αν τον προσέξεις από κοντά, τα μικρά αγκάθια γυρω από το

στόμα του μετακινούνται συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

και μένα μου αρέσουν τα "περίεργα" ζωντανά....

είχα στο παρελθόν και θα ξαναβάλω πάλι στο ενυδρείο μου με την πρώτη ευκαιρία.... μερικά απ αυτά είναι τα ακόλουθα.

anemone-clown_1328032313-tridachia-elysi

flat,550x550,075,f.jpg

seaapplebig.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αα τι ωραια αυτα τα πρωτα δυο!! Σαλιγκαρια ειναι Αιολε;;

Ο λαγος ποσο φτανει τελικο μεγεθος;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε αλγες, ολες τα ειδοι οπως αυτα που ειναι σαν "φιλμ" πανω στον βραχο και στο τζαμι;; Οταν λεει ξερο φυκι εννοει νορι;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον αγόρασα για την τριχοειδή. Τα αποτελέσματα πρέπει να τα δεις για να το πιστέψεις, περνάει από τον βράχο και τα ξυρίζει στην κυριολεξία.

Επίσης τρώει και caulerpa, αλλά λιγο κόκκινη μακροάλγη που εχω δεν την εχει αγγίξει.

Ανακατεύει και τον αραγωνίτη, μιας και αναπαύεται μεσα σ' αυτόν, καθως επίσης και στα τζάμια τον εχω δει να τρωει το πράσινο φιλμ.

Αυριο σκέφτομαι να βρω να του αγοράσω και ξερο φυκι.

Link to comment
Share on other sites

Να η δουλειά που μου έκανε στο ενυδρείο σε μισή ώρα ...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/32240-blue-list/?p=303031

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακο!

Ελα και οι υπολοιποι.... Τοσα παραξενα πλασματα εχει ο βυθος και η αλμυρα....

Link to comment
Share on other sites

Το πιο περιεργο ζωντανο που εχω φιλοξενησει και ακομη φιλοξενω ειναι ..ο αντρας μου!!ανευ παρεξηγησεως χαχα

Link to comment
Share on other sites

ασε μας ρε γυναικα τωρα.... :angel: :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

απο που να ξεκινησω...λαγο, κουνελι, παπακια, καναρινια, παπαγαλο, σπινο,καρδερινα,σκυλο,ψαρια φυσικα ...

Link to comment
Share on other sites

στην φωτογραφια εισαι εσυ;(ασχετοο)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο περιεργο ζωντανο που εχω φιλοξενησει και ακομη φιλοξενω ειναι ..ο αντρας μου!!ανευ παρεξηγησεως χαχα

:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Νυχτεριδα,και την ταιζα γαλα μ'ενα σταγονομετρο γιατι ηταν μωρο και θηλαζε ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, δεν θελω να προσβαλω κανεναν, αλλα μιλαγα για θαλασσινα ειδοι, βεβαια η νυχτεριδα μου εκανε εντυπωση!

Link to comment
Share on other sites

Ε ωραια τοτε θαλασσονυχτεριδα και να ξερεις με προσεβαλλες γιατι υπονοησες οτι ειμαι βλακας και δεν καταλαβαινω τα θεματα και γω τωρα δεν θα ξαναγραψω τιποτα!!!Ποτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε rafael πεεεεεες μου οτι κανεις πλακα γιατι μετα εγω θα ειμαι ο β****ς αφου πραγματικα το βρηκα πολυ αστειο-χιουμοριστικο, το post σου :jig:

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα με συνηθισετε σε λιγο :lolu:

Link to comment
Share on other sites

20130123_154712.jpg

Απο το προηγουμενο ενυδρειο μου.Opistognathus sp.η αλλιως Tiger Jawfish

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελεος!!! Απλα ελεος!!!

Ποσο γινεται αυτο Διας;; Που πηγε μετα το ενυδρειο σου;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως αυτο με τη νυχτεριδα ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Ελεος!!! Απλα ελεος!!!

Ποσο γινεται αυτο Διας;; Που πηγε μετα το ενυδρειο σου;;

Γυρω στους 12 ποντους,15....δε θυμαμαι.Αποδημησε εις κυριον.Ταξιδεψε σε εναν αλλο κοσμο,χωρις βασανα χαχαχαχααχααααααααα

20130306_183438_zpsf3e59b26.jpg

20130306_183947_zpsa3bf4c8a.jpg

20130306_183955_zpsf328840b.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...