Jump to content

Αιωρούμενα Σωματίδια


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εδω και κάποιες μέρες έχω πολλά αιωρούμενα σωματίδια στο ενυδρείο μου και είναι κάπως αντιαισθητικό το θέμα. Το είχα αντιμετωπίσει και παλιότερα στο φυτεμένο μου και τότε το φαινόμενο το καταπολέμησα με καθημερινές μικρές αλλαγές νερού. Έχω διαβάσει σχετικά θέματα αλλά δεν έχω καταφέρει να κάνω αφού εφάρμωσα όσα διάβασα. Καθάρισα φίλτρο, άλλαξα ενυδρειακό βαμβάκι, έβαλα περισσότερο ενυδρειακό βαμβάκι στο εξωτερικό φίλτρο, έβαλα εσωτερικό φιλτράκι με βαμβάκι, δεύτερο DIY φίλτρο γεμάτο με βαμβάκι.......τίποτα. Τα σωματίδια επιμένουν να είναι ακόμα εκεί. Αν και το βαμβάκι στα φίλτρα γίνεται καφέ, που σημαίνει οτι τραβάνε πράμα, το νερό μου παραμένει έτσι. Στις ρουτίνες δεν άλλαξα κάτι. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις πολλα οργανικα στο βυθο σου και τα ψαρια σου το σηκωνουν στη στηλη του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνω γι' αυτό; σκούπα; δε μπορώ να πώ οτι σκάβουν ολη την ώρα, άλλωστε 3,5 μήνες δεν είχα πρόβλημα, τί έγινε ξαφνικά;

Link to comment
Share on other sites

Ε βρε Παναγο,τα οργανικα δεν μαζευονται απο την πρωτη μερα,σιγα σιγα μαζευονται.Δοκιμασε να κανεις μια σκουπα και βαλε καθαρο ενυδρειακο βαμβακι και πες μας αν εγινε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ε βρε Παναγο,τα οργανικα δεν μαζευονται απο την πρωτη μερα Ποιά πρώτη μέρα; μια εβδομάδα και βάλε έχω το πρόβλημα ,σιγα σιγα μαζευονται.Δοκιμασε να κανεις μια σκουπα περιμένω μια από παραγγελία και βαλε καθαρο ενυδρειακο βαμβακι εχω βάλει 100 φορές, χάλασα ολο το πακέτο και πες μας αν εγινε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, έβαλα λίγο Seachem Clarity και την επόμενη ημέρα το νερό ήταν πεντακάθαρο και το σφουγγάρι του φίλτρου ήθελε καθάρισμα επιγόντως..

Link to comment
Share on other sites

Βρε ναι,αυτο σου λεω,οτι ειναι λογικο να μην ειχες στην αρχη προβλημα γιατι τα οργανικα μαζευονται σιγα σιγα και μετα απο λιγο καιρο εχεις το προβλημα.

Δοκιμασε αυτα που σου λεω και βλεπουμε.Προσωπικα δεν προτεινω ζουμια για τετοια θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα αυτο το θεμα, το αντιμετώπισα με περισσότερο μακαρόνι στο φίλτρο. Ο υαλοβαμβακας δεν έκανε δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρόνι δηλαδή πως έκανε δουλειά; Δεν έκανε το ενυδρειακό βαμβάκι και έκανε το μακαρόνι;;;; εδω θέλει μηχανική φίλτρανση, οχι βιολογική.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο είχα το ίδιο πρόβλημα στο προηγούμενο ενυδρείο. Τελικά αποδείχτηκε ότι το φίλτρο μου δεν ήταν αρκετό. Μόλις του έβαλα το 1500 το νερό έγινε κρύσταλλο.

Δες και εδώ που το είχαμε αναπτύξει. http://www.aquazone.gr/forums/topic/87518-aeuniyiaaia-ouiaossaeea-eae-oeiodheaeueea/page-7

Link to comment
Share on other sites

η δυνατοτερο φιλτρο παρομοιο προβλημα ειχε και ο PanaGreco και το ελυσε ετσι!!!

υγ/ με προλαβες!!!! :jig:

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Πάνο είχα το ίδιο πρόβλημα στο προηγούμενο ενυδρείο. Τελικά αποδείχτηκε ότι το φίλτρο μου δεν ήταν αρκετό. Μόλις του έβαλα το 1500 το νερό έγινε κρύσταλλο.

Δες και εδώ που το είχαμε αναπτύξει. http://www.aquazone.gr/forums/topic/87518-aeuniyiaaia-ouiaossaeea-eae-oeiodheaeueea/page-7

Το θυμάμαι Πάνο, ξαναδιάβασα το θέμα σου. Δε μπορώ αν πω οτι είναι σε τόσο μεγάλη έκταση το πρόβλημα όσο ήταν στο δικό σου ενυδρείο. Το ενυδρείο μου είναι περίπου 280 - 300 λίτρων (καθαρά) και το φίλτρο μου γυρίζει 1200lt/h.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δοκίμασε να αλλάξεις λίγο την ροή σου στην έξοδο του φίλτρου μήπως σου τραβάει και ανακυκλώνει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δοκίμασε να αλλάξεις λίγο την ροή σου στην έξοδο του φίλτρου μήπως σου τραβάει και ανακυκλώνει καλύτερα.

