Jump to content

Αιωρούμενα Σωματίδια


Recommended Posts

Πάνο, μία ερώτηση από μία άσχετη με τέτοια θέματα...

Μήπως να έβαζες το purigen στο φίλτρο με τα σφουγγάρια? Θα μπορούσεις να κλείνεις το φίλτρο και να κάνεις τις δοκιμές με την ησυχία σου.... Λέω εγώ τώρα...

Πρέπει να είναι μαζί με το βιολογικό υλικό?

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να το έχω στο μεγάλο που έχει μεγαλύτερη ροή και θα κάνει φυσικα καλύτερη δουλειά. Μη νομίζεις οτι οταν λέω θα κανω δοκιμές, θα κλείνω το φιλτρο για ώρες ή θα κανω τίποτα περίεργα πειράματα. Ασε που φοβάμαι να ξανανοίξω το Fluval γιατι μπορει να μη πετύχω καλό κλείσιμο μετά και να έχω πάλι διαρροές χαχαχαχαχαχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε, τα ίδια. Μόλις γύρισα στο σπίτι και είδα την ίδια κατάσταση μεγάλος και ενοχλητικός στο μάτι αριθμός σωματιδίων και επαναλαμβάνω, δεν ειναι τα σωματίδια για τα οποία άνοιξα το θέμα αλλα πολυ περισσότερα απο τη στιγμή που έβαλα το Purigen. Εκλεισα τωρα το μεγάλο φιλτρο για να δω αν θα καθαρίσει ώστε να επιβεβαιώσω οτι το πρόβλημα ειναι απο αυτό όπως είχα δει προχθές. Αν καθαρίσει, μετα θα το βάλω πάλι σε λειτουργία αφου πρώτα βγάλω απο μέσα το Purigen ώστε να δω αν φταίει αυτό. Αν μείνει καθαρό το νερό, μετα θα βάλω το φακελάκι με το Purigen όπως ηταν απο τη μάνα του/συσκευασία) αφήνοντας έξω εκείνο που έχω βαλει μέσα σε καλσόν. Αν μείνει καθαρό το νερό θα βάλω και το καλσόν και αν εμφανιστούν πάλι σωματίδια σημαίνει οτι φταίει το καλσόν. Όπως και να έχει πρεπει να πειραματιστώ για να βρω το πρόβλημα και σε κάθε βήμα που κανω, θα φανεί τι ειναι αυτο που δημιουργεί τα σωματίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δουλεια να κανεις...... :)

Αναμενουμε νεα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά έκλεισα το μεγάλο φίλτρο και είδα οτι τα σωματίδια επιμένουν. Μετά το άνοιξα και έκλεισα το μικρό και είδα οτι περιορίστηκαν αρκετά. Εχω το μικρό από προχθές κλειστό μέχρι να μου έρθει η καινούρια φλάτζα και τα σφουγγάρια, ωστε να το ανοίξω και να τα αντικαταστήσω όλα με καινούρια και να δω τη διάταξη των υλικών και τα υλικά μήπως κάποιο μαδάει. Κάποιος μου είπε οτι ο υαλοβαμβακας στο fluval 205 δε μπαινει πάνω πάνω αλλά εγώ έχω και σε αυτό το σημείο βαμβάκι. Αυτή τη στιγμή όμως βλέπω οτι τα σωματίδια αυξήθηκαν και πάλι και μάλιστα αρκετά. Όλες αυτές τις μέρες στην επιφάνεια του νερού, βλέποντάς την από κάτω, βλέπω χιλιάδες σωματίδια σα σκόνη εκτός από το σημείο που χτυπάει το σπρέι μπαρ του φίλτρου (δεξιά στη μια φωτογραφία που το νερό φαίνεται καθαρό). Δε ξέρω ρε μάγκες αλλά με έχει κουράσει πολύ το θέμα. Θα αρχίσω να ταίζω διαφορετικά τώρα μήπως φταίει καποια τροφή. Βέβαια είναι και το άλλο που τώρα το είδα......βλέπω τις πέτρες να εχουν χάσει πολύ από την άλγη τους. Δηλαδή εκεί που ήταν καφέ σκούρες και η άλγη σα τριχίδια που κυμάτιζαν πάνω τους, τώρα αρχίζουν να καραφλιάζουν σιγά σιγά......βρε μπας και είναι η άλγη όλα αυτά τα σωματίδια;;;;; :blink: .....θα τρελαθώ! :growl: :growl: :growl:

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

......λοιπόν η μεγάλη ζημιά τελικά προέρχεται από το fluval 205 και τον κυκλοφορητή που έχω μέσα. Ανοίγω τον κυκλοφορητή (τον έχω στην αριστερά στην κορυφή και σημαδεύει την απέναντι πλευρά, λίιιιγο πάνω από τη μέση)....χαμός στο ενυδρείο από σωματίδια. Κλείνω τον κυκλοφορητή και τα σωματίδια μειώνονται κατά 95%. Μετά ανοίγω το fluval.....χαμός πάλι στο ενυδρείο. Το κλείνω και μειώνονται τα σωματίδια πάλι στο ίδιο ποσοστό :kookoo: ....αντε γειά....πάω για Δαφνί!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη....τα σωματιδια υπαρχουν ετσι κι αλλιως και η αντλια του fluval τα ''εμφανιζει''...ανακατευει δηλαδη πολυ το νερο και τοτε εμφανιζονται? Ή βγαινουν μεσα απο το fluval?

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες που έβαλα παραπάνω δείχνουν την επιφάνεια του νερού οπως φαίνεται από κάτω. Σωματίδια υπάρχουν στη στήλη του νερού σε ένα βαθμό που μπορώ να πω οτι με ενοχλεί λίγο. Αν ανοίξω το φίλτρο γίνεται πραγματικός πανικός. Είναι το Fluval 205 και δε νομίζω οτι ανακατεύει τόσο το νερό που να προκαλεί τέτοιο πρήβλημα, δεν είναι τόσο δυνατό. Εδω δε προκαλεί πρόβλημα το μεγάλο φίλτρο!....μάλλον από μέσα βγαίνουν, τι να πω; ο κυκλοφορητής πάλι μάλλον ανακατευει το βυθό και σηκώνει οργανικά κτλ γι' αυτό και εμφανίζονται μόλις λειτουργεί και αυτός. Οταν δε λειτουργουν αυτα τα δύο έχω σωματίδια αλλά πιο λίγα, πολύ λιγότερα!

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητης το καταλαβαινω να ανακατευει τον βυθο και να σηκωνει αμμο,οργανικα,ακομα και αλγη....το φιλτρο ομως,γιατι?

Αρα κατι που εχει μεσα το φιλτρο φταιει.....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέω κι εγω. Τα υπόλοιπα ήδη υπάρχοντα σωματίδια όμως τι να ειναι; Υποτίθεται έχω και 250ml Purigen που ειναι κανονικά για 1000 λίτρα! Υποπτεύομαι οτι ειναι η άλγη που διαλύεται σιγα σιγά, δεν εξηγείται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο να ειναι αλγη.....

Το purigen δεν ξερω ουτε σε τι μορφη ειναι ουτε τι δουλεια κανει..... :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λίγο πιο χοντρο απο άμμο και βρίσκεται μέσα σε φακελάκι. Βάζεις το φακελάκι στο φιλτρο και καθαρίζει το νερό. Το κάνει κρύσταλλο. Χομπίστες συνηθίζουν να λένε "τα ψάρια νομίζεις οι αιωρούνται στο κενό". Ε, εμενα εχουν και κάποια σωματίδια για παρέα!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πάνο έχει νόημα να βάλεις σκούπα και να μαζέψεις ότι μπορείς από την άλγη που διαλύεται πρίν απλωθεί στο νερό?

