Jump to content

Boyu 86Lt (Φυτεμενο Με Την Βοηθεια Του Aquazone.gr)


Zac

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολο το φορουμ θα ηθελα να σας παρουσιασω το ενυδρειο μου το οποιο επειδη ειναι ψηλο πολυ και εχει και ενα χαζο συστημα φωτισμου με pl λαμπα εχω καποιες δυσκολιες οσο αφορα τα φυτα γι αυτο δεν εχω τοσα πολλα αλλα αν καποιος γνωριζει και εχει καποια προταση απο φυτα μεχρι οτιδιποτε ειναι ευπροσδεκτη γιατι ουτως η αλλως δεν εχει τελειωση ακομα ειναι ας το πουμε στο 70%

Και δεν θα μπορουσα με τιποτα να παραλειψω να πω ενα τεραστιο ευχαριστω για την βοηθεια την υπομονη του και την ανεχεια του(χαχαχαχα) στο πολυτιμο μελος του φορουμ κατα την γνωμη μου rastafarian

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Φυτεμενο
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):61x51x51
Συνολικά Λίτρα:86lt
Sump (λίτρα): οχι

Οργανισμοί
Φυτά:anubia nana,microsorium,vallisneria Gigantea,java moss
Ψάρια:9 neon tetra,1 cory albino
Άλλα είδη: 9 red cherry

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Δεν εχω (σκευτομαι να βαλω σιτα με java moss)
Πέτρες:ναι (τις οποιες θα αντικαταστησω με καποια ριζα γιατι μου ανεβαζει ph)
Ξύλα:μια ριζα δεν γνωριζω ειδος ξυλου
Άλλα διακοσμητικά : οχι
Υπόστρωμα:sera με χαλικακι μετριο
Βυθός:3 cm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού:Λόγο ανεπαρκειας χώρου ψαχνω πατεντα να βαλω κατι εξτρα μεσα και λόγο του μεγαλου υψους του ενυδρειου μια pl-24watt ειναι ελαχιστη στα 4.000Κ (δεν υπαρχει οπου και να εψαξα σε αλλα κελβιν)
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:ο καταρακτης της boyu με ζεολιθο και γυαλοβαμβακα
Θέρμανση/ Ψύξη:ΕΗΕΙΜ 125W
Λίπανση:απο υποστρωμα
Παροχή CO2:δεν εχω


Παράμετροι
pH:7.5(εντος ολιγων ημερων ερχεται η οσμωση και φευγουν οι πετρες οποτε θα διαμορφωθεί γυρω στα 7,0ph
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:20% καθε Σαββατο (και οταν ερθει η οσμωση 30%)
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:προς το παρον απιονισμενα 50%-50% νερο βρυσηςκαι μετα 60%Α/Ο και 40 απο προφιλτρα καπου εκει το υπολογιζω θα ξερω εντος τις αλλης εβδομαδας σε βαρελακι με φλοτερ για να εχω παντα διαθεσιμο νερο Α/Ο.

Φωτογραφίες:ανεβαζω μια και θα ανεβασω και αλλες αργοτερα.

post-58531-0-57565100-1396008099_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Γινετε πολυ ομορφο φιλε μου!Ευχομαι να το χαρεις!

Εχω μια ενσταση ομως και στο εχω πει και στο αλλο θεμα,βγαλε αυτο το αμοιρο το κορυ,το χαλικι σου ειναι χοντρο γι αυτο το ψαρι.

Προσωπικα θα εβαζα μερικα νεον ακομα,θα τα εκανα μια 12-15αδα.

Για φυτα,προτεινω να βαλεις Bacopa caroliniana , Bacopa monnieri , Ceratopteris thalictroides , Cryptocoryne wendtii ''brown'' , Egeria densa , Hygrophila difformis , Hygrophila polysperma ,Hygrophila polysperma 'Rosanervig' , Rotala rotundifolia , Sagittaria subulata

Φυσικα οχι ολα αυτα μαζι,μπορεις να διαλεξεις καποια απο αυτα που σου προτεινω.

Σιγουρα ομως θα πρεπει να βαλεις και καμια λαμπα παραπανω για να εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Γινετε πολυ ομορφο φιλε μου!Ευχομαι να το χαρεις!

Εχω μια ενσταση ομως και στο εχω πει και στο αλλο θεμα,βγαλε αυτο το αμοιρο το κορυ,το χαλικι σου ειναι χοντρο γι αυτο το ψαρι.

Προσωπικα θα εβαζα μερικα νεον ακομα,θα τα εκανα μια 12-15αδα.