Το έκανα κι αυτό.

Edit: Λέω με την πρώτη ευκαιρία να καθαρίσω και τις σωληνώσεις. Δεν έχουν πιάσει ακόμα τίποτα μέσα αλλά καλού κακού θα τις περάσω ενα χεράκι.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι Πάνο, ξαναδιάβασα το θέμα σου. Δε μπορώ αν πω οτι είναι σε τόσο μεγάλη έκταση το πρόβλημα όσο ήταν στο δικό σου ενυδρείο. Το ενυδρείο μου είναι περίπου 280 - 300 λίτρων (καθαρά) και το φίλτρο μου γυρίζει 1200lt/h.

η φιλτρανση σου είναι 1200 l/h ?
Link to comment
Share on other sites

αν θες το νερο σου να ειναι οπως οταν βαζεις ανθρακα,χωρις ομως να αποροφαει ολα τα χρησιμα ,βαλε purigen...........δεν θα χασεις!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν θες το νερο σου να ειναι οπως οταν βαζεις ανθρακα,χωρις ομως να αποροφαει ολα τα χρησιμα ,βαλε purigen...........δεν θα χασεις!!!!!!!!!!!!

Εγώ το είχα δοκιμάσει αλλά δεν βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites

αν θες το νερο σου να ειναι οπως οταν βαζεις ανθρακα,χωρις ομως να αποροφαει ολα τα χρησιμα ,βαλε purigen...........δεν θα χασεις!!!!!!!!!!!!

Την τελευταία φορά που το είχα πάθει, στο τσακ ήμουν να βάλω αλλά καθάρισε. Θέλω όμως να αποφεύγω τα ζουμιά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έρχεται Πάσχα μαζεψε λεφτακια και βάλε ένα δεύτερο φίλτρο !

Στο πρώτο μου ενυδρείο γύρναγε 4 με 5 ονομαστικές φορές τα λίτρα με μικρό κάδο λίγα σφουγγάρια και μέσα γινόταν χαμός , τα ψαράκια τα έβλεπα όταν ήταν μπροστά από τα σωματιδια!

Σύνδεσα το καινούργιο φίλτρο για ένα μηνα για να στρώσει και σε μια μέρα μου έκανε το νερό του ενυδρείο καλύτερο και από εμφιαλωμένο !

Το σύστημα θέλει βοήθεια περισσότερο βιολογικό, περισσότερα σφουγγάρια , μεγαλύτερη κυκλοφορία!

Είμαι και εγώ κατά των ζουμιων, αν μπορούμε να τα αποφύγουμε να το κάνουμε

Στο δικό μου ενυδρείο που είναι 240 μικτά γυρνάω 1800l/h

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που το είχα πάθει, στο τσακ ήμουν να βάλω αλλά καθάρισε. Θέλω όμως να αποφεύγω τα ζουμιά.

το purigen δεν ειναι ζουμι,ειναι υλικο φιλτρου !!!!!!!!ψαξτο λιγο ,για εμενα ειναι μαγικο υλικο και πολυ φθηνο!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έρχεται Πάσχα μαζεψε λεφτακια και βάλε ένα δεύτερο φίλτρο !

Στο πρώτο μου ενυδρείο γύρναγε 4 με 5 ονομαστικές φορές τα λίτρα με μικρό κάδο λίγα σφουγγάρια και μέσα γινόταν χαμός , τα ψαράκια τα έβλεπα όταν ήταν μπροστά από τα σωματιδια!

Σύνδεσα το καινούργιο φίλτρο για ένα μηνα για να στρώσει και σε μια μέρα μου έκανε το νερό του ενυδρείο καλύτερο και από εμφιαλωμένο !

Το σύστημα θέλει βοήθεια περισσότερο βιολογικό, περισσότερα σφουγγάρια , μεγαλύτερη κυκλοφορία!

Είμαι και εγώ κατά των ζουμιων, αν μπορούμε να τα αποφύγουμε να το κάνουμε

Στο δικό μου ενυδρείο που είναι 240 μικτά γυρνάω 1800l/h

Παιδιά για αν μη παρεξηγηθώ......δε γίνεται μέσα στο ενυδρείο ο κακός χαμός. Καμια σχέση με του Παναγιώτη (PanaGreco). Απλά αιρούνατι κάποια σωματίδια και μου τη δίνει στο μάτι. Πιστεύω με το purigen να διορθωθεί. Τόσο απλά.

Edit: ....είναι λίγα σωματίδια....αν θέλετε τα μετράω κι όλας!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...