Jump to content

Χρώματα Των Υγρών Test


Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα να δοκιμάσω κάποια υγρά test της API.

Εκτός αν πρέπει να με δει οφθαλμίατρος και έχω αχρωματοψία μου ήταν αδύνατον να καταλάβω κάποιες χρωματικές διαφορές. Τα χρώματα που δίνει είναι τόσο κοντά το ένα με το άλλο που δεν μπορούσα να διακρίνω διαφορά.

Υπάρχουν test που να είναι περισσότερο ευδιάκριτα τα χρωματικά αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω τεστ της sera και εχω το ιδιο προβλημα...ειδικα σε τεστ αμμωνιας η διαφορα 0-0,25 δυσκολα φενεται.

Link to comment
Share on other sites

JBL

Εχει καλυτερες χρωματικες διαφορες;

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω τεστ της sera και εχω το ιδιο προβλημα...ειδικα σε τεστ αμμωνιας η διαφορα 0-0,25 δυσκολα φενεται.

Μα κι εγώ αυτό το τέστ έχω. Μετά το 0 (κίτρινο) η επόμενη ένδειξη είναι 0,5 (ανοικτό πράσινο).

Παράξενο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο το φως στο οποίο το κοιτάς και το φόντο. Εγώ στην sera έμαθα με τον καιρό να τα ξεχωρίζω και στην Jbl που πήρα τώρα πρώτη φορά σε βοηθάει πολύ το δεύτερο δείγμα που σε βάζει να συγκρίνεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο το φως στο οποίο το κοιτάς και το φόντο. Εγώ στην sera έμαθα με τον καιρό να τα ξεχωρίζω και στην Jbl που πήρα τώρα πρώτη φορά σε βοηθάει πολύ το δεύτερο δείγμα που σε βάζει να συγκρίνεις. ;)

εδω ειναι ολη η ουσια.φως απο ηλιο και οχι απο λαμπα.και κατακορυφα η θεαση.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

αρχικά θα συμφωνήσω με τους συμφορουμίτες.

σε συνέχεια και μετά απο πρόσφατη εμπειρία με υγρά API έχω να σου προτείνω τα εξης.

1. Σταθερό φως

οποιαδήποτε χρώμα επηρεάζετε απο τον φωτισμό του χώρου.

αλλιώς θα δεις ενα πράσινο σε ηλιο , αλλιώς σε σκιά , αλλιώς στο σπίτι με κίτρινη λάμπα , αλλιώς σε φθορίου κτλ κτλ κτλ.

σου προτείνω λοιπόν να διαλέξεις ενα μέρος και μια ώρα που θα μπορείς να έχεις τον όποιο φωτισμό σταθερό οπότε να μην είναι ο φωτισμός ενας παράγοντας που θα σου επηρεάζει το χρώμα ή αν στο επηρεάζει να είναι σταθερή η επιρροή.

στην περίπτωση μου ήταν 20.00-21.00 σε ενα τμήμα του σπιτιού που δεν επηρεάζετε απο εξωτερικούς φωτισμός και κάτω απο μια συγκεκριμένη λάμπα σε μια συγκεκριμένη θέση.

μην ξεχνάς πως όλες οι λάμπες επηρεάζουν την οπτική

οι κίτρινες προσθέτουν κίτρινο ή βαραίνουν τα κίτρινα

ενω με τις λευκές "ανοίγεις" τις αποχρώσεις (σαν να προσθέτεις λευκό στο χρώμα).

2. "καλιμπράρισμα" του ματιού σου...βρες το 0

σε συνέχεια πρέπει να βρεις ενα σταθερό σημείο αναφοράς των χρωμάτων... το πιο εύκολο στην περίπτωση μας είναι το 0 (εκτός απο ph)

παίρνεις νερό απο βρύση κάνεις μετρήσεις και αναγνωρίζεις πως είναι το 0 σε νιτρικά , νιτρώδη και αμμωνία.

διαφορετικά παίρνεις νερό απο ενα άλλο ενυδρείο που ξέρεις τις τιμές του και μετράς την ίδια ώρα στον ίδιο χώρο για να δεις τις οπτικές διαφορές.

στην περίπτωση μου δοκιμάζοντας το 0 ήμουν οκ

τελος εγω δεν το χρειάστηκα αλλα είναι μια εκδοχή

3. οφθαλμίατρος

χωρίς πλάκα ο κουμπάρος μου κατάλαβε στα 27 του οτι ειχε δυσχρωματοψία και μπέρδευε τις κοντινές αποχρώσεις των χρωμάτων.

για το μάτι του πχ δεν υπήρχαν πολλά πράσινα ....μονο το ανοιχτό, το κανονικό , και το σκούρο έλεγε ... τα ενδιάμεσα τα έβλεπε ίδια με την πιο κοντινή κύρια απόχρωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...