Link to comment
Share on other sites

Πάνο έχει νόημα να βάλεις σκούπα και να μαζέψεις ότι μπορείς από την άλγη που διαλύεται πρίν απλωθεί στο νερό?

Οχι Μαίρη. Η σκούπα δε προσφέρει τίποτα. Οτι ειναι άλγη δε το γνωρίζω σίγουρα, το υποθέτω όμως βλέποντας κάποιες πετώντας οτι εχουν χάσει πολλή απο την ποσότητα που είχαν και μάλιστα ομοιόμορφη εξαφανίζεται, δεν ειναι να πει κάποιος οτι την τρώνε τα σαλιγκάρια. Δε ξέρω αλλα τα σωματίδια μου τη δίνουν στα νεύρα.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε και από μένα.

Να σε ρωτήσω, έχεις μεγάλη ανατάραξη στην επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε και από μένα.

Να σε ρωτήσω, έχεις μεγάλη ανατάραξη στην επιφάνεια;

Εχω το σπρέι μπαρ σε τέτοια θέση ώστε να έχω ανατάραξη αλλά χωρίς να ακούω το νερό.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε να δουλεύουν όλα και όταν γίνεται πανικός απο σωματίδια κλείσε τα όλα, κυκλοφορητές και φίλτρα και παρατήρησέ τα που πάνε ,είναι βαρύτερα από το νερό πάνε στον πάτο ή είναι ελαφρύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε να δουλεύουν όλα και όταν γίνεται πανικός απο σωματίδια κλείσε τα όλα, κυκλοφορητές και φίλτρα και παρατήρησέ τα που πάνε ,είναι βαρύτερα από το νερό πάνε στον πάτο ή είναι ελαφρύτερα.

Με τροπο τι θα καταφέρω; Δε θέλω να δω αν ειναι ελαφρύτερα ή βαρύτητα απο το νερό, να εξαφανιστούν θέλω.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τα κάνει το spraybar σου και να είναι απλά αέρας που παρασύρεται μέσα στο νερό, αν δεν δεις που πάνε πως θα καταλάβεις τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αέρας δεν ειναι σίγουρα, διαπιστωμενο. Τωρα αν ειναι οργανικά ή άλγη ή κάτι άλλο.......τι σημασία έχει, θα εχουν διαφορετικό τρόπο καταπολέμησης; Θα το δω απο περιέργεια πάντως αύριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πες μας σε τι φαση βρισκεσε????τι εκανες ,αν το προβλημα παραμενει Η διορθοθηκε κτλ.....

Link to comment
Share on other sites

Χθες είχα περισσότερα σωματίδια στο ενυδρειο μου απο όσα βλέπουν οι επιστήμονες της NASA να κυκλοφορούν στο διάστημα. Ταυτόχρονα βλέπω και χιλιάδες μικροσκοπικές φυσσαλίδες να παρασύρονται με τη ροή του νερού και το ενυδρειο μου όπως καταλαβαίνεις έχει γίνει ενα τσίρκο!

.....βασικά αυτο που θα δοκιμάσω ειναι τα pads στο Fluval και αν δεν έχω αποτελέσματα και με αυτο θα δοκιμάσω να ξεστήσω το ενυδρειο και να ασχοληθώ με το μπόουλινγκ δωματίου!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς και χωρίς να μπορέσω να δώσω μια εξήγηση βλέπω και στο δικό μου διάφορα να αιωρούνται τα οποία όμως όπως ξαφνικά εμφανίζονται το ίδιο ξαφνικά εξαφανίζονται και το νερό γίνεται κρύσταλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς και χωρίς να μπορέσω να δώσω μια εξήγηση βλέπω και στο δικό μου διάφορα να αιωρούνται τα οποία όμως όπως ξαφνικά εμφανίζονται το ίδιο ξαφνικά εξαφανίζονται και το νερό γίνεται κρύσταλλο.

....σε μένα έρχονται!!!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...