Jump to content

Αιωρούμενα Σωματίδια


Recommended Posts

To φλαντζόχαρτο είναι η φλαντζα σε μορφή σαν χαρτι. Έχεις την παλιά φτιάχνεις το πατρόν στο φλαντζόχαρτο την κόβεις και έχεις την καινούργια. Ξέρω ότι το χρησιμοποιούν σε κινητήρες. Ο άντρας μου έκανε επισκευές με κάτι τέτοια στο πρώτο του αυτοκίνητο.... (Τώρα πιά δεν μπαίνει χέρι...).

Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν κάνει και το φίλτρο. Λείπει και ο μάστορας για να τον ρωτήσω.....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως την ωρα που κουμπονει την στραβοπαταει για δες το λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες φλαντζα ρε Πανο εννοεις το λαστιχο που μπαινει στη σχισμη κατω απο το φιλτρο σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες φλαντζα ρε Πανο εννοεις το λαστιχο που μπαινει στη σχισμη κατω απο το φιλτρο σωστα;

Ναι αυτό Θοδωρή.

Μηπως την ωρα που κουμπονει την στραβοπαταει για δες το λιγο.

Αυτό κοίταξα τώρα αλλά δε φαίνεται τόσο ευκολο να διαπιστώσω κάτι τέτοιο. Έβαλα μέσα στο αυλάκι κανα 5-6 στροφές τεφλόν και από πάνω το λαστιχάκι και τώρα το ξαναβάζω σε λειτουργία και βλέπω τι έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια για να μην ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε! Δεν νομιζω να γινεται κατι με φλατζοχαρτο!

Δηλαδη Πανο ειναι σαν ξεραμενο και εχει σχισιματα;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια για να μην ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε! Δεν νομιζω να γινεται κατι με φλατζοχαρτο!

Δηλαδη Πανο ειναι σαν ξεραμενο και εχει σχισιματα;

Ξεραμένο δε το λές, δεν είναι δηλαδή "στεγνό" που λέμε, παλίο. Σχισίματα έχει μπόλικα αλλά δε φαίνονται παρά μόνο αν το τεντώσεις λιγάκι, το έλα να δεις γίνεται από σχισίματα.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι !

Πήγαινε παρε το λαστιχακι και όλα θα είναι κομπλέ!

Μου το είχε πει το μαγαζί από όπου το πήρα ότι καλό θα είναι να το αλλαζω ανα 2 χρόνια σαν συντήρηση ! Όταν ξεραθεί θα δακρύζει !

Έτσι μου είπαν έτσι σου λέω!

:D

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε το να ξενοιασεις! Παντως αν δεν βρεις εκει, ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε το να ξενοιασεις! Παντως αν δεν βρεις εκει, ξερεις...

Χαχαχαχα....θα πάρω δώρο ένα ποδήλατο σε σένα και ένα στον PanaGreco για να μη καίτε βενζίνη!

δε πρόκειται να σας βάλω σε κόπο για κάτι που μπορούν να μου το στείλουν. Βρήκαμε παπά, να θάψουμε 5-6; οχι φιλαράκι, δεν είμαι τέτοιος!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα έπαιρνα το ανταλακτικό.... Αν έχει τόσα σχισίματα όσα λές θα είναι στα τελευταία του.

Αλήθεια από σωματίδια πως πάς? Πολλαπλασιάζονται ή είναι ακόμα μετρήσιμα.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα έπαιρνα το ανταλακτικό.... Αν έχει τόσα σχισίματα όσα λές θα είναι στα τελευταία του.

Αλήθεια από σωματίδια πως πάς? Πολλαπλασιάζονται ή είναι ακόμα μετρήσιμα.....

Τώρα που έβαλα μπρος και το 2ο φίλτρο γίνεται ο κακός χαμός μέσα. Μέχρι να το βάλω ήταν στα ίδια επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα....θα πάρω δώρο ένα ποδήλατο σε σένα και ένα στον PanaGreco για να μη καίτε βενζίνη!

δε πρόκειται να σας βάλω σε κόπο για κάτι που μπορούν να μου το στείλουν. Βρήκαμε παπά, να θάψουμε 5-6; οχι φιλαράκι, δεν είμαι τέτοιος!

Σιγα ρε συ αφου διπλα ειναι!

Παντως αν θες και παπα εχω! :lolu::lolu::lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ποδήλατο το θέλω με καλάθι μπροστά για να βάζω τα ψώνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ποδήλατο το θέλω με καλάθι μπροστά για να βάζω τα ψώνια.