Για φυτα,προτεινω να βαλεις Bacopa caroliniana , Bacopa monnieri , Ceratopteris thalictroides , Cryptocoryne wendtii ''brown'' , Egeria densa , Hygrophila difformis , Hygrophila polysperma ,Hygrophila polysperma 'Rosanervig' , Rotala rotundifolia , Sagittaria subulata

Φυσικα οχι ολα αυτα μαζι,μπορεις να διαλεξεις καποια απο αυτα που σου προτεινω.

Σιγουρα ομως θα πρεπει να βαλεις και καμια λαμπα παραπανω για να εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

αν το βγαλω μετα ποιος θα καθαριζει το βυθο?γι αυτο τον εχω....πωπω αυτες οι προτασεις για φυτα ηταν οτι επρεπε να τις δωσω σε ενα petshop εδω να μου παραγγειλει....

απο φως περιμενω τον ηλεκτρολογο να δω να δουμε αν χωρεσουμε κανενα μικρο φωτιστικακι Τ5 και μπει δεν μπει το φωτιστικο να γεμισω το καπακι με ledοταινια οσο και να αποδιδει κατι θα βοηθαει!

θα ψαξω και μια επιπεδη ριζα να την γεμισω moss για τις μικρες γαριδουλες να το ευχαριστιουνται!

και παλι ευχαριστω δεν εχω λογια ραστα.....

Link to comment
Share on other sites

Γινετε πολυ ομορφο φιλε μου!Ευχομαι να το χαρεις!

Εχω μια ενσταση ομως και στο εχω πει και στο αλλο θεμα,βγαλε αυτο το αμοιρο το κορυ,το χαλικι σου ειναι χοντρο γι αυτο το ψαρι.

Προσωπικα θα εβαζα μερικα νεον ακομα,θα τα εκανα μια 12-15αδα.

Για φυτα,προτεινω να βαλεις Bacopa caroliniana , Bacopa monnieri , Ceratopteris thalictroides , Cryptocoryne wendtii ''brown'' , Egeria densa , Hygrophila difformis , Hygrophila polysperma ,Hygrophila polysperma 'Rosanervig' , Rotala rotundifolia , Sagittaria subulata

Φυσικα οχι ολα αυτα μαζι,μπορεις να διαλεξεις καποια απο αυτα που σου προτεινω.

Σιγουρα ομως θα πρεπει να βαλεις και καμια λαμπα παραπανω για να εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

ραστα δηλαδη εχω επιλογες σε φυτα με μετριο co2 ή μετριο φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ,δεν χρειαζεται να εχεις κατι για να καθαριζει το βυθο,αν σου μαζευει σκουπιδια με την αλλαγη νερου κανε ενα σιφωναρισμα με ενα λαστιχο καθαρο και τελος,δεν χρειαζετε ο βυθος να ειναι τζαμι απο καθαριοτητα.

Link to comment
Share on other sites

ραστα δηλαδη εχω επιλογες σε φυτα με μετριο co2 ή μετριο φωτισμο?

Πατα τα προφιλ σου εδωσα να δεις,γι αυτο στα εδωσα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πατα τα προφιλ σου εδωσα να δεις,γι αυτο στα εδωσα. ;)

ναι επειδη μου τα εδωσες μου φανηκε περιεργο δεν το περιμενα να τα σηκωνει το ενυδρειο μου :)))))

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις ακομα 1-2 λαμπες θα ειναι πολυ καλητερα τα πραγματα.Τα φυτα στα εδωσα με την προυποθεση οτι θα βαλεις και αλλες λαμπες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ααααα οποτε αναμηνατε στο ακουστικο κατσε να παρω τον ηλεκτρολογο ξανα :/

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται ομορφο αλλα με μια φωτο δεν καταλαβαινω και πολλα! Βαλε μερικες να το δουμε καλυτερα!

Οσο για το κορυ, εκτος οτι το χαλικι ειναι χοντρο, το κακομοιρο ειναι και μονο του και θελει κοπαδι! Οποτε καλο ειναι να μη το τυραννας!

Μπραβο για την προσπαθεια σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται ομορφο αλλα με μια φωτο δεν καταλαβαινω και πολλα! Βαλε μερικες να το δουμε καλυτερα!

Οσο για το κορυ, εκτος οτι το χαλικι ειναι χοντρο, το κακομοιρο ειναι και μονο του και θελει κοπαδι! Οποτε καλο ειναι να μη το τυραννας!

Μπραβο για την προσπαθεια σου!

ευχαριστω θα ειναι πολυ καλυτερα αν λυσω το προβλημα φωτισμου σημερα ερχεται ο ηλεκτρολογος!

Σημερα μετα την αλλαγη νερου θα σας βγαλω φωτο αρκετες :)

Και οτιδιποτε αλλη ιδεα μετα χαρας να την ακούσω!

το cory περιμενω ενα φιλο συν-χομπιστα να του το δωσω!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στην περιπτωση που το ομορφο ενυδρειο σου εχει περιεργες διαστασεις, υψος και οχι μηκος για να χωρεσουν εξτρα λαμπες (οπως και το δικο μου)η μονη λυση ειναι να πας σε λεντ προβολακι με την βαση του βεβαια (ετσι εχω κανει και εγω), στα σωστα κελβιν και με την σωστη ενταση... καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο aλλaξε ριζικa!!!!!!!!!θa κaνω παρουσιαση ξανα γιατι εγινε ξανα απο την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στην περιπτωση που το ομορφο ενυδρειο σου εχει περιεργες διαστασεις, υψος και οχι μηκος για να χωρεσουν εξτρα λαμπες (οπως και το δικο μου)η μονη λυση ειναι να πας σε λεντ προβολακι με την βαση του βεβαια (ετσι εχω κανει και εγω), στα σωστα κελβιν και με την σωστη ενταση... καλη συνεχεια.

ηρθε ο ηλεκτρολογος και θα μου κανει ολοκληρο το καπακι λεντ 3 μετρα λεντοτενια στο περιπου νομιζω ειναι καλα....

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σου πηρε αν επιτρεπεται;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σου πηρε αν επιτρεπεται;

ακομα δεν το εκανε αλλα θα πληρωσω τα υλικα μονο επειδη ειναι φιλος….λογικα καπου στα 35ευρω θα παει καπου εκει….δευτερα που θα τα αγορασω θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Και για τα υλικα παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Και για τα υλικα παρακαλω!

εννοειται!

Link to comment
Share on other sites

Και για τα υλικα παρακαλω!

καλημερα!!!!λοιπον τα υλικα ειναι ως εξης

λεντοταινια αδιαβροχη 14.4watt το μέτρο = 7ευρω εγω εβαλα 5μετρα=35ευρω......

και τωρα αναλογος ποσα μετρα θα παρεις θα εξαρτηθει τα watt μετασχηματιστη που θέλει εγω που εβαλα γυρω στα 75W έχει 17,5 ευρω περιπου που σηκωνει μεχρι 100watt.....φαντασου και ο πιο μικρος είχε 13ευρω οποτε μικρη διαφορα(και ο μεγαλος που πηρα εχει και dimmer)

τα λεντακια βγαζουν περιπου μεταξυ 6.000Κelvin - 6.500Κelvin

θελει σιγουρα ζεστη σιλικονη στο κολλημα γιατι αυτη που εχουν ειναι του ***** δεν κολαει τιποτα απολυτος.....και επισης θελει προσοχη στης τσακισοις δηλαδη εκει που κανει την κουρμπα να ενισχυειται με ζεστη σιλικονη εκεινο το σημειο και απο την μεσα μερια κ απο την εξω(γιατι η αποτομη στροφη οπως θα δει δεν κολαει στον πατο..)και επισης μου ειπαν να αποφυγω τις υψυλες θερμοκρασιες γιατι καποιος που ειχε 28 του την κοκαλοσε και του την χαλασε(ετσι μου ειπε τωρα τι να πω δεν ξερω....η πορια θα δειξει!

post-58531-0-26503400-1396258693_thumb.jpg

post-58531-0-71990000-1396258936_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο και ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!

Τωρα βαλε μια γενικη να δουμε διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο και ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!

Τωρα βαλε μια γενικη να δουμε διαφορα!

με το που παω σπιτι θα βγαλω μια οπως ηταν και μια με τα λεντ.....

Υ.Γ τι ευχαριστητε ρε σας εχω ζαλησει το λιγοτερο που θα μπορουσα να κανω....

Link to comment
Share on other sites

Το πριν και το μετα!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Εδειξε αμεσως ας ελπισουμε οτι θα κρατησει η πατεντα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο και ευχαριστουμε για τις πληροφοριες! 

Τωρα βαλε μια γενικη να δουμε διαφορα!

Ειχα τα λεντακια στο τερμα και παρατηρησα θερμοτητα στο καπακι....τωρα τα εβαλα στο πιο χαμηλο και δεν εχει μεγαλη διαφορα οποτε το αφηνω ετσι κ στο μελλον αν χρειαστει τα βαζω στην τσιταααααα!χχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλητερο τωρα

ειναι πιο φωτεινο

και το κοστος μικρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...