Πές μου ποιό θες και είναι δικό σου

.......ε, μα φιρί φιρί πήγαινες!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οση ώρα το έχω σε λειτουργία, τρείς φορές μου δάκρυσε από τη μια πλευρά του ενός κλιπ όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Η σταγόνα μένει εκεί, τη σκουπίζω και μετά κανα τέταρτο βλέπω άλλη μια.

Link to comment
Share on other sites

Πές μου ποιό θες και είναι δικό σου

attachicon.gifimages.jpg

attachicon.gifaaaa.jpg

.......ε, μα φιρί φιρί πήγαινες!!!!!!!!!!!

Το κάτω βγαίνει σε μπλε? Αυτό θέλω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οση ώρα το έχω σε λειτουργία, τρείς φορές μου δάκρυσε από τη μια πλευρά του ενός κλιπ όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Η σταγόνα μένει εκεί, τη σκουπίζω και μετά κανα τέταρτο βλέπω άλλη μια.

IMG_3877.jpg

Το ότι δακρύζει λίγο είναι καλό για τώρα !αλλά για πόσο?

Πάρε βρε αδερφέ ένα λαστιχακι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !

Αν χάνει το φίλτρο χάνει και το ενυδρείο :D

Μην κάνει κάνα τσαφ !

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες την 21:00 ωρα που έβαλα το φιλτρο σε λειτουργία, αφου δάκρυσε τρεις φορες στα πρώτα 20 λεπτά, έχοντας βγάλει μια σταγόνα κάθε φορα, δε ξαναέσταξε μέχρι σημερα. Καλού κακού είχα βάλει το φιλτρο μέσα σε δοχειάκι και το βράδυ κάθε φορά που ξύπναγα απο τη γκρίνια των παιδίων, πήγαινα και μια βόλτα απο το ενυδρειο για τσεκάρισμα. Σημερα που γύρισα απο τη δουλειά ειναι όλα καλά ευτυχώς. Τωρα, θες επειδή του έβαλα μερικά χιλιόμετρα τεφλόν στο αυλάκι, θες επειδη το κούμπωσα καλά, θες επειδή απλά με λυπήθηκε ο Θεός; Η διαρροή σταμάτησε. Θα πάρω όμως ενα λαστιχάκι καινούριο να υπάρχει για να μη τρέχω τελευταία στιγμή αν ξανατύχει. Όσο για τα σωματίδια, μειώθηκαν κατά ενα τεράστιο ποσοστό και ευελπιστώ σύντομα να έχω διαυγές νερό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν θα μου πάρεις το ποδήλατο ; :(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν θα μου πάρεις το ποδήλατο ; :(

ΟΧΙ .......

Πάντως τα σωματίδια επιμένουν :thumbdown:. Πρέπει να βρω άλλη λύση και αν δε δω αποτελέσματα σε λίγες μέρες, μάλλον θα πάω στη λύση του Purigen

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε σωματίδια ενωούμε κάτι σαν σκόνη στην επιφάνεια του ενυδρείου, όπως και στη φωτό παρακάτω?

Αν ναι τότε εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα…

Το ενυδρείο είναι κλειστό οπότε δε νομίζω να είναι σκόνη γιατι απο που να μπήκε;

Φίλτρο έχω το biobox mini και το ενυδρείο έχει 9 γκάπυ μεγάλα + καμιά 10αρία νεογένητα. Μήπως είναι μικρό το φίλτρο;

post-58292-0-03868400-1397109125_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε σωματίδια ενωούμε κάτι σαν σκόνη στην επιφάνεια του ενυδρείου, όπως και στη φωτό παρακάτω?

Αν ναι τότε εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα…

Το ενυδρείο είναι κλειστό οπότε δε νομίζω να είναι σκόνη γιατι απο που να μπήκε;

Φίλτρο έχω το biobox mini και το ενυδρείο έχει 9 γκάπυ μεγάλα + καμιά 10αρία νεογένητα. Μήπως είναι μικρό το φίλτρο;

Και στην επιφάνεια έχει και στη στήλη του νερού. Ειναι σα τη σκόνη που αιωρείται σε ενα δωμάτιο και φαίνεται οταν χτυπά ο ήλιος. Έχω δυο εξωτερικά φίλτρα, 1200 και 680lt/h (αν θυμάμαι καλά το δεύτερο). Καθαρίζει που και που όχι τελείως βέβαια αλλα εμφανίζονται πάλι άλλες φορες.
Link to comment
Share on other sites

Έχω Δημήτρη και από τα δυο σπρέι μπαρ. Δε ειναι απο την ανατάραξη αν αυτό εννοείς, τα έχω να χτυπάνε ακριβώς κάτω απο την επιφάνεια ώστε να μη προκαλούν φυσσαλίδες αλλα να έχω και καλη ